PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργαστηριακος Εξοπλησμος RIGOL



dj_mike
28-06-09, 15:29
Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος της εταιρίας Rigol στην Ελλάδα? Απο οτι ξέρω η RIGOL είναι θυγατρική της Agilent που εδρεύει στην Κίνα.
Έχω ένα παλμογράφο αυτής της εταιρίας και θα ήθελα να μάθω αν πάθει κάτι που να τον στείλω για επιδιόρθωση.
Ευχαριστώ.

kx5
08-07-09, 17:06
Στα χαρτιά γράφει ότι αν πάθει κάτι μέσα στα δύο χρόνια της εγγύησης τον στέλνεις πίσω στη Κίνα για επιδιόρθωση/αλλαγή.

pet
08-07-09, 18:34
καλή ερώτηση, και εγώ έχω αλλά μέχρι στιγμής δουλεύει καλά.

γιατί δεν τους στέλνεις ενα mail απο την επίσημη σελίδα τους;

dj_mike
08-07-09, 21:38
αυτο με την εγγυηση το ξερω, και οι ιδιοι οι πωλητες μου το ειπανε αν παθει κατι να τους το στειλω πισω. Οσο για το μετα την ληξη της εγγυησης εστειλα e-mail στην rigol απο το επισημο site της εδω και 5 μηνες και ακομα να παρω απαντηση...

chip
03-09-09, 12:53
Πιθανότατα θα αγοράσω κι εγώ έναν rigol (θα βοηθήσει και στην ανάπτυξη του παλμογράφου που αναπτύσω σιγά σιγά)
Βέβαια πέρα από την καλή λειτουργεία που λένε οτι έχει ο rigol πρέπει να προβληματίζει κανέναν το τι υπάρχει στο εσωτερικό του rigol. Συγκεκριμένα στο blog (εξαιρετικό blog) που αναφέρω στη συνέχεια παρουσιάζεται το εσωτερικό του rigol οπου φαίνεται οτι χρησιμοποιούνται A/D converter των 40MHz υπερχρονισμένοι στα 100ΜHz.
(επίσης δεν μου αρέσει καθόλου η λογική του να σβήνει κανεις τα χαρακτηριστικά των εξαρτημάτων)
http://www.eevblog.com/page/2/