PDA

Επιστροφή στο Forum : cdm fm pll 100 watt



CAPTAIN SPARROW
10-07-09, 13:59
Για σας φίλοι μου !!! Είμαι ενας νεός στον κοσμο αυτό φοιτητής ηλεκτρονίκος και παθιασμένος με τα RF :001_smile:... Το όνειρο μου από παλιά ήταν να φτιάξω ενάν ραδιοφωνικό πομπό κι έτσι αφού με τον καιρό απέκτησα τις απαραίτητες εμπειρίες μου απο άλλες κατασκευές, ξεκίνησα 1 χρόνο τώρα να ασχολούμαι με το όνειρο που είχα από μικρός :drool:...μέχρι τώρα έχω φτιάξει 2 pll και μια στερεογεννήτρια με τα οποία πειραματίζομαι...Με το καιρό άρχισε το μικρόβιο μέσα μου να μεγαλώνει κι έφτασα να έχω μια παλιά gamma match κεραία που ανακατασκευάζω ένα 300 watt ενισχυτή της c&a που απέκτησα τζάμπα:lool: μαζί με ενα fm pll της CDM electronics 100 watt...Υπάρχει ομώς ενα πρόβλημα που χρειάζομαι την βοήθεια σας για να το λύσω...Το παλιό pll που διαθέτω είναι mono και δεν διαθέτει είσοδο mpx για να βάλω την στερεογεννήτρια μου :crying:...μπορεί κάποιος που εχει καλή εμπειρια σ'αυτα να μου πεί που να τροποποιήσω το pll μου για να εισάγω το mpx σήμα της στερεογεννήτριας μου ;;;;; η πλακέτα ειναι ίδια με την εικόνα ενός 50 watt pll στο forum...

Υ.Γ. έχω μια ιδέα για τη τροποποιήση που πρέπει να κάνω αλλά θέλω και την δικιά σας γνώμη.Επίσης η στερεογεννήτρια που έχω κατασκευάσει διαθέτει είσοδο για RDS και για αυτό έχω φαγωθεί τόσο πολύ να την συνδέσω:001_tongue:.Μπορώ να σας στείλω και κοντινές αναλυτικές φωτογραφίες του pll αν θέλετε

BASILIS971
10-07-09, 14:40
Στειλε μου το εμαιλ σου να σου στειλω σχεδια

Βασίλης

CAPTAIN SPARROW
10-07-09, 15:17
dryteo@gmail.com σε ευχαριστώ πολύ !!! :biggrin:

CAPTAIN SPARROW
10-07-09, 22:52
το fm pll της cdm electronics είναι αυτό... ελπίζω και άλλοι να πούν τη γνώμη τούς και να προτείνουν λύσεις για ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα σαν κι αύτο

BASILIS971
11-07-09, 14:43
sto pll tou delhgiannh mporeis aneta na syndeseis mia kalh stereo genhtria
sthn eisodo pou exei...

CAPTAIN SPARROW
11-07-09, 14:53
δηλαδη μπορω απο την μονοφωνικη εισοδο απεθειας να βαλω την στερεογεννητρια μου ;;;

badsak
11-07-09, 15:00
100% δεν υπαρχει κανενα προβλημα.:wiink:
Δεν ειναι μονοφωνικη εισοδος αλλα MPX (multiplex)
και περνει κανονικα μονοφωνικο η στερεοφωνικο σημα.

CAPTAIN SPARROW
11-07-09, 15:14
Απλα ειχα κατι αμφιβολιες διοτι το ομοαξονικο αυτο καλωδιακι περναει απο ενα τριμμερ για την ενταση του ηχου προτου φτασει στη πλακετα...λογικα αν θα τη συνδεσω απο εκει θα πρεπει πρωτα να βαλω το τριμμερ στη μεγιστη ενταση με αλλα λογια να το ρυθμισω στην μικροτερη αντισταση σωστα ;;; καμια αλλη ρυθμιση εκτος απο αυτο;;;


:shock: Αυτο το μωβ πραμα που φωτιζει στην εικονα σου ειναι λυχνια ;;; Δειχνει πολυ cool !!!

badsak
11-07-09, 22:31
Στην πλακετα υπαρχουν δυο τριμμερακια κοντα στο ομοαξωνικο καλωδιο ηχου.
Αυτο που ειναι προς την μερια του καλωδιου ηχου ειναι η ενταση του ηχου και δεν παιζει κανεναν ρολο που θα το εχεις αρκει να σου φτανει η ενταση.
Το αλλο τριμμερακι διπλα ειναι η προεμφαση (υποτιθεται) και θα το ρυθμισεις για την καλυτερη στερεοφωνια.
Οταν συνδεσεις την στερεογεννητρια δωσε τις μονο το ενα καναλι ηχου πχ LEFT η μια ακουστικη συχνοτητα απο γεννητρια συχνοτητων (αν εχεις) με χαμηλα ποσοστα διαμορφωσης και στο ραδιοφωνο ακουσε το αλλο καναλι πχ RIGHT. Γυρισε το τριμμερακι και εκει που θα σωπασει οσο το δυνατον περισσοτερο εισαι ΟΚ.

Ναι η φωτο ειναι μια λυχνια 811Α που ειχε αερια (ελλατωματικη) και εβγαζε αυτο το κινουμενο μυστηριο μοβ φως. Οντως COOL:biggrin:

CAPTAIN SPARROW
12-07-09, 16:16
Ευχαριστώ πολύ φίλε Σάκη :001_rolleyes:

BASILIS971
13-07-09, 11:05
καλημέρα...πάρε και 1 πλακέτα,να το κάνεις 20 βατ + 1 Λιμιτερ..
Περιμένω εντυπώσεις μόλις τα φτιάξεις...