PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περι συναγερμών....



χαρης
09-07-09, 22:42
καλησπέρα σε όλους
είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και θα ήθελα τη βοηθειά σας
σχετικά με τις εξωτερικές σειρήνες συναγερμών (και τι κάνουμε στην περίπτωση που δεν ηχούν)....
Η τάση λειτουργίας του πηνίου είναι αυτή που παρέχει η μπαταρία (12V) ή μικρότερη; το ρωτάω διότι η αντίσταση του είναι 4 Ω και μου φαίνεται αρκετά υψηλό το ρεύμα με αυτή την τάση λειτουργίας (αν δεν κάνω λάθος διάβασα σε ένα site για σειρήνες ότι το ρεύμα είναι κάτω του 1Α)
Κατά δεύτερον, η παροχή τάσης κατά την φάση ενεργοποίησης του συναγερμού είναι διακοπτόμενη (κάποιες φορές ανά sec;) και ως εκ τούτου με πολύμετρο θα είναι αδύνατο να μετρήθεί το peak της τάσης. Μπορεί κάποιος να μου πεί αν τα μεγέθη που μετράω είναι λογικά (έστω και αυτή την "μέση" τιμή που μετράει το πολύμετρο): απο 0-> 3,8V (επαναλαμβανόμενο) χωρίς τη σειρήνα, και αντίστοιχα 0->1,1V με τη σειρήνα πάνω. Θα μπορούσε να υπάρχει κάποια διαρροή πρός γή στο κύκλωμα απο το ρελέ μέχρι το πηνίο της σειρήνας, και αν ναι πως θα το τσεκάρω;
Υπάρχουν site με ηλεκτρονικά σχέδια οποιασδήποτε εταιρείας (φαντάζομαι λίγο πολύ όλα ίδια θα είναι);
ευχαριστώ για το χρόνο σας

Ulysses
09-07-09, 23:25
Οι περισσότερες εξωτερικές σειρήνες έχουν 5 καλώδια να συνδέσεις:

1)Ζώνη (tamper=διακόπτης που πατιέται με το κλείσιμο του καπακιού)
2)com (tamper)
3)Τάση (+12Volt)
4)Τάση (-)
5)Εντολή (+12Volt ή χάσιμο 12Volt,σπανιότερα εντολή - ) = μεταβάλλεται κατα τη διάρκεια alarm.

Οταν παραβιάζεται ο χώρος το καλώδιο εντολής αλλάζει κατάσταση και είτε απο 0 Volt θα έχει +12Volt είτε απο +12Volt θα γίνει 0Volt.
Οι σειρήνες που δουλέυουν με χάσιμο +12Volt χρειάζονται ρελέ στον πίνακα.
Αρα για να δεις γιατί δεν χτυπάει η σειρήνα,πρέπει να διαπιστώσεις με τι τύπο δουλεύει απο τους προαναφερθέντες και άρα:
1)Nα μετρήσεις κατα τη διάρκεια alarm εντολή με (-) να δεις αν αλλάζει κάτι.
2)Αν υπάρχει ρελε,να δεις αν δουλεύει σωστά.
3)Πολλές σειρήνες για να χτυπήσουν θέλουν συνδεδεμένη την μπαταρία
4)Να μετρήσεις τα κοκκινο-μαυρο καλώδια που συνδέονται στην μπαταρία για να δεις αν βγάζουν 12Volt=φορτίζεται η μπαταρία.

chs
10-07-09, 00:06
εγω θα ηθελα να μου πεις τι πινακας συναγερμου ειναι και τι σειρηνα αν δεν τους στιλε φωτογραφιες τους
καπιοι πινακες εχουν τιν δινατοτιτα να συνδεθει κατευθιαν ηχειο στιν εξοδο της σειρηνας με αφτα που μου λες εχω τιν εντιποση οτι ετσι...