PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με ενα κυκλωμα



Dragonblades
23-07-09, 16:40
Καλησπερα

καταρχας ενα μεγαλο μπραβο για το υποροχο site που εχετε.
σαν αρχαριος που ειμαι στο θεμα τον ηλεκτρονικων βρηκα πολυ
ωραια πραματα εδω μεσα.

θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας με ενα απλα κυκλωμα που θελω
να φτιαξω ( ειπαμε ειμαι αρχαριος :001_smile: ) αυτο που θελω να κανω ειναι
να αναβει σταδιακα ενα Led η λαμπα και μετα σταδιακα να σβηνει χρεισιμοποιοντας μονο πυκνωτες τρανσιστορ αντιστασεις και μπαταριες
αυτο που εχω σκεφτει ειναι το ακολουθω. να φορτιζει η μπαταρια τον
πυκνωτη και οταν φορτισει τοτε να μπενει σε λειτουργια η λαμπα ( η led) και να δουλευει μεχρι να τον αποφορτησει και τοτε να ξεκιναει παλι διαδικασια
φορτησεις του πυκνωτη απο την μπαταρια. το θεμα ειναι πως γινετε αυτο;
παρακαλω για την βοηθεια σας

ενα νεο μελος...
ευχαριστω
Λευτερης

lastid
23-07-09, 16:59
Καλώς ήρθες κι εσύ Λευτέρη.
Το θέμα είναι ότι, ενώ μέχρι ένα σημείο θα πρέπει να έχουμε αύξηση ενός μεγέθους (π.χ. τάση πυκνωτή ή ρεύμα led), κάποια στιγμή και μετά θα πρέπει να έχουμε μείωση.
Έχουμε επομένως ένα μή γραμμικό φαινόμενο που δεν μπορεί να υλοποιηθεί από γραμμικά εξαρτήματα όπως οι πυκνωτές και οι αντιστάσεις. Με τα τρανζίστορ, κάτι γίνεται, αλλά μπορείς και πιο εύκολα:
Ένας συγκριτής ή ένα 555 θα ήταν κουτί για τέτοια δουλειά. Και τα δύο θεωρούνται απλά ολοκληρωμένα. Θα σε ενδιέφερε μία τέτοια λύση ή θέλεις να το κάνεις μόνο με τρανζίστορ?

Dragonblades
23-07-09, 22:26
καλησπερα

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. το εχω σκεφτει με τον 555 και ξερω οτι
γινετε απλα για να εμπλουτισω τις γνωσεις μου ελεγα μηπως και υπηρχε τροπος να γινει με τρανζιστορ

Dragonblades
25-07-09, 16:35
τελικα το καταφερα βαζοντας ενα ρελε να κανει ολη την δουλεια

οποιος θελει ας ριξει μια ματια και αν εχει να διορφωσει κατι πολυ ευχαριστω
να τον ακουσω

10052

lastid
25-07-09, 16:49
Θεωρητικά σωστός και ωραίος.
Στην πράξη, το ρελαί θα χαλάσει μετά από μερικές χιλιάδες τσακ τσουκ.

gsmaster
25-07-09, 20:11
Αυτό το κύκλωμα ανάβει και σβήνει ένα λαμπάκι. Δεν το ανάβει σταδιακά όπως γράφεις στο πρώτο σου μήνυμα.
Αυτό μπορεί να γίνει επίσης με 2 τρανζίστορ 4 αντιστάσεις και 2 πυκνωτές σε κύκλωμα ασταθούς πολυδονητή http://www.google.gr/search?q=astable+multivibrator

Κάποτε που ήμουν νέος και άμαθος σε μια εργασία μου συμπεριέλαβα το παρακάτω κύκλωμα που κάνει επίσης την ίδια δουλειά.



Αν θελεις να ανάβει και να σβήνει σταδιακά μπλέκει περισσότερο το πράγμα.



EDIT: υπάρχει ένα κολπάκι που με ένα τρανζίστορ, και με 1-2 παθητικά εξαρτήματα μπορείς να κάνεις ένα φλασερ αλλά δεν θυμάμαι πως το ονομάζαν για να το βρώ. Θυμάμαι ότι η βάση του έμενε ασύνδετη


EDIT 2 Το βρήκα! εδώ http://members.shaw.ca/roma/twenty-three.html

KOKAR
26-07-09, 00:55
Γιάννη στο παρακάτω κύκλωμα κάτι δεν μου κολλάει.....
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=10059&d=1248542290
είναι λάθος βαλμένο το 2Ν2222 και λάθος το σύμβολο του C1 ?

gsmaster
26-07-09, 02:07
Ναι τώρα που το λες ο πυκνωτής αμα δεν είχε το + θα ήταν ανάποδα. Απο τη στιγμή που έχει το + ο τυπος έχει φτιάξει ένα νέο σύμβολο για τον πυκνωτή. Έτσι του τη βάρεσε...

Όσο για το τρανζίστορ αυτό είναι ανάποδα ο συλλέκτης με τον εκπομπό. Δεν νομίζω να δουλεύει έτσι όπως είναι.

her
27-07-09, 10:08
Και το πρώτο κύκλωμα δεν είναι λάθος? Την ώρα που τροφοδοτείτε το led ο ηλεκτρολυτικός πυκνωτής παίρνει αντίστροφη τάση. To – του πυκνωτή τροφοδοτείτε με 5v ενώ το + του πυκνωτή τροφοδοτείτε με π.χ 3v

Δεν κατάλαβα και με ποιο τρόπο επιδρά ο πυκνωτής για να αναβοσβήσει το led ?
:confused1::confused1: