PDA

Επιστροφή στο Forum : "SAFE"-STYLE CODE LOCK



Zak
09-08-09, 16:10
:001_smile: Εφτιαξα το παρακατω κυκλωμα, ενω δεξια ειναι το ετοιμο (απο ετην εταιρια) το σχεδιο ειναι απο την velleman .
το κυκλωμα δεν μπορω να το δωσω η κατασκευη αυτη ειναι δικια μου πατεντα ( το κυκλωμα αυτο το εχω φτιαξει απο δυο κυκλωματα )
Επισης εχει ενα ρελε
Το ποιο σημαντικο: οταν πληκτρολογησω τον 4-ψηφιο κωδικο
μπαινω στο δωματιο μου και το reset το κανει αυτοματα μολις κλεισω την πορτα.

moutoulos
09-08-09, 16:17
Λές έφτιαξα αυτό το κύκλωμα ..., επισυνάπτεις κάτι απο συντόμευση
του PC σου, και μετά λες δεν μπορώ να το δώσω.

Δεν ξέρω όμως αν έτσι έχει νόημα να μπεί στο παρουσίαση κατασκευών.

Όπως και να'χει μπράβο σου ...

briko
09-08-09, 16:18
???????????????????????????

terys2
09-08-09, 16:24
:confused1::confused1::confused1::confused1:

jimk
09-08-09, 17:02
τι ακριβως κανει αυτο το κυκλωμα δωσε παραπανω πληροφοριες...
τι διαφορα εχει με το velleman?

electrifier
09-08-09, 17:07
ειναι δικια μου πατεντα ( το κυκλωμα αυτο το εχο φτιαξει απο δυο κυκλωματα )
Να βάλω ένα στοίχημα πως τα "δύο κυκλώματα" ήταν αλλουνού "πατέντα"?
"Δικό σου" είναι αν το σχεδιάσεις εξόλοκλήρου. Άσε που πολλές απλές υλοποιήσεις ουσιαστικά περιέχονται μέσα στα data sheets.

Υ.Γ. Αφού δε δίνεις σχηματικό, τότε φτιάξε ένα βιντεάκι τουλάχιστον να το δούμε σε δράση. Στη φωτό βλέπω μόνο ένα κακομούτσουνο κουτί...

Zak
10-08-09, 01:54
A) αυτα τα αλλαμπουρνεζηκα τα βγαζει το pc μου απο τισ φωτογραφιες

Β) ειναι μια ηλεκτρονικη κλειδαρια και εναιργοποιη ενα ρελε για να ενεργοπιηθει πρεπει προτα να γυρισεισ το ποτενσειμετρο και να πατησεις το enter που ειναι αριστερα (μαυρο μπουτον) για τον κωδηκο

C) δυο κυκλωματα ειναι ΄το προτο ειναι ο κωδηκος (ποτενσιομετρο) και το δευτερο ειναι η οθωνη 7-segment

D) τη velleman την λεω γιατι την αρχη λειτουργειας και την προσοψη χρεισημοποιησα στην κατασκευη μου

E) τα δυο κυκλωματα που τα τροποποιησα και τα εκανα ενα
ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

Επισης η κατασκευη της velleman εκανε 40 με 50 ευρο
και εγω για να την φτιαξω εδωσα 10 ευρο τσαμπα.

electrifier
10-08-09, 02:29
Επισης η κατασκευη της velleman εκανε 40 με 50 ευρο
και εγω για να την φτιαξω εδωσα 10 ευρο τσαμπα.
Αυτό είναι καλό και είναι κι ένας λόγος για να ασχοληθεί κάποιος με τα ηλεκτρονικά ως hobby. :wiink:

Με το ποτενσιόμετρο μπαίνει ο κωδικός? Δηλαδή εννοείς πως εκείνο που μετράει σε κάθε είσοδο κωδικού είναι η θέση του ποτενσιόμετρου? (Σαν το κλείδωμα των χρηματοκιβωτίων με το διακόπτη που γυρίζει?)

Zak
10-08-09, 10:53
η ουσια του ποτενσιομετρου οταν το γυρνας ειναι να μπαινει ο κωδηκος οπως σε χρηματοκυβοτιο
Το κυκλωμα στο internet που υπαρχει ηλεκτρονικη κλειδαρια ειναι με πληκτρολογιο

aloyphs
10-08-09, 11:20
Το σχηματικό είναι αυτό όποιος θέλει το HEX ας μου στείλει ΠΜ

gsmaster
10-08-09, 13:29
Ποτενσιόμετρο εχεις βάλει ή encoder? γιατί εγώ στην εικόνα βλέπω το κύκλωμα της velleman με τον encoder. Δεν κατάλαβα, τι καινούριο έχεις κάνει?

Zak
10-08-09, 15:19
encoder εννοεις περιστρεφομενο διακοπτη ?

kopla
10-08-09, 15:38
Ναι το ασημενιο περιστρεφόμενο knob εννοεί ( που απο κάτω του συνδεεται με καποιον encoder ή με ποτενσιόμετρο )

Nemmesis
10-08-09, 21:58
C) δυο κυκλωματα ειναι ΄το προτο ειναι ο κωδηκος (ποτενσιομετρο) και το δευτερο ειναι η οθωνη 7-segment


το κυκλωμα ενα ειναι... το κυκλωμα του κωδηκου οπως λες χωρις το 7-segment δεν ειναι λειτουργικο αρα δεν ειναι κυκλωμα... το ιδιο και στο δευτερο κυκλωμα που λες.. ενα σκετο 7-segment δεν κανει τπτ... οποτε το κυκλωμα ειναι 1..
βεβαια ωραια η κατασκευουλα σου αλλα αν εδινες και 4-5 ευρουλακια ακομα για κανα κουτακι θα ηταν πολυ ποιο ωραια:001_wub:

αντε βρε ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ στην πατεντες και στους πικ... το επομενο και με δικο σου firmware σου ευχομαι

blueriver
10-08-09, 22:32
Πρώτα απο όλα μπραβο σου για την κατασκευή.
Αλλα το να μην θελεις να δωσεις το σχεδιο ενα πραγμα συνεπαγετε ,οτι αν εχεις κανει οντως πατεντα, θελεις να την κατοχυρωσεις και να βγαλεις καποια χρηματα προφανός .
Αν ειναι ετσι οπως το σκεφτομαι τοτε για μενα προσωπικα δεν ηρθες στο forum για να μοιραστεις μαζι μας κατι οπως κανουν ολοι οι φιλοι εδω με τις κατασκευές ,anyway δικαιωμα σου να το παρουσιασεις η οχι ,και προσωπικα δεν ενδιαφερομαι για αυτην την κατασκευη,απλα χτυπαει λιγο ασχημα το δεν μπορω να δειξω το σχεδιο ,αν ηταν ετσι τοτε καλυτερα να μην εδειχνες τιποτα .:wiink:
Αν ειναι οπως τα λεει ο electrifier, και δεν εχει γινει ουτε πατεντα ουτε τιποτα ,τοτε ειναι για το τσιρκο medrano,η κατασκευή :001_tt2:,για να αμπαρώνει καλα τους alligators :lool:

Nemmesis
10-08-09, 23:03
ρε παιδια τι πατεντες ακουω? ελεος... υπαρχει σε κιτ και θελει να το κατοχειρωσει σε πατεντα? απλα δεν γουσταρει να τα δωσει ετσι φρει.. κακο ειναι?

blueriver
10-08-09, 23:35
ρε παιδια τι πατεντες ακουω? ελεος... υπαρχει σε κιτ και θελει να το κατοχειρωσει σε πατεντα? απλα δεν γουσταρει να τα δωσει ετσι φρει.. κακο ειναι?

Γιά μενα ναι nemmesis ειναι κακο ,γιατι εδω ειναι ενα forum με παρεάκη που μοιραζομαστε τις γνώσεις ,η γνώση ειναι για να διαδιδετε και οχι για να πιασουμε την καλή ,και εννοώ εδώ στο forum .

Εχει κανει πατεντα ο ZAK και το λεει ευθαρσώς επι λεξη,και με κεφαλαια μαλιστα :wiink: :

E) τα δυο κυκλωματα που τα τροποποιησα και τα εκανα ενα
ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

Εμ αφου δεν τα εχει κανεις ,και δεν δινει το σχεδιο ,τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια nemmesis ?. Ο Φούφουτος παντος οχι :laugh:

Nemmesis
10-08-09, 23:58
ωραια... να το θεσω αλλιως... μια 4ψηφια ηλεκτρονικη κλειδαρια ειναι... χιλιαδες σχεδια εχει στη google... τετοιου ειδους προτσεκτ ειναι τα λεγομενα "εκπαιδευτηκα" στους μΕ... ακριβως το ιδιο ειχα κανει και εχω παλια (οχι για καμια πορτα στο σπιτι αλλα απλα για να μαθω) μονο που δεν ειχε κουμπι εντερ αλλα μονο το ποτενσιομετρο... ετσι απλα και μονο το να βαλει καποιος εναν τυχαιο κωδικο ηταν δυσκολο...

Zak
18-08-09, 00:27
το κυκλωμα ειναι χωρισ προγραματισμο
δεν προγραμματιζεται

HFProject
18-08-09, 01:08
hmm,

Ποιος αποφασίζει τον κωδικό;

Triton
18-08-09, 03:16
A) αυτα τα αλλαμπουρνεζηκα τα βγαζει το pc μου απο τισ φωτογραφιες

Β) ειναι μια ηλεκτρονικη κλειδαρια και εναιργοποιη ενα ρελε για να ενεργοπιηθει πρεπει προτα να γυρισεισ το ποτενσειμετρο και να πατησεις το enter που ειναι αριστερα (μαυρο μπουτον) για τον κωδηκο

C) δυο κυκλωματα ειναι ΄το προτο ειναι ο κωδηκος (ποτενσιομετρο) και το δευτερο ειναι η οθωνη 7-segment

D) τη velleman την λεω γιατι την αρχη λειτουργειας και την προσοψη χρεισημοποιησα στην κατασκευη μου

E) τα δυο κυκλωματα που τα τροποποιησα και τα εκανα ενα
ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

Επισης η κατασκευη της velleman εκανε 40 με 50 ευρο
και εγω για να την φτιαξω εδωσα 10 ευρο τσαμπα.
Κατ αρχάς συγχαρητήρια για την κατασκευή σου.
Αλλά πες μου σε παρακαλώ για να καταλάβω δηλ εγω αν τροποποιήσω και παντρέψω 2-3 κυκλώματα φτιάχνοντας ένα νέο λειτουργικό κύκλωμα,δικαιούμαι κατοχύρωσης ?? Γιατί αν είναι έτσι να τρέξω αυριο πρωί-πρωί στο γραφείο κατοχύρωσης ευρεσιτεχνιών ... καμιά 100δα+ θα έχω στα συρτάρια μου.

Τώρα φίλε αν o λιανοπωλητής στο πουλάει 40 50 να είσαι σίγουρος ότι στη Velleman κοστίζει κάτω απο 10 και με κουτάκι φινιρισμένο και με τη φίρμα της χτυπημένη. Αν κάνεις και εσύ το ίδιο μάλλον θα βγεί πιο ακριβό το κουτι απο το όλο κύκλωμα.
Αυτά.
Πρόσεξε δεν θέλω να απαξιώσω τη δουλειά σου αλλα να σε βάλω να ξανασκευτείς αυτά που έγραψες παραπάνω,επίσης να σου πω πως οι περισσότεροι εδω μέσα μπορούμε να φτιάξουμε μια ηλ.κλειδαριά με αυτόματο reset απ το μυαλό μας.
Υ.Γ εδώ συζητάμε για πυραυλικά συστήματα ...στις κλειδαριές θα κολλήσουμε ?? :lool:

Zak
19-08-09, 14:52
Α)Για τον κωδικο αποφασιζει ενας controller chip φισηκα

Β) η velleman εννοειτε το πουλαει ακριβα και κοστισει κατο απο 10 ευρο και εχει και ωραιο κουτι
αλλα εγω που το εφτιαξα πεδευτηκα και το κουτι που το εφτιαξα ειναι απο αλουμηνιο φτιαχτω κουτι

HFProject
19-08-09, 23:04
A.

το κυκλωμα ειναι χωρισ προγραματισμο
δεν προγραμματιζεται

B.

Για τον κωδικο αποφασιζει ενας controller chip φισηκα


Confused όμως.

Zak
29-08-09, 15:27
τι εννοεις Confused σε ποιο πραγμα

HFProject
29-08-09, 15:48
Και τις δύο φράσεις στο πλαίσιο τις έγραψες εσύ. Τι τελικά ισχύει ;

Zak
09-09-09, 21:30
εννοο οτι ενα ολοκληρωνενο αποφασιζει για τον κωδικο αλλα το ποιο σημαντικο τα ολοκληρωμενα δεν προγραματιζονται , ειναι μια διαταξη που εκανα να ενοσο τον κωδικο(κυκλωμα) με την οθονη 7segment
χωρις να προγραμματισο τιποτα