PDA

Επιστροφή στο Forum : HELP..... (συνδεσμολογία καλωδίων)



stelios2000
19-06-09, 16:01
Δε ξερω αν θα μπορεσω να περιγραψω αυτο που πραγματικα θελω αλλα θα προσπαθησω :

Έχω 5 ζευγαρια μικρα καλωδιακα τα οποια ειναι το ενα διπλα στο αλλο.
Αυτα περνανε τοιχους και βγαινουν σε αλλο δωματιο και πρεπει να βγαινουν με την ιδια σειρα.
Για π.χ.

Δωμάτιο Α [1.2] [3.4] [5.6] [7.8] [9.0]



Δωμάτιο Β [1.2] [3.4] [5.6] [7.8] [9.0]

Το ενα που εχω σκεφτει ειναι βραχυκυκλώνω το Α1.2 ζευγαρι και πηγαινω στο Β1.2 και βάζω το πολύμετρο στο ακουστικό και αν χτυπαέι τοτε ειναι οκ η σειρά.
Έφτιαξα μια μικρη ξυλοκατασκευή ώστε να μπορω με μιας να βραχυκυκλώνω και τα 5 ζευγάρια
(όχι μεταξύ τους αλλα το 1με το 2, το 3με4 κλπ κλπ)
και έβαλα μια 9V μπαταρία (το + στα μονά και το - στα ζυγά νούμερα) ώστε με μια άλλη ξυλοκατασκευή ακουμπάω ταυτόχρονα και τα 5 ζευγαρια απο το Β δωματιο και με 5 led βλεπω αν ειναι σωστα τοποθετημενα.
Με άλλα λόγια αυτο που κάνω ειναι

Α1(+) Α2(-) .....αντίσταση.... led Β1(+) Β2(-)

Η κατασκευή δουλεύει μια χαρα και ανάβουν και τα 5 led όταν ειναι η σειρα σωστή βεβαια.
Το προβλημα μου όμως ειναι όταν έχω βάλει λάθος τα καλωδιάκια και έχω
για παράδειγμα

Δωμάτιο Α [1.4] [3.2] [5.6] [7.8] [9.0]



Δωμάτιο Β [1.2] [3.4] [5.6] [7.8] [9.0]


Τότε βλέπετε οτι και παλι το κύκλωμα δουλευει μια χαρα και τα 5 led ανάβουν ΑΛΛΑ το κύκλωμα στην ουσία ειναι ΛΑΘΟΣ αφου τα ζευγάρια δεν ειναι στην σωστή σειρά.
Θα μου πείτε γιατι να μην κανω αυτο με το πολύμετρο.....
η απάντηση ειναι οτι απλα το πλήθος το ζευγαριών αγγίζει τα 1,000
οποτε δε θα τελειώσω μαλλον ποτε.
Έχετε να μου προτείνετε καποια κατασκευή ώστε να στελνω παλμους ή τελος πάντων κάτι διακριτό σε κάθε ζευγάρι απο τα 5 και να το παίρνω στην άλλη άκρη μόνο αν ειναι στην ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια σειρά τα ζευγάρια ????
Ελπιζω να εγινα κατανοητός και να μου προτεινετε καποια λύση(φορητή/ελαφριά)

Σας ευχαριστώ παρα πολύ.
Υ.Γ. Γραφω help στον τιτλο γιατι δυστυχως αυτο θα πρεπει να το εχω ετοιμο μεχρι την Δευτερα αλλιως με βλεπω με το πολύμετρο ένα-ένα το ζευγαρι.....

Στελιος

nveli
19-06-09, 18:08
πάρε έναν ανιχνευτή καλωδίων σαν αυτούς (http://www.tele.gr/html/CA20.HTM)

lastid
19-06-09, 20:54
- Κάνεις το κύκλωμα στο συνημμένο 1 και το συνδέεις στο δωμάτιο Α.
- Πηγαίνεις με το ωμόμετρο στο δωμάτιο Β.
- Επιλέγεις δύο τυχαία καλώδια και μετράς την ωμική αντίσταση μεταξύ τους. Με τη βοήθεια του πίνακα στο συνημμένο 2 εντοπίζεις ποια καλώδια είναι.
- Π.χ. αν μετρήσεις αντίσταση 37Κ, τότε είναι τα Α3 και Α6 (ή Β3 και Β6 αν προτιμάς). Όμως δεν ξέρεις ακόμη ποιο είναι το Α3 και ποιο το Α6. Επιλέγεις το ένα από αυτά τα δύο, το μετράς με ένα τρίτο και έτσι προχωράς..

Edit: Βέβαια η παραπάνω δουλειά δεν είναι και λίγη. Με έναν microcontroller θα γινόταν αρκετά ευκολότερο, αλλά μέχρι τη Δευτέρα χλωμό...

stelios2000
19-06-09, 21:24
Φίλε Δημητρη σε ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια και το χρονο που διεθεσες....αλλα νομιζω οτι θα ειναι λιγο δυσδιάκριτο το αποτελεσμα λόγο του ότι υπαρχουν ανοχες στις αντιστασεις αλλα και το γεγονος οτι η αποσταση των καλωδιων ειναι γυρω στα 30μετρα (το Α δωματιο απο το Β) οποτε ορισμενες απο τις τιμες αντιστασεων θα ειναι κοντινες.
Αλλά θελω να κερδισω χρονο γιατι το να Ωhm-μετρας 1,000 ζευγαρια ειναι το ιδιο περιπου με το να τα βραχυκυκλωνεις και να ελεγχεις την συνεχεια με το πολύμετρο.

Φίλε Νίκο δεν νομιζω οτι αυτα θα μου κανουν δουλεια.....
Τα καλωδια ειναι ζευκτικά απο το Α δωματιο στο Β.....
Δεν εχουν ταση/ρευμα/πληροφοριες.....ειναι στον αερα

Πάντως σας ευχαριστω....
Ελπιζω να προσπαθησω να βρω καμια λιγοτερο χρονοβορα λυση

nveli
19-06-09, 21:51
Φίλε Νίκο δεν νομιζω οτι αυτα θα μου κανουν δουλεια.....
Τα καλωδια ειναι ζευκτικά απο το Α δωματιο στο Β.....
Δεν εχουν ταση/ρευμα/πληροφοριες.....ειναι στον αερα



προφανώς δεν κατάλαβες τον τρόπο λειτουργίας/χρήσης των ανιχνευτών καλωδίων, διάβασε εδώ (http://www.galaxy.gr/Cable_Tracer_Galaxy_CT-01.htm)και εδώ (http://www.galaxy.gr/Cable_Finder-Splitter.htm)

lastid
19-06-09, 21:52
Οι ανοχές στις αντιστάσεις δεν είναι πρόβλημα αν χρησιμοποιήσεις 1%. Επιπλέον αν διαβάσεις μία αμφιλεγόμενη τιμή, μπορείς πάντα να απορρίψεις το ζεύγος αυτό και να επιλέξεις άλλο.
Τα 30 μέτρα δεν είναι πρόβλημα, μια και δεν θα σου προσθέσουν παραπάνω από μερικά Ωμ και η μέτρηση είναι Dc.
Ο χρόνος είναι λίγο πρόβλημα. Μην ξεχνάς όμως ότι με 5-7 μετρήσεις μόνο και χωρίς να τρέχεις από το ένα δωμάτιο στο άλλο, έχεις εντοπίσει όλα τα καλώδια. Με το πολύμετρο θα έπρεπε να τρέχεις πέρα δώθε.
Υπάρχουν και παραλλαγές της μεθόδου: Με πολλαπλό διαιρέτη τάσης, με διόδους κλπ.

Γενικά οι τεχνικές που μπορουν να χρησιμοποιηθούν χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:
Α) Δοκιμάζουμε τα καλώδια όλα ένα προς ένα, απλά ή σε ζεύγη.
Β) Τοποθετούμε όλα τα καλώδια τυχαία σε μία κατασκευή και έχουμε ένδειξη της σειράς τους.
Φυσικά εσύ θα ήθελες κάτι τύπου Β. Π.χ. κάτι σαν ένας ταλαντωτής με 555 και ένα 4017 που να κάνει απαρίθμηση από το 1 στο 10, με μια μικρή παύση πριν το 1 για να ξεχωρίζει. Γίνεται...

stelios2000
19-06-09, 22:12
Οι ανοχές στις αντιστάσεις δεν είναι πρόβλημα αν χρησιμοποιήσεις 1%. Επιπλέον αν διαβάσεις μία αμφιλεγόμενη τιμή, μπορείς πάντα να απορρίψεις το ζεύγος αυτό και να επιλέξεις άλλο.
Τα 30 μέτρα δεν είναι πρόβλημα, μια και δεν θα σου προσθέσουν παραπάνω από μερικά Ωμ και η μέτρηση είναι Dc.
Ο χρόνος είναι λίγο πρόβλημα. Μην ξεχνάς όμως ότι με 5-7 μετρήσεις μόνο και χωρίς να τρέχεις από το ένα δωμάτιο στο άλλο, έχεις εντοπίσει όλα τα καλώδια. Με το πολύμετρο θα έπρεπε να τρέχεις πέρα δώθε.
Υπάρχουν και παραλλαγές της μεθόδου: Με πολλαπλό διαιρέτη τάσης, με διόδους κλπ.

Γενικά οι τεχνικές που μπορουν να χρησιμοποιηθούν χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:
Α) Δοκιμάζουμε τα καλώδια όλα ένα προς ένα, απλά ή σε ζεύγη.
Β) Τοποθετούμε όλα τα καλώδια τυχαία σε μία κατασκευή και έχουμε ένδειξη της σειράς τους.
Φυσικά εσύ θα ήθελες κάτι τύπου Β. Π.χ. κάτι σαν ένας ταλαντωτής με 555 και ένα 4017 που να κάνει απαρίθμηση από το 1 στο 10, με μια μικρή παύση πριν το 1 για να ξεχωρίζει. Γίνεται...

δεν καταλαβα.....μπορώ να βάλω στο Α1 καλώδιο εγω να φαίνεται σαν 1 και στο Β1 να έχω ενα 7-segment ψηφιο και να μου εμφανίζει το 1 ????
τι εννοεις?

lastid
19-06-09, 22:54
10 ψηφία των 7-segment θα ήταν πολύ ωραία, όμως αυτό δεν μπορεί να γίνει με απλό κύκλωμα. Θέλουμε τουλάχιστον έναν microcontroller, έναν έξυπνο τρόπο και αρκετή πλακέτα...

Αυτό όμως που θα σου προτείνω έχει πιο απλό interface: 10 λεντάκια, ένα για κάθε αγωγό.
Στο δωμάτιο Α βάζεις ένα κύκλωμα να στέλνει διαδοχικά παλμούς στα καλώδια 1-10. Μετά τον τελευταίο παλμό στο καλώδιο 10, υπάρχει μία μικρή παύση και κατόπιν αρχίζει πάλι από το 1. Οι παλμοί μπορούν να έχουν διάρκεια 0.2-0.4 sec.
Στο δωμάτιο Β συνδέεις το κύκλωμα από το συνημμένο. Το κύκλωμα αποτελείται από 10 leds, 10 διόδους και μία αντίσταση. Σε κάθε led αντιστοιχεί ένας αγωγός.
Κάθε στιγμή, ένα μόνο led μπορεί να είναι αναμμένο. Βλέπεις λοιπόν τα leds να τρέχουν και να φαίνονται ότι ανάβουν σε μία τυχαία σειρά. Κάποια στιγμή γίνεται μία παύση. Το πρώτο led που θα ανάψει μετά την παύση, αντιστοιχεί στο καλώδιο 1. Το επόμενο στο καλώδιο 2, κλπ
Έτσι, παρατηρώντας τη σειρά που ανάβουν τα leds, ταυτοποιείς την αρίθμηση. Και φυσικά αφού σκοπός σου είναι να τα αναδιατάξεις στη σωστή σειρά, κάνεις την αναδιάταξη των αγωγών στην κατασκευή σου και βλέπεις πλέον το "τρεχαντήρι" σου να τρέχει σωστά.

dalai
20-06-09, 00:10
HELP....
HELP...
HELP....
Ειναι αυτος τιτλος για νημα? Οποιος και να γραψει εδω ειναι σαν να το πεταει στα σκουπιδια....
Μετα απο μια βδομαδα ποιος θα κανει το κοπο να το διαβασει?
Και το χειροτερο, αν καποιος εχει την ιδια απορια , με πιο τροπο θα εντοπισει αυτο το νημα?>
Στα σκουπιδια λοιπον και αυτο....

Triton
20-06-09, 00:55
1000 ζεύγη δηλ 2000 καλώδια !!!
Μάλλον χρειάζεσαι έναν βοηθό ένα στυλό 4000 αυτοκόλλητες ετικέτες ένα πολύμετρο και ένα ζεύγος PMR. :001_rolleyes: