PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΜΠΟΣ FM



Terikan
05-06-09, 10:13
Γεια σας παιδια, θελω να κατασκευασω ενα κυκλωμα πομπου fm το οποιο το θελω πιο πολυ για παρακολουθηση! δηλαδη περιπου τις ταξης του 0,5 w να ειναι!!! μπορει κανεις να μου στειλει το κυκλωμα...? Α! και αν γινεται στο κυκλωμα να μην υπαρχει πηνιο (να γινεται δηλαδη αλλιως η ταλαντωση) γιατι αυτα τα πηνια μπελας ειναι!!!! οποιος εχει κανα κυκλωμα ... ας βοηθησει...:w00t:

dalai
05-06-09, 10:23
Απο που να αρχισω....? Απο το οτι θες να το χρησιμοποιησεις για υποπτη (αν οχι παρανομη) εργασια? απο το οτι δεν θελεις να εχει πυνια στη κατασκευη του ή απο το οτι θες και να στο στειλουμε ?
παρε απο το ebay καλυτερα....

Terikan
05-06-09, 11:22
στειλε μου οτι εχεις... για πειραματικους σκοπους το θελω...

Γαληνίτης
05-06-09, 12:25
Tί είδους "πειραματικούς σκοπούς" εξυπηρετεί ένα κύκλωμα πομπού FM "για παρακολούθηση", το οποίο θέλουμε να μας το στείλουν έτοιμο και το οποίο να μη χρησιμοποιεί ...πηνίο, γιατί "τα πηνία μπελάς είναι"; Εκτός αν οι πειραματισμοί δεν αφορούν το ηλεκτρονικό μέρος, αλλά την χρήση, που φυσικά ξεφεύγει από τους σκοπούς αυτού του σάιτ. Υπάρχουν στο εμπόριο έτοιμες συσκευές για τέτοιους σκοπούς (πάντα με ευθύνη του χρήστη).
Τώρα θα μου πεις οι πομποί, λίνεαρ κλπ. που συζητούνται εδώ είναι μόνο για πειραματισμό και εκπαίδευση στο ηλεκτρονικό μέρος;

KOKAR
05-06-09, 12:34
+1000.......

jeik
08-06-09, 03:19
[QUOTE=Γαληνίτης;..........Τώρα θα μου πεις οι πομποί, λίνεαρ κλπ. που συζητούνται εδώ είναι μόνο για πειραματισμό και εκπαίδευση στο ηλεκτρονικό μέρος;[/QUOTE]

Κώστα , επετρεψε μου να διαφωνησω εν μερει με την αποψη σου , και το αναλυω........ , αν και πτυχιουχος ηλεκτρονικος ,δεν ασχοληθηκα ποτε καθαρα επαγγελματικα και δεν διαβασα παρα ελαχιστα για να εμβαθυνω τις γνωσεις μου.Δεν το κρυβω οτι εγινα μαντραχαλος και δεν γνωριζα πρακτικα βασικες αρχες ηλεκτρονικων-επικοινωνιων , ουτε τωρα βεβαια εγινα εξπερτ ......αλλά , μεσα απο το σαιτ εκανα καταπληκτικη προοδο , οσα δεν εμαθα σε 30 χρονια , τα εμαθα σε 5 , η πλειοψηφια των χρηστων εδω μεσα , οπως κι εγω πιστευω οτι δεν ασχολουνται επαγγελματικα με τα ηλεκτρονικα (αλλη ειναι η εργασια τους) αλλα το χομπι.....χομπι , και προσφερουν τις γνωσεις τους οσο μπορει ο καθενας οταν χρειαστει (οπως κι εγω), και επισης δεν καιγονται να κατασκευασουν εναν πομπο-λινεαρ κλπ για να γινουν πειρατες και να ξημεροβραδυαζονται κανοντας εκπομπες κι αφιερωσεις , πανε αυτα τελειωσανε.
Ειναι η ψωρα της κατασκευης που κανει ολη την ιστορια , η αναζητηση του καλυτερου-μεγαλυτερου-πιο συγχρονου κλπ , μετα ολα μπαινουν στο ντουλαπι ......... αντε λες το φτιαξαμε κι αυτο ........τωρα ? τι κανουμε ? παμε γι αλλα.
Ειναι οπως η διαδικασια του φλερτ , οταν επιτευχθει ο στοχος νιωθεις παλι ενα κενο , η προεργασια , το κυνηγι , η αναμονη ηταν ολα τα λεφτα , μετα βαρεμαρα και νοσταλγια παλι για κυνηγι.
Αυτο γινεται και τωρα , αυτη ειναι η ζωη , το λινεαρ ,η κεραια , ο πομπος , το κυμηγι της τελειας κατασκευης , σχεδον παντα με αποτερο σκοπο το τιποτα απο πλευρας χρησιμοποιησης της συσκευης , αλλα σου μενει η ''προεργασια-διαδικασια-τα σχεδια , τα ονειρα , το πως , τι , που'' , ε ? τι λες ? , τελικα οι καλοκαιρινες διακοπες ηταν το καλυτερο ή η αναμονη αυτων ?
Πιστευω οτι θα συμφωνησεις :001_smile: με ολα τα παραπανω.

beymakias
08-06-09, 11:51
και εγω παντος συμφωνο με ολα τα παραπανω!!!εχεις απολυτο δικιο...:001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes:

Γαληνίτης
08-06-09, 13:00
Κώστα , επετρεψε μου να διαφωνησω εν μερει με την αποψη σου , και το αναλυω........Πιστευω οτι θα συμφωνησεις :001_smile: με ολα τα παραπανω.
Φίλε Δημήτρη, σε ευχαριστώ για το ευγενικό και αναλυτικό σου σχόλιο. Το ότι διαφωνείς "εν μέρει", προφανώς υποδηλώνει και ότι ...συμφωνείς εν μέρει :001_smile:.
Το (ρητορικό) ερώτημά μου ήταν αν όλοι οι συζητούμενοι εδώ πομποί, λίνεαρ κλπ. προορίζονται πάντοτε μόνο για πειραματική και εκπαιδευτική χρήση.
Και χαίρομαι που διαχωρίζεις αυτή τη -"θεμιτή" ας την πούμε- χρήση από τη ραδιοπειρατεία, τις εκπομπές και τις αφιερώσεις.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που, αν και πτυχιούχος ηλεκτρονικός, δεν υποτιμάς αλλά αντίθετα αναγνωρίζεις την αξία της αυτοεκπαίδευσης μέσα από το χόμπυ.
Σαν μη ηλεκτρονικός, ό,τι έμαθα και μαθαίνω μια ολόκληρη ζωή το οφείλω όχι σε σπουδές, αλλά σε διάβασμα βιβλίων και περιοδικών, πειραματιισμούς κ.λ.π. Και βέβαια έχω περάσει αναγκαστικά από πειραματισμούς και αναζητήσεις σε μη ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, την εποχή που ο ραδιοερασιτεχνισμός ήταν στη χώρα μας για τους περισσότερους από εμάς άπιαστο και απραγματοποίητο όνειρο.
Συμφωνώ λοιπόν και εγώ μαζί σου, (φυσικά ..."εν μέρει"):001_smile:.

jeik
09-06-09, 16:25
Φίλε Δημήτρη, σε ευχαριστώ για το ευγενικό και αναλυτικό σου σχόλιο. Το ότι διαφωνείς "εν μέρει", προφανώς υποδηλώνει και ότι ...συμφωνείς εν μέρει :001_smile:.
Το (ρητορικό) ερώτημά μου ήταν αν όλοι οι συζητούμενοι εδώ πομποί, λίνεαρ κλπ. προορίζονται πάντοτε μόνο για πειραματική και εκπαιδευτική χρήση.
Και χαίρομαι που διαχωρίζεις αυτή τη -"θεμιτή" ας την πούμε- χρήση από τη ραδιοπειρατεία, τις εκπομπές και τις αφιερώσεις.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που, αν και πτυχιούχος ηλεκτρονικός, δεν υποτιμάς αλλά αντίθετα αναγνωρίζεις την αξία της αυτοεκπαίδευσης μέσα από το χόμπυ.
Σαν μη ηλεκτρονικός, ό,τι έμαθα και μαθαίνω μια ολόκληρη ζωή το οφείλω όχι σε σπουδές, αλλά σε διάβασμα βιβλίων και περιοδικών, πειραματιισμούς κ.λ.π. Και βέβαια έχω περάσει αναγκαστικά από πειραματισμούς και αναζητήσεις σε μη ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, την εποχή που ο ραδιοερασιτεχνισμός ήταν στη χώρα μας για τους περισσότερους από εμάς άπιαστο και απραγματοποίητο όνειρο.
Συμφωνώ λοιπόν και εγώ μαζί σου, (φυσικά ..."εν μέρει"):001_smile:.

Nα 'σαι καλα.Το πιο υγιες ειναι αυτο ακριβως , η συμφωνια ''εν μερει'' , η μοναδικοτητα του καθε ατομου δεν επιτρεπει πολλες φορες την πληρη συμφωνια.
Παντως , αν τα παρουμε ολα τοις μετρητοις εγω προσωπικα θα προτιμουσα ενα ατομο που παρανομει οταν εκπεμπει σε μπαντα χωρις αδεια (αλλα χωρις να παρακωλυει επικοινωνιες) , απο καποιον που διπλοπαρκαρει-οδηγει μεθυσμενος-κλεβει-εξαπατει κλπ κλπ, η διαφορα της σοβαροτητας της παρανομιας για μενα ειναι συντριπτικη.
Απο κει και περα οντως υπαρχει και η ''αλλη'' οψη στο θεμα οσον αφορα τον ορθο τροπο χρησιμοποιησης της κατασκευης , αλλα τι να γινει , ολα μεσα ειναι :001_smile:.

Triton
09-06-09, 17:31
Ειναι η ψωρα της κατασκευης που κανει ολη την ιστορια , η αναζητηση του καλυτερου-μεγαλυτερου-πιο συγχρονου κλπ , μετα ολα μπαινουν στο ντουλαπι ......... αντε λες το φτιαξαμε κι αυτο ........τωρα ? τι κανουμε ? παμε γι αλλα.
Ειναι οπως η διαδικασια του φλερτ , οταν επιτευχθει ο στοχος νιωθεις παλι ενα κενο , η προεργασια , το κυνηγι , η αναμονη ηταν ολα τα λεφτα , μετα βαρεμαρα και νοσταλγια παλι για κυνηγι.
Αυτο γινεται και τωρα , αυτη ειναι η ζωη , το λινεαρ ,η κεραια , ο πομπος , το κυμηγι της τελειας κατασκευης , σχεδον παντα με αποτερο σκοπο το τιποτα απο πλευρας χρησιμοποιησης της συσκευης , αλλα σου μενει η ''προεργασια-διαδικασια-τα σχεδια , τα ονειρα , το πως , τι , που'' , ε ? τι λες ? , τελικα οι καλοκαιρινες διακοπες ηταν το καλυτερο ή η αναμονη αυτων ?
Πιστευω οτι θα συμφωνησεις :001_smile: με ολα τα παραπανω.
Βρέ συ jeik,καθρέφτη του εαυτού μου.
Δεν σκεύτηκες ποτέ να γίνεις ραδιοερασιτέχνης ???
Να παίζεις με αλληθηνούς πομποδέκτες,να να φτιάχνεις τις κατασκευές σου, τις κεραίες σου και να ξεφύγεις από τις παιδικές συνήθειες??
Και αν το σκεύτηκες τι σε κράτησε μακριά απ αυτό???

jeik
09-06-09, 22:11
Βρέ συ jeik,καθρέφτη του εαυτού μου.
Δεν σκεύτηκες ποτέ να γίνεις ραδιοερασιτέχνης ???
Να παίζεις με αλληθηνούς πομποδέκτες,να να φτιάχνεις τις κατασκευές σου, τις κεραίες σου και να ξεφύγεις από τις παιδικές συνήθειες??
Και αν το σκεύτηκες τι σε κράτησε μακριά απ αυτό???

:001_rolleyes: , πολλα και διαφορα , φετος ομως , επειδη αλλαζουν ριζικα καποια πραγματα , θα παρακολουθησω μαθηματα και οτι αλλο χρειαζεται για να γινω :001_smile: , υπηρχαν αλλες προτεραιοτητες , και φυσικα δεν φοβαμαι ουτε τα θεωρητικα ουτε τα πρακτικα , νιωθω οτι θα τα πιασω με τη μια , και ότι δεν θυμαμαι θα το φρεσκαρω.

ΥΓ , ''παιζω'' με ''αληθινους'' πομποδεκτες και ''αληθινες'' κεραιες :001_rolleyes: , νομιμα , αλλα σε αλλες μπαντες και για αλλους σκοπους :wiink:.
Και στα εμπορικα FM φυσικα αλλα σε ιδιωτικους ραδιοσταθμους.
Μονο η ραδιοερασιτεχνικη μπαντα μας εμεινε , θα την κατακτησουμε κι αυτην.

Γιώργος 231
09-06-09, 22:19
Μονο η ραδιοερασιτεχνικη μπαντα μας εμεινε , θα την κατακτησουμε κι αυτην[/B].

Α Π Ο Σ Τ Α Τ Η ....

:angry:

sakis18
09-06-09, 22:22
Βρέ συ jeik,καθρέφτη του εαυτού μου.
Δεν σκεύτηκες ποτέ να γίνεις ραδιοερασιτέχνης ???
Να παίζεις με αλληθηνούς πομποδέκτες,να να φτιάχνεις τις κατασκευές σου, τις κεραίες σου και να ξεφύγεις από τις παιδικές συνήθειες??
Και αν το σκεύτηκες τι σε κράτησε μακριά απ αυτό???

Καί τί θα αλλάξει βρέ Τρίτον αν γίνει άλλος ενας Σιέρα Βίκτωρας η Σιέρα Ουίσκης ?
Μιά ιδέα είναι όλα και καπου ειναι βαρετά ,ξέρεις οτι πας σήμα 5-8 στις 10 στήν Βραζιλία ,9 με 9 plus 10 στήν Αγγλία και τα ίδια παντελή τά ίδια παντελάκη μου .
Κάπου δεν βαριέσε ?
Ενώ ο μήτσος του αρέσει νά κάνει πατέντες,και να φτιάχνει τρελλά κεραιόνια ,θα μού πείς θα τα κάνει στις ραδιοερασιτεχνικές μπαντες και νόμιμα ,ναί αλλα εκεί δέν έχει γούστο και δεν θα μπορεί νά δεί επακριβώς το αποτελεσμα τι εκανε ειδικα στό βραχέο ,γιατι το σημα δεν ειναι καθε μερα το ιδιο με τα περασματα .
Καί μετά τού Μήτσου αυτή η ψευτο-τυπικούρα δέν τού αρέσει πιστεύω cq cq dx SV ..... στειλε μου qsl καρτούλες λες καί είμαστε ερωτευμένα ζευγαράκια πού μας χωρίζει η απόσταση :lool::laugh: .
Οσο για τους αληθινούς πομποδέκτες Τρίτον ,αυτο μαλλον θα ειναι μακάβριο ανέκδοτο χα χα χα αν μπεί χέρι σέ αυτά θα γράψει ο ΙCOM " Εν θάδε κείτε "χειροτερο θά γίνει καλυτερο δεν θα γίνει :laugh:
Δέν ξέρω αν συμφωνεί 100 % ο Μήτσος ?

Triton
09-06-09, 22:50
Μονο η ραδιοερασιτεχνικη μπαντα μας εμεινε , θα την κατακτησουμε κι αυτην.
Δημήτρη σου το εύχομαι ολόψυχα.

jeik
09-06-09, 23:33
Δημήτρη σου το εύχομαι ολόψυχα.

Σ' ευχαριστω.

---------------------------------------------------------------------

Η αληθεια ειναι Σακη οτι αν δεν μπορεις να βαλεις χερι ''δε λεει'' οντως :001_smile:.

jeik
09-06-09, 23:45
Α Π Ο Σ Τ Α Τ Η ....

:angry:

:001_tt2: :001_tt2: :001_tt2: :001_tt2:

Triton
09-06-09, 23:47
Καί τί θα αλλάξει βρέ Τρίτον αν γίνει άλλος ενας Σιέρα Βίκτωρας η Σιέρα Ουίσκης ?
Μιά ιδέα είναι όλα και καπου ειναι βαρετά ,ξέρεις οτι πας σήμα 5-8 στις 10 στήν Βραζιλία ,9 με 9 plus 10 στήν Αγγλία και τα ίδια παντελή τά ίδια παντελάκη μου .
Κάπου δεν βαριέσε ?
Ενώ ο μήτσος του αρέσει νά κάνει πατέντες,και να φτιάχνει τρελλά κεραιόνια ,θα μού πείς θα τα κάνει στις ραδιοερασιτεχνικές μπαντες και νόμιμα ,ναί αλλα εκεί δέν έχει γούστο και δεν θα μπορεί νά δεί επακριβώς το αποτελεσμα τι εκανε ειδικα στό βραχέο ,γιατι το σημα δεν ειναι καθε μερα το ιδιο με τα περασματα .
Καί μετά τού Μήτσου αυτή η ψευτο-τυπικούρα δέν τού αρέσει πιστεύω cq cq dx SV ..... στειλε μου qsl καρτούλες λες καί είμαστε ερωτευμένα ζευγαράκια πού μας χωρίζει η απόσταση :lool::laugh: .
Οσο για τους αληθινούς πομποδέκτες Τρίτον ,αυτο μαλλον θα ειναι μακάβριο ανέκδοτο χα χα χα αν μπεί χέρι σέ αυτά θα γράψει ο ΙCOM " Εν θάδε κείτε "χειροτερο θά γίνει καλυτερο δεν θα γίνει :laugh:
Δέν ξέρω αν συμφωνεί 100 % ο Μήτσος ?
Αφ ενός μεν δεν έχεις ιδέα τι πάει να πεί ραδιοερ/χνης.Αφ εταίρου αμολάς κοτσάνες όπως εσύ προείπες σε άλλο post.Συν του ότι αμφιβάλω αν ποτέ άκουσες ερασιτ/κούς επαναλήπτες και qso στα βραχαία.
Αγαπητό μου παιδί (μάλον παιδί είσαι) μάθε και χώνεψέ το, πως στη ζωή ο άνθρωπος πρέπει να βάζει στόχους.Αντί λοιπόν να κάθεσαι και να ειρωνεύεσαι στρώσου στο διάβασμα και πάρτο το γαμ....νο.
Είσαι υπάληλος γίνε εργοδώτης.
Εισαι στο λύκειο πήγεναι στο πανεπιστήμιο
Εισαι με παπάκι πάρε αυτοκίνητο
Εισαι βουλευτής γίνε υπουργός
Εισαι βεζύρης γίνε χαλίφης στη θέση του χαλίφη.
Εισαι παράνομος ραδιοερασιτέχνης (για μένα υσχίει το παράνομος) γίνε νόμιμος.ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα ρθείς σε επαφή με αυτούς που ΝΟΜΙΖΕΣ πως είναι ψηλα καπέλα και που νόμιζες πως δεν θα σου δώσουν σημασία.Και τότε θα μπορείς να ανεβαίνεις στη ταράτσα σου με τη φραπεδιά σου τα σύνεργά σου και θα συντονίζεις τα κεραιόνια σου.Δεν θα ανεβαίνεις σαν τον κλέφτη κεραμιδόγατε τη νύχτα μη σε πάρει κανα μάτι.
Αλλα όσσα δεν φτάνει ο κούνελος τα κάνει αγουρίδες.
Βλέπω πως διακατέχεσαι απο ενα κόμπλεξ κατωτερότητας...κρίμα για σένα.
Πρώτα δοκίμασε να κάνεις αυτές τις επαφές και μετά πές μας αν είναι βαρετό.Δέν ξέρω εσύ τι κάνεις που δεν το βαριέσαι(αλλάζεις 10 βαρικαπ για να δεις πια παίζει καλλύτερα)??Ειμαι πολύ περίεργος.
Ο Μήτσος Δέν έχει ιδέα για το τι είναι τα HF Αλλα μπορεί πρίν πάει εκεί να περάσει πρώτα απο τα VHF SWxxxx , που μειάζουν με τα γνώριμα FM και δέν θα έχει πρόβλημα διάδωσης.
Δέν είναι ψευτο-τυπικούρα αγοράκι μου είναι κανώνες συμπεριφοράς.Φαντάζεσαι να μεγαλώσεις να παντρευτείς να μπείς στο αυτοκίνητο με το παιδάκι σου και τη γυναίκα σου ,να έχεις ανοιχτό τον ασύρματο και να βγαίνει ο κάθε μεθυσμένος η ο κάθε μαλάκας να βρίζει να τραγουδάει??Αυτο λοιπόν δεν ειναι ψευτο-τυπικούρα.
Τώρα αμα δεν θέλεις καρτόυλες μη στέλνεις και μη πέρνεις δεν σε υποχρεώνει κανένας.
Οσο για το σκάλισμα έχει τόσα που μπορείς να κατσαβιδιάσεις άσε και κάτι απείραχτο.

Και μή ξεχνάς όλοι οι ραδιοερασιτέχνες σαν και σένα ξεκίνησαν και εγώ το ίδιο.Βάλε πείσμα λοιπόν και όρμα κούνελε.Σε περιμένουμε.:001_smile:

sakis18
10-06-09, 00:39
Ti να σου απαντήσω Τρίτονα ?
Μονος σου τα αναιρείς ολα τα παραπάνω που λες ,με την συμπεριφορά σου και τόν τροπο γραφής σου.
Kάτσε και ξαναδιάβασε τί έγραψες 2 και 3 φορές και μετά κάνε αναθεώρηση του κειμένου σου ,αν θες να πεισης με σωστά επιχειρηματα ενα νέο να γινει ραδιοερασιτέχνης.

Δεν ειναι ολα στους στοχους ,αλλα στον χαρακτηρα του κάθε ανθρωπου,αν ειναι ο αλλος σκατάς και εργοδότης να γίνει σκατάς θα παραμείνη ,αρα οι στοχοι ειναι μονο υλιστικης μορφής,οσο για το ιχ αυτό και αν ειναι σημαδι νεοπλουτισμού ,να τους βράσω τετοιους στοχους .
Οι πραγματικοι στοχοι είναι η καλιεργεια και ο εσωτερικός κόσμος που έχει μεσα του ο καθε άνθρωπος,να αγαπαει και να νοιάζετε γιά τον συνάνθρωπο του,κατι πού από ότι φάνηκε σού λείπη εσένα βάση της οργής και του θυμού που εβγαλες προς τα έξω.
Και με λαθος επιχειρήματα διαλεξες να ωθήσης έναν νεο στον ραδιοερασιτεχνισμο.

Ευτυχως που υπάρχουν και άλλοι ραδιοερασιτέχνες,πού ποτέ δεν θα μίλαγαν μέ τέτοια λόγια σε καποιον που έχει μιά διαφορετική άποψη.

Triton
10-06-09, 01:18
Η απάντησή μου Θανάση θεωρώ πως ήταν αυτή που έπρεπε να πάρεις,εμπεριέχοντας και σχόλια για το ...άλο ποστ.
Ωστόσο αφού ενοχλήθηκες τόσο πολύ σου ζητώ συγνώμη.
Και αφού άλλαξες το ύφος σου αλλάζω και εγώ το δικό μου.
Κάνεις λάθος οι στόχοι δεν είναι μόνο υλιστικής μορφής για παράδειγμα αν πας στη δουλειά σου το πρωί και σου πέφτουν τα αυτιά από το κρύο και το ψιλόβροχο,είναι θέμα ποιότητας ζωής το αυτοκίνητο...αν με κατάλαβες.
Δεν έβγαλα ούτε θυμό ούτε οργή λάθος κατάλαβες.
Για σένα ποια θα ήταν τα σωστά επιχειρήματα ???

Terikan
12-06-09, 17:07
Εγω ρε παιδια ενα κυκλωμα πομπου fm σας ζητησα...!!!! -Αν ειναι τοσο δυσκολο αφηστε το.....

SV1EDG
12-06-09, 17:27
:biggrin::biggrin::biggrin:Εχει δίκιο !!!:lool::lool::lool:

Triton
12-06-09, 17:33
Κάτσε ψάχνουμε ακόμα για "χωρίς πηνίο"μη σε βάλουμε και σε μπελάδες. :lool::lool::lool:

Zener_
12-06-09, 19:02
Γιατί δεν παίρνεις αυτό: http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=39&theid=39&open1=1&open2=6&open3=&thepid=208
να τελειώνει το θέμα, έχει το πηνίο τυπωμένο πάνω στην πλακέτα...