PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάδωμα στις εξετάσεις οδήγησης



Mousakias
24-06-09, 23:22
Σήμερα κόπηκα στην οδήγηση.:crying:

Και οι εξεταστές μου, έμαθα μετά, πως ήταν οι ίδιοι με ενός φίλου μου που τους λάδωσε πριν 1 εβδομάδα.

Εγώ σαν ηθικός που είμαι δεν λάδωσα.:bored:

Θέλω να πολεμήσω το σύστημα αλλά πώς???:cursing:

Για πείτε τις ιστορίες σας. Πότε πήρατε δίπλωμα και πως?:001_huh:

lordi
24-06-09, 23:44
Εγώ το πήρα στην Πάτρα και δεν λάδωσα!! Όταν ρωτούσα σε διάφορες σχολές για τιμές κλπ μια σχολή μου είπε ότι είναι Χ euro και επιτυγχάνει το 99%!! Με παραξένεψε αυτό και μετά μου είπαν άλλοι ότι μέσα στα Χ είναι και το λαδάκι!!:001_tt2: Δηλαδή δεν σε ρωτάει καν! Στο βάζει κατευθείαν μέσα στην τιμή και σου λέει απλά ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να αποτύχεις!

Η σχολή που το έβγαλα εγώ έχει κλείσει τώρα και υποπτεύομαι ότι μπορεί να ναι και λόγο του ότι δεν λάδωνε (ξέρετε, κόβανε τους μαθητές της και σιγά σιγά δεν πήγαινε κανείς σε αυτήν την σχολή!) αλλά δεν ξέρω υποθέσεις κάνω απλά!

Mousakias
24-06-09, 23:50
Άκου το βάζουν στην τιμή. Που πάμε ωρέ?:saad:

Πετρος Πετριδης
24-06-09, 23:56
Δεν λαδωσα αλλα μου εβγαλαν το λαδι για να το παρω.Τα ειχα κανει ολα και μου ειπαν να συνεχισω μιπως και κανω λαθος και με κοψουν.Οταν ρωτησα τον εκπαιδευτη γιατι το εκαναν αυτο μου ειπε οτι επρεπε να κοψουν καποιους και αυτοι ηταν αυτοι που δεν λαδωσαν.

kyriakos_electron
25-06-09, 00:03
Εγώ το πήρα στη Λάρισα σε πολύ καλή τιμή. Η μίζα ανέβαινε όσο χειροτέρευε η ικανότητα οδήγησης.
πχ εγώ έδωσα 20-30 ευρώ, κοπέλα που είμασταν μαζί έδωσε 80-100.
Άκουσα και χειρότερα πάντως. Η μίζα ενσωματώνεται στα χρήματα που δίνεις για την εξέταση χωρίς να το καταλάβεις αρχικά. Αν ρωτήσεις θα μάθεις όμως.

Προσωπική εμπειρία:
Τη στιγμή που είμαι έτοιμος να παρκάρω και κοιτάω πίσω, η εξετάστρια μου μιλάει για νησιά, διακοπές κτλ ακατάπαυστα, με αποτέλεσμα να ξεχάσω να βάλω όπισθεν και αντί να πηγαίνω πίσω (αφού είχα γυρίσει και κοιτούσα πίσω) πήγα μπροστά. Ξαφνικά σταματάει το διάλογο και ψυχρά φωνάζει
''ΠΙΣΩ ΠΑΜΕ''.

Τελκά πέρασα.

dovegroup
25-06-09, 00:31
Πήγα για δίπλωμα πρίν απο 25 χρόνια για αυτοκίνητο, μου έβγαλαν την πίστη σχεδόν μία ώρα μέσα στο εκπαιδευτικό μπάς και βρούν κάτι να με κόψουν ήταν μαζί μου ο εκπαιδευτής (λιονταριών) και οι 2 λεβέντες.
Σε καποιά στιγμή μου λέει ο ένας το γνωστό σταμάτα εδώ τώρα δεν του δίνω σημασία παρκάρω κανονικά και βγάζω το κλειδί ανοίγω την πόρτα και βγαίνω έξω. Τρέμω απο τα νεύρα μου και έίμαι έτοιμος...
Περάσατε κύριε μου λέει ο ένας μετά απο κανα 3λεπτο.
Πάω για μηχανή πρίν 14 χρόνια είμαι ο μόνος επίσης που έχουν να κάνει οχτάρια επι 20 λεπτά!!! Ολοι τριγύρω μουρμουρίζουν "θέλουν να τον κόψουν" βρέχει ο θεός με το θεό είμαι με κράνος ανοιχτό βέσπας σαν τον βέγγο και τα γυαλιά μου έχουν γίνει καταράκτες, κάποια στιγμή δεν αντέχω άλλο βάζω πόδι κάτω σταματάω, μου λένε κόβεσε...
Απο τότε δεν ξαναπήγα ποτέ μου και ούτε πρόκειτε...
ΔΕΝ ΛΑΔΩΝΩ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ @@@@@@@.
ΜΗΝ ΛΑΔΩΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ Κ@Ρ10Λ1 ΓΡΑΦΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΣΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ!!!

lastid
25-06-09, 01:00
1000+ κι εγώ μέσα....
Το πήρα πριν από 16 χρόνια περίπου. Συμμαθητής μου ρωτούσε το δάσκαλο για να λαδώσει, παρ' όλο που οδηγούσε ήδη 10 χρόνια (φοβόταν το τρακ της εξέτασης). Του λέει ο δάσκαλος: "Δεν υπάρχει λόγος. Αν επιμείνεις μπορώ να σου το κανονίσω, όλοι λαδώνονται. Γιατί όμως βρε παιδί μου? Αφού μπορείς και χωρίς αυτό. Δεν είναι τίποτα, μπορείς μια χαρά. Μη δίνεις πεταμένα λεφτά."
Τώρα σκέφτεται να βγάλει η γυναίκα μου. Ξέρει ότι θα με πείραζε πολύ να λαδώσει, όμως θέλει να την κάνει τη σκανταλιά της και μου το λέει γελώντας: "Θα λαδώσω και δεν θα σου πω τίποτα. Σιγά που θα πάρεις χαμπάρι". Της απαντάω: "Εγώ θα λαδώσω για να βεβαιωθώ ότι δεν θα το πάρεις αν λαδώσεις".
Πλάκα πλάκα, οι πιο πολλές γυναίκες έχουν μειωμένη αυτοπεποίθηση σ' αυτό το θέμα απ' ότι βλέπω. Όχι όλες όμως.
Μή λαδώνει κανένας! Άντε, πολύ μαλθακοί γίναμε και να μην τα ρίχνουμε όλα στους άλλους.

dj_mike
25-06-09, 01:02
Εγω εδωσα περσυ το καλοκαιρι το πιρα με την μια το διπλωμα χωρις λαδωμα αν και προσπαθουσαν συνεχως να μου βαλουν διαφορες παγιδες να με κοψουν επιτιδες. Το κακο ομως ειναι οτι και που το πιρα δεν βασιζομαι τον εαυτο μου να οδηγησω πολυ με αγχωνει το τιμονι. και ολο αυτο επειδη οταν οι φιλοι μου επερναν τα μαξια κρυφα για βολτες απο μκροι εγω καθομουν μεσα με ενα βιβλιο στο χερι.Ευτυχως αργοτερα αλλαξα νοοτροπια...

mits
25-06-09, 01:09
Θυμάμαι λίγο μετά που είχα δώσει εξετάσεις για αυτοκίνητο (πέρασα εύκολα χωρίς λάδωμα), είχα πάει να δώσω και για μηχανάκι, αλλά δεν είχα εμπειρία και με μόνο 4 μαθήματα κόπηκα.
Πριν δώσω είχε έρθει ο δάσκαλος της οδήγησης και μας είχε πει με 25 χιλιάρικα (δραχμές τότε, 1996), το παίρνετε χωρίς να ανεβείτε καν στο μηχανάκι!! Σπάστηκα με το σύστημα και δεν τα έδωσα και φυσικά με το που ακούμπησα ελαφρά την άσπρη γραμμή στο οχτάρι μου φωνάζει η μία από τις δύο κλώσσες που ήταν εξετάστριες "κόπηκες, κόπηκες". Ωραία κονόμα πάντως κι άντε εσύ διάβασε, σπούδασε κλπ κλπ.

leosedf
25-06-09, 01:10
Παίρνεις το φίλο σου μαζί που ο terminator μπροστά του μοιάζει τσιράκι και τον βάζεις να σε ακολουθεί με τη μηχανή απο πίσω και τους λές οτι αν δεν περάσεις ο δικός σου θα παίξει ακορντεόν με τη σπονδυλική τους στήλη και μετα θα τους πετάξει στο θερμαικό...

Έτσι παίρνεις και δίπλωμα για αεροπλάνο, υποβρύχιο κλπ..

:D

PCMan
25-06-09, 02:09
Τι λάδωμα ρε παιδιά? Είστε σοβαροί?
Κάθε μεταφορικό μέσο είναι ένα ΟΠΛΟ. Εσύ μπορεί να μην θες την ζωή σου αλλά μπορεί να σκοτώσεις ολόκληρη οικογένεια επειδή η σχολή οδηγών σου δίνει αυτή τη δυνατότητα για να τ'αρπάξει. Δεν παίζουμε με τις ζωές των άλλων ούτε έιναι μαγκιά το λάδωμα όταν δεν ξέρουμε να οδηγάμε.

ΥΓ. δεν απευθύνομαι σε κάποιον, γενικά μιλάω.

NUKE
25-06-09, 03:15
PCMAN δεν παει ετσι απλα...Δεν σε αφηνουν να περασεις αν δεν λαδωσεις....Τοσο απλα...Και δεν εισαι για να δεινεις 150 ευρω καθε φορα.Αν ηταν σοβαροι δεν θα εδινες 150 ευρω καθε φορα και δεν θα υπηρχαν τετοια....Ας εδινες 10 ευρω ωστε να προσπαθουσες....Αλλα τοσο ξεφτιλα κρατος που εχουμε...Βγαζουν νομους συνεχεια και παντου απλα για να τους γραφουνε στα π@π@ρια τους...

Ατομο απο αλβανια 40 χρονων οδηγουσε 10 χρονια.Και επρεπε να παρει διπλωμα ελληνικο για τα κλασσικα γραφειοκρατικα τον κοψανε και αναγκαστηκε να λαδωσει...
Νομιζω τον κοψανε για χαζο λογο.Μπορει να σταματησε λιγο πιο μπροστα σε στοπ απο εκει που ηταν γιατι πρωφανως δεν ειχε ορατοτητα επειδη τα στοπ ειναι οπου να ναι...

Εγω του αυτοκινητου το πηρα με λαδωμα και ησηχασα.Μηχανης δεν λαδωσα και ειμουν okay.Απλα στην μηχανη τα λεφτα ειναι λιγοτερα,λιγοτερο και το λαδωμα οποτε δεν καθονται ολοι να λαδωνονται γιατι δεν αξιζει και τελικα σε αφηνουν να περασεις...

PCMan
25-06-09, 04:10
Αυτά για το λάδωμα πάντως εδώ δεν ισχύουν.. Αν δουν ότι ξέρεις να οδηγάς τότε θα σε περάσουν και ας κάνεις κάποιο λάθος. Πχ, ένας τύπος έδινε για αμάξι όταν έδινα κι εγώ, και ενώ πήγαινε να ξεκινήσει από στοπ του έσβησε 5 φορές και τον έκοψε. Κάθε φορά που του έσβησε ο εξεταστής έλεγε δεν πειράζει, αλλά την τελευταία του είπε αν ξανασβήσει σε κόβω.. Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά..
Ή ένα άλλο. Ένας τύπος 28 χρονόν πήγε για δίπλωμα και όλα καλά αλλά, ο εξεταστής κάτι μυρίστηκε και του είπε να κάνει αριστερό παρκάρισμα.. Ε, τον έκοψε γιατί ανέβηκε το πεζούλι..
Μπορούν αυτοί οι άνθρωποι να βγούν στον δρόμο?
Η πλειοψηφία είναι έτσι γιαυτό και τα πολλά ατυχήματα... Κοτσάρουν ένα Ν και όποιον πάρει ο χάρος.

Εγώ δεν λάδωσα ποτέ, δεν κόπηκα πουθενά και δεν μου έκαναν ούτε την παραμικρή παρατήρηση για κάτι. Στο αμάξι πέρασα με δύο μαθήματα ίσα ίσα για να μου δείξει τι θα γίνει την μέρα της εξέτασης και τα σημάδια του αμαξιού(άλλη μαμακία). Στην μηχανή με ένα τεστ ντραϊβ λίγο πριν δώσω(έκανα και πολύ καλούς χρόνους στις λωρίδες. Εκανα 20δευτ. ενώ το όριο αν θυμάμαι καλά ήταν 13)
Στο φορτηγό δεν είχα ξανανέβει ούτε σαν συνοδηγός και το πήρα και εκείνο με 2 μαθήματα..

Σκοπός είναι απο μόνος σου να καταλάβεις ότι δεν πρέπει να οδηγήσεις, δεν σε κάνει το κωλόχαρτο να οδηγάς. Πρέπει να μάθεις πρώτα και μετά, όχι όμως να περιμένεις απο την σχολή οδηγών να σου μάθει... Την δουλειά τους κάνουν για να τ'αρπάξουν, για τα υπόλοιπα φταίει το κράτος με το σύστημα που έχει. Φυσικό είναι να έχουμε πολλούς θανάτους σε τροχαία και το πρόβλημα δεν λύνεται μόνο με μπλόκα και αλκοτεστ..

Έχετε ακούσει για το σύστημα εκπαίδευσης που έχουν στην γερμανία?

Οδηγάω απο μωρό, στα 7 ανέβηκα σε μηχανάκι και στα 11 σε αμάξι και είμαι μόνο 20 χρονών. Δε λέω ότι τα έχω μάθει όλα, ποτέ δεν μαθαίνονται, αλλά μία Α εμπειρία σε αυτή την ηλικία και σε σχέση με έναν άσχετο που στα 30 του καρφώθηκε να βγάλει δίπλωμα ενώ δεν ξέρει τι είναι συμπλέκτης, την έχω..

aeonios
25-06-09, 07:59
Ωραίος PCMAN!
Σε κάποια παρέα την περασμένη εβδομάδα μου είπαν πως δεν χρειάζεται καν σε κάποια επαρχιακή πόλη να κάνεις τα υποχρεωτικά μαθήματα ούτε καν την οδήγηση με τους εξεταστές. Το πακέτο έχει μια τιμή και απλά ...διαλέγεις μεταφορική! Στο φέρνει κούριερ σπίτι!!! Αυτό μου φάνηκε απίστευτο. Πάντως όταν στις αρχές της δεκαετίας του 90 που πήρα και εγώ δίπλωμα έδωσα μου είπαν οκ και μετά με πιάνει ο δάσκαλος και μου λέει το θεικό:"Το βιάζεσαι το δίπλωμα;" λέω εγώ οχι και μου λέει "ΟΚ θα κάνει περίπου 15 μέρες να βγει. Αν το βιάζεσαι πάντως μπορείς να το έχεις αύριο το πρωί με μια μικρή ...επιβάρυνση"

Ulysses
25-06-09, 08:02
PCMAN,Man είσαι λάθος.Υπάρχει και το άγχος του εξεταζόμενου.
Το χαρτί δεν σε κάνει να οδηγάς καλά αλλά η εξάσκηση.Οπότε πάρ'το λαδώνοντας και κάνε εξάσκηση.Και εγώ το πήρα με τη 2η λαδώνοντας.
Κλασικά στην Καλαμαριά εξετάστηκα,στην αρχή όλα καλά και στο τέλος μου λέει "κάνε οπισθογωνία" και βρήκα πεζοδρόμιο.Οπισθογωνία..λες και πάω για παρκαδόρος..
Αγχώνεσαι είναι φυσιολογικό,είχα το νου μου απο τον καθρέφτη να δω τις γκριμάτσες τους για να μάθω αν δυσαρεστήθηκαν.Ασε που πήγε να μου σβήσει και το έσωσε ο δάσκαλος δίπλα μου.
Και όταν λάδωσα πήγε 2-3 φορές να μου σβήσει,που και πάλι είχα άγχος.
Αν δεις ποσο ΣΥΝΕΤΑ οδηγώ μετά απο 10 χρόνια,πες μου αν έκανα λάθος που λάδωσα.

Επίσης μου το είπε ο δάσκαλος όταν κόπηκα,"Οδυσσέα χρειάζεσαι επιπλέον μαθήματα ή αν θέλεις μπορούμε να δώσουμε κάτι στους εξεταστες για να είναι πιο ελαστικοί.." και η 2η λύση ήταν μισή τιμή!
Και πέρασε η ανηψιά του,κοντοστούπα,που μπροστά μου της έσβησε 2 φορές και είναι απο εκείνες που οδηγούν και σφίγγουν το τιμόνι λες και γεννάνε on board και πατούν γκάζι στην εκκίνηση,για να "πετάξουν" μέχρι το μαιευτήριο.Γκαζώνουν λες και σε προκαλούν να παραβγείτε μέχρι το επόμενο φανάρι..

Και τέλος αυτό που μετράει είναι η παιδεία.
Να μην πίνεις,να μην τρέχεις,τήρηση ΚΟΚ και όχι επιθετική οδήγηση.
Για την δε οδήγηση μου που "κρίθηκε απο τους αλήτες εξεταστές ανεπαρκής" οδηγώ καλύτερα απο αυτούς και όταν κάνω αλλαγή λωρίδας,πέρα του καθρέφτη,γυρνώ και το κεφάλι να δω για καμμιά μηχανή..Που δεν μου το μάθανε τα τσουτσέκια!

PCMan
25-06-09, 11:19
Ωραίος PCMAN!
Σε κάποια παρέα την περασμένη εβδομάδα μου είπαν πως δεν χρειάζεται καν σε κάποια επαρχιακή πόλη να κάνεις τα υποχρεωτικά μαθήματα ούτε καν την οδήγηση με τους εξεταστές. Το πακέτο έχει μια τιμή και απλά ...διαλέγεις μεταφορική! Στο φέρνει κούριερ σπίτι!!! Αυτό μου φάνηκε απίστευτο.
Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω!

Πάντως όταν στις αρχές της δεκαετίας του 90 που πήρα και εγώ δίπλωμα έδωσα μου είπαν οκ και μετά με πιάνει ο δάσκαλος και μου λέει το θεικό:"Το βιάζεσαι το δίπλωμα;" λέω εγώ οχι και μου λέει "ΟΚ θα κάνει περίπου 15 μέρες να βγει. Αν το βιάζεσαι πάντως μπορείς να το έχεις αύριο το πρωί με μια μικρή ...επιβάρυνση"
Ναι, με τον χρόνο που κάνει να βγεί το δίπλωμα υπάρχει ενα θέμα στις μεγάλες πόλεις. Όταν είχα βγάλει το παλιό τα χάρτινο το 2007, βγήκε σε 3 μέρες. Τόσο έκαναν να βγούν όταν φίλος μου στην θεσσαλονίκη έκανε να το πάρει 2 μήνες! Ένας άλλος φίλος μου όμως πήγε στο υπ.συγκοινωνιών πάνω στον μήνα και τους είπε ότι αν δεν του δώσουν το δίπλωμα, θα χάσει μια δουλειά όπου χρειάζεται δίπλωμα για να τον προσλάβουν κι έτσι του το δώσανε :001_tt2:
Το καινούριο το δίπλωμα το πήρα σε 2 βδομάδες και είχα να κάνω 2 επεκτάσεις, όχι μία. Αυτές οι καρτες γενικά αργούν λίγο επειδή έχουν 1002 πράγματα πάνω τους.


PCMAN,Man είσαι λάθος.Υπάρχει και το άγχος του εξεταζόμενου.
Το χαρτί δεν σε κάνει να οδηγάς καλά αλλά η εξάσκηση.Οπότε πάρ'το λαδώνοντας και κάνε εξάσκηση.Και εγώ το πήρα με τη 2η λαδώνοντας.
Κλασικά στην Καλαμαριά εξετάστηκα,στην αρχή όλα καλά και στο τέλος μου λέει "κάνε οπισθογωνία" και βρήκα πεζοδρόμιο.Οπισθογωνία..λες και πάω για παρκαδόρος..
Αγχώνεσαι είναι φυσιολογικό,είχα το νου μου απο τον καθρέφτη να δω τις γκριμάτσες τους για να μάθω αν δυσαρεστήθηκαν.Ασε που πήγε να μου σβήσει και το έσωσε ο δάσκαλος δίπλα μου.
Και όταν λάδωσα πήγε 2-3 φορές να μου σβήσει,που και πάλι είχα άγχος.
Αν δεις ποσο ΣΥΝΕΤΑ οδηγώ μετά απο 10 χρόνια,πες μου αν έκανα λάθος που λάδωσα.

Επίσης μου το είπε ο δάσκαλος όταν κόπηκα,"Οδυσσέα χρειάζεσαι επιπλέον μαθήματα ή αν θέλεις μπορούμε να δώσουμε κάτι στους εξεταστες για να είναι πιο ελαστικοί.." και η 2η λύση ήταν μισή τιμή!
Και πέρασε η ανηψιά του,κοντοστούπα,που μπροστά μου της έσβησε 2 φορές και είναι απο εκείνες που οδηγούν και σφίγγουν το τιμόνι λες και γεννάνε on board και πατούν γκάζι στην εκκίνηση,για να "πετάξουν" μέχρι το μαιευτήριο.Γκαζώνουν λες και σε προκαλούν να παραβγείτε μέχρι το επόμενο φανάρι..

Και τέλος αυτό που μετράει είναι η παιδεία.
Να μην πίνεις,να μην τρέχεις,τήρηση ΚΟΚ και όχι επιθετική οδήγηση.
Για την δε οδήγηση μου που "κρίθηκε απο τους αλήτες εξεταστές ανεπαρκής" οδηγώ καλύτερα απο αυτούς και όταν κάνω αλλαγή λωρίδας,πέρα του καθρέφτη,γυρνώ και το κεφάλι να δω για καμμιά μηχανή..Που δεν μου το μάθανε τα τσουτσέκια!
Φίλε οδυσσέα, μετά από 10 χρόνια όπως λες, δεν νομίζω να έχεις άγχος έτσι? Δεν θα ήταν πιό σωστο να μάθεις να οδηγάς και μετά να δώσεις για δίπλωμα?

Σίγουρα χρειάζεται παιδεία.
Δεν πίνω καθόλου πιάνω δεν πιάνω τιμόνι, άντε να πιω μισή μπύρα σε ένα μήνα, το να μην τρέχεις είναι σχετικό.. δεν θα πάω και με 50-100! Αν με παίρνει θα τρέξω αλλά πάντα με ασφάλεια. Τηρώ τον κοκ πάντα(την ζώνη όμως δεν την μπορώ, μόνο σε μεγάλα ταξίδια την βάζω και μόνο αν δω μπλόκο), τις μαμακίτσες μου τις κάνω(ειδικά το χειμώνα με τα χιόνια) αλλά πάντα με ασφάλεια. Από επιθετική οδήγηση..ανάλογα.. Αν δω ότι κάποιος χώνεται να περάσει μπορεί να χωθώ κιεγώ(αν με παίρνει!), σε διασταυρώσεις τις πιό πολλές φορές δίνω προτερεότητα εγώ αν έχει ο άλλος στοπ, ειδικά αν δεν έχει ορατότητα εκτός κι αν είναι κανα μαμακισμένο με τη μουσική στο φουλ ή κανα μηχανάκι χωρίς εξάτμιση που βιάζεται να φύγει, γενικά όποιος χώνεται δεν τον αφήνω να περάσει αν έχω προτεραιότητα, εκτός αν εμποδίζει την κυκλοφορία, αν περιμένει θα του δώσω προτεραιότητα. Όταν κορνάρουν απο πίσω άσκοπα καθυστερώ επίτηδες :001_tt2: , βοηθάω σε παρκάρισμα ειδικά σε άσχετες γυναίκες(έχω φτάσει σε σημείο να κατεβω και να της το παρκάρω εγώ!) και διάφορα άλλα.

Γιώργος 231
25-06-09, 11:41
διπλωμα ΙΧ το 1987 το πηρα με την δευτερη χωρις λαδωμα, ΑΛΛΑ ο δασκαλος και φιλος μου ειπε, Γιωργο ... θα σε κοψουν ΑΛΛΑ ΖΗΤΑ δευτεροβαθμια επιτροπη.
Αυτο εκανα, με εκοψαν ΑΔΙΚΑ (ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΟΠΙΣΤΕΝ Η ΜΟΥΡΗ ΣΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ - ΟΠΟΙΟΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ, ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΖΗΤΑΓΑΝ)

Εδωσα την επομενη μερα στην δευτεροβαθμια επιτροπη (ηταν μηχανολογοι) και το πηρα με την μια.

Το μοτο διπλωμα το πηρα την ιδια χρονια, με την δευτερη (χωρις δευτεροβαθμια) λογω λαθους μου.

Στο διπλωμα ταχυπλοου, με εκοψαν απο λαθος μου, ειπα στον δασκαλο,ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΑΔΩΣΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΩ, ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΩΜΑ, κανονισε την επομενη φορα, και το πηρα , χωρις να μου ζητησουν ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΠΛΑ με γουσταρε και μου εκανε δωρο την "αποφυγη" της δυσκολης διαδικασιας. Εγω φυσικα ντεπομουν για αυτους που εκοψαν, αλλα η δουλεια μου εγινε

KOKAR
25-06-09, 12:09
όλα τα "κοράκια" βασίζονται στο γεγονός του ότι αν κοπής τότε θα πρέπει να
πληρώσεις ξανά παράβολα και αλλά τέτοια ωραία που συνήθως είναι
παραπάνω από το λάδωμα......
εν κατακλείδι το λάδωμα δεν το γλυτώνεις......
νόμιμα ( παράβολα ) η παράνομα ( τάισμα στους εξεταστές )!:cursing:

plouf
25-06-09, 15:51
Σήμερα κόπηκα στην οδήγηση.:crying:

Προφανως αν δεν λαδώσεις ΔΕΝ πρέπει να κανεις και λάθη...... ολο το 30 λεπτο της εξετασης...


Εγώ σαν ηθικός που είμαι δεν λάδωσα.:bored:

Ουτε εγώ, εξετάστικα 20+ λεπτά σε σχέση με τα 3 λεπτά των υπολοίπων...
νομιζω δεν έκανα κανένα λαθος,

για εφέ μην ξεχνάς να ΣΤΑΜΑΤΑΣ σε κάθε διασταύρωση και να πετάς το κεφάλι επιδεικτικά αριστερέ δεξιά (οτι ελέγχεις), να μην αντιδράς σε ότι σου λένε, να έχεις "ζορίσει" τον εαυτό τις τελευταίες μέρες να είσαι άριστος.....

Capacitor
25-06-09, 19:24
Δεν ειναι απαραιτητο οτι οποιος λαδωσε δεν ξερει να οδηγει.
Φυσικα δεν ειναι απαραιτητο οτι οποιος δεν λαδωσε, ξερει να οδηγει.
Δεν ειναι απαραιτητο οτι οι επαγελματιες οδηγοι ξερουν ολοι να οδηγουν.
Ομως ειναι γενικα αποδεκτο οτι αμα περασεις τα 70 και ισως και τα 65 και οδηγεις εισαι χαρος και δολοφονος.
Ο καλος οδηγος ειναι υποκειμενικο και αλλιως το αντιλαμβανεται ο καθενας.
Δεν με απασχολει η κοπελιτσα που θα κανει 20 λεπτα να παρκαρει,και ας με καθυστερει,δεν ειναι επικινδυνη.
Ουτε και ο ταξιτζης για μενα ειναι επικινδυνος κατα το πλειστον.Θα σταματησει ανα πασα ωρα και στιγμη ,ταξι ειναι θα σταματησει,θα μπορουσε να τους φορτωνει με ανεμοσκαλα χωρις να σταματησει καθολου.Μην πας απο πισω.Εξαλλου τα ποσοστα δειχνουνε οτι ειναι μειοψηφια .Ειναι στον δρομο 24 ωρες το 24ωρο σε αντιθεση με ενα ιχ που ειναι αντε 2 ωρες και ο αριθμος τους δεν ξεπερναει τις 20.000 στην αθηνα σε σχεση με τα ιχ που ισως φτανουνε το εκατομμυριο.Αρα αριθμητικα και μονο μας φταινε οι γιωταχιδες.
Επικινδυνος ομως ειναι ο παππους ο δολοφονος που εβγαλε το ascona την κυριακη το πρωι για βολτα.Ψεμματα εχουνε αγορασει ολοι καινουργια και τους βλεπεις με κατι focus και διαφορα 1600αρια.
Εχει παρει διπλωμα το 1935 που τοτε δεν υπηρχανε λαδωματα και μιζες και βγαζει ακομα το αμαξι βολτα.Θα περασει το στοπ χωρις καν να το δει ή το κοκκινο φαναρι βλεποντας το για πρασινο.Παραβιαση στοπ ή κοκκινου σημαινει κινδυνος θανατος.Η πολιτεια και μονο θα επρεπε να του παιρνει το διπλωμα στα 65 βαρια βαρια.
Αρα λοιπον το λαδωμα στο διπλωμα δεν ειναι πρωτος κανονας ατυχηματων.Το να βρεις στο πεζοδρομιο στην οπισθογωνια δεν εισαι επικινδυνος.
Ας φτιαξουνε κανενα δρομο πρωτα,οπως Κορινθου Πατρων και μετα ας γινουνε πολυ πιο αυστηροι στις εξετασεις.

το 96 που εδωσα εγω ητανε δυο κυραδες και κανανε πως και πως για λαδωμα.Μεχρι και στον δασκαλο το αναφερανε να τις πληρωσω.
Σκατοδημοσιοι της μιζας

Nemmesis
25-06-09, 23:09
ρε παιδια τι ειναι αυτα που λετε παιρει μιζας? (δεν υποστιριζω οτι δεν υπαρχνουν... απλα μου φενεται παραξενο ποσο δεκτικοι ειστε..) εγω για διπλωμα ουτε λαδοσα αλλα ουτε ακουσα τπτ οτι μπορουσα να το κανω... θα μου ερθει ο εξαταστης και θα μου ζυταει λεφτα για να περασω???? ΕΛΕΟΣ τον πουστη στην αστηνομια θα τον παω με το αμαξι χωρις διπλωμα.... δλδ πραγματικα σας τυχενουν τετοια και απλα τα προσπερνατε? αρε δεν θα μου τυχει τπτ?? 1 ευρω να μου ζητησουν για κανα τετοιο σκοπο και τους εχω ψυλωσει ολους... οσα για τα παραπονα που κανουν για τους χαρους τους γερους ξερω οτι τα κανουν κατι παιδακια που σε καθε διασταυρωση κοφταρουν την πρωτη μας και βρουν κανα m0yn1 να g@misoyn... οχι οτι οι γεροι δεν ειναι σκατα οδηγοι αλλα οταν βλεπεις ενα αμαξι απεναντη σου πρεπει παντα ΑΣΧΕΤΑ με το ποιος οδηγει να εχεις το μυαλο σου ετοιμο και να μην βασιζεσε στο ΣΤΟΠ
και δεν ειμαι 65 χρονων.. 22ειμαι :001_tt2: αλλα εχω δει αρκετα βλαμενα ασχετου ηλικιας....

ασχετο... προχτες κιολας ξεπαρκαρα μπροστα απο το σπιτι μου ενα imbreza sti (καπου 280αλογα ειναι μαμα αν δεν κανω λαθος) γιατι ο μλκς με το κουστουμι που τι ειχε μου ειπε ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ!!!! "παλικαρι μπορεις να μου ξεπαρκαρεις λιγο γιατι στραμπουξα το ποδι μου?" ΕΛΕΟΣ εγω μονο που το εβλεπα ελιωνε η ψυχουλα μου το καιμενο το αμαξακι

epistimon
26-06-09, 00:00
Μην λαδωνεται.Μαθετε να οδηγητε προσωρινα(οσο διαρκει η εξεταση) οπως σας εμαθε ο δασκαλος και ας μην ειναι απολυτα σωστος τροπος.Καντε τα ολα απελπιστικα αργα.Οι περισσοτεροι εξεταστες ειναι γελοιοι.

Nemmesis
26-06-09, 11:16
Μην λαδωνεται.Μαθετε να οδηγητε προσωρινα(οσο διαρκει η εξεταση) οπως σας εμαθε ο δασκαλος και ας μην ειναι απολυτα σωστος τροπος.Καντε τα ολα απελπιστικα αργα.Οι περισσοτεροι εξεταστες ειναι γελοιοι.


ακριβως... εγω θυμαμε το μονο μου προβλημα στην εξεταση ηταν οτι επρεπε να κραταω το τιμονι και με τα δυο μου χερια... οσο για το αν σαν μιλανε περι ανεμων και υδατον απλα ξεκοφτετο τους... εγω ειχα 2εξαταστες οτι νανε.. ο ενας το παιζε καλα αγριος ενο η αλλη ηταν μια τσαπερδονα... ο αντρας κοιτουσε μεχρι και το ποσο γρηγορα θα ξεκινησω απο οταν αναψει πρασινο ενω η αλλη ειχε τον ρολο να με απασπαει μιας και με ρωτουσε που γεννηθηκα που δουλευω κλπ κλπ.. οποτε της λεω ευγενικα "κυρια μου εδω ειστε για να δειτε πως οδηγω και οχι την φσορολογικη μου δηλωση.." οποτε το βουλωνει και πηγαν ολα καλα.. μαλιστα οταν χτυπησε το κντ μου σταματισα και στην ακρη απο μονος μου και ουτε ειπαν τπτ...

billy
26-06-09, 11:30
Πρόσφατα έμαθα ότι η ταρίφα για μηχανή είναι 200 ευρώ. Επίσης 100 ευρώ είναι τα εξέταστρα. Για να συμφέρει χωρίς λάδωμα πρέπει να το πάρεις το πολύ με την τρίτη.

PCMan
26-06-09, 11:32
Δεν ειναι απαραιτητο οτι οποιος λαδωσε δεν ξερει να οδηγει.
Φυσικα δεν ειναι απαραιτητο οτι οποιος δεν λαδωσε, ξερει να οδηγει.Γιατί να λαδώσεις αν είσαι σίγουρος ότι ξέρεις να οδηγείς?
Γιατί να μην λαδώσεις αν δεν ξέρεις να οδηγείς?



Ομως ειναι γενικα αποδεκτο οτι αμα περασεις τα 70 και ισως και τα 65 και οδηγεις εισαι χαρος και δολοφονος.Κάτι πρέπει να κάνω με τον παππού μου...


Δεν με απασχολει η κοπελιτσα που θα κανει 20 λεπτα να παρκαρει,και ας με καθυστερει,δεν ειναι επικινδυνη.
Εχεις δει κοπελίτσα που δεν ξέρει να οδηγεί να σου χτυπάει το αμάξι για να παρκάρει?


Ουτε και ο ταξιτζης για μενα ειναι επικινδυνος κατα το πλειστον.Θα σταματησει ανα πασα ωρα και στιγμη ,ταξι ειναι θα σταματησει,θα μπορουσε να τους φορτωνει με ανεμοσκαλα χωρις να σταματησει καθολου.Μην πας απο πισω.Εξαλλου τα ποσοστα δειχνουνε οτι ειναι μειοψηφια .Ειναι στον δρομο 24 ωρες το 24ωρο σε αντιθεση με ενα ιχ που ειναι αντε 2 ωρες και ο αριθμος τους δεν ξεπερναει τις 20.000 στην αθηνα σε σχεση με τα ιχ που ισως φτανουνε το εκατομμυριο.Αρα αριθμητικα και μονο μας φταινε οι γιωταχιδες.
ΔΕΝ υπάρχουν μεγαλύτερα ΜΟΥΝ1@ οδηγοί. Σκοτώθηκε φίλος μου έτσι. Βγήκε απο στοπ, τον χτύπησε και τον παράτησε ενώ αυτός τούμπαρε και σκοτώθηκε...


Επικινδυνος ομως ειναι ο παππους ο δολοφονος που εβγαλε το ascona την κυριακη το πρωι για βολτα.Ψεμματα εχουνε αγορασει ολοι καινουργια και τους βλεπεις με κατι focus και διαφορα 1600αρια.
Εχει παρει διπλωμα το 1935 που τοτε δεν υπηρχανε λαδωματα και μιζες και βγαζει ακομα το αμαξι βολτα.Θα περασει το στοπ χωρις καν να το δει ή το κοκκινο φαναρι βλεποντας το για πρασινο.Παραβιαση στοπ ή κοκκινου σημαινει κινδυνος θανατος.Η πολιτεια και μονο θα επρεπε να του παιρνει το διπλωμα στα 65 βαρια βαρια.
Εδω συμφωνώ


Αρα λοιπον το λαδωμα στο διπλωμα δεν ειναι πρωτος κανονας ατυχηματων.Το να βρεις στο πεζοδρομιο στην οπισθογωνια δεν εισαι επικινδυνος.
Ας φτιαξουνε κανενα δρομο πρωτα,οπως Κορινθου Πατρων και μετα ας γινουνε πολυ πιο αυστηροι στις εξετασεις.

το 96 που εδωσα εγω ητανε δυο κυραδες και κανανε πως και πως για λαδωμα.Μεχρι και στον δασκαλο το αναφερανε να τις πληρωσω.
Σκατοδημοσιοι της μιζας
Λάθος. Πρέπει πρώτα να μάθεις να οδηγείς και μετά να πάρεις το δίπλωμα.


Πρόσφατα έμαθα ότι η ταρίφα για μηχανή είναι 200 ευρώ. Επίσης 100 ευρώ είναι τα εξέταστρα. Για να συμφέρει χωρίς λάδωμα πρέπει να το πάρεις το πολύ με την τρίτη. :lool:
Με την τρίτη? Τι είν'αυτά ρε παιδιά? :lol:

Capacitor
26-06-09, 13:11
Αρα λοιπον συμπερασματικα με τα παραπανω ,οποιος δεν εχει λαδωσει ειναι καλος οδηγος.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ
ΜΑΚΑΡΙ

siolosni
26-06-09, 15:42
Εγώ έδωσα στη Λαμία όταν ήμουν φοιτητής και έτυχε εξεταστής να είναι ο διευθυντής της υπηρεσίας. Δεν υπήρχε σάλιο για να λαδώσω αλλά θελαν δεν θελαν δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω. Απλός έμαθα να οδηγώ πριν πάω στον δάσκαλο….

Nemmesis
26-06-09, 19:36
Αρα λοιπον συμπερασματικα με τα παραπανω ,οποιος δεν εχει λαδωσει ειναι καλος οδηγος.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ
ΜΑΚΑΡΙ

κοιτα... το ποσοστο που λαδωσε και δεν ξερει να οδηγει ειναι μεγαλητερο απο αυτους που δεν λαδωσαν και δεν ξερουν να οδηγουν...
τι να πω ρε παιδεια... απορω πραγματικα πως το βλεπουν λογικο μερικοι το λαδωμα...

Capacitor
26-06-09, 23:42
Κανεις δεν ειπε οτι ειναι λογικο το λαδωμα.
Λογικο και λαδωμα δεν πανε μαζι.
Ανθρωπος που το εχει παρει με το σπαθι του και ειναι καλος οδηγος,αν πινει το βραδυ ενα μπουκαλι Jack και βγαινει παγανια τοτε?
Αρα λοιπον ,οδηγικη παιδεια και μετα ολα τα αλλα.

aser
27-06-09, 00:35
Οταν εδωσα εγω εξετασεις το 2006 μου ειπαν αν θα δωσω "μπουρμπουαρ" αλλα τους ειπα οτι δεν εχω επανω μου. Το αποτελεσμα περασα χωρις να τους λαδωσω :lool:. Φετος θα ξεκινησω για μηχανη ελπιζω να μην μου ζητησουν τιποτα γιατι την ιδια απαντηση θα παρουν :001_tt2:

Ulysses
27-06-09, 09:27
εκτός κι αν είναι κανα μαμακισμένο με τη μουσική στο φουλ


Pacman,
δες το αλλιώς,προσφέρουμε μουσικό διάλλειμα στις ουρές φαναριών..:biggrin::biggrin:

Stergios_[.gr]
27-06-09, 11:35
Λίγα γρήγορα μαθηματικά:

200€ η ταρίφα του λαδώματος για δίπλωμα αυτοκινήτου αυτοκινήτου ->
2 εξεταστές -> 100€/εξεταστής/εξέταση -> 4 εξετάσεις τον μήνα * 8 υποψήφιοι την φορά ->
-> 3.200€ τον μήνα, ο κάθε εξεταστής στην τσέπη του:cursing:!

Εγώ έδωσα στα Γιάννενα, το 2003, όπου η συζήτηση για λάδωμα ήταν ψιλοταμπού, και μόνο για ιδιάζουσες περιπτώσεις. Τον Μάη, έδωσε ο κολλητός μου στην Αθήνα, και ενώ όλα-καλά-όλα-ωραία στα μαθήματα, μόλις είδες τις εξετάστριες ο εκπαιδευτής του είπε "σκάσ'τα ή φεύγουμε, είναι γνωστές κλώσσες.." Και τα έσκασε για να κάνει και οικονομία...

Φέτος έδωσα και για μηχανή, πάλι στα Γιάννενα. Οι εξετάστριες μας βάλανε να κάνουμε μισό τετράγωνο, μια στροφή δηλαδή, για να τελειώνουμε. "Είχε τις φακές στην φωτιά" η μία κ βιαζόμασταν βλέπετε...

furtune
27-06-09, 13:24
Και εμενα με εκοψαν την πρωτη φορα σε μια οπισθογωνια επιδη μου εσβησε 2 φορες επιδη η οπισθογωνια ηταν ανηφορα. Τελος παντων ηρθε η δευτερη εξεταση. Τα εκανα ολα τελια, οταν πηγα να βγω με καταλαβαν οτι ειχα ξεχασει να βαλω ζωνη. Εκεινη την ωρα αρχισα το γλυψιμο, το οτι ειμαι φοιτητης και δεν εχω να δωσω αλλα χρηματα και τελικα με περασανε.
Ειναι σε τι θα πεσεις. Οι πιο πολυ ειναι μ@λ@κες.

FM1
27-06-09, 18:21
Επικινδυνος ομως ειναι ο παππους ο δολοφονος που εβγαλε το ascona την κυριακη το πρωι για βολτα.Ψεμματα εχουνε αγορασει ολοι καινουργια και τους βλεπεις με κατι focus και διαφορα 1600αρια.
Εχει παρει διπλωμα το 1935 που τοτε δεν υπηρχανε λαδωματα και μιζες και βγαζει ακομα το αμαξι βολτα.Θα περασει το στοπ χωρις καν να το δει ή το κοκκινο φαναρι βλεποντας το για πρασινο.Παραβιαση στοπ ή κοκκινου σημαινει κινδυνος θανατος.Η πολιτεια και μονο θα επρεπε να του παιρνει το διπλωμα στα 65 βαρια βαρια.


Πές τα ρε αδερφάκι μου! και του παππού μου τα ίδια του λέω!!!
Του έχει κολλήσει από τα φορτηγά να οδηγά πολύ δεξιά και να πέρνει ανοιχτά τις στροφές με ένα daewoo lanos,μα να πείς οτι οδηγάει και νταλίκα το καταλαβαίνω αλλά με ΙΧ???
Κάποτε επάνω στην εθνική με 120χλμ μου κοπήκε η ανάσα,σε μια στροφή βγήκε η ρόδα μεταξύ οδοστρώματος και διαχωριστικής μπάρας:cursing:
αλλά McRay καταστάσεις σου λέω όχι αστεία!

Αμ εδώ ένας μπάρμπας 60 χρονών με subaru sti βγαίνει στην εθνική και πάει με 50χλμ λές και οδηγεί ντεσεβό:confused1:

KOKAR
28-06-09, 11:32
επειδή αφενός το χρήμα είναι "ζεστό" και "μαύρο" και αφετέρου
σαν νέος οδηγός δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι άψογος
αν οι "εξεταστές" είναι από αυτούς που τα παίρνουν
δεν υπάρχει περίπτωση να σε περάσουν αν δεν πέσει το ανάλογο
γρασάρισμα .-

υ.γ
ας μην ξεχνιόμαστε ,δεν ζούμε σε μια ουτοπική χώρα

Mousakias
28-06-09, 11:37
Γι' αυτό ξενερώνω φίλε. Πάω πάλι την Τετάρτη να δώ τι ψάρια θα πιάσω. Και πάλι χωρίς να πληρώσω.

lastid
28-06-09, 14:37
Ξέρει κανείς αν το Υπουργείο έχει επιθεωρητές για να ελέγχουν τους εξεταστές?
Αν υπάρχει διαδικασία για καταγγελίες?
Και αν προβλέπεται από κάποια διάταξη να ζητήσει ο εξεταζόμενος από τους εξεταστές να παρίσταται τρίτο άτομο με συγκεκριμένη ιδιότητα?

KOKAR
28-06-09, 15:12
Ξέρει κανείς αν το Υπουργείο έχει επιθεωρητές για να ελέγχουν τους εξεταστές?
Αν υπάρχει διαδικασία για καταγγελίες?
Και αν προβλέπεται από κάποια διάταξη να ζητήσει ο εξεταζόμενος από τους εξεταστές να παρίσταται τρίτο άτομο με συγκεκριμένη ιδιότητα?


θα σου πω μια σοφό γνωμικό....
κόρακας κορακου μάτι δεν βγάζει !
το πολύ πολύ να θέλουν και αυτοί το κατιτις τους με αποτέλεσμα να
επιβαρυνθεί ξανά ο εξεταζόμενος !
σου θυμίζω και μια ταινία με παρόμοιο περιεχόμενο Σερπικο.....

dovegroup
29-06-09, 20:21
Ξέρει κανείς αν το Υπουργείο έχει επιθεωρητές για να ελέγχουν τους εξεταστές?
Αν υπάρχει διαδικασία για καταγγελίες?
Και αν προβλέπεται από κάποια διάταξη να ζητήσει ο εξεταζόμενος από τους εξεταστές να παρίσταται τρίτο άτομο με συγκεκριμένη ιδιότητα?

Γειά σου Δημήτρη με τα ωραία σου!!!:lool:
Υπάρχει ο επιθεωρητής για τέτοια θέματα Κλουζώ νομίζω τον λένε...:lool:
Κάμερα και τριανταφυλλόπουλος είναι η λύση...

KOKAR
29-06-09, 20:56
Ξέρει κανείς αν το Υπουργείο έχει επιθεωρητές για να ελέγχουν τους εξεταστές?
Αν υπάρχει διαδικασία για καταγγελίες?
Και αν προβλέπεται από κάποια διάταξη να ζητήσει ο εξεταζόμενος από τους εξεταστές να παρίσταται τρίτο άτομο με συγκεκριμένη ιδιότητα?

τώρα που το ξανασκέφτομαι .....
υπάρχει και ένα ωραίο με τον τοτο !!!!!!! :lool::lool::lool:

aeonios
29-06-09, 22:19
Ξέρει κανείς αν το Υπουργείο έχει επιθεωρητές για να ελέγχουν τους εξεταστές?
Αν υπάρχει διαδικασία για καταγγελίες?
Και αν προβλέπεται από κάποια διάταξη να ζητήσει ο εξεταζόμενος από τους εξεταστές να παρίσταται τρίτο άτομο με συγκεκριμένη ιδιότητα?


Παιδιά ότι θέλετε εδώ:

http://www.gedd.gr/index.php?action=report

Είναι ο Επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης.
Κάντε εκεί τις καταγγελίες σας για να αρχίσουν να φοβούνται πλέον αυτοί οι απατεώνες δημ.υπάλληλοι που δεν τιμούν τη θέση τους.

Και αν νομίζεται πως και αυτός τα παίρνει ξανασκεφτείται το. Εκανε καταγγελία συγγενικό πρόσωπο για σοβαρό θέμα κατάχρησης θέσεως δημ.υπαλλήλου και δεν κυνηγάει μόνο αυτόν που του έκανε τη λαδιά αλλά και όσους τον απάλλαξαν με κάποια μαιμού ΕΔΕ αλλά κρίνοντας από όσα ακούω και από άλλους ίσως φαίνεται μια σπιθαμή φωτός στο χάος....

Mousakias
29-06-09, 22:48
Θα κλάψουνε μανούλες

Mousakias
01-07-09, 16:46
Τελικά το πήρα. Με την δεύτερη. Οι εξεταστές αυτήν την φορά ήτανε καλοί. Μου βάλανε 3 αγωνίσματα.
Τα έκανα. Και 5 λεπτά πορεία και τέλος.
Περιμένω την κάρτα - διπλωμα.

υ.γ: Τον έναν τον έβλεπα στο καφενείο που περίμενα να δώσω και πριν τις εξετάσεις έπινε τσίπουρα.

Μου λέει ο δάσκαλος: Μην τον φοβάσε θα είναι ήσυχος.

Παρόλα αυτά συνεχίζει και με νευριάζει που τα παίρνουν ορισμένοι. Οχι μόνο σε αυτόν τον τομέα αλλά και σε άλλους.

babisko
01-07-09, 17:20
Μπράβο, συγχαρητήρια. Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.:thumbup:


Τον έναν τον έβλεπα στο καφενείο που περίμενα να δώσω και πριν τις εξετάσεις έπινε τσίπουρα.Μήπως τα κέρασες εσύ τα τσίπουρα; :001_tt2:

Mousakias
01-07-09, 18:17
Χαχαχα. :lool: Ευχαριστώ.

Panoss
03-07-09, 11:17
Δεν λάδωσα όταν πήρα το δίπλωμα μηχανής ούτε όταν πήρα το δίπλωμα αυτοκινήτου. Και οι τιμές που πλήρωσα στη σχολή οδήγησης, ήταν λίγο παρακάτω από των περισσότερων σχολών. Για να μη λέτε ότι ίσως το λάδωμα να ήταν μέσα στην τιμή...
Θα το θεωρούσα ΑΠΟΛΥΤΗ ξεφτίλα να λαδώσω και να κάνω μερικούς δημόσιους υπάλληλους, κομματόσκυλα κατά κανόνα, απόφοιτους δημοτικού στην καλύτερη, πλούσιους από το πουθενά. Θα προτιμούσα να μην πάρω δίπλωμα ποτέ.
Το πήρα και τις δύο φορές με την πρώτη. Αν με κόβανε, θα ξανάδινα κανονικά, κι ας σύμφερε να λαδώσω. Κι ας μη μου περισσεύανε.
Το ότι αυτή η χώρα είναι έτσι όπως είναι, οφείλεται κατά 99% σ`εμάς.

Γαληνίτης
05-07-09, 10:40
Δεν λάδωσα όταν πήρα το δίπλωμα μηχανής ούτε όταν πήρα το δίπλωμα αυτοκινήτου.....
Το ότι αυτή η χώρα είναι έτσι όπως είναι, οφείλεται κατά 99% σ`εμάς.
Συμφωνώ! Δεν μας φταίει κανείς άλλος εκτός από εμάς τους ίδιους. Θα υπήρχε "λάδωμα" αν δεν υπήρχε αυτός που λαδώνει;:wiink::saad:

Πετρος Πετριδης
16-07-09, 19:29
Αν δεν υπήρχε αυτό το σύστημα (λάδωσε να μην σου βγεί ακριβότερα) θα υπήρχαν αυτοί που λαδώνουν? Το ερώτημα είναι σαν το ''η κότα έκανε τ'αυγό η το αυγό την κότα?'' Κατά την γνώμη μου φταίει ο ανύπαρκτος έλεγχος της δημόσιας διοικησης.Άραγε πώς ελέγχονται οι δημόσιοι υπάλληλοι στις άλλες χώρες?Γιατί δεν πιστεύω ότι εκεί είναι άγιοι.

kopla
16-07-09, 19:55
Συμφωνώ! Δεν μας φταίει κανείς άλλος εκτός από εμάς τους ίδιους. Θα υπήρχε "λάδωμα" αν δεν υπήρχε αυτός που λαδώνει;:wiink::saad:

Λες μισή αλήθεια, και ως γνωστόν, μισή αλήθεια = μεγάαααλο ψέμα.
Θα υπήρχε "λάδωμα" αν δεν υπήρχε αυτός που λαδώνεται; Αν ο άλλος (ο εξεταστής) θέλει χαρτζιλίκι, αν δεν "τα τσεπώσει" δεν θα περάσεις. Θα επικαλεστεί (ανύπαρκτους) λόγους για να σε κόψει εφόσον εσύ τα κανεις όλα σωστά. Επειδή δεν ελέγχεται, θα το κάνει. Αν ειδικά "τα παίρνουν" και οι δυο τους, είσαι χαμένος από χέρι.

Αυτή είναι η υπόλοιπη (μισή) αληθεια. 0.5αλήθεια + 0.5αλήθεια = αλήθεια
:001_huh:

IOANNIS
16-07-09, 20:21
Δεν λάδωσα όταν πήρα το δίπλωμα μηχανής ούτε όταν πήρα το δίπλωμα αυτοκινήτου. Και οι τιμές που πλήρωσα στη σχολή οδήγησης, ήταν λίγο παρακάτω από των περισσότερων σχολών. Για να μη λέτε ότι ίσως το λάδωμα να ήταν μέσα στην τιμή...
Θα το θεωρούσα ΑΠΟΛΥΤΗ ξεφτίλα να λαδώσω και να κάνω μερικούς δημόσιους υπάλληλους, κομματόσκυλα κατά κανόνα, απόφοιτους δημοτικού στην καλύτερη, πλούσιους από το πουθενά. Θα προτιμούσα να μην πάρω δίπλωμα ποτέ.
Το πήρα και τις δύο φορές με την πρώτη. Αν με κόβανε, θα ξανάδινα κανονικά, κι ας σύμφερε να λαδώσω. Κι ας μη μου περισσεύανε.
Το ότι αυτή η χώρα είναι έτσι όπως είναι, οφείλεται κατά 99% σ`εμάς.

+1000 στον φιλο παναγιωτη!!!!
εγω εδωσα πριν 15 χρονια, και ουτε που μου περασε απο το μυαλο να λαδωσω!!
εχω ενα φιλαρακι που εχει σχολη οδηγων, και που λεει οτι ολοι οσοι πανε και του λενε για λαδωμα, η ειναι εντελως ασχετοι, η φοβουνται λεει μηπως και τους κοψουν....... !
παντα μου εχει πει απο την εμπειρια του, αλλα και με αλλους που τα λενε, δεν εχουνε κοψει ατομο, αμα τα κανει ολα σωστα!!!
τωρα τελευταια υπαρχει η μοδα και λαδωνουνε και τα σηματα.... ελεος ρε παιδια!!!
αμα δεν μπορουμε να παρουμε ενα διπλωμα αυτοκινητου με την αξια μας, τοτε πως θελουμε να παμε μπροστα σε αυτη την ζωη....

ptiper
20-07-09, 13:22
γι'αυτό να προτιμούμε σχολές που δεν αναφέρουν για λάδωμα ποτέ..οι άλλες που βαζουν το λάδωμα στην τιμή ας κλείσουν..μόνο έτσι μπορούμε να αποτρέψουμε τα λαμόγια..

herctrap
10-05-10, 13:42
εγω με το που πηγα 18 πηγα στην Ξαδερφη που εχει σχολη οδηγησης

συγκεκριμενα πηγα παρασκευη

διαβασα σηματα και εκανα τεστ στο test drive μεχρι την δευτερα και την τριτη εδωσα 30/30

μετα επρεπε να περασει μια βδομαδα για να δικαιολογιθουν τα υποχρεωτικα μαθηματα

και την επομενη δευτερα εδωσα οδηγηση

εκανα πορεια 250 μετρα
στριβω δεξια
50 μετρα ευθεια
αναστροφη
25 μετρα
παρκαρισμα
ξεπαρκαρισμα
25 μετρα
στριβω αριστερα
σταματαω
οπισθογωνια
και τελος

σιγουρα δεν λαδωσα γιατι πληρωσα μονο τα παραβολα και τις εξετασεις

πολυ ξηγημενοι εξεταστες και μηλαγαμε για basket
κατα την διαρκεια τις διαδρομης

α αν και την ρωτησα αν πρεπει να δωσω και λαδι
μου ειπε " εδω δεν τα δεχονται αυτα"

stathis
10-05-10, 14:16
Εγώ οδηγούσα από 15 χρονών...μου είχε μάθει ο πατέρας μου στο
χωριό...όταν πήγα σε σχολή οδηγών ήξερα 100% ότι θα το πάρω...
οδηγούσα με κλειστά μάτια που λένε...
Στην σχολή οδηγών ο εκπαιδευτής μου είπε ότι οδηγάω άριστα,αλλά
αν δεν θα δώσω το τάδε ποσό στους εξεταστές αποκλείεται να το
πάρω....τα έδωσα στον εκπαιδευτή,και την ώρα της εξέτασης πρίν
αρχίσω ο εκπαιδευτής γύρισε στους εξεταστές που καθόταν πίσω
τους είπε το ποσό,τους τα έδωσε μπρόστά στα μάτια μου,και μετά
έρχισε η εξέταση μου...η οποία ήταν κανονικότατη....
πορεία,αριστερό και δεξί παρκάρισμα,οπισθογωνία,τα πάντα....
το δίπλωμα το πήρα το 1996....