PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονοκαθυστέρηση με 555



diamadiss
10-07-09, 12:46
Παιδιά γειά. Εχω φτιάξει το παρακάτω κύκλωμα. Αυτό που θέλω να κάνω είναι όταν κλείνω το διακόπτη το λαμπάκι να ανάβει και όταν τον ανοίγω να μένει ανοικτό για κάποια second, ακόμα και όταν τον ξανακλείσω πρίν το λαμπάκι να σβήσει, όταν θα τον ξανανοίξω αυτο να κάνει χρονοκαθυστέρηση. Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα όμως. Όταν κρατλαω τον διακόπτη κλειστό για κάποια second, περίπου 15second, μόλις τον ανοίξω το λαμπάκι σβήνει αμέσως χωρίς να γίνει χρονακαθυστέρηση, ή ακόμα και όταν το κλείσω στιγμιαία και μετά τον κρατήσω πατημένο για λίγο χρόνο και έπειτα τον ανοίξω το λαμπάκι θα σβήσει αμέσως. Μήπως μπορείτε να μου πείτε εαν γίνετε με αυτό το κύκλωμα και τι πρέπει να αλλάξω, αλλιώς εαν δεν γίνετε με αυτό μήπω έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο. Ευχαριστώ και ελπίζω να μην έγινα κουραστικός με τοση επεξήγηση.:001_smile:

ts0gl1s
10-07-09, 13:29
Και εγώ παιδεύομαι τώρα τελευταία με το 555 αλλά είμαι αρχάριος ακόμα!!! Μήπως θέλει μεγαλύτερους πυκνωτές?

LORADE
10-07-09, 17:22
Χρησιμοποιησε το παρακατω κυκλωμα. Παιξε με τα εξαρτηματα που ειναι σημειωμενα με αστερισκο και φερτο στα μετρα σου. Τιποτα δεν ειναι κρησιμο, μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιο ΝPN τρανζιστορ εχεις.

diamadiss
10-07-09, 17:29
Φίλε lorade σε ευχαριστώ για το κύκλωμα και θα ήθελα να σε ρωτήσω δυο πράγματα. Το κύκλωμα νομίζω πως μπορώ να το τρφοδοτήσω με 10volt και επίσης μήπως μπορείς να μου πεις εαν μπορώ να αντικαταστήσω κάποια αντίσταση με ενα ποτενσιόμετρο ώστε να μεταβάλω τον χρόνο (την χρονοκαθυστέρηση). Το ποδαράκι 5 να το αφήσω στον αέρα όπως το έχεις ή πρέπει να το γειώσω για να μην δημιουργεί πρόβλημα στο ολοκληρωμένο. Ευχαριστώ και πάλι.:001_smile:

LORADE
10-07-09, 17:56
Φίλε lorade σε ευχαριστώ για το κύκλωμα και θα ήθελα να σε ρωτήσω δυο πράγματα. Το κύκλωμα νομίζω πως μπορώ να το τρφοδοτήσω με 10volt και επίσης μήπως μπορείς να μου πεις εαν μπορώ να αντικαταστήσω κάποια αντίσταση με ενα ποτενσιόμετρο ώστε να μεταβάλω τον χρόνο (την χρονοκαθυστέρηση). Το ποδαράκι 5 να το αφήσω στον αέρα όπως το έχεις ή πρέπει να το γειώσω για να μην δημιουργεί πρόβλημα στο ολοκληρωμένο. Ευχαριστώ και πάλι.:001_smile:
Το ποδαρακι 5 αστο στον αερα ή συνδεσε το στην γη με ενα πυκνωτη 10n, αλλα δεν πρεπει να το γειωσης απευθειας , οπως αναφερεις. Φυσικα μπορεις να αντικαταστησεις αντιστασεις με ποντεσιομετρα και να βρεις ποια αντισταση θα γινει μονιμα ποντεσιομετρο, που να σε βολευει να παιζεις με τον χρονο, Επισης μπορεις να αντικαταστησεις προς τα κατω τις τιμες των ηλεκτρολυτικων με τιμες 47uF ή 10uF. Τροφοδοσια δουλευει αψογα το κυκλωμα απο 5-15v.
Καλη επιτυχια

diamadiss
10-07-09, 22:27
Ok το δοκιμάζω. Ευχαριστώ πολύ.:001_smile:

diamadiss
11-07-09, 11:43
Το έφτιαξα το κύκλωμα αλλά και παλι τα ίδια εαν κρατήσω τον διακόπτη κλειστώ για αρκετα δευτερολεπτα και μετά τον ανολιξω το λαμπάικι σβήνει αμέσως.:001_smile:

ts0gl1s
12-07-09, 00:20
Εγω παλι σου προτινω μεγαλιτερο πυκνωτι ωστε να κρατισει περισοτερει ωρα αναμενο το led σου αυτο που αναφερες με το ποτενσιόμετρο το εχω δοκιμασει και εχω πετιχει

diamadiss
12-07-09, 09:50
Το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει αναλογία χρόνου οταν κλείσει ο διακόπτης στιγμιαία ,απο οταν κλείσει για κάποια δευτερόλεπτα και μετά ανοιξει.

alexander1921990
16-12-09, 14:46
ειδα την συζητηση σασ αλλα επειδη ειμαι ασχετοσ με τα ηλεκτρονικα ηθελα να ρωτησω αν τα ολοκληρωμενα δουλευουν και σε a.c...

και αν ναι ενασ πυκνωτης δεν θα πετυχαινε μια χρονοκαθυστερηση????????