PDA

Επιστροφή στο Forum : συναγερμοι και καμερες με η χωρις αδεια?



βασιλης σαμος
31-07-09, 23:47
παιδια ξερει κανεις αν για να κανεις εγκατασταση συστηματων ασφαλειας οπως συναγερμοι και καμερες χρειαζεται καποια αδεια?μου ειπαν κατι για ενα συλλογο και για καποιο νομο καποιου υπουργιου .ξερει κανεις κατι ποιο συγκεκριμενο?

chip
01-08-09, 00:32
Δεν ξέρω όλα όσα χρειάζονται αλλά ξέρω οτι απαιτείται να πας στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου και να το δηλώσεις ώστε να σου εκδώσουν κάποια άδεια. Πολοί κάνουν αυτή τη δουλειά και δεν το ξέρουν και κινδυνεύουν να βρεθούν μπλεγμένοι. Φρόντισε το ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

KOKAR
01-08-09, 00:37
άδεια για να βάλεις συναγερμό δεν χρειάζεσαι
αν όμως βάλεις και κάμερες τότε θα πρέπει να έχεις
προειδοποιητικές πινακίδες .

υ.γ
μιλάς για σπίτι η μαγαζί ?

βασιλης σαμος
01-08-09, 00:43
σκεφτομαι να ανοιξω ενα μαγαζι με συστηματα ασφαλειας και η ερωτηση ειναι αν εκτος απο τονα τα εμπορευομαι μπορω και να τα τοποθετω.τη χρειαζομαι γιαυτο?

KOKAR
01-08-09, 01:00
δες εδώ.....

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1188&Itemid=131&lang=

και εδώ
http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1189&Itemid=131&lang=

chs
01-08-09, 01:17
o kokar τα καλιψε ολα...

βασιλης σαμος
01-08-09, 17:02
το θεμα βρε παιδια ειναι οτι εγω θελω απλα να ανοιξω ενα μαγαζακι με συναγερμους και για λιγο κερδος παραπανω να κανω και την εγκατασταση τους δεν εχω ομως διπλωμα ηλεκτρονικου αυτο λεω αν μπορω αυτο που ειπε ο κοκαρ ειναι για αλλη δουλεια ειναι για εταιρεια αντε βρε παιδια και εχω μπερδευτη

TSAKALI
01-08-09, 17:11
κυριως χρειαζεσαι πελατες...αν εχεις πελατες ξεκινα.
Ξεκινα την δουλεια πρωτα απο το σπιτι χωρις μαγαζι
αν δεις οτι αξιζει , κανε εναρξη.
και μην το ΦΩΝΑΖΕΙΣ οτι δεν εχεις αδεια ηλεκτρονικου.
καλη επιτυχια....

sigmacom
01-08-09, 17:30
Πράγματι αυτά που έδωσε ο KOKAR, το ένα είναι αίτηση σύνδεσης με το κέντρο ελέγχου της Αστυνομίας για να στέλνεις σήματα συναγερμού (όπως έχουν π.χ. οι τράπεζες) και το άλλο για να ιδρύσεις εταιρεία security!

Αυτό που θες να κάνεις εσύ, υπάγεται στους κανονισμούς της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, οπότε δες τι πρέπει να κάνεις εδώ:
http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,21027&_dad=portal&_schema=PORTAL

lastid
01-08-09, 18:41
Κάτι με μπερδεύει εμένα στα παραπάνω, ίσως το έψαξα βιαστικά. Για πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας:

Eστω ότι έχω ένα σούπερ μάρκετ και θέλω να βάλω κάμερες γιατί με έχουν ρημάξει στις κλοπές. Σκοπός μου λοιπόν είναι η προστασία αγαθών. Ισχύουν η αρχή της αναγκαιότητας και της αναλογικότητας και δεν υπάγομαι στις εξαιρέσεις όπου απαγορεύονται οι κάμερες. Επομένως, πάμε παρακάτω:


Η Αρχή στην γενική περίπτωση δεν χορηγεί άδεια για την λειτουργία κλειστών κυκλωμάτων τηλεόρασης.
Αυτή τη χυλόπιτα τώρα πως να την ερμηνεύσω? Ότι πρέπει να τους πείσω προκειμένου να μου δώσουν άδεια? Ότι αυτό που ζητάω δεν είναι σωστό, αλλά μπορεί και να μου κάνουν τη χάρη?


Άδεια απαιτείται μόνο όταν γίνεται καταγραφή ευαίσθητων δεδομένων ή όταν η τήρηση των δεδομένων γίνεται για διάστημα ανώτερο των δεκαπέντε (15) ημερών.
Ούτε το ένα με αφορά, ούτε το άλλο. Ουφ! Από την άλλη όμως... Δεν είμαι 100% σίγουρος τί εννοούν με το "ευαίσθητων δεδομένων". Άρα? Δεν απαιτείται τελικά άδεια?


Σε κάθε περίπτωση όμως, ο υπεύθυνος επεξεργασίας είναι υποχρεωμένος να υποβάλλει γνωστοποίηση.


Συμπέρασμα:
Αρκεί να τους ενημερώσω. Δεν χρειάζεται να μου εκδόσουν άδεια. Εγώ όμως πρέπει να κάνω το καθήκον μου σαν υπεύθυνος πολίτης και να δηλώσω την χρήση, διότι όπως πάντα, ο Νόμος θεωρεί ότι μερικοί από αυτούς που παρανομούν είναι αρκετά ηλίθιοι για να γνωρίζουν ότι παρανομούν και άρα δηλώνοντας κάμερες για μή νόμιμη χρήση θα τους τσακώσει.

Είναι άραγε σωστό το συμπέρασμά μου?

KOKAR
01-08-09, 19:02
καταγραφή ευαίσθητων δεδομένων......
να σου πω εγώ πως το καταλαβαίνω αυτό
μπαίνει σε ένα μαγαζί ένα πολιτικός για να αγοράσει κάτι ( λέμε τώρα...)
και ξαφνικά του έρχεται να ξύσει τα @@ του ( μιλάμε για τρελή φαγούρα )
και το μαγαζί έχει κάμερα και τον "συλλαμβάνει" την ώρα της ανακούφισις ! :lool::lool:

sigmacom
01-08-09, 19:51
@lastid:
- Προσωπικά δεδομένα σε αυτή την περίπτωση ορίζονται: "σύμφωνα με το άρθρο 2 περ. α΄ν.2472/1997 και την κοινοτική Οδηγία 94/46, τα δεδομένα ήχου και εικόνας, εφόσον αναφέρονται σε πρόσωπα, συνιστούν δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα." [link (http://www.dpa.gr/pls/portal/url/ITEM/431F706F4FEB2BF4E040A8C07D2447A1)]

- Αν καταγράφεις ήχο/εικόνα, τότε θες άδεια. Αν τα αρχεία τα κρατάς πάνω από 15 μέρες, θέλεις και άλλη άδεια γι' αυτό. Αν απλά βλέπεις σε ένα μόνιτορ, τότε αρκεί μόνο:
o Να γνωστοποιήσεις το κλειστό κύκλωμα στην Αρχή (με χρήση ειδικού εντύπου).
o Να ενημερώνεις με ευδιάκριτες πινακίδες ότι ο χώρος βιντεοσκοπείται.
o Να λάβεις όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλεια της επεξεργασίας.(*)

Προσέξτε ότι ο υπεύθυνος επεξεργασίας δεν απαλλάσσεται από τις παραπάνω υποχρεώσεις ακόμα και όταν πραγματοποιείται απλώς λήψη εικόνας από το κλειστό κύκλωμα, χωρίς αποθήκευση ή άλλη περαιτέρω επεξεργασία! [link (http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,26986&_dad=portal&_schema=PORTAL)]

Με λίγα λόγια αν κάνεις καταγραφή = άδεια, αν δεν κάνεις καταγραφή = απλή δήλωση / γνωστοποίηση.
Οπότε στο παράδειγμά σου, αν απλά κάθεσαι όλη τη μέρα μπροστά σε ένα μόνιτορ και βλεπεις, κάνεις μια απλή δήλωση / γνωστοποίηση στην Αρχή (+ τα ανωτέρω για πινακίδες κλπ).

(*)=Επειδή είπαμε δεν υπάρχει καταγραφή/αποθήκευση, εδώ εννοούμε την παρακολούθηση του μονιτορ μόνο από εξουσιοδοτημένα άτομα, και την αποτροπή τυχόν εγγραφής του υλικού.


@KOKAR:
Απαιχτο!!! :laugh:

Ulysses
01-08-09, 22:17
κυριως χρειαζεσαι πελατες...αν εχεις πελατες ξεκινα.
Ξεκινα την δουλεια πρωτα απο το σπιτι χωρις μαγαζι
αν δεις οτι αξιζει , κανε εναρξη.
και μην το ΦΩΝΑΖΕΙΣ οτι δεν εχεις αδεια ηλεκτρονικου.
καλη επιτυχια....

+1

Και εγώ συνάδελφος είμαι.Το ότι θα είσαι μόνος σου,είναι δώρο Θεού.Ούτε ζάλισμα,ούτε εκμετάλλευση απο τα κωλοαφεντικά που μας πίνουν το αίμα..
Οσο για το άγχος της νέας σου αρχής,να θυμάσαι πως και υπάλληλος έχεις το ίδιο και περισσότερο άγχος για το πως να πάρεις αύξηση,ένσυμα,μη σε απολύσουν κτλ κτλ.

Καλή επιτυχία στο νέο σου ξεκίνημα ! ! !

chs
01-08-09, 22:35
χριαζεσε αδεια απο την ασφαλεια
θα πρεπει να καταθεσεις καπια χαρτια που θα σου πουν
μια αιτιση που θα σημπλιρωσεις εκει
παροβολο 150 ευρω
χαρτι οτι δεν εισαι φιγοδικος η φιγοπινος
χαρτι οτι δεν εισαι χρηστης ναρκοτικων ουσιων
και καπια αλλα
αν σε πιασουν να προσφερεις υπιρεσιες ασφαλειας χορις αδεια σου περνουν την αδεια του μαγαζιου για 5 χρονια
την αδεια αφτη την ανανεωνεις καθε 5 χρονια με τιν ιδια διαδικασια
τα γνωριζω γιατι ειμαι εγκαταστατης συστηματων ασφαλειας

lastid
02-08-09, 01:33
Χρήστο, από ότι καταλαβαίνω οι παραπάνω άδειες και παράβολα απαιτούνται μόνο αν ο Βασίλης θελήσει να κάνει και τοποθέτηση συστημάτων ασφαλείας? Εαν κάνει μόνο εμπορία, δεν χρειάζονται?

Στέλιο, ξαναδιάβασα προσεκτικά την οδηγία 1122/2000, όμως δεν βρίσκω πού αναφέρει ότι χρειάζεται άδεια για καταγραφή. Τα μόνα που βρίσκω είναι ότι
α) Χρειάζεται άδεια αν η καταγραφή είναι μεγαλύτερη των 15 ημερών.
β) Χρειάζεται άδεια η συλλογή και επεξεργασία ευαίσθητων δεδομένων. Τα ευαίσθητα δεδομένα δεν ορίζονται πουθενά (εκτός από το παράδειγμα του Κώστα :lool:).
Ευαίσθητα = προσωπικά ? Αν ευαίσθητα=προσωπικά, τότε το να βλέπεις μόνο (χωρίς να καταγράφεις), πάλι απαιτεί άδεια, διότι επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα συνιστά και η σκέτη διαβίβαση εικόνας προσώπου η οποία συλλέγεται κλπ.

Έχω και άλλη μία απορία:
Σύμφωνα με την Αρχή, "... επεξεργασία συνιστά η αποθήκευση και διαβίβαση εικόνας προσώπου, η οποία συλλέγεται με λήψη από σταθερή βιντεοκάμερα, που λειτουργεί μόνιμα, συνεχώς ή κατά τακτά χρονικά διαστήματα.." κλπ.
Ξέρετε τί σημαίνει αυτό? Ότι αν, παράλληλα με τις κάμερες, εγκαταστήσω κύκλωμα ανίχνευσης κίνησης και οι κάμερες τροφοδοτούνται με ενέργεια μόνο όταν ανιχνεύεται κίνηση από το ανεξάρτητο σύστημα, τότε δεν υπάρχει επεξεργασία, διότι δεν έχουμε
α) ούτε μόνιμη λήψη (εφόσον οι κάμερες μπορεί να είναι σβηστές την περισσότερη ώρα)
β) ούτε συνεχή λήψη (για τον ίδιο λόγο πάλι)
γ) ούτε κατά τακτά χρονικά διαστήματα (εφόσον είναι άτακτα και ανάλογα με την κίνηση).
Σωστά ?????

sigmacom
02-08-09, 02:07
Μήτσε, προσπαθώ να δω με την δική σου ματιά τα όσα λέει η Αρχή, αλλά δεν τα καταφέρνω.
Ερμηνεύω με άλλο τρόπο το κείμενο τους, διαφορετικό από αυτόν που φαίνεται ότι αντιλήφθηκες εσύ, και δεν μου δημιουργεί τα κενά που διατυπώνεις.

Αν και ο τρόπος που το ερμήνευσα μου φαίνεται απόλυτα και αντικειμενικά λογικός, δεν μπορώ να πάρω κανέναν στο λαιμό μου επιμένοντας σε αυτόν.
Ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος μπορεί (και το καλύτερο αυτό είναι) να επικοινωνήσει με την Αρχή και να ζητήσει τις όποιες διευκρινήσεις / εξηγήσεις χρειάζεται για τα επιμέρους. :)

lastid
02-08-09, 14:58
Μα κι εγώ μία μικρή βοήθεια λόγω έλλειψης χρόνου ζητάω. Ξαναρωτάω:
1. Πού ακριβώς αναφέρεται ότι χρειάζεται άδεια για καταγραφή λίγων ημερών?
2. Ευαίσθητα δεδομένα ίσον προσωπικά δεδομένα ?
3. Ο ορισμός της επεξεργασίας ακυρώνεται όταν η κάμερα δεν λειτουργεί μόνιμα, συνεχώς ή κατά τακτά χρονικά διαστήματα?
Επιπλέον:
4. Το παράρτημα για το έντυπο 3 της γνωστοποίησης, μας ζητά να γνωστοποιούμε μέχρι και τη μέγιστη συχνότητα απόκρισης για τα μικρόφωνα, τα οποία όμως απαγορεύονται! Είναι η ιδέα μου ή τα κενά όντως υπάρχουν και η όλη προσπάθεια, σωστή κατά τα άλλα, έχει χάσει το δρόμο της μέσα στο λαβύρινθο της γραφειοκρατίας?

chs
02-08-09, 15:05
μονο για εμποριο δεν ξερω αλλα καλο θα ειναι να ροτισει γιατι δεν ειναι να παιζουμε με την δουλεια μας...

lastid
02-08-09, 16:35
μονο για εμποριο δεν ξερω αλλα καλο θα ειναι να ροτισει γιατι δεν ειναι να παιζουμε με την δουλεια μας...
Σωστό.

Οι σχετικοί φορείς είναι:
- Ελληνική Αστυνομία (μάλλον μόνο για παροχή υπηρεσιών ασφαλείας και σύνδεση με Κέντρο)
- Εφορία (να έχεις ΚΑΔ που να σε καλύπτει). Αν κάνεις εμπόριο, δεν μπορείς να δηλώσεις το σπίτι σου σαν έδρα, θέλεις χώρο, έστω και μία τρύπα
- Αρχή Προστασίας Δεδομένων.

Προσοχή, κατά τις ερωτήσεις να μην δίνεις περισσότερα στοιχεία για σένα από όσα χρειάζονται.

βασιλης σαμος
04-08-09, 01:24
πριν απο λιγες ημερες ανοιξαμε ενα θεμα για το τη γραφειοκρατεια χρειαζεται για να εισαι ενας νομιμος εγκαταστατης συστηματων συναγερμου και για βιντεοκαμερες,γιατη απλα ζουμε στην ελλαδα και τα παντα ειναι σχετικα και τιποτα συγκεκριμενο εγκαταστατης μπορει να γινει ο καθενας απο εμας με μια επισκεψη στο αστυνομικο τμημα της περιοχης του.εκει θα του δωσουτν ντις σχετικες πληροφοριες για το τη ακριβως χρειαζεται .πχ ποινικο μοιτρωο,μια απλη εξεταση αιματος και κατι ακομα μικρες λεπτομερειες .για τον αν γνωριζει απο εγκαταστασεις η οχι αυτο ειναι δικο του επαγκελματικο θεμα.

WIZARD
04-08-09, 16:11
Και για να συνεχισω την ερωτηση, αν καποιος ειναι πτυχιουχος
Τεχνολογος Μηχανικος την τμηματων Ηλεκτρονικης ή Αυτοματισμου
ή Ηλεκτρολογιας , χρειαζεται να εχεις αδεια,που αναφερεται παραπανω ?

Γιώργος Ανώνυμος
04-08-09, 16:29
Το θέμα των προσωπικών δεδομένων είναι αρκετά πολύπλοκο και έτσι δεν πρέπει να υπεραπλουστεύεται. Παράδειγμα: ο δικηγόρος της φερόμενης συμμορίας εκτελεστών που εντοπίστηκε λόγω των ηχογραφήσεων υπέβαλλε μήνυση επειδή ακριβώς μεγάλο μέρος της δικογραφίας είναι βασισμένο στης ηχογραφήσεις.

Να το πω διαφορετικα τώρα: Οι ηχογραφήσεις ή μαγνητοσκοπήσεις κάθε μορφής δεν αποτελούν απόδειξη ενοχής αλλά μπορούν να αποτελέσουν το εφαλτηριο για να βρεθούν αποδείξεις οι οποίες μόνο να μπορούν να συγκροτήσουν το κατηγορητήριο.

Στη δικιά μου περίπτωση να εντοπίσω αυτήν την πουτ.... που πετά λάδια στην είσοδο του σπιτιού μου (δεν ξέρω αν προσπαθεί να κάνει... μάγια) αλλά αν βάλω IP κάμερα λυπάμαι το PC μου να παραμένει μέρα-νύχτα ανοικτό για να κατγράφει!!!

Και δεν ξέρω πόσο επιβλαβής είναι η ακτινοβολία Wi-Fi συγκρινόμενη με τις αντίστοιχες της κινητής τηλεφωνίας, των DECT συσκευών και bluetooth δεδομένου ότι θα εκπέμπει συνεχώς!!! By the way, αν υπάρχει καμμία μελέτη σε αυτό θα ΄θελα να τη διαβάσω...

Χαιρετώ
Γιώργος

chs
04-08-09, 22:45
την αδια την θελουν γιατι ειναι ενας τροπος για να στα περνουν.......γλυκα και να τους λες κι ευχαριστω....
τορα αν εισαι ηλεκτρολογος , ηλεκτρονικος ή υδραβλικος δεν τους νιαζει και ουτε που σε ρατανεεεεεεεεε.......................

Γιώργος Ανώνυμος
06-08-09, 09:41
Οι άδειες είναι: Ελλάς το μεγαλείο σου...!!!

Π.χ. όταν λάβεις το πτυχίο σου μπορείς να βγάλεις άδεια εκπόνησης ηλεκτρολογικών ή/και μηχανολογικών εγκαταστάσεων από τη Νομαρχία. Κανείς δεν ρωτάει για την εμπειρία σου στο αντικείμενο, αν το έχεις ξανακάνει κλπ. Έτσι π.χ. μπορείς να κληθείς από εταιρεία εμπορίας-εγκ/σης ανελκυστήρων να υπογράφεις τις παραδόσεις επειδή απλά οι εγκαταστάτες είναι απλοί τεχνικοί δηλ. χωρίς ή με ακατάλληλο πτυχίο... και άντε να κάτσει καμμία στραβή. Από την άλλη η νομοθεσία είναι ιδιάιτερα σκληρή όσον αφορά την υπαιτιότητα και τις προβλεπόμενες τιμές για αυτός που υπέγραψε τη μελέτη-άδεια χρήσης. Ελπίζω η συγκεκριμένη απαίτηση να έχει βελτιωθεί τώρα με τους νέους ανελκυστήρες και τη διαδικασία ISO που τηρείται. Αλλά πάντα δεν ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα βρισκόμαστε και μας λυπάται ο Θεός που δεν θρηνούμε... απώλειες!!! Και άρα δεν έχουν παρθεί πολλά... κεφάλια, αν και το τελευταίο σχετικό είναι: θα πέσουν οι δικηγόροι για το καθαρό ποινικό μητρώο και οι γιαγιάδες για "καλό παιδί που είναι ο εγγονός μου..." και όλα στο τέλος καλά!!!

Καλημέρα
Γιώργος