PDA

Επιστροφή στο Forum : κυκλωμα συζευκτη



elip_
11-06-09, 03:00
Γεια σας! Εχω να σχεδιάσω έναν μικροκυματικό συζεύκτη ελαττωμένου μήκους με μικροταινιακές γραμμές. Ο τυπικός συζεύκτης έχει ηλεκτρικό μήκος 1,5λ. Στο συννημένο αρχείο φαίνονται το κύκλωμα και ένας πίνακας με τις περιπτώσεις που πήρα για ελάττωση του μήκους του συζεύκτη.
Για να βρω το αντίστοιχο ηλεκτρικό μήκος στην κάθε περίπτωση(από 50ο-90ο) εφάρμοσα την μέθοδο των τριών. π.χ. 90ο λ/4, 50ο x..
Δεν ξέρω όμως κατά πόσο έιναι αυτό σωστό...
Υπάρχει κάποιος τύπος για το μήκος του συζεύκτη??

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.. :001_rolleyes:

GR_KYROS
11-06-09, 19:01
Γνωρίζουμε ότι το θεωρητικό μοντέλο μιας γραμμής μεταφοράς περιλαμβάνει κατανεμημένη αυτεπαγωγή σε σειρά με κατανεμημένη χωρητικότητα παράλληλα προς τη γη . Επομένως μια γραμμή μεταφοράς μικρότερου μήκους από το αρχικό θα έχει και μικρότερη αυτεπαγωγή και χωρητικότητα . Η μείωση της αυτεπαγωγής μπορεί να αντισταθμιστεί αυξάνοντας τη χαρακτηριστική αντίσταση της γραμμής μεταφοράς , ενώ για να αντισταθμίσουμε την μειωμένη χωρητικότητα , μπορούμε να τοποθετήσουμε συγκεντρωμένους πυκνωτές στα άκρα της γραμμής μεταφοράς

αλλά δώσε και την άσκηση έτσι όπως διατυπώθηκε.

elip_
12-06-09, 01:14
Είναι πτυχιακή εργασία με τίτλο "Μικροκυματικός συζεύκτης ελλατωμένου μήκους" όπου πρέπει να σχεδιάσω ένα συζεύκτη με μικρότερο μήκος από τον τυπικό ηλεκτρικού μήκους 1,5 αρχικά με ιδανικές γραμμές μεταφοράς και στη συνέχεια με μικροταινικές γραμμές. Ο καθηγητής μου είπε αρχικά να χρησιμοποιήσω τους τύπο της γωνίας θ2 για 50ο-90ο και ανάλογα με το θ1 κάθε φορά να βρίσκω την αντίσταση.(οι τύποι είναι στο συννημένο στο προηγούμενο post). θέλω να βρώ το ηλεκτρικό μήκος του συζεύκτη σε mm. Υπάρχει κάποιος τύπος? Επίσης αν ο συζεύκτης των 90ο βασίζεται σε λ/4 ηλεκτρικό μήκος , των 50ο σε πόσο? Μπορούμε να κάνουμε μέθοδο των τριών η είναι λάθος?

elip_
14-06-09, 16:52
Με λίγα λόγια θέλω να μου πει κάποιος πως βρίσκω το μήκος ενός συζεύκτη 50 μοιρών με μικροταινιακές γραμμές..