PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθμός κόλλησης απορία watt / Θερμοκρασία...



Haros
19-06-09, 11:50
Γειά σας παιδιά,

έχω την εξής απορία. Σε έναν σταθμό κόλλησης υπάρχει ανάλογα τον σταθμό η επιλογή ήτε για ρυθμιζόμενη θερμοκρασία, ήτε για ρυθμιζόμενα watt. Υποθέτω λοιπόν ότι στους σταθμούς που ρυθμίζεις watt υπάρχει αναλογία watt / θερμοκρασίας, έτσι λιγότερα watt = λιγότερη θερμοκρασία. Αντίστοιχα συμβαίνει και άμα ο σταθμός έχει ρύθμιση θερμοκρασίας (μικρότερη θερμοκρασία = λιγότερα watt στο κολλητήρι).

Το θέμα είναι, αυτό συμβαίνει σε όλους τους σταθμούς; Πιο λογικό για εμένα θα ήταν να ρυθμίζεις τι θερμοκρασία θέλεις και ο σταθμός να έχει σταθερά υψηλά watt ώστε να αναπληρώνει γρήγορα το κολλητήρι τη θερμότητα που χάνετε κατά τη διάρκεια της κόλλησης.

Ρωτώντας είδα πως ένας φτηνός σταθμός δουλεύει όπως περιέγραψα πιο πάνω, δηλαδή ρυθμίζεις τι θεμοκρασία θέλεις και αυτός ρυθμίζει τα ανάλογα watt. Αλλά για έναν ακριβότερο που ρώτησα, μου είπαν ότι δίνει σταθερά watt και από εκεί και πέρα απλά επιλέγεις θερμοκρασία (που μου ακούγεται πιο λόγικο αν και ο Γερμανός που μου απάντησε δεν φάνηκε να έιναι πολύ Αγγγλομαθής οπότε δεν ξέρω αμα εννοούσε αυτό :001_tt2:).

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; :001_tongue:

Haros
21-06-09, 12:38
Κανένας...;

typografos
21-06-09, 12:50
Σωστά το περιγράφεις...

Ένας σταθμός Χ με περισσότερα Watt από έναν σταθμό Υ σημαίνει απλούστατα ότι μπορεί να συντηρεί (ευκολότερα) την επιθυμητή θερμοκρασία ανεξάρτητα από τις συνθήκες απαγωγής θερμότητας λόγω της συγκόλησης με λίγα λόγια επιτρέψτε μου να πώ ότι ισχύει ότι ισχύει και για τα ψυκτικά στους ημιαγωγούς.

Δεν έχει και πολύ νόημα να ρυθμίζω Θερμοκρασία σε ένα κολλητήρι λιγων watt και να πηγαίνω να ξεκολλήσω ένα μεγάλο εξάρτημα με μια τεράστια μύτη. Απλούστατα θα περιμένω πολύ!

Οι σταθμοί λειτουργουν με DC (με PWM) και συνδυασμό αισθητήρα θερμοκρασίας για να επιτύχουν τη θερμοκρασία με ακρίβεια.

Τώρα η επιλογή είναι ανάλογα με το ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.

Haros
21-06-09, 13:00
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όντως όμως υπάρχουν 2 "τύποι" σταθμών; Που στους πρώτους θερμοκρασία / watt πάνε ανάλογα τη ρύθμιση σου ενώ στους δεύτερους κρατούντε σταθερά τα watt και απο εκεί και πέρα ρυθμίζεις μόνο θερμοκρασία;

typografos
21-06-09, 13:13
Μάλλον δεν κατάλαβα αμέσως τί ρωτούσες.

Όχι δεν το γνωρίζω αν υπάρχουν δύο τύποι - με τα κριτήρια που περιέγραψες-

Το να λές έχω σταθερά Watt σημαίνει ότι είναι διαθέσιμα από τον M/Σ (και το τροφοδοτικό γενικότερα) που δίνει ισχύ στο κολλητήρι.

Το να λές ότι δίνω όσα watt ρυθμίζεις σημαίνει ουσιαστικά το ίδιο πράγμα... (νομίζω) όμως στη δεύτερη περίπτωση ο τρόπος λειτουργίας να είναι διαφορετικός δηλ. αντί να έχει Pulse Width Modulator το κύκλωμα τροφοδοσίας να δίνει ισχύ με άλλο τρόπο.

Υπάρχει κανένας σύνδεσμος να δούμε τα προιόντα ?

Γενικά πάντως και από την εμπειρία μου θα αγόραζα ένα κολλητήρι με ρύθμιση θερμοκρασίας και αρκετά watt (περισσότερα από όσα χρειάζομαι) με DC και ρύθμιση PWM. Συνήθως αυτά έχουν παχύ καλώδιο για να μεταφέρουν τα υψηλά ρεύματα που απαιτούνται. Θεωρώ ότι είναι πιο αξιόπιστα και με λιγότερα προβλήματα.

Haros
21-06-09, 14:17
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Όπως είπα και πριν άμα ισχύει όντως το σταθερά watt / ρυθμιζόμενη θερμοκρασία το βλέπω ως καλύτερο τρόπο από το ρυθμιζόμενη θερμοκρασία / αυτόματη ρύθμιση watt.

Γιατί πχ στην πρώτη περίπτωση μπορείς να δουλέψεις με 65watt στους 400 βαθμούς, ενώ στη δεύτερη με 35watt στους 400..

Τυπικά είχα δεί αυτούς τους 2 σταθμούς στο ebay
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=380131020057 (σε αυτόν μου είπαν ότι ανάλογα με τη θερμοκρασία που επιλέγεις ρυθμίζονται και τα watt)
και αυτό
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=270399793991 (σε αυτό μου είπαν ότι τα 35 είναι σταθερά και απλά ρυθμίζεις θερμοκρασία)

(Παρακαλώ μην κάνετε σχόλια "είνια μουφα πάρε αυτό" ή "πάρε εκείνο", τύπικα δείχνω τους σταθμούς για να καταλάβετε τι εννοώ :001_smile: )

gsmaster
21-06-09, 15:23
Δεν είναι δυνατόν να είναι 35W σταθερά και να ρυθμίζεις θερμοκράσια.

Αμα έχει μια κατανάλωση σταθερή στα 35W θα έχεις μια Α θερμοκρασία. Αν η κατανάλωση είναι σταθερή τότε πως αλλάζεις την θερμοκρασία?


Όπως και να χει, στα απλά κολλητήρια τύπου στυλό, εχουμε ως κριτήριο τα W για να έχουμε μια εικόνα για την χρήση που προορίζεται το κολλητήρι.
- Για ηλεκτρονικά SMD 15-20W
- Για ηλεκτρονικά συμβατικά 15-30W
- Για χοντρά καλώδια, κοννέκτορες και γενικά χοντρες κολλήσεις 40W και πάνω.

Αν μιλάμε για σταθμό, τότε αν ο σταθμός είναι της προκοπής, έχει ρυθμιστή θερμοκρασίας, ο οποίος παίρνει ανάδραση με αισθητήρα απο την μύτη του κολλητηριού και δίνει ανάλογη ισχύ (με PWM συνήθως) στο κολλητήρι για να έχει σταθερή θερμοκρασία.

Αν ο σταθμός είναι της πλάκας μπορεί να έχει μόνο μια απλή ρύθμιση που να μεταβάλλει την ισχύ στο κολλητήρι, χωρίς να παίρνει ανάδραση.

Haros
21-06-09, 16:32
Αν μιλάμε για σταθμό, τότε αν ο σταθμός είναι της προκοπής, έχει ρυθμιστή θερμοκρασίας, ο οποίος παίρνει ανάδραση με αισθητήρα απο την μύτη του κολλητηριού και δίνει ανάλογη ισχύ (με PWM συνήθως) στο κολλητήρι για να έχει σταθερή θερμοκρασία.

Αν ο σταθμός είναι της πλάκας μπορεί να έχει μόνο μια απλή ρύθμιση που να μεταβάλλει την ισχύ στο κολλητήρι, χωρίς να παίρνει ανάδραση.

Αυτό ήθελα να μάθω.

Δηλαδή ένας σταθμός με feedback αν κατάλαβα καλά διαθέτει ένα έυρος watt και ανάλογα με τη θερμοκρασία που θα μετρήσει στη μύτη προσαρμόζει τα watt που θα παρέχονται. πχ στους 400 βαθμούς μπορεί άμα πέσει αρκετά η θερμοκρασία να ανέβει και σε 40-50 watt κατανάλωση ώστε να ανακάμψει, σε αντίθεση με έναν φτηνό σταθμό χωρίς feedback που άμα ρυθμιστεί στους 400 θα παρέχονται πάντα 35 watt.

Τα λέω σωστά; :001_tongue: