PDA

Επιστροφή στο Forum : rear parking system sensor



billtech
09-07-09, 22:32
γεια σας παιδια...
εχω βρει ενα τετοιο συστημα για το αμαξι μου απο το ebay πολυ φτηνα απο αυτα που μας το πουλουν στη ελλαδα και σκεφτομαι να το αγορασω.
αυτο μπορω να το βαλω μονος μου? η πρεπει να το παω σε ηλεκτρολογο αυτοκινητων?
πρεπει να τρυπηθει ο προφυλακτηρας πισω?και πως θα γινει? εχει καπακια και κρυβουν τους αισθητηρες?η μπαινουν και βαφονται απο πανω με το χρωμα του προφυλακτηρα?

jimk
09-07-09, 23:31
κοιτα να βρεις στο εβαυ parking sensor που ειναι μια ταινια απο την μια πλευρα του προφυλακτιρα εως την αλλη.μπενει εσωτερικα και δεν χρειαζεται τριπημα

billtech
09-07-09, 23:58
δηλαδη? τι ειναι αυτο?πως να το ψαξω?

Phatt
10-07-09, 00:07
Για το κλασσικο γνωστο συστημα με τους στρογγυλους αισθητηρες, ναι θελει τρυπημα με ποτηροτρυπανο και πρεπει να γινει δουλεια ακριβειας.Δεν ειναι δυσκολο αλλα θελει προσοχη.
Οι αισθητηρες βαφονται χωρις προβλημα στο χρωμα του αυτοκινητου.Αυτο ειναι οι αισθητηρες και μια μοναδα ελεγχου που εχει και τον βομβητη.Εκτιμω οτι μπορεις να το βαλεις και μονος σου αν ασχοληθεις.

billtech
10-07-09, 00:09
ναι αλλα πως θα το ψαξω στο ebay? ολο τους μικρους στρογγυλους μου βγαζει.
και τη κεντρικη μοναδα πρεπει να την βαλω καπου μεσα στο αμαξι σωστα?και τροφοδοσια να παρει απο τις λαμπες της οπισθεν.

Nemmesis
12-07-09, 22:35
αποψη μου... και εγω οταν εβγαλα διπλωμα ελεγα να βαλω αισθητιρες για να κανω την ζωη μου ποιο ευκολη αλλα τελικα μετα απο 1μηνα ψαξιματος ειχα μαθει και το παρκερνα το αμαξι ανετα... οποτε ευτυχως που δεν εβαλα γιατι οταν περνω το αμαξι τις ξαδερφης μου μου την καρφωνει στον εγκεφαλο αυτο το "μπιπ μπιπ μπιπ ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠΠΠΠΠΠ" και εχω ακομα 30ποντους μεχρι τον τοιχο...

οφ τοπικ... μια φορα ξεραθεικα στα γελια οταν ειδα parking sensor σε ενα smartaki...:lool::lool::lool:

her
12-07-09, 23:03
ευτυχως που δεν εβαλα γιατι οταν περνω το αμαξι τις ξαδερφης μου μου την καρφωνει στον εγκεφαλο αυτο το "μπιπ μπιπ μπιπ ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠΠΠΠΠΠ" και εχω ακομα 30ποντους μεχρι τον τοιχο...

Αυτό ρυθμίζεται. Έχει ρυθμιστικό και μπορείς να το ρυθμίσεις σε ότι απόσταση θες εσύ.

KOKAR
12-07-09, 23:18
αποψη μου... και εγω οταν εβγαλα διπλωμα ελεγα να βαλω αισθητιρες για να κανω την ζωη μου ποιο ευκολη αλλα τελικα μετα απο 1μηνα ψαξιματος ειχα μαθει και το παρκερνα το αμαξι ανετα... οποτε ευτυχως που δεν εβαλα γιατι οταν περνω το αμαξι τις ξαδερφης μου μου την καρφωνει στον εγκεφαλο αυτο το "μπιπ μπιπ μπιπ ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠΠΠΠΠΠ" και εχω ακομα 30ποντους μεχρι τον τοιχο...

οφ τοπικ... μια φορα ξεραθεικα στα γελια οταν ειδα parking sensor σε ενα smartaki...:lool::lool::lool:

και είσαι σίγουρος ότι αυτός που ειναι παρκαρισμένος πίσω σου η μπροστά
σου είναι οδηγαρα και δεν θα στο γδάρει προσπαθώντας να ξεπαρκαρει ?
έτσι την πάτησε ένας φίλος μου που πήγε και το στρίμωξε επειδή είχε
τους αισθητήρες.......μετά όμως έκλαιγε !

billtech
13-07-09, 00:17
το οτι σπαει τα νευρα το ξερω...μπορω να παρκαρω καλα αφου οδηγω χρονια...
αλλα εχει πολλους ηλιθιους οπως ειπαν και τα παιδια.
μπορει ακομα ξαφνικα σαν πας πισω να πεταχτει κατι που εσυ να μην το δεις...ενα παιδακι ας πουμε και να εχεις προβλημα...
εμενα προχτες ενα ηλιθιος ενω πηγαινα οπισθεν και ηταν παρκατισμενος τον ειδα και κοιτουσα απο την αλλη πλευρα να βγω αφου την δικια του τη σιγουρεψα ηρθε προστα και μου κορναρε οτι πηγαινα πανω του.
φωρτωνω και εγω και του κατεβασα κατι χριστοπαναγιες του μακακα....με ειδε οτι πηγαινα..δεν περιμενε να βγω και πηγαινε μπροστα...
για κατι τετοια ειναι πολυ χρησιμο το συστιμα αυτο...για αυτα το θελω.

babisko
13-07-09, 07:17
οφ τοπικ... μια φορα ξεραθεικα στα γελια οταν ειδα parking sensor σε ενα smartaki...:lool::lool::lool:

Τα περισσότερα smart που βλέπω στον δρόμο, έχουν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα βάζουν, αφού ο οδηγός βγάζοντας το χέρι από το παράθυρο μπορεί να πιάσει τους προφυλακτήρες (σαν να λέμε παρκάρισμα δια της αφής) και επομένως να γνωρίζει πόσο χώρο έχει :lool::lool::lool:

Nemmesis
15-07-09, 21:47
και είσαι σίγουρος ότι αυτός που ειναι παρκαρισμένος πίσω σου η μπροστά
σου είναι οδηγαρα και δεν θα στο γδάρει προσπαθώντας να ξεπαρκαρει ?
έτσι την πάτησε ένας φίλος μου που πήγε και το στρίμωξε επειδή είχε
τους αισθητήρες.......μετά όμως έκλαιγε !

μα τα parking sensors ειναι για τις μανουβρες... ποσο πισω-μπροστα εχεις να κανεις.... αφου το φερεις το αμαξι παραλλημα με το κρασπεδο τοτε απλα το φερνεις και στο κεντρο ετσι ωστε βα εχεις την μεγιστη δυνατη αποσταση και απο μπροστα σου και απο πισω... δεν ειπαμε να πας να κολλας στον αλλον... και εμενα αν με κολλησει κανενας ετσι και ειμαι με το παλιο αμαξι θα του αφησω την υπογραφη μου για να με θυματε..

KOKAR
15-07-09, 21:55
μα τα parking sensors ειναι για τις μανουβρες... ποσο πισω-μπροστα εχεις να κανεις.... αφου το φερεις το αμαξι παραλλημα με το κρασπεδο τοτε απλα το φερνεις και στο κεντρο ετσι ωστε βα εχεις την μεγιστη δυνατη αποσταση και απο μπροστα σου και απο πισω... δεν ειπαμε να πας να κολλας στον αλλον... και εμενα αν με κολλησει κανενας ετσι και ειμαι με το παλιο αμαξι θα του αφησω την υπογραφη μου για να με θυματε..

για αυτό έκλαιγε και ο φίλος μου !
έκανε πρώτα την μ@λ@κι@ να το βάλει τσιμα τσιμα και μετά
κλαααμα το φιλαράκι !