PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιστροφη τασεων σκληρου δισκου



Arnoldone
29-06-09, 15:30
Παιδια εχω να μεγαλο θεμα με το σκληρο δισκο...ξερω ακουγεται αδυνατο αυτο που θα ακουσετε ομως συνεβει ..!Παλευοντας με ενα τροφοτικο που ειχα φτιαξει απο παλια (περιπου 10 χρονια ) το εβαλα σε λειτουργια για να τροφοδοτησω ενα σκληρο δισκο , το κακο εγινε οτι το βυσμα +12,+5, ηταν φτιαγμενο στο χερι και ετσι τα καλωδια τα ειδα λιγο απροσεχτα (δυστηχως εν γνωση μου) και αντιστραφηκαν οι τασεις !Ετσι ο δισκος δεν σπιναρει ...
Θα προσπαθησω να τον συνεφερω ,αν τελικα τα καταφερω, αλλα θα εκτιμουσα πραγματικα αν υπαρχει κανεις με αναλογη εμπειρια μηπως μου πει 2 πραγματα σχετικα ...μηπως αν εβρισκα ενα αλλο και μεταμοσχευα τη καρδια του εεε τους δισκους ηθελα να πω:laugh:οτιδηποτε προταση θα ηταν οφελιμη και χρησιμη !

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Thansavv
29-06-09, 15:37
Τους δίσκους να μεταφέρεις ξέχνα το!
Μια πλακέτα να βρεις από ακριβώς τον ίδιο δίσκο και να την αλλάξεις. Η Βλάβη έχει δημιουργηθεί στην πλακέτα...
Γράψε ακριβώς τα στοιχεία του δίσκου . Μάρκα, Model Number κτλ μήπως βρεθεί κάτι.
Τώρα μπορεί άν είσαι τυχερός να την έχει κλάσει (όπως λέει κι ο Sakis) μόνο καμιά δίοδος.

Arnoldone
29-06-09, 18:58
Τους δίσκους να μεταφέρεις ξέχνα το!
Μια πλακέτα να βρεις από ακριβώς τον ίδιο δίσκο και να την αλλάξεις. Η Βλάβη έχει δημιουργηθεί στην πλακέτα...
Γράψε ακριβώς τα στοιχεία του δίσκου . Μάρκα, Model Number κτλ μήπως βρεθεί κάτι.
Τώρα μπορεί άν είσαι τυχερός να την έχει κλάσει (όπως λέει κι ο Sakis) μόνο καμιά δίοδος.


Αυτες ειναι μερικες φοτο που εβγαλα τωρα :

1.9753
Ο σκληρος ειναι πολυ σκληρος για πεθανει ετσι ....:001_smile: ειναι οντως πολυ παλιος αλλα κουβαλαει πολλα παλια καλα πραγματακια...



2.9754



3.9755



4.9756

εδω φαινονται καποια διοδια πυκνωτες αντιστασεις smd που μαλλον πρεπει να τα ξεκολλησω ενα ενα και να τα μετρησω .Λογικα επειδη εχει αρπαξει τα +12 volt η διαδρομη των +5 εκει μαλλον πρεπει να ψαξω ; Επισης τι θερμοκρασια χρειαζομαι στη μυτη του κολλητηριου μου για ξεκολλημα των smd ;


5.9757