PDA

Επιστροφή στο Forum : Kόψιμο πλακέτας



tzitzikas
06-06-09, 09:36
με τι συστημα κοβετε πλακετες? ψαχνω κατι ευχρηστο και φθηνο. γιατι εσπασα 2 μεγαλα ψαλιδια που ειχα προσπαθωντας να κοψω πλακετες.

HFProject
06-06-09, 09:38
Εγώ με λάμα.

Το Πριόνι θέλει τέχνη όμως, όπως και το άλλο...

tzitzikas
06-06-09, 09:40
τιποτα σαν ψαλιδι ισχυρο δεν υπάρχει. για πριονι που λες θελει να το συγκρατεις σε παγκο με μεγγενη κτλ. δεν εχω τετοια συστηματα ουτε χωρο εδω.

Phatt
06-06-09, 10:20
Το Πριόνι θέλει τέχνη όμως, όπως και το άλλο...

...οποιος δεν το ξερει ιδρωνει.

Οταν λες σαν ψαλιδι μεγαλο τι εννοεις;Μπορεις να παρεις ψαλιδι που ειναι για να κοβεις λαμαρινες, ειναι ανθεκτικο.Αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να σου θρυμματιζει την πλακετα στο σημειο που θα κοβεις;Εαν καταλαβα καλα γιατι δουλεια εννοεις οτι το θελεις...Για πριονι παλι ισως μπορεις να δουλεψεις ψιλη σεγα, ισως να μην χρειαζεται σταθερο πιασιμο.

Γαληνίτης
06-06-09, 10:31
Ένας πρόχειρος, ερασιτεχνικός τρόπος κοπής με το χέρι:
Χαράζεις πρώτα τον χαλκό με σκληρό και κοφτερό μαχαιράκι (κοπίδι) και οδηγό ένα χάρακα (ορθή γωνία) και μετά κόβεις, αργά και προσεκτικά, με μικρό, πολύ λεπτό πριονάκι μετάλλου (χειρός). Η πλακέτα καλό είναι να στηρίζεται σε μέγγενη κατά το πριόνισμα. Το κόψιμο μπορεί να λειανθεί με ψιλή λίμα ή γυαλόχαρτο.

lazarost
06-06-09, 10:33
Επισεις υπαρχη και η μεθοδος με το DREMEL αλλα ειναι λιγο ακριβη.

drPanos
06-06-09, 10:36
εχει εργαλειο το DREMEL :001_smile:

tasosmos
06-06-09, 12:08
Παρολο που εχω και dremel-οειδες δεν με πολυβολευει, πρεπει να ειναι καινουργια τα δισκακια για να το πετυχεις το κοψιμο ή να εχεις τον τηλεσκοπικο αξονα που δεν εχω...
Με κοπιδι σκετο επισης χλωμο να κοψεις σωστα πλακετα fr4, θελει χαραγμα πολλες φορες και πολυ προσοχη γιατι "γλυστραει" πανω.
Με σεγα δεν εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω...

Με σιδεροπριονο ειναι η προτιμωμενη μεθοδος για μενα.
Με λιγη προσοχη δεν χρειαζεσαι μεγκενη, απλα πατας την πλακετα στην ακρη του παγκου και κοβεις παραλληλα με την γωνια του, αν θες μπορεις να βαλεις και ενα κομματι ξυλο πανω απο την πλακετα αλλα δεν με πολυβολευει προσωπικα.
Με λιγη εξασκηση βρισκεις την σωστη γωνια και ταχυτητα και κοβεται πανευκολα.

Φυσικα οπως με τις αλλες μεθοδους πρεπει να προσεχεις γιατι το χερι σου κοβεται πολυ πιο ευκολα απο την πλακετα αν σου φυγει...

weather1967
06-06-09, 14:08
Mέ πολυεργαλείο σάν dreamel Παναγιώτη ,σβέλτα και καλά :wiink:.
Η μετά αν δεν υπαρχει πολυεργαλειο - dreamel με λάμα μικρή σιδεροπρίονου,βγάζεις την λαμα απο το σιδεροπριονο και φοροντας γαντια μην κοπεις (παντα προεχει η ασφαλεια μας) αρχιζεις το κοψιμο,κοβετε και χωρις μέγγενη αν την κρατας με το ενα χερι καθετη και με το αλλο κοβεις ,η όπως προειπε και ο Τάσος στην ακρη του παγκου ,αλλα σιγα-σιγα και προσεχτικα ,αλλα με μεγγενη ειναι πολυ πιο ευκολα .Αλλά με το πολυεργαλειο ειναι σε χρονο dt που λεμε πολυ πιο σβέλτα,απο τοτε που το αγορασα μονο με αυτο κοβω πλακετες .

http://i62.servimg.com/u/f62/11/22/64/62/plaket15.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=860&u=11226462)

ALAMAN
06-06-09, 16:21
Mέ πολυεργαλείο σάν dreamel Παναγιώτη ,σβέλτα και καλά :wiink:.
Η μετά αν δεν υπαρχει πολυεργαλειο - dreamel με λάμα μικρή σιδεροπρίονου,βγάζεις την λαμα απο το σιδεροπριονο και φοροντας γαντια μην κοπεις (παντα προεχει η ασφαλεια μας) αρχιζεις το κοψιμο,κοβετε και χωρις μέγγενη αν την κρατας με το ενα χερι καθετη και με το αλλο κοβεις ,η όπως προειπε και ο Τάσος στην ακρη του παγκου ,αλλα σιγα-σιγα και προσεχτικα ,αλλα με μεγγενη ειναι πολυ πιο ευκολα .Αλλά με το πολυεργαλειο ειναι σε χρονο dt που λεμε πολυ πιο σβέλτα,απο τοτε που το αγορασα μονο με αυτο κοβω πλακετες .

http://i62.servimg.com/u/f62/11/22/64/62/plaket15.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=860&u=11226462)
Πόσο το πήρες και απο πού?
Εγώ τις κόβω με σιδεροπρίονο αλλα είναι μπελάς !! :bored:

weather1967
06-06-09, 17:42
Γιώργο πριν 1 χρονο ειχα παρει απο τα lidl το πολυεργαλειο parkside σε θήκη και μέ εξαρτήματα Γερμανικό,φορτιζομενο 9,6 volt 1000 mAh, 20 ευρά και δουλευει κανόνι .
To ειχα δει παλι πριν 2-3 μηνες στα lidl και ειχε 25 ευρώ.
Σχεδον καθε 1-2 μήνες το βάζει το lidl προσφορες

ALAMAN
06-06-09, 18:29
Θα ψάξω και στο praktiker, όλο και κάτι θα έχει...
Το δισκάκι για την κοπή πωλείται και ξεχωριστά?

weather1967
06-06-09, 18:34
Θα ψάξω και στο praktiker, όλο και κάτι θα έχει...
Το δισκάκι για την κοπή πωλείται και ξεχωριστά?

Τό practiker δεν εχει parkside το έχω ψάξει ,αλλα πηγαινε να δεις μπας και εχει φερει τιποτα τωρα τελευτεα .
Το practiker εχει dreamel και κατι αλλα ηλεκτρικα 220 volt πολυεργαλεια φτηνά
Ναι φυσικα πωλειται και ξεχωριστά ,αλλα το parkside ειχε μεσα καμμια 20 αρια απο δαύτα .

weather1967
06-06-09, 18:43
Σού δείχνω και μια φωτο απο τα ανταλακτικα που περιεχει εχει και σετακη με τρυπανακια για πλακετες,φαινονται μεταξύ του κλειδιου και του μεταλικου δισκου κοπης .Και με 3 χρονια εγγύηση .

http://i62.servimg.com/u/f62/11/22/64/62/tool1210.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=861&u=11226462)

chs
07-06-09, 00:00
http://www.dremel.com/Pages/default.aspx

tomhel
07-06-09, 06:28
Συμφωνω και εγω με την λυση dremel...
To αγοραζεις μια φορα και μετα ξεγνοιαζεις...και εκτος κοψιματος εχεις και ενα εργαλειο για παρα πολλες αλλες δουλειες..
Τουλαχιστον για τις πλακετες δεν υπαρχει κατι αλλο που να τις κοβει καλυτερα απο το ντρεμελ..
Εχει ομως ενα κατα..πρεπει να χρησιμοποιηθεί ( οταν κοβεις πλακετα ) με μασκα , αφου η σκονη της πλακετας ειναι τοξικη και δεν πρεπει να εισπνέετε....;)

weather1967
07-06-09, 08:17
Συμφωνω και εγω με την λυση dremel...
To αγοραζεις μια φορα και μετα ξεγνοιαζεις...και εκτος κοψιματος εχεις και ενα εργαλειο για παρα πολλες αλλες δουλειες..
Τουλαχιστον για τις πλακετες δεν υπαρχει κατι αλλο που να τις κοβει καλυτερα απο το ντρεμελ..
Εχει ομως ενα κατα..πρεπει να χρησιμοποιηθεί ( οταν κοβεις πλακετα ) με μασκα , αφου η σκονη της πλακετας ειναι τοξικη και δεν πρεπει να εισπνέετε....;)

+100000 γιά τήν μάσκα που είπε ο φίλος tomhel
Πάντα οταν κοβουμε με dreamel χρειάζεται να φοράμε γυαλιά προστασίας,γάντια ,και μάσκα οταν κοβουμε τοξικά υλικά ,προσεκτικοί ,και οχι αφηρημένοι.
Προέχει παντα η ατομική μας ασφάλεια.:wiink:

tzitzikas
08-06-09, 09:14
Δεν μπορω να αγορασω μικρο τροχακι (αριδα δηλαδη που να εχει μικρο τροχακι στην ακρη) που να προσαρμόζει στο μεγαλο τρυπανι που εχω και να κάνω δουλειά?
Υ.Γ δεν ειμαι για εξοδα τωρα:001_smile:

Γαληνίτης
08-06-09, 11:20
Δεν μπορω να αγορασω μικρο τροχακι (αριδα δηλαδη που να εχει μικρο τροχακι στην ακρη) που να προσαρμόζει στο μεγαλο τρυπανι που εχω και να κάνω δουλειά?
Υ.Γ δεν ειμαι για εξοδα τωρα:001_smile:
Φυσικά και μπορείς, αλλά δεν είναι το ίδιο. Ο μικρός τροχός θέλει και μικρό δράπανο, για λεπτούς χειρισμούς και ευκολία χρήσης. Και το δραπανάκι δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι "επώνυμο", ακριβής φίρμας.

JOHNY+
08-06-09, 11:50
ρε παιδια κολαρα για τετοια εργαλεια που μπορω να βρω , για να παιρνει διαφορετικα παχη τρυπανιων , γιατι εχω παρει ενα μικροδραπανο απο το alex pack και εχει μονο ενα ειδος κολαρου για μεγαλα εργαλεια .
Ρωτησα και μου λενε αν ειναι κινεζικο δυσκολα βρισκεις , εχει κανεις υποψη του κανενα μαγζι , η καμια ιστιοσελιδα με τετοια.

weather1967
08-06-09, 12:33
ρε παιδια κολαρα για τετοια εργαλεια που μπορω να βρω , για να παιρνει διαφορετικα παχη τρυπανιων , γιατι εχω παρει ενα μικροδραπανο απο το alex pack και εχει μονο ενα ειδος κολαρου για μεγαλα εργαλεια .
Ρωτησα και μου λενε αν ειναι κινεζικο δυσκολα βρισκεις , εχει κανεις υποψη του κανενα μαγζι , η καμια ιστιοσελιδα με τετοια.

Χρήστο,ρίξε μια ματια εδω και γενικα σε αυτα τα sites ισως βρεις αυτο που θελεις.
Τα περισσοτερα ανταλακτικα dreamel κανουν για ολα τα πολυεργαλεια .
Αλλα εσυ απο οτι καταλαβα θες να μετατρεψεις το δραπανο σε πολυεργαλειο ,μαλλον γινετε αλλά οχι με 100 % σιγουριά, κοιτα τα εξαρτήματα του πρωτου λινκ


http://www.toolstore.gr/index.php?cPath=316&osCsid=33ac1d4daa20a98f7e56aea9b51c71f6

http://www.etools.gr/mikroergaleia/eksarthmata.html

tzitzikas
08-06-09, 14:10
αν παρω τροχακι για το μικρο δραπανο 12βολτο που εχω για να τρυπαω πλακετες θα καταφέρει με την μικρη ισχυ που έχει να κόψει τη γερμανική φωτοαυαίσθητη πλακέτα???

weather1967
08-06-09, 14:23
αν παρω τροχακι για το μικρο δραπανο 12βολτο που εχω για να τρυπαω πλακετες θα καταφέρει με την μικρη ισχυ που έχει να κόψει τη γερμανική φωτοαυαίσθητη πλακέτα???

Εδώ Παναγιώτη τα καταφερνει το 9,6 volt πολυεργαλειου σαν dreamel που εχω εγώ και δεν θα μπορει να το κοψει δραπανο 12 volt ? κατα πασα πιθανοτητα θα μπορει ,αλλα αλλο με προβληματιζει μπας και επειδη τα επαναφορτιζομενα δραπανα των 12 volt δεν εχουν γρηγορες στροφες,εχουν καπου μεχρι 550 στροφες το λεπτο ,ενω το πολυεργαλειο εχει μεχρι και 10.000 στροφες ανα λεπτο,αλλα οπως σου ειπε και ο Κωστας το dreamel δουλευεται πιο ευκολα απο ενα ογκωδη-βαρύ επαναφορτιζομενο δραπανο.Μπορεις να αγορασεις ενα τροχακη και μια βαση και να τα βαλεις στο δραπανο να κανεις ενα τεστ ,δεν ειναι ακριβα .

tasosmos
08-06-09, 14:29
Την κοβει αλλα πιθανοτατα θα ζοριζεται αρκετα.

imo καλυτερα παρε ενα φτηνο dremel-οειδες των 20-30€.
Η μεγαλη διαφορα με το original ειναι στην ποιοτητα των εξαρτηματων που εχουν μαζι, πχ τα τροχακια των κινεζικων τριβονται πολυ πιο γρηγορα.

Οι συσκευες ειναι λιγο πολυ ιδιες, παιρνουν τα ιδια εξαρτηματα και ουτως η αλλως εχεις 2 χρονια εγγυηση.

JOHNY+
08-06-09, 16:51
Χρήστο,ρίξε μια ματια εδω και γενικα σε αυτα τα sites ισως βρεις αυτο που θελεις.
Τα περισσοτερα ανταλακτικα dreamel κανουν για ολα τα πολυεργαλεια .
Αλλα εσυ απο οτι καταλαβα θες να μετατρεψεις το δραπανο σε πολυεργαλειο ,μαλλον γινετε αλλά οχι με 100 % σιγουριά, κοιτα τα εξαρτήματα του πρωτου λινκ


http://www.toolstore.gr/index.php?cPath=316&osCsid=33ac1d4daa20a98f7e56aea9b51c71f6

http://www.etools.gr/mikroergaleia/eksarthmata.html

Δημητρη ευχαριστω για τα λινκ θα τα κοιταξω το πρωτο φενεται να εχει πολλα πραγματα ισως να βρω εκει κολαρα .

Εγω εχω πολυεργαλειο αλλα ειναι αλλη μαρκα δεν εινα dremel , και απο την μανα του ειχε ενα μεγεθος choke , κολλαρα οπως λεγονται , απλα ψαχνω να βρω κολλαρα για λεπτοτερα τρυπανακια και εξαρτηματα που να ταιριαζουν μεσα σε αυτο που βιδωνει στο πολυεργαλειο.

tzitzikas
08-06-09, 17:16
Εδώ Παναγιώτη τα καταφερνει το 9,6 volt πολυεργαλειου σαν dreamel που εχω εγώ και δεν θα μπορει να το κοψει δραπανο 12 volt ? κατα πασα πιθανοτητα θα μπορει ,αλλα αλλο με προβληματιζει μπας και επειδη τα επαναφορτιζομενα δραπανα των 12 volt δεν εχουν γρηγορες στροφες,εχουν καπου μεχρι 550 στροφες το λεπτο ,ενω το πολυεργαλειο εχει μεχρι και 10.000 στροφες ανα λεπτο,αλλα οπως σου ειπε και ο Κωστας το dreamel δουλευεται πιο ευκολα απο ενα ογκωδη-βαρύ επαναφορτιζομενο δραπανο.Μπορεις να αγορασεις ενα τροχακη και μια βαση και να τα βαλεις στο δραπανο να κανεις ενα τεστ ,δεν ειναι ακριβα .

δεν μιλαω για επαναφορτιζομενο δραπανο, αλλα για μικρο δραπανακι χειρος της τελε που τρυπαω πλακετες. δεν ξερω αν θα τα καταφερει. γιαυτο σκεφτομουν ενα μεγαλο δραπανο ρευματος που εχω.

JOHNY+
08-06-09, 17:38
αν παρω τροχακι για το μικρο δραπανο 12βολτο που εχω για να τρυπαω πλακετες θα καταφέρει με την μικρη ισχυ που έχει να κόψει τη γερμανική φωτοαυαίσθητη πλακέτα???
παντως αν θες να κοψεις μια πλακετα δεν χρειαζεται να την κοψεις τελειως απλα σκαβεις ενα αυλακι με τον τροχο του μικροδραπανου στην πισω πλευρα στον βακελιτη για να την χαραξεις . και υστερα την σπας σαν σοκολατα , και με ενα ξυραφακι σκιζεις το καλλημα της φωτοευαισθητης .

PARKER
08-06-09, 18:51
Θα ψάξω και στο praktiker, όλο και κάτι θα έχει...
Το δισκάκι για την κοπή πωλείται και ξεχωριστά?
Στο νεο φυλλάδιο του το praktiker εχει σετ dremel με 73 ευρώ αν θυμάμαι καλά

dbsjro
08-06-09, 19:00
9555

To τρυπανακι 7Ε και τα τροχακια με τον αξονα που δειχνω 16Ε αλλα τα εβαλα προχθες σε μεγαλο επαναφορτιζομενο και εκοβε αψογα (βεβαια δοκιμασμενο σε διατριτη δεν ξερω για αυτη που λες εσυ)

tzitzikas
08-06-09, 19:37
πιστεψε με δεν εχει καμια σχεση με την διατρηση. εσπασα 2 μεγαλα ψαλιδια προσπαθωντας να την κοψω.

dbsjro
08-06-09, 19:39
Α! οκ, ειπα μηπως σε βολεψει ;)

tzitzikas
09-06-09, 16:46
τελικα πηρα μια αριδα που ταιριαζει στο τρυπανακι μου το παλιο tele και 2 τροχακια μικρα 4μισι ευρω συνολο. κανει δουλεια αλλα αργει αρκετα και ζοριζεται το τρυπανακι. δεν εχει δυναμη και πολλες φορες μπλοκαρει. σκεφτομαι να το δοκιμασω στο μεγαλο ρευματος, αλλα δεν εχει ρυθμιση ταχυτητας.

babylonx
20-08-09, 18:56
Έχω κι εγώ το parkside απο το lidl. Σκυλάκι είναι. Φυσικά δεν είναι σαν το dremel. Ο αδερφός μου έχει dremel πάνω από δέκα χρονών, τότε που ακόμη τα dremel ήταν made in USA και μου είπε ότι έχει διαφορά. Το dremel είναι πιο ισχυρό, με περισσότερες στροφές ανα λεπτό στο maximum και δεν έχει τόσο κραδασμό όσο το parkside αλλά έπαθε την πλάκα του με την τιμή γιατί ότι άλλο έχει πιάσει εκτός από το dremel είναι απαράδεκτο σε αντίθεση με το parkside που είναι αξιοπρεπέστατο! Εμένα μου χάλασαν οι μπαταρίες όταν το αγόρασα γιατί δεν ήξερα ότι ο φορτιστής ΔΕΝ είναι αυτόματος και άφησα τη μπαταρία να φορτίσει όλη τη νύχτα. Στις οδηγίες λέει ότι η φόρτιση διαρκεί 3 ώρες αλλά δεν διευκρινίζει τίποτα άλλο. Στην πραγματικότητα, εάν η μπαταρία είναι εντελώς άδεια, σε 3,5 ώρες το πολύ πρέπει να τη βγάλεις εσύ από τη φόρτιση. Έτσι άνοιξα το pack και με χαρά διαπίστωσα ότι είχε μέσα 8 μπαταρίες ΑΑ NiMH των 1000mAh έκαστη. Άρχικα άλλαξα τη μία μπαταρία που είχε πετάξει υγρά με μια άλλη από το εμπόριο. Αργότερα έφερε το LIDL κάτι πακέτα επαναφορτιζόμενες NiMH των 3500mAh και τις άλλαξα όλες από μέσα και τώρα, μπορεί να χρειάζεται 10 ώρες να φορτίσει με αυτό το φορτιστή αλλά έχει και μια αυτονομία το άτιμο... Ξεχνάω να το φορτίσω!!

Και μια ερώτηση για τους κατόχους του parkside: Επειδή μου κλώτσισε ο σφικτήρας που σφίγγει τα κολάρα στην κεφαλή και ήθελα με την ευκαιρία να πάρω το αυτόματο τσοκ που κυκλοφορεί για το dremel αλλά πριν το κάνω ας μου πεί κάποιος που έχει δοκιμάσει. Ταιριάζουν τα πάσα;

leo_sfaira
02-01-11, 12:31
Διαβαστε και αυτο πιστευω οτι θα βοηθησει...

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=39627&page=5