PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικα με το κυκλωμα στατικου ηλεκτρισμου



weather1967
08-08-09, 20:20
Kαλησπερα
Ηθελα να ρωτησω τους συναδελφους ,προσφατα εφτιαξα ενα κυκλωμα που ειδα στο νετ που μετραει στατικο ηλεκτρισμο απο 0 - 2 volt με την μονη διαφορα που του εβαλα αλλο αντιστοιχο J FET ενα J FET BF245 .
Τό ερωτημα μου ειναι το εξης μπορώ και πως να βαλω ενα αλλο J FET για να εχω και αρνητικη ταση σε θετικο στατικο ηλεκτρισμο ,και ετσι να μεγαλωσω το ευρος απο - 2 μεχρι + 2 volt με το 0 volt περιπου παντα να ειναι σαν ουδετερο πεδιο ,σαν συμμετρικο δηλαδή.
Tην ταση την μετράω παραλληλα με το led

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων

Triton
08-08-09, 20:33
Ίσως αν φτιάξεις αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=318821&postcount=11
διάταξη γέφυρας να το πετύχεις Δημήτρη

weather1967
08-08-09, 20:36
Λές να γινει Χρήστο ?

Triton
08-08-09, 21:07
πάλεψέ το και βάλε αναλογικό όργανο η διάταξη γέφυρας σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.
Τώρα για τα αρνητικά και θετικά στατικά και πώς μετρούνται ...Αυτά είναι για εσάς τους επιστήμονες δεν έχω ιδέα φίλε

terys2
08-08-09, 22:22
Εδώ είσαι είναι ίδιο με το δικό σου αλλά έχει αναλογικό http://www.techlib.com/Karen/misc.htm#Electrometer :wiink:

weather1967
08-08-09, 23:17
Εδώ είσαι είναι ίδιο με το δικό σου αλλά έχει αναλογικό http://www.techlib.com/Karen/misc.htm#Electrometer :wiink:

Ti επιστημονες φιλε Χρήστο ?:biggrin: Νομιζεις οτι επειδη ασχοληθηκα ηξερα τοσο καλα περι αρνητικων και θετικων ιοντων ? :lool:
Τώρα τα εμαθα καλα να ναι καλα το wikipedia χα χα χα ,απλα μαθαινω οτι με ενδιαφερει και μονο αμεσα για το χόμπυ μου :wiink:.Δεν σπαω τσάμπα το κεφάλι μου χα χα χα !!.
Σε ευχαριστω παντος

Φιλε Νικο με τρέλλανες τώρα ,αυτο ακριβώς ηθελα ,αλλα δεν το ειχα καταλαβει πριν που το ειδα μονο σαν σχεδιο .Θα χρησιμοποιησω το ψηφιακο πολυμετρο ετσι και αλλιως αυτα δειχνουν τα αρνητικα με προσημο .Βλεπω το σχεδιο χρησιμοποιη 2 μπαταριες 9 βολτες .
Να σαι καλα Νικο και παλι σε ευχαριστώ.

terys2
08-08-09, 23:51
Τίποτα φίλε Δημήτρη απλά έυχομαι να το φτιάξεις γιατί είναι και χρήσιμη κατασκευή :001_smile: Σκέψου να περάσεις της τιμές και στην σελίδα σου με κάποιο κύκλωμα μετατροπέα και είσαι άρχοντας :biggrin:

weather1967
08-08-09, 23:57
Mια τελευταια ερώτηση
Βλεπω οτι χρησιμοποιη λαμπακη νεον με αντισταση ,σε ενα λινκ της κατασκευής

http://www.techlib.com/science/ion.html#Neon%20as%20Resistor

Και επειδη δεν γνωριζω απο λαμπακια neon ,υπαρχουν ετοιμα με αντισταση ,η θα την προσαρμοσω εγω ? και σε τι ταση ? γιατι το σχεδιο δεν δινει αλλα στοιχεια για το λαμπακη neon.
Kαι υπαρχουν στην αγορα ,η θα ξεποδαριαστώ να το ψάχνω :biggrin:

terys2
09-08-09, 00:05
Όχι φίλε μου θα βρείς έυκολα και δεν πρέπει να βάλεις αντίσταση ...Το λαμπάκι δεν ανάβει απλά άγει αν έχουμε μεγάλη ύπαρξη ηλεκτροστατικών φορτίων με κίνδυνο το fet..Για να ανάψει θές μεγάλη διαφορά δυναμικού γύρω στα 100volt αν θυμάμαι καλά,μπορεί να ανάψει σε καταιγίδα :lool:..Και αν στην τελική δεν βρείς πράγμα αδύνατον σπάσε ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και ξεκόλα την αντίσταση και είσαι οκ :wiink:

terys2
09-08-09, 00:10
Όπως θα δείς στην κατασκευή της σελίδας που σου έστειλα το όργανο είναι φορητό και χωρίς κεραία εξωτερική και ψηλά σε ταράτσα...δηλαδή αυτός δεν έβαλε την γείωση καθόλου ενώ εσύ βάλε ένα καλώδιο στον τοίχο η σε καλύτερη γείωση για να είσαι οκ:wiink:

weather1967
09-08-09, 00:16
Οk Νικο ,ναι εχεις δικιο το διαβασα καλα ,και λεει οτι το χρησιμοποιη για την μεγαλη αντισταση που εχει το neon καπου 200.000 Mohm αν θυμαμαι καλα.
Αυτα στα ποσα volt ειναι ? στα 220 volt ειναι ολα ?
Αν δεν βρω θα χειρουργήσω κανα κατσαβιδι :lool:

Το να ανεβουν οι τιμες στην σελιδα θελει software και κανα πολυμετρο με συνδεση στο pc ,η ψηφιακο μιλλιαμπερομετρο με εξοδο ,και μετα κυκλωμα για την σειριακη ,μακαρι να μπορει να γινει και αυτο

terys2
09-08-09, 00:44
Θέλει a/d converter θα φτίαξω έναν και για το cloud monitor οπότε αναμένουμε :001_smile: Επίσης κάτι που ξέχασα να πω είναι ότι το λαμπάκι neon τοποθετησέ το μέσα σε θερμοσυστελόμενο γιατί όπως γράφει μέσα έχεις πρόβλημα με το calibration zero του οργάνου..Όχι δεν είναι στα 220volt είναι γύρω στα 90 με 110..¶υριο θα το δοκιμάσω και εγώ και θα σου πώ τι έγινε μιας και υπάρχουν τα υλικά...Απλά θα αλλάξω την 1M αντίσταση σε μικρότερη και θα βάλω μεγαλύτερο όργανο στο 1mA :wiink:Το οργανάκι αυτό καλό είναι αλλά το cloud monitor είναι πλήρες :biggrin:

weather1967
09-08-09, 00:57
Οk Νικο ,ναι το ειχα υποψην για θερμοσυστελομενο, γιατι λεει οτι αν το βλεπει φως ,απλα για να βρεις τον μεσον 0 με το ποτενσιομετρο εχει λιγο δυσκολια στην ρυθμιση
Αντε για δοκιμασε το μιας που εχεις τα υλικα και πες μου εντυπωσεις.
Αν τα καταφερεις Νικόλα με το a/d converter εσύ θα εισαι ο άρχοντας :wiink:

terys2
09-08-09, 01:10
Με έφτιαξα βρήκα ένα a/d converter με ένα μόνο transistor και συνδέεται σε serial port...Το λογισμικό μετράει από -6volt εώς 10volt και είναι σε visual basic :biggrin: ¶υριο θα ανεβάσω την κατασκεύη , το program και το schematic του a/d converter :001_cool:

weather1967
09-08-09, 01:20
Aρχοντας ,περιμενω εναγωνιος το συνολικό project:001_rolleyes: :wiink:

weather1967
09-08-09, 01:46
Και ενα τελευταιο ,που ειδα τωρα στο σχεδιο ,το τριμερ 50 Κ οπως το βλεπω στο σχεδιο ετσι οπως το εχει δεν θα ρυθμιζη τιποτα :001_rolleyes:,με την μεσαια ληψη του να ειναι στον αέρα :blink:
Τι παιζει εδώ ? η συνδεεται η μεσαια ληψη και με την γείωση

terys2
09-08-09, 13:12
Παίζει ρόλο ροοστάτη και η μεσαία λήψη είναι στην γείωση :wiink: Είναι έτοιμο το a/d θα το τεστάρω και το ανεβάζω:biggrin:

terys2
09-08-09, 16:20
Έκανα το όργανο on the air και είναι πάρα πολύ ευαίσθητο.Αντί για μΑ έβαλα mA και δούλευει full scale :001_smile: Από ότι παρατήρησα αν ακουμπήσεις την λυχνία neon μεταβάλεται η ένδειξη όπως και όταν το τροφοδοτείς από σταθερό τροφοδοτικό και έρθεις σε επαφή με το σασί.Είναι πολύ ευαίσθητο στης μεταβολές ακόμα και να κινηθείς πιό κοντά με το σώμα σου αλλάζει ένδειξη,άρα χρειάζεται μία καλή γείωση πιθανόν:biggrin: Είχα φτιάξει παρόμοιο κύκλωμα και πιό παλιά για έυρεση καλωδίων σε τοίχο..

weather1967
09-08-09, 18:31
Mπραβο Νίκο ωραιος,με τι ταση το δουλεψες ?
Εγω παρατηρησα το εξης στο δικο μου ,οταν το δουλεψα με τροφοδοτικο 9 και 12 volt ηταν πολυ μεχρι απελπισιας αναισθητο ,και για τον λογο αυτο νομιζω οτι δουλευει με μπαταριες μονο καλυτερα .
Μπορεις να τεσταρεις κατι ? μεχρι ποσα μετρα μακρυα του αν εισαι και χτενισεις τα μαλλια σου με τσατσαρα αρχιζει να διεγειρετε ? εμενα το δικο μου κυκλωμα με την τηλεσκοπικη κεραια απο τα 2 μετρα .
Αυριο πρωτα ο θεος θα παρω τα υλικα να φτιαξω αυτο το κυκλωμα για να δω τι διαφορες θα δω με το υπαρχων που εχω.

terys2
09-08-09, 23:04
Το κύκλωμα το δέυτερο είναι υπερευαίσθητο :wiink: Με 9volt το δούλεψα και πάει τζάμι :001_tongue:

weather1967
10-08-09, 15:58
Το κύκλωμα το δέυτερο είναι υπερευαίσθητο :wiink: Με 9volt το δούλεψα και πάει τζάμι :001_tongue:

Nικολα το εφτιαξα και εγω και οντως εχει την διπλασια ευεσθησια που το τσεκαριζα με το παλιο 3 ωρες βημα-βημα :lool:.

φωτος και βιντεο τα εβαλα στο παλιο thread με την κατασκευή του πρωτου

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=319303#post319303