PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος led με visual basic.



ventouza6969
31-07-09, 19:02
Καλησπερα παιδια...

Για να καταφερω να ελεξω ενα led με visual basic, ποια θα ηταν τα βηματα κ ποιος ο προγραμματισμος της vb για να ολοκληρωθει ενα τετοιο projectaki??

Eυχαριστω !

Stergios_[.gr]
01-08-09, 13:13
Πολύ καλή ιδέα! Και εγώ ενδιαφέρομαι πάρα πολΎ! Ειδικά αν μπορέσω να τα οδηγήσω από serial port!

Nemmesis
03-08-09, 20:38
ναι με serial ειναι ποιο ευκολο... τουλαχιστον για εμενα...
λιγο ποιο μετα σε επομενο μου ποστ θα ανεβασω ενα προγραμματακι που θα ελεχνει λεντ με την σειριακι αλλα θα βλεπει και την κατασταση μιας εισοδου... απο εκει και περα θα παρετε εσεις το προγραμμα και θα διαβασε τον κωδικα.. οτι δεν καταλαβετε εδω ειμαστε..

Stergios_[.gr]
03-08-09, 21:46
Ανυπομονώω!! Άρχισα να παίζω με LabVIEW και σειριακή, γιατί αυτό είχα (και ψιλοήξερα...).. Περιμένω το ποστ για να ξεπεράσω τις Macguyver (http://en.wikipedia.org/wiki/Macguyver)-ιές!

Nemmesis
04-08-09, 00:20
εδω ειμαστε... λοιπον αυτο ειναι το προγραμματακι... εαν δεν σας δουλεψει αλλαξτε com... οτι χρειαστειτε...
απλα ξεζιπαρετε ολο το φακελο και ανοιγετε το IOtest.vbp
οι 2 ποιο χοντρες γραμμες ειναι εκει που πρεπει να βαλετε τους ακροδεκτες απο το πολυμετρο σας για να δειτε αν δουλευει και τα χρωματα ετσι πρεπει να ειναι... το προγραμμα σας δειχνει και ποιες πρεπει να ειναι περιπου οι τασεις που μετρατε... ΜΗΝ συνδεσετε κανα λεντακι απευθειας... εγω με αντισταση 1kΩ το συνδεσα και ειναι οκ...

Stergios_[.gr]
04-08-09, 03:03
Μόλις κατέβασα το ΖΙΡ! Ευχαριστούμε πολύ! Αρχίζω αύριο να δοκιμάζω! (Παρθένος στην VB, δείξτε κατανόηση!!)

ventouza6969
04-08-09, 19:59
Μπραβο ρε Nemmesis ειναι μια καταπλικτικη προσπαθεια προς εμας τους αγνωστους με το θεμα της visual basic.Bεβαια τωρα ειδαμε και πηραμε μια ιδεα απο vb αλλα πιστευω τωρα οτι για να μαθουμε κατι κ να μας μεινει καλο θα ηταν να σχολιασουμε λιγο το προγραμμα.Δηλαδη την συνταξη των εντολων γιατι ετσι και οχι αλλιως κτλ.
Τι λες?

Nemmesis
05-08-09, 19:27
ναι... το προγραμμα για αυτο σας το εδωσα... διαβαστε τον κωδικα και οτι δεν καταλαβαινετε γιατι γινεται μου λετε... δεν γινεται να αρχισω να λεω για ολο τον κωδικα.. ασχετα που ειναι μικρος θελει 4σελιδες επεξηγισεις...

ventouza6969
05-08-09, 20:35
TXD(data out) 1
RTS(request to send) 1
DTR(data terminal ready) 1
Το 1 τι ειναι ή τι συμβολιζει?
TIMEINIT τι σημαινει?

Και κατι τελευταιο γιατι τα checkbox τα προγραμματιζεισ μεσω του timer και οχι μεσα απο την ρουτινα του αντιστοιχου check box?

dbsjro
09-08-09, 00:52
Nemmesis πως βλεπεις οτι δουλευει η σειριακη σου?
Με πολυμετρο αν γινεται

ΥΓ Ενημερωτικα δουλευω αλλο προγραμμα οχι VB