PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να ελέγχω ποιές θύρες USB έχουν ρεύμα?



Jumper_sg
03-08-09, 12:57
Γειά σας(πρώτο post:001_tt2:)!Έχω πάθει πλάκα με το site σας!Είμαι λίγο τρελάκιας με τα ηλεκτρονικα και έχω κολλήσει με τις κατασκευές σας και με την τεράστια προσπάθειά σας!Σας αξίζουν πραγματικά συγχαριτίρια!

Στο θέμα μας,έφτιαξα ένα φωτιστικό-μια σαχλαμαρίτσα ισα ισα να περνάει η ώρα- και παίρνει ρεύμα απο μια θύρα USB του υπολογιστή μου.Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να δίνω ή να κόβω το ρεύμα απο τις θύρες USB.Αν δεν υπάρχει έτοιμο,ξέρει κάποιος απο εδώ προγραμματισμο να μου το φτιάξει?Όσο πιο απλό γινεται,δεν ζητάω τρελά πράγματα...Απ'οτι ξερω είναι ευκολο αλλά οι γνώσεις μου στον προγραμματισμό δεν είναι αρκετές για να τα καταφέρω μόνος μου...

Εύχαριστώ εκ των πρωτέρων

Με εκτίμηση,Σπύρος

lastid
03-08-09, 13:33
Γειά σου Σπύρο.
Το να απενεργοποιήσεις από software την παροχή σε μία USB έξοδο, το βρίσκω λίγο χλωμό. Εκτός και αν κάποιος άλλος ξέρει διαφορετικά, δεν νομίζω ότι γίνεται εύκολα. Δεν είναι και στην φιλοσοφία της USB αυτό. Σου λέει, η USB φτιάχτηκε για έξυπνες συσκευές. Αν θέλουν, ας κόψουν αυτές ότι θέλουν μέσα τους. Εξάλλου, το να κόψεις παροχή σε μία έξοδο μόνο και να αφήσεις τις άλλες, αν γίνεται, θα εξαρτάται από ειδικές εντολές για το κάθε chipset (από όσο θυμάμαι το πρωτόκολλο της USB, δεν έχει οριστεί κάτι τέτοιο). Φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος.
Μία λύση θα ήταν να βάλεις στη USB έναν μικροελεγκτή και να του στέλνεις (σαν σειριακή) εντολές: Φώτα on, off για αρχή. Αργότερα fade in, fade out, effect n, κλπ. Βάζεις και μία φωτοαντίσταση και (αργότερα πάντα) προσθέτεις εντολές γι αυτή (να ανάβει το φως μόνο του σε χαμηλό φωτισμό πχ).
Μπορεί να φαίνεται υπερβολικό, αν έχεις όμως όρεξη να ασχοληθείς με μικροελεγκτές (και δεν το έχεις κάνει ήδη), θα ήταν καλό projectάκι. Και είπαμε, αρχικά το φτιάχνεις για on/off σκέτο.
Τί χαρακτηριστικά έχει το φωτιστικό που έφτιαξες? Με led υποθέτω? Πόσα? Ρεύμα? Καμιά φωτό?

Jumper_sg
03-08-09, 13:49
Eεεε,συγνώμη αλλά τι γλώσσα μιλάς?:001_tt2:Λοιπον η κατασκεωη μου είναι μια της κακιάς ωρας.Πήρα ένα λαμπάκι φακού έκοψα και απο την μια μεριά το USB κόλλησα με το κολλητίρι μαύρο και κόκκινο πάνω στο λαμπάκι και αυτό είναι όλο.Αν θες μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι αυτά για τα οποία μιλάς(πχ Τι κάνουν οι μικροελεκτές ή τι είναι το fade out)AN θες μου απαντάς για μην σας κουράζω..Είμαι αρχάριος sry:blush::blushing:

lastid
03-08-09, 17:14
Α, μα εμένα να συγχωρέσεις! Είπες τρελάκιας με τα ηλεκτρονικά και πήρα φόρα...
Λοιπόν, θα προσπαθήσω να εξηγήσω κάποια με απλά λόγια:
Fade out στο φωτιστικό σου σημαίνει να σβήνει σιγά σιγά και όχι απότομα.
Fade in σημαίνει αντίστοιχα να ανάβει σιγά σιγά.
Αν βάλεις και φωτοαντίσταση, το κύκλωμά σου θα μπορεί να καταλαβαίνει την παρουσία φωτός (ή σκοταδιού) και να ανάβει μόνο του όταν σκοτεινιάζει.
(Βέβαια, τα πιο πάνω είναι πιο πολύ εφφετζίδικιες λειτουργίες και όχι τόσο απαραίτητες)
Οι μικροελεγκτές είναι ολοκληρωμένα (τσιπάκια) που τρέχουν το δικό τους πρόγραμμα (το οποίο το γράφεις εσύ στο PC και τους το ρίχνεις μέσα), σαν μικρογραφία ενός υπολογιστή. Ψάξε στο site αυτό για τους PIC της Microchip και τους AVR της Atmel και θα βρεις πολύ υλικό.
Εδώ ήρθες για να ρωτάς και δεν είναι ντροπή. Όλοι έτσι μάθαμε. Αν μας κουράσεις θα σου το πούμε, μή φοβάσαι :wiink: αλλά μπορεί και να μην κουραζόμαστε εύκολα.

KOKAR
03-08-09, 17:33
η USB port μπορεί να γίνει software enable η disable

αντιγραφή από το παρακάτω site

disable users from connecting USB storage devices to their computers,
here's the trick:

Open registry and navigate to the following registry key:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet \Services\UsbStor

Now in the right pane, double-click Start and type 4 in the Value data box (Hexadecimal) and quite the registry editor. To enable the USB storage devices, change the Start value back to 3.

για το πως γίνετε αυτό click εδώ (http://labnol.blogspot.com/2006/07/how-employers-disable-usb-ports-how.html)

lastid
03-08-09, 17:38
Το παραπάνω απενεργοποιεί το γράψιμο σε USB flash disks όμως, δεν κόβει το ρεύμα.
Άσε που το κάνει για όλες τις USB θύρες.

stom
03-08-09, 17:40
Το ρευμα δεν κοβεται γενικα σε usb πορτες. Π.χ. Σε καποια toshiba laptops εχουν δωσει τη δυνατοτητα να εχουν ρευμα οταν ειναι σε standby (για να φορτιζουν κινητα κλπ) αλλα αυτο ειναι καστομια.

KOKAR
03-08-09, 17:45
Το ρευμα δεν κοβεται γενικα σε usb πορτες. Π.χ. Σε καποια toshiba laptops εχουν δωσει τη δυνατοτητα να εχουν ρευμα οταν ειναι σε standby (για να φορτιζουν κινητα κλπ) αλλα αυτο ειναι καστομια.

+10000 :wiink:

tasosmos
03-08-09, 20:04
Σε ορισμενες (πολυ λιγες) μητρικες εχει jumperakia για να επιλεγεις χειροκινητα ανα ζευγαρι usb αν θελεις να τροφοδοτειται απο την κανονικη +5 γραμμη ή απο την +5standby που δινει ρευμα και οταν ειναι κλειστο το πισι.
Αν εχεις καποια απο αυτες τοτε μπορεις να συνδεσεις ενα θυληκο header πανω στο jumperακι και να βαλεις ενα διακοπτακι on-off.

Βεβαια ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα με το αν εβαζες ενα διακοπτακι εκει που ενωσες τα καλωδια απλα ετσι θα μπορεις να το βαλεις πχ στην προσοψη του κουτιου χωρις να τραβας επιπλεον καλωδιο που να επιστρεφει στο κουτι.

Stergios_[.gr]
04-08-09, 03:21
Και στο ΕΕΕ PC 900 που έχω, η αριστερή USB, παραμένει "ενεργή" σε ρεύμα ακόμα και με κλειστό ΗΥ... Χρειάστηκε να πειραχτεί το BIOS για να κόψω αυτήν την σπατάλη μπαταρίας...

dbsjro
07-08-09, 15:54
Οταν λεει σπαταλη μπαταριας εννοει την κλασικη που ειναι για να φορτωσουν τα bios?
Επισης πως εξηγειται η σπαταλη, με κλειστο PC?

h@ris
07-08-09, 17:29
Οταν λεει σπαταλη μπαταριας εννοει την κλασικη που ειναι για να φορτωσουν τα bios?
Επισης πως εξηγειται η σπαταλη, με κλειστο PC?

Αναφέρεται σε netbook όχι σε desktop :wiink:

dbsjro
07-08-09, 18:49
Αναφέρεται σε netbook όχι σε desktop :wiink:

Ωχ δν το προσεξα αυτο:biggrin:
thnx

Jumper_sg
08-08-09, 22:35
Ωπ,παιδιά συγνώμη που άργησα να μπώ αλλά έχω κάτι μπλεξιματάκια :biggrin:
Ευχαριστώ πάραπολυ για όλες σας τις απαντήσεις!Απ'οτι κατάλαβα δεν μπορώ να κάνω κάτι με κάποιο πρόγραμμα...Δεν πειράζει υγεία να υπάρχει και συγνώμη αν κούρασα...:blush:

pmaniasgr
21-08-09, 10:40
Το παραπάνω απενεργοποιεί το γράψιμο σε USB flash disks όμως, δεν κόβει το ρεύμα.
Άσε που το κάνει για όλες τις USB θύρες.


+10000000000000