PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί οι Τούρκοι και όχι εμείς;



aeonios
15-06-09, 23:35
Μόλις γύρισα από μίνι διακοπες σε νησί των Κυκλάδων με αρκετή απογοήτευση.
Γυρίζοντας τη ροδέλα στα FM (και όχι μόνο) διαπίστωσα πως ΚΑΙ ΕΚΕΙ το ραδιόφωνο είχε περισσότερους σταθμούς τούρκικους παρά Ελληνικούς. Και πριν προλάβετε να αναρωτηθείτε .....όχι δεν είχε ούτε σποραδικό ούτε τροποσφαιρικό (Δυστυχώς) απλά οι γείτονες έχουν χρόνια από ότι φαίνεται και καλά κάνουν από τη μεριά τους την πολιτική αυτή για διείσδυση μέσω του ραδιοφώνου. Εμείς τι κάνουμε άραγε στις ακριτικές περιοχές για να τονώσουμε το ραδιόφωνο και τον Ελληνισμό; Η δεν έχει εκεί λεφτά για να δώσουν άδειες;

Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις του για το θέμα.

Capacitor
15-06-09, 23:51
Kατι κανουμε και εμεις.Πως δεν κανουμε.
Αυξανουμε τις ομπρελες και τις ξαπλωστρες

antonis_p
16-06-09, 00:16
Η δεν έχει εκεί λεφτά για να δώσουν άδειες; πρέπει να δώσουν πρώτα στο gay pride. είναι θεμα προτεραιότητας.

anger
16-06-09, 00:30
Αυτο παει και έρχεται !!εδω όταν σου ερχεται στο κινητο το μυνημα welcome to turkish να δεις !!!!!:biggrin::biggrin:

siolosni
16-06-09, 00:31
ΕΡΑ ακουγόταν;

JOHNY+
16-06-09, 00:39
Πρεπει να δωσουν σε ολους τους ραδιοερασιτεχνες , στα ακριτικα νησια αδειες για σταθμους στα fm , (αφου δεν πουλανε οι διαφιμισεις εκει που εχει λιγους κατοικους ) , να φτιαξει ο καθενας απο ενα σταθμο .
Να δουμε μετα ποιοι θα ειναι πιο πολλοι :001_tongue:.

jeik
16-06-09, 00:43
Μόλις γύρισα από μίνι διακοπες σε νησί των Κυκλάδων με αρκετή απογοήτευση.
Γυρίζοντας τη ροδέλα στα FM (και όχι μόνο) διαπίστωσα πως ΚΑΙ ΕΚΕΙ το ραδιόφωνο είχε περισσότερους σταθμούς τούρκικους παρά Ελληνικούς. Και πριν προλάβετε να αναρωτηθείτε .....όχι δεν είχε ούτε σποραδικό ούτε τροποσφαιρικό (Δυστυχώς) απλά οι γείτονες έχουν χρόνια από ότι φαίνεται και καλά κάνουν από τη μεριά τους την πολιτική αυτή για διείσδυση μέσω του ραδιοφώνου. Εμείς τι κάνουμε άραγε στις ακριτικές περιοχές για να τονώσουμε το ραδιόφωνο και τον Ελληνισμό; Η δεν έχει εκεί λεφτά για να δώσουν άδειες;

Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις του για το θέμα.

Πολυ ενδιαφερον το θεμα σου.Θα σου πω οχι απλα αποψη αλλα βιωμα απο ακριτικο νησι οπου ειχα την τυχη να ζησω.
Λοιπον , κατ αρχην να θυμισω οτι στην θρακη και οχι μονο , λεγοταν παλιοτερα οτι τα πιατα-δεκτες-κλπ δορυφορικα δινονταν στους μουσουλμανους δωρεαν , (δεν εξεταζουμε αν νιωθει καποιος μουσουλμανος της θρακης τουρκος η οχι αλλα ειναι σιγουρα γνωστης της τουρκικης γλωσσας και αυτο αρκει , και μενα αν ερχοταν η αλβανια και μου δινε τσαμπα εξοπλισμο θα τον επαιρνα :001_smile:).Να η πολιτικη της γειτονος χωρας.
Σε ακριτικες περιοχες δεν ισχυει τιποτα οσον αφορα την βοηθεια σε ραδιοφωνικο εξοπλισμο , απ οσο ξερω, δηλαδη πιο φτηνα δανεια , οικονομικη ενισχυση κλπ.Ισως να εχω λαθος δειγμα.
Οποτε ο καθε ιδιοκτητης κινειται με τις δικες του δυναμεις και προσεξε !!! εχει να πληρωνει ολα τα λειτουργικα ΔΕΗ-ΑΕΠΙ-εφορια-εξοπλισμο-συντηρηση-βλαβες , αλλα αν το νησι ειναι μικρο και η αγορα αδυναμη ποιος θα κανει διαφημηση ? που ειναι και το μονο εσοδο ενος σταθμου.Επιπροσθετα αν υπαρχουν πολλοι σταθμοι η πιτα μοιραζεται και τα εσοδα μειωνονται δραματικα.
Ενα αλλο ειναι οτι δεν ξερεις αν οι τουρκικοι που ακουγες ηταν απο μια συγκεκριμενη περιοχη ή αναμεταδοσεις απο το εσωτερικο της χωρας , στα δικα μας δεν παιζει πολυ το σεναριο αναμεταδοση , πρεπει να εχεις δικο σου προγραμμα , και καποιες ωρες αναμεταδοση.
Μαλλον οι τουρκοι επιδοτουνται σε θεματα TV-ραδιοφωνικα για μια απλη προπαγανδα , οποτε να τα κιλοβαττ , και οι σουπερ διαμορφωσεις.Καποιος Ελληνας εξεπεμπε επι 15 χρονια σε μια συχνοτητα , καποια στιγμη εφαγε ταπα απο εναν τουρκικο , αν υπηρχε η βοηθεια σε τετοια θεματα και δεν λυνοταν διπλωματικα ,θα ελεγε το κρατος μολις του ζητουσε βοηθεια ,''παρε παιδι μου αυτα τα φραγκα να αγορασεις ενα καινουργιο κεραιοσυστημα και ενα κιλοβατικο , καμια 30 KW να του δειξουμε μεις του Τουρκαλα'' :001_tt2: :biggrin: , αλλα κι αυτο δεν γινεται.
Το προβλημα ραδιοφωνικα εγκειται δηλαδη στο οτι δεν ακουγεται η φωνη της Ελλαδας προς τα εξω , μα δεν ειναι το μονο !!!! εδω δεν υπαρχουν γιατροι , σχολεια , πλοια , και ολες αυτες οι ελλειψεις λογω της αδιαφοριας του κρατους.Στα ΙΜΙΑ καποτε υπηρχε ενας βοσκος που διατηρουσε κοπαδι , καποια στιγμη κοπηκε η επιδοτηση ή η οποια βοηθεια τελος παντων του δινοταν οποτε ''την εκανε'' και εμειναν οι βραχονησιδες στο ελεος του θεου.Προχτες εβλεπα σε ενα νησι την καταντια , ενας αγροτικος ιατρος , παθολογος , που επρεπε να γιατρευει οποιαδηποτε ασθενεια , Μαγκαιβερ σωστος , αφου δεν υπηρχε αλλος στο νησι.
Μου εκανε εντυπωση οτι τα παιδακια δεν εξεταστηκαν ΠΟΤΕ απο οδοντιατρο αφου δεν υπαρχει :crying:.Σταματω εδω μην ξεφυγω απο το θεμα ,υπαρχει μεγαλη συνεχεια ..........

jeik
16-06-09, 01:03
Πρεπει να δωσουν σε ολους τους ραδιοερασιτεχνες , στα ακριτικα νησια αδειες για σταθμους στα fm , (αφου δεν πουλανε οι διαφιμισεις εκει που εχει λιγους κατοικους ) , να φτιαξει ο καθενας απο ενα σταθμο .
Να δουμε μετα ποιοι θα ειναι πιο πολλοι :001_tongue:.

Στους ραδιοπειρατες θες να πεις , αλλο οι ραδιοερασιτεχνες.

Triton
16-06-09, 02:30
Μόλις γύρισα από μίνι διακοπες σε νησί των Κυκλάδων με αρκετή απογοήτευση.
Γυρίζοντας τη ροδέλα στα FM (και όχι μόνο) διαπίστωσα πως ΚΑΙ ΕΚΕΙ το ραδιόφωνο είχε περισσότερους σταθμούς τούρκικους παρά Ελληνικούς. Και πριν προλάβετε να αναρωτηθείτε .....όχι δεν είχε ούτε σποραδικό ούτε τροποσφαιρικό (Δυστυχώς) απλά οι γείτονες έχουν χρόνια από ότι φαίνεται και καλά κάνουν από τη μεριά τους την πολιτική αυτή για διείσδυση μέσω του ραδιοφώνου. Εμείς τι κάνουμε άραγε στις ακριτικές περιοχές για να τονώσουμε το ραδιόφωνο και τον Ελληνισμό; Η δεν έχει εκεί λεφτά για να δώσουν άδειες;

Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις του για το θέμα.
Ωραία λοιπόν ακούστε και τη δική μου.
Εγώ ζω σε ακριτικό νησί και μεγάλωσα σε άλλο ακριτικό νησί με το οποίο έχω συχνή επαφή.Άρα γνωρίζω την κατάσταση και στα δύο νησιά.

Εσείς όλοι λέτε να δώσουν άδειες κτλπ. Έ εγώ παρακαλάω νυχθημερόν να κλείσουν όλοι οι ραδιοφωνιάδες !!! ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ.
Οι οποίοι δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν και απλά φυτοζωούν απο τις λιγοστές ούτως ή άλως διαφημίσεις που επαναλαμβάνονται συνεχώς.

Το μόνο που κάνουν είναι να παίζουν τα σκατοτράγουδα τους μέρα και νύχτα απο το PC μαζί με διαφημίσεις.Άμα θέλω κύριοι μουσική βάζω και εγώ ένα DVD με mp3 ή τον υπολογιστή μου και ακούω και ακούω ότι θέλω να ακούσω.
Οι ΡΣ φίλοι μου θέλουν κότσια θέλουν προσωπικό.Ένας σταθμός που παίζει μέρα νύχτα πρέπει να έχει δημοσιογράφους που να ασχολούνται με τη τοπική επικαιρότητα.Άσε που πρέπει να αλλάζουν πότε πότε και οι playlist.Μάθαμε πια τη σειρά απέξω.ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.Το ραδιόφωνο δεν είναι mp3 player Θέλει ψυχή ,θέλει ανθρώπους από πίσω με εκπομπές λόγου ,με ζωντάνια.Αντί λοιπόν να δώσει άδειες ,να βελτιώσει τις συνθήκες λήψεως στις απομακρυσμένες περιοχές και γιατί όχι να φτιάξει και καινούργιο σταθμό για κρατικό μιλάω πάντα.

Άσεπου το χειρότερο δεν σας το είπα.
Έχουν απλωθεί οι μάγκες σε όλη τη μπάντα και δεν μπορείς να βάλεις μια εξωτερική κεραία μπας και πιάσεις κανένα σταθμό της προκοπής τα μπουκώσανε όλλα.Συν του ότι το χειμώνα με τους αέρηδες χαλάνε τα κολοδίπολα ,σκορπάν τα pll και παρεμβάλουν τα 2m μέχρι και στη marine band.

Όσο για τη Τουρκία aeonios την ακούς γιατί είσαι ακριβώς απέναντι και στη σκιά των δικών μας εκπομπών.Αν πας απέναντι θα συμβεί το ανάποδο.Τσεκαρισμένο αυτό που σου λέω.

Αυτό που θέλω λοιπόν εγώ αλλά και ο κύκλος μου που δεν έχει σχέση μ`αυτά ,είναι ένα ποιοτικό κρατικό ράδιο και τηλεόραση.Τους πληρώνουμε δεν τους πληρώνουμε??? και όχι να συνδέονται όλοι οι σταθμοί με ΕΡΑσπορ και να μην έχει τίποτα να ακούσεις.
Αυτή είναι η δική μου άποψη.ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΘΕΛΕΙ ΨΥΧΗ.
Απ το 80 και μετά μας έχουν πνίξει τα ...

leosedf
16-06-09, 04:12
Πού να δείτε στην κινητή τί γίνεται... Ο πόλεμος των άστρων με ραδιοζεύξεις και sector antennas, προς στιγμήν νικάμε σε κάποια μέρη.

HFProject
16-06-09, 06:51
Μαλλον οι τουρκοι επιδοτουνται σε θεματα TV-ραδιοφωνικα για μια απλη προπαγανδα

Αν παρακολουθήσετε τούρκικο τηλεοπτικό κανάλι ημέρα εθνικής επετείου, θα δείτε ότι ΌΛΑ τα κανάλια έχουν φωτό του Κεμάλ απέναντι από τον λογότυπό τους.

Η Ελλάδα είναι ανύπαρκτη στον τομέα "προπαγάνδα". Δυστυχώς.

aeonios
16-06-09, 09:05
Ευχαριστώ για τις σκέψεις σας. Να τονίσω επειδή δεν το είπα πως δεν ήμουν σε ακριτικό νησί αλλά στην Νάξο. Ακριβώς στο κέντρο !


Όσο για τη Τουρκία aeonios την ακούς γιατί είσαι ακριβώς απέναντι και στη σκιά των δικών μας εκπομπών.Αν πας απέναντι θα συμβεί το ανάποδο.Τσεκαρισμένο αυτό που σου λέω.
.

Υπολόγισα λοιπόν την απόσταση από το google earth από τα παράλια της Μ.Ασίας σε περίπου 160χλμ σε ευθεία. Στη διαδρομή παρεμβάλονται και άλλα Ελληνικά νησιά. Επίσης αυτό που με απασχόλησε είναι το ότι δεν ήμουν στην ανατολική πλευρά του νησιού αλλά στη...δυτική όταν πρωτοέκανα τα τεστ αυτά. Δηλαδή αν πας στην Χώρα ή στις παραλίες που βλέπουν προς την ηπειρωτική Ελλάδα τους ακούς. Το πρώτο που σκέφτηκα είναι ...μήπως κάποιοι "ελληνάρες" κάνουν αναμετάδοση τούρκικων προγραμμάτων,γιατί δεν μου κόλλαγε καλά αυτό που άκουγα. Ισως κάνω λάθος αλλά πως υπήρχαν από την δυτική μεριά τούρκικα προγράμματα αφού μας έκοβε ένα πολύ ψηλό βουνό (ο Ζας) και η απόσταση είναι σχετικά μεγάλη;

Στην ανατολική πλευρά του νησιού (από Απείραθο και μετά) τα τούρκικα προγράμματα είναι περισσότερα κατά κράτος σε σχέση με τα Ελληνικά.
Με ενοχλεί αυτό που είπε ο φίλος HFProject για την προπαγάνδα και δεν θέλω να το πάρουμε από την κομματική του σκοπιά....εμείς παίρνουμε μηδέν σε αυτό τον τομέα.


Και όσο για το κρατικό ραδιόφωνο ΔΕΝ άκουσα κανένα κρατικό σταθμό στην ανατολική πλευρά μόνο κάποιους τοπικούς ιδιωτικούς....από άλλα νησιά!

kourt
16-06-09, 11:34
Επειδη ετυχε να βρεθω στην Σμυρνη πριν δυο μηνες περιπου για δουλεια, επιασα στο ραδιο τουλαχιστον δεκα ελληνικους σταθμους.

Antonis12
16-06-09, 17:06
Δέν είναι τωρινό φαινόμενο αυτό παιδιά.Στήν Σύρο πού μένω αυτή τήν περίοδο είναι μέρες πού άν γυρίσεις τήν κεραία τής τηλεόρασης έρχονται καμπάνα τά τουρκικά κρατικά,ενώ τά ελληνικά ιδιωτικά (alter -star κ.α)μετά βίας καί μέ κατευθυνόμενη, μέ αρκετή ενίσχυση .Επίσης θυμάμαι εποχή γύρω στό 1986 πού ο σταθμός τών σκοπίων στά εφ εμ στούς 100 mhz έφτανε μέχρι τόν Δομοκό χωρίς εξωτερική κεραία.

eleozz
16-06-09, 17:37
να πω πρώτα απ όλα
οτι δεν γνωρίζω επι του θέματος
και οτι δεν έχω διαβάσει ολες τις
απόψεις που ακουστηκαν στο θεμα

η δικη μου αποψη ειναι οτι
οι ελληνες μπηκαν αποτομα στο σύστημα της
"μεγαλουπόλεις" και τις "τεχνολογιας"
και εχουν "κρυφτεί" μέσα στις μεγαλες πολεις

αντίθετος οι τουρκοι
μπορεί να μην ειναι στην παλαιολιθική εποχή
αλλα ταυτοχρονα δεν έκαναν την βουτια που εκαναν οι ελληνες

γι αυτο μπορεις να βρεις κοσμο που αγαπαει τις μικρες επαρχιες
και που αναπτυζη την δικη του δουλεια στον τόπο του.

επίτρεψέ μου να πω πως οι ελληνες
θα ειναι για αρκετα χρονια ακομα
φλωρακια σε αυτό το θεμα



γνωρίζω ατομο που του άρεσε το ραδιοφωνο
και εγω εμενε στην κατερινη,και του πρότεινανε δουλεια
πηγε στην θεσσαλονικη για να κανει ραδιοφωνο
γιατι λεει εκει εχει περισσοτερες επιλογες,
αν και δεν μπορούσε να το τεκμηριωση.



αυτη ειναι η αποψη μου
σας ευχαριστώ.:001_smile:

antonis_p
16-06-09, 17:41
οπου και αν εισαι στο Αιγαιο
έχεις τα τουρκικά παράλια απέναντί σου...
δεν θα τους βλέπεις και θα τους ακούς όλους; λογικό δεν είναι;

eleozz
16-06-09, 18:09
επιτρέψτε μου επισης να συμπληρώσω
ότι υπάρχει και το θεμα τις παιδειας
στο σχολειο δεν μαθαινεις τιποτα για την μουσικη

βλεπω παιδια τον 18 να μην γνωρίζουν
τον Manu Chao,Bob Marley,Jimi Hendrix
αλλα ακομα και R.E.M.,Placebo,AC/DC
και πολλα ακομα ονοματα,συγκροτηματα

αλλα να γνωριζουν μονο ονοματα που
πλασαροντε απο την τηλεοραση
θα μου πεις τωρα,ειναι κανενας αναγκασμένος
να τους ξερει?

αλλα δεν θα απαντήσω σε αυτο:001_tt2:

και για να επιστρέψω στο θεμα
το σχολείο είναι αναγκασμένο (στο μικρο μυαλο μου)
να δίνει στους μαθητες τροφη για να μάθουν
και οχι μασιμενους τύπους για να θημουντε απο εξω

τωρα ερχεται το ερώτημα
η τουρκια εχει σωστο συστημα στα σχολια?

ουτε αυτο μπορω να το απαντήσω γιατι δεν γνωρίζω:blushing:


ετσι λοιπον να τελειώσω λεγοντας
για να κανει καποιος ραδιοφωνο πρεπει να εχει παιδεια
κατι που στην ελλαδα εχει μινι πολυ πισω

electron
16-06-09, 18:33
eleozz στο θέμα παιδείας στα σχολεία είμαστε η μέρα με την νύχτα σε σύγκριση με τους γείτονές μας. Από την μια σε εκείνους φροντίζουν να τους περνάνε τον φανατισμό κατά των γειτόνων τους και από την άλλη εμείς φροντίζουμε με την παιδεία μας να ξεχάσουμε ποιοί είμαστε και από που προερχόμαστε.
Αυτό είναι το κλειδί απάντηση στο ερώτημα γιατί τα ΜΜΕ και οι τηλεπικοινωνίες γενικότερα των γειτόνων μας περνάνε τόσο καλά στις ακριτικές μας περιοχές. Όσο για τους καλλητέχνες που ανέφερες και που ρητορικά ρωτάς αν τους γνωρίζουν οι σημερινοι 18ριδες,εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο. Ξέρουν αυτά τα παιδιά από Ελληνική μουσική ή μόνο αντιδρούν στο ονόμα του Σάκη και της Καλομοίρας;

electron
16-06-09, 18:41
Kαι κάτι σχετικό με την κουβέντα μας.

Με δωρεάν αποκωδικοποιητές, μέσω ΟΤΕ και Hellas Sat θα βλέπει όλος ο ορεινός όγκος της Θράκης ελληνόφωνα κανάλια. Εκεί βασιλεύουν τα δορυφορικά κάτοπτρα προσανατολισμένα στους τουρκικούς δορυφόρους, ενώ οι κάτοικοι διψούν για την δημόσια και την ιδιωτική ελληνική τηλεόραση, γεγονός που το έχουν εκφράσει και με επιστολές και συλλογή μαζικά υπογραφών.

Η ανακοίνωση γίνεται από τα χείλη του υπουργού Μεταφορών κι Επικοινωνών που είδε το θέμα της ελληνόφωνης τηλεόρασης ζεστά και βρήκε λύση και για τα ιδιωτικά κανάλια να μπορούν να εκπέμπουν μέσω δορυφόρου στον ορεινό όγκο. Τον ακούν οι λιγοστοί κάτοικοι καφενείου με αρκετούς νεολαίους στην Χλόη, εκεί στο τέρμα Θεού και δεν το πιστεύουν. Όνειρό τους να δουν τηλεόραση αλλά και να ζήσουν το γρήγορο ίντερνετ. Όλα αυτά που ακούγονται αρκετά δύσπιστα στα αυτιά τους, τους χαροποιούν. Το καφενείο μπορεί νάναι παραδοσιακό με πλάκες από πέτρα αντί για κεραμίδια για να αντιμετωπίζει τον βαρύ χειμώνα, αλλά στο εσωτερικό του έχει μια τεράστια τηλεόραση πλάσμα. Λειτουργεί και σαν μικρό μπακάλικο και αναψυκτήριο. Εκεί ανταμώνουν οι άνθρωποι. Η υποδοχή του υπουργού

Πηγή: satleo.gr

WIZARD
16-06-09, 19:16
Να συμπληρωσω ,οταν παω χαλκιδικη σε κατι φιλους στο πρωτο ποδι, τερμα
(τωρα το καλοκαιρι) βλεπω στην TV και ακουω στο ραδιοφωνο ,
τουρκικα καναλια και σταθμους, πεντακαθαρα .

πολλοι σταθμοι δικοι μας,τρωνε "ταπα" απο τουρκους :cursing:

Stergios_[.gr]
17-06-09, 02:10
Στις αρχές Ιουνίου βρέθηκα στο Cesme (wiki:Cesme (http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%87e%C5%9Fme)) της Τουρκίας. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το ράδιο, αλλά στο κινητό μου, έβλεπα πρώτο δίκτυο Turkcell και 3ο Cosmote, στο οποίο συνδέθηκα χειροκίνητα και έκανα όλα μου τα τηλεφωνήματα με χρεώσεις εσωτερικού.







Η Ελλάδα είναι ανύπαρκτη στον τομέα "προπαγάνδα". Δυστυχώς.

Βλέπεις κάτι στην Τουρκία και το ζηλεύεις? "Δυστυχώς"?? Τι την θέλουμε την προπαγάνδα? Για να γυρίσουμε 32 χρόνια πίσω?

jeik
17-06-09, 02:49
Παιδια , μην τα βλεπυμε ολα στραβα , υπαρχει και το καλο της υποθεσης , πολλα τουρκικα παιζουν και καλη ελληνικη ποπ στο προγραμμα τους.Και επειδη στο ραδιοφωνο , αν δεν καταλαβαινεις γλωσα δεν μπορεις να εχεις αποψη , ας μιλησω για τηλεοραση.
Στην τηλεοραση η ποιοτητα των εκπομπων τους ειναι για τα μπαζα , μελετω πολλες φορες εκπομπες , κυριως live show , και ειναι για τα πανηγυρια , κακιστο παραδειγμα προς μιμιση , οι παρουσιαστες με ''δυτικη κουλτουρα και ντυσιμο'' και οι καλεσμενοι με τσεμπερια , κελεμπιες , παλιομοδιτικα κουστουμια , τραγικες τουρκοποπ μουσικες ,αστειες χορογραφιες , τραγικη γλωσσα, τι να προπαγανδισουν ? τους αγραμματους και τους ηλιθιους ανα τον κοσμο ισως !!!!!!, τι να μας πουν κι αυτοι , οι πρωτογονοι , αν εχει καποιος τηλεθεατης στοιχειωδες IQ θα καταλαβει περι τινος προκειται , ειναι για τα μπαζα , κατι αντιστοιχο βλεπω βεβαια και στην ελληνικη τηλεοραση αλλά μονο τα απογευματα 1900-2200 με κατι σειρες που υποτιθεται ειναι οικογενειακες αλλα κανουν μονο για παιδακια που χαζογελανε αλλα δεν καταλαβαινουν , και για ηλιθιους ,αφου οι ρολοι που υποδυονται οι ηθοποιοι ειναι ''του ηλιθιου''.
Οποτε οποιος προπαγανδιστει απο τετοια κουλτουρα ειναι ΚΑΜΕΝΟΣ , δεν πειραζει , ας ακουγονται πιο πολυ οι τουρκοι , αυτος που ειναι ψαγμενος και ειναι πραγματικος ή νιώθει Ελληνας δεν ''μασαει'' απο τετοιες προπαγανδες της π......ας.Και ο καθε Ευρωπαιος καταλαβαινει με τι τσαντιροτουρκοκατασταση εχει να κανει.
Να μου πεις ομως για τουρκικο στρατο μαλιστα (βιτσα-π......α και στενα παπουτσα) δεν συμφωνω βεβαια , βαρβαρες πρακτικες , αλλα δεν μας πεφτει λογος, κανει ο τουρκος φανταρος να δει το σπιτι του 2 χρονια , οχι οπως εδω που κανει να δει το στρατοπεδο 2 χρονια :001_smile:.Καλυτερα λιγα και καλα παρα πολλα και μπαζα.

HFProject
17-06-09, 07:39
Η "Προπαγάνδα" δεν είναι μόνο "κακό". Και ναι ζηλεύω τον Τούρκο μετανάστη που παρακολουθεί δεκάδες κανάλια ΕΛΕΥΘΕΡΑ, λυπάμαι τον Έλληνα μετανάστη αλλά και τον Έλληνα του ακριτικού χωριού, νησιού, πόλης που σχεδόν, δεν παρακολουθεί τίποτα, εκτός αν πληρώσει.

Και μην μου μιλήσετε για torrent, internet και ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει το ξαδελφάκι σας από την Γερμανία, σκεφτείται τον θείο σας.

32 χρόνια πριν (1977), η κρατική τηλεόραση έκλεινε νωρίς με τον Εθνικό ύμνο, τα μαγαζιά ανοίγαν στις 7 και δεν χρωστούσε κανείς μας.

savnik
17-06-09, 08:23
Καλυτερα λιγα και καλα παρα πολλα και μπαζα.
Ναι αλλά να μπορείς να τα δείς , γιατί η τάπα πάει σύννεφο και σε ράδιο και σε τηλεόραση.

Capacitor
17-06-09, 11:23
Ξεχασατε την Πανια η οποια ειναι πιο μπαζο και απο τα μπαζα,και οτι ο καλος μας ο στρατος εγινε πλεον 9 μηνες

betacord85
18-06-09, 01:00
Ξεχασατε την Πανια η οποια ειναι πιο μπαζο και απο τα μπαζα,και οτι ο καλος μας ο στρατος εγινε πλεον 9 μηνες
αγαπητοι συναδελφοι ξερετε τον ορο "προβατα"?σε σερνουν οπου θελουν αυτοι,σου πασαρουν οτι φαγητο θελουν αυτοι,στην ελλας ζεις δεν υπαρχει ελπις(γαι τους λαθρομεταναστες γαιτι δεν λετε?).....betacord85 japan made(εχω αδικο?μεγαλο θεμα ανοιξατε....)