PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για πολύμετρο με σύνδεση σε υπολογιστή



weather1967
11-08-09, 19:58
Καλησπερα
Αυτες τις μερες οπως ισως θα εχετε διαβασει εφτιαξα ενα απλο κυλωμα που μετραει στατικο ηλεκτρισμο ,οχι βαθμονομημενο βεβαια αλλα τουλαχιστον με ενα πολυμετρο σε θεση μA βλεπω τις αλλαγες.
Το θεμα που με απασχολει ειναι το ανεβασμα αυτων των στοιχειων στο νετ ,ενας τροπος ειναι με a/d converter ,και ενας αλλος ειναι με ενα πολυμετρο συνδεδεμενο στο pc .Θα προτιμησω το δευτερο που για μενα το βλεπω πιο ευκολο.
Η ερώτηση μου ειναι η εξης ,αν εχει καποιος πολυμετρο με συνδεση στο pc ,η απλα αν καποιος εμπειρος γνωριζει ,με το software του πολυμετρου που βλεπω κατι παραδειγματα δινει και γραφηματα κ.τ.λ ,μπορω να ανεβαζω την εικονα αυτη στο νετ με ενα ftp ? η θελει αλλο software ?

Παραδειγμα φωτο απο ενα πολυμετρο που βρηκα στου Μιμικου που εχει και μια φωτο απο τα γραφηματα,αυτο το γραφημα θα ηθελα να ηξερα αν μπορω να το ανεβαζω στο νετ ,με ενα ftp

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18185&cat=337&page=1

http://www.emimikos.gr/shop/images/D/VA-18B_L4.jpg

Edit : Α και κατι αλλο ,αν μπορώ να καταργήσω το Auto power off ,για να ειναι συνεχεια ανοιχτο,φανταζομαι ευκολο θα ειναι αυτο με κατι σαν γεφυρα στον διακοπτη ,με το κυκλωμα.

Eυχαριστώ

Thanos10
11-08-09, 20:59
Το εχω αγορασει και εγω απο τον Μιμικο οτι μετρησεις κανεις τι βλεπεις στην οθονη του PC αι τα γραφηματα ειναι πολυ καλο.

weather1967
11-08-09, 21:03
Το εχω αγορασει και εγω απο τον Μιμικο οτι μετρησεις κανεις τι βλεπεις στην οθονη του PC αι τα γραφηματα ειναι πολυ καλο.

Σε ευχαριστώ Θάνο
Τωρα το θεμα ειναι την εικονα του γραφηματος ,μπορεις να την ανεβασεις με ενα FTP στο νετ η οχι ?Στην αποθηκευει καπου σαν picture 1 π.χ ,για να την ανεβαζεις στο νετ ?

Zener_
11-08-09, 21:11
Αυτό και με ένα print screen το κάνεις.

weather1967
11-08-09, 21:15
Αυτό και με ένα print screen το κάνεις.

To ξερω Κωστα οτι γινεται με print screen,αλλα το θεμα ειναι να γινεται αυτοματα ,ανοιχτο το pc συνεχεια και να βαλεις στο ftp χρονο καθε 5 min να ανανεώνει τα νεα δεδομενα.
Αυτο εννοώ

Thanos10
11-08-09, 21:38
Δημητρη σου ανεβαζω τι μπορεις να σωσεις απο τις μετρησεις που κανεις το γραφημα και τις τιμες μετρησης και την ωρα που τις πηρες.

weather1967
11-08-09, 22:03
Nα σαι καλα Θανο και ευχαριστω .
Αυτα τα γραφηματα ειναι σε αρχεια jpg-gif κ.τ.λ και σώνονται αυτοματα σε φακελο ? για να τα κανεις up-load ?
και μεχρι ποσα δεδομενα εχει η μνημη για να σωσει ? βεβαια αυτο πιστευω θα ειναι αναλογα με το ποση ωρα το εχεις ρυθμισει για να κραταει δεδομενα .

Thanos10
11-08-09, 22:11
Δημητρη ειναι καλο καταγραφει συνεχως δες τα αρχεια και την ωρα ετσι μπορεις να συγκρινεις μετρησεις.
Εγω το δουλευω με ενα μινι λαπτοπ, που εχω μονο για τα προγραμματα των ηλεκτρονικων του παλμογραφου κ.τ.λ.

weather1967
11-08-09, 22:23
Kαι παλι ευχαριστω Θανο ,τουλαχιστον εμαθα οτι καταγραφει συνεχως και οτι εχει και γραφηματα ,που με καποιο τροπο πιστευω θα τα καταφερω να τα ανεβασω στο νετ αυτοματα.

Thanos10
11-08-09, 22:25
Δημητρη υπαρχει και το camvideo που καταγραφει οτι κανεις στο pc και ετσι μπορεις να τα σωσεις και ζωντανα.

Thanos10
11-08-09, 22:37
Σου ανεβαζω μια φωτο απο μετρηση μιας μπαταριας 9ν.

weather1967
11-08-09, 22:52
Μπραβο βρε Θανο ,απο οτι βλεπω εχει πολυ καλα γραφηκα,αυτον τον πινακα αν γινετε με καποιο τροπο η με κανα αυτοματο scheduled scripted screen capture να ανεβαινε στο νετ θα ηταν το τελειο .
Πολυ καλο παντος εχω μεινη εκπληκτος απο τα γραφηκα του ,και πολυ λογικη τιμη .
Ενα αλλο Θανο και sorry που σε ζαλισα ,καπου διαβασα οτι το Αuto power off μπορεις να το απενεργοποιησης ισχυει ? η οταν το συνδεεις στο pc δεν κλεινη ? για να γραφει δεδομενα συνεχεια ?

Thanos10
11-08-09, 23:03
Δημητρη δεν με ζαλισες φιλε γιαυτο ειμασται σε αυτο το forum για να λεμε τα δικα μας, οταν το συνδεσεις με το pc δεν κλεινει.
Παρτο ειναι ενα χρησιμο οργανο αν ειδες μετραει πολλα,και ειναι καισε καλη τιμη αλλοι το εχουν 60 ευρω.

electrifier
12-08-09, 00:10
weather1967 επειδή προφανώς αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το να έχεις εξ'απόστασης τις μετρήσεις *LIVE*, μια καλή ιδέα είναι να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο streaming απ'ευθείας στο (δια)δίκτυο χωρίς να χρειάζεται να σώζεις ενδιάμεσα αρχεία και άλλες τέτοιες πατέντες. Μάλιστα, χρησιμοποιώντας μια απλή και φτηνή web camera μπορείς να στέλνεις δεδομένα από ένα οποιοδήποτε πολύμετρο ή άλλο όργανο που ήδη έχεις, απλά στήνοντάς το μπροστά στην καμερούλα. Όλα αυτά τσάμπα με ένα ελεύθερο πρόγραμμα όπως το VLC...

weather1967
12-08-09, 00:25
Kαλα Ανδρέα δεν παιζεσε βρε συ :001_rolleyes:,πολυ καλη ιδεα στην τελικη,δεν το ειχα σκεφτεί ,αν δεν τα καταφερω στην τελικη με το αλλο θεμα θα κανω αυτο που λες ,ειδη εχω προγραμμα για auto capture μιας και στελνω live εικονα ουρανου της περιοχης μου με web camera .Μπορω να το ρυθμισω να στελνει και ανα 15 sec.To μονο μειονεκτημα θα ειναι που δεν θα εχει γραφημα να βλεπει ο επισκεπτης πως ηταν ολο το 24 ωρο .

weather1967
12-08-09, 14:13
Θανο θα ηθελα να σε παρακαλεσω μπορεις να ανεβασεις 2 εικονες με print screen ακομα απο το software ?
Δηλαδη να μπεις στον C δισκο --> στα προγράματα --> μετα να μπεις στο software του πολυμετρου να δω τι αρχεια εχει, και αλλη μια εκει που εχει τα γραφηματα για να δω ο φακελος με τα γραφηματα τι εχει μεσα ,καπως ετσι π.χ σου δινω ενα παραδειγμα απο τον μετεωρολογικο σταθμο μου .

Ευχαριστώ και παλι .

oxide
14-08-09, 19:46
Kαι παλι ευχαριστω Θανο ,τουλαχιστον εμαθα οτι καταγραφει συνεχως και οτι εχει και γραφηματα ,που με καποιο τροπο πιστευω θα τα καταφερω να τα ανεβασω στο νετ αυτοματα.

με λιγο απλο προγραμματισμο νομιζω πως μπορεις να κανεις και εσυ ο ιδιος το δικο σου προγραμμα που θα κανει capture την οθονη σου...και την να αποθηκευει σαν image καπου...

weather1967
14-08-09, 20:13
με λιγο απλο προγραμματισμο νομιζω πως μπορεις να κανεις και εσυ ο ιδιος το δικο σου προγραμμα που θα κανει capture την οθονη σου...και την να αποθηκευει σαν image καπου...

Βρηκα ενα προγραματακη που κανει capture print screen ,αλλα πρεπει να ειναι ανοιχτο το παραθυρο στον explorer με το προγραμα του πολυμετρου,και βαζει την εικονα σε ενα φακελο και την ανεβαζω με το FTP ,και αφετερου δεν ειναι automatic ,πρεπει απλα να παταω print screen, κλαφτα Χαράλαμπε που λεμε :saad:.
Aν ξερεις κανα προγραμμα μπορεις να μου το πεις,γιατι απο προγραματισμο δεν γνωριζω και πολλά-πολλά.

Ευχαριστώ

briko
14-08-09, 20:23
Σου ανεβάζω το hidden camera για αυτο που θες είναι ότι πρέπει φυσικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και αλλού

http://rapidshare.com/files/267370517/hiden_camera.rar

electrifier
14-08-09, 20:56
Εχμ... με το VLC μπορείς να κάνεις απ'ευθείας streaming το desktop σου, χωρίς περίεργες πατέντες. Αν η ανάλυση του desktop είναι αρκετά μεγάλη κι εσένα σε ενδιαφέρει το παράθυρο ενός μόνο προγράμματος, τότε απλά κατεβάζεις αρκετά την ανάλυση της οθόνης και κεντράρεις/μεγιστοποιείς το παράθυρο που σε ενδιαφέρει να μεταδίδεται μέσω δικτύου...

weather1967
14-08-09, 21:36
Σου ανεβάζω το hidden camera για αυτο που θες είναι ότι πρέπει φυσικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και αλλού

http://rapidshare.com/files/267370517/hiden_camera.rar

Φιλε Briko το κατεβασα αυτο το ξεζιπαρα αλλα δεν μου κανει και τωρα προσπαθω να το βγαλω και δεν βγαινει τι παιζει ? εχει κανα ιο ? :saad:
πρωτα εγκατεστησα το emplyee set up και μετα το manager set up
σε ενα φακελο στον c που λεγεται oleansoft
στην απεγκατασταση προγραματων εχει μονο το hiden camera manager φευγει αυτο αλλα μενει στον c o φακελος oleansoft και δεν φευγει για δωστε οδηγιες παιδια προς ναυτιλομενους :001_smile:

Σου δειχνω και τι μενει μετα που βγαζω το hiden camera manager apo την απεγατασταση προγραματων στον fakelo oleansoft
παταω το unistall με ρωταει ολα ? λεω ναι αλλα φευγει μονο αυτο και μενουν τα αλλα 3 εικονιδεια
και οταν κανω restart βγαινει ενα κουτακι που ειχε αυτο το προγραμα για να βαλω κατι κωδικους ,το βγαζω βεβαια αυτο ,αλλα τι παιζει ?

weather1967
14-08-09, 21:59
Κανω restart και στην επιφανεια εργασιας μου βγαζει αυτο το εικονιδιο που μου εβγαζε και το προγραμα :saad:,παταω οκ και φευγει αλλα τι παιζει ?

Bεβαια αυτο το βγαζω απο το ms config στην εκκινηση αλλα το Ηce δεν εχει φυγει ,απο τον φακελο oleansoft ,εχει λεει προστασια εγγραφης και κατι τετοια

Εdit : Oλα ok παιδια πατησα πανω στον φακελο oleasoft ctrl +alt + del πατησα κλεισιμο ,και μετα πηγε στον καδο με την μια ,sorry για το ζαλισμα που σας εκανα.:crying:

Triton
14-08-09, 22:23
Αυτό που σκέφτομαι είναι ένα πρόγραμμα που να παίρνει screenshots απο το παράθυρο με ονομα PC LINK SOFT για παράδειγμα κατα διαστήματα που ορίζει ο χρήστης ας πούμε ανα ώρα.
Η κάθε φωτο θα θα έχει το ίδιο όνομα και η νεότερη θα αντικαθιστά την παλαιότερη.
Με ένα FTP ανεβάζεις χειροκίνητα την πρώτη φωτο και μετα με συνχρονισμό κατα ημερομηνία θα ανανεόνεται η φωτο στον απομακρισμένο υπολ/στή.
Ετσι δεν σκλαβώνεις το pc και γενικώς είναι καλύτερα.

Προγραμματάκι για capture τέτοιου είδους είχα δεί παλιότερα που είχα win και ήταν και πολύ μικρό.Ψάξτο Δημήτρη.

briko
14-08-09, 23:21
Δημητρη sory που δεν απαντησα πιο γρηγορα ημουν εξω -τελος καλο ολα καλα

Αυτό που σκέφτομαι είναι ένα πρόγραμμα που να παίρνει screenshots .

αυτο το προγραμμα αυτο κανει παιρνει screenshots απο τον δευτερο Η/Υ (employee) σ'αυτο τρεχουμε το συκγεκρυμενο .exe και στον master Η/Υ βαζουμε το manager.exe

weather1967
14-08-09, 23:26
Αυτό που σκέφτομαι είναι ένα πρόγραμμα που να παίρνει screenshots απο το παράθυρο με ονομα PC LINK SOFT για παράδειγμα κατα διαστήματα που ορίζει ο χρήστης ας πούμε ανα ώρα.
Η κάθε φωτο θα θα έχει το ίδιο όνομα και η νεότερη θα αντικαθιστά την παλαιότερη.
Με ένα FTP ανεβάζεις χειροκίνητα την πρώτη φωτο και μετα με συνχρονισμό κατα ημερομηνία θα ανανεόνεται η φωτο στον απομακρισμένο υπολ/στή.
Ετσι δεν σκλαβώνεις το pc και γενικώς είναι καλύτερα.

Προγραμματάκι για capture τέτοιου είδους είχα δεί παλιότερα που είχα win και ήταν και πολύ μικρό.Ψάξτο Δημήτρη.

Χρήστο αυτο ακριβώς σκεφτομαι ,αυτο ακριβως χρειαζεται η καθε φωτο να εχει το ιδιο ονομα και η νεωτερη να αντικαθιστα την προηγουμενη με το ιδιο ονομα,εχω FTP Χρηστο αυτοματο μαλιστα που οριζω καθε ποσα min θα ανεβαινει ενα αρχειο στον server μου,εκει δεν υπαρχει προβλημα.
Το θεμα ειναι να βρουμε αυτο που λες.
Αν μπορεις και εσυ που ξερεις αρκετα πανω σε αυτα και βρεις κατι ,σαν αυτο που χρειαζομαστε ,δωσε μας στιγμα και κατεύθυνση:001_rolleyes:

weather1967
14-08-09, 23:30
Δημητρη sory που δεν απαντησα πιο γρηγορα ημουν εξω -τελος καλο ολα καλα


αυτο το προγραμμα αυτο κανει παιρνει screenshots απο τον δευτερο Η/Υ (employee) σ'αυτο τρεχουμε το συκγεκρυμενο .exe και στον master Η/Υ βαζουμε το manager.exe

Φιλε Briko ,sorry δεν ξερω και το μικρο σου ονομα .
Αν μπορεις πες τα μου αναλυτικα γιατι δεν καταλαβα,τι εννοεις δευτερο υπολογιστη ? ενα υπολογιστη εχω ,εκτος υποθετω οτι το λες με μεταφορικη εννοια

Και δωσε μου οδηγιες βημα-βημα αν μπορεις
Ευχαριστώ

Triton
14-08-09, 23:45
http://www.hoverdesk.net/freeware.htm
Κατέβασε αυτό (http://www.hoverdesk.net/dl/en/HoverSnap_v08.zip) το κολοκύθι και θα δεις τι σου λέω, μένει μόνο να βρεθεί τρόπος να πατιέται αυτόματα ALT + PrintScrn :lool:
Mια macro ίσος .

weather1967
14-08-09, 23:55
http://www.hoverdesk.net/freeware.htm
Κατέβασε αυτό (http://www.hoverdesk.net/dl/en/HoverSnap_v08.zip) το κολοκύθι και θα δεις τι σου λέω, μένει μόνο να βρεθεί τρόπος να πατιέται αυτόματα ALT + PrintScrn :lool:
Mια macro ίσος .

Xρήστο εχω ενα παρομοιο και το δοκιμασα
http://www.gadwin.com/printscreen/
Αλλα ειναι χειροκινητα ,το δικο σου εχει και ftp αλλα το ftp δεν με νοιαζει γιατι εχω,το θεμα ειναι το εξης να κανουμε καμμια ποντιακή πατεντα ,αν δεν βρουμε τροπο .
Να κανουμε κανα κυκλωμα να δινει επαφη στο κουμπακη print sceen του πληκτρολογιου καθε 5 min :lool:,ωχ ωχ ,μην μας διαβαζει κανεις ξενος και γινουμε ρεζίλη :lool:

Triton
15-08-09, 00:03
Μη το γελάς καθόλου ... με ένα 4060 εισαι άρχοντας !!!
υπάρχουν προγραμματάκια που κάνουν capture σε διαστήματα ψάξε. Τωρα δεν μπορώ αλλα αύριο θα ψάξω και εγώ.

weather1967
15-08-09, 00:11
Λοιπον Χρήστο θελω το σχεδιο με το 4060 :w00t:
Και αν βρεις κανα προγραμα που κανει capture σε διαστηματα θα ειμαστε πρωτοι ,ψαχνω και εγω ψαξε και εσυ αυριο ,μιας που εισαι πιο τσακαλι σε αυτα τα περιεργα :wiink:.

Triton
15-08-09, 00:23
Λοιπον Χρήστο θελω το σχεδιο με το 4060 :w00t:
Και αν βρεις κανα προγραμα που κανει capture σε διαστηματα θα ειμαστε πρωτοι ,ψαχνω και εγω ψαξε και εσυ αυριο ,μιας που εισαι πιο τσακαλι σε αυτα τα περιεργα :wiink:.
Αντε βρε κατέβασε τον φοβερο και τρομερό irfanview το κάνει αυτόματα :001_rolleyes:
http://www.irfanview.com/
options>capture/scr... xaxa το έχει ενσωματομένο 4060 :lool:

Triton
15-08-09, 00:30
Στο file name σβήσε τα %day%min ktl ασε μονο το ονομα του αρχείου γιατι διαφορετικά θα το σώζει με διαφορετικό όνομα με βάση τον χρόνο.

weather1967
15-08-09, 01:11
Xρήστο αυτο θελει διπλωμα πιλοτου,για να το μαθεις χα χα χα
Θελει πολυ ψαξιμο ,σε ευχαριστω παντος.

Triton
15-08-09, 01:18
Xρήστο αυτο θελει διπλωμα πιλοτου,για να το μαθεις χα χα χα
Θελει πολυ ψαξιμο ,σε ευχαριστω παντος.
Ούτε πατινιού δεν θέλει http://www.butterscotch.com/tutorial/Screen-Captures-With-IrfanView

weather1967
15-08-09, 01:18
Αρε Χρηστάρα εισαι αρχοντας βρε συ :wiink:
Χιλια ευχαριστώ ,αυτο εψαχνα :001_rolleyes:

Triton
15-08-09, 01:34
Αρε Χρηστάρα εισαι αρχοντας βρε συ :wiink:
Χιλια ευχαριστώ ,αυτο εψαχνα :001_rolleyes:
Βρε σύ λες το software του πολύμετρου να βγάζει φωτο αυτόματα ??για δες στα options ,η σε καμια cache η temp για φωτος.

weather1967
15-08-09, 08:31
Kαλημερα και χρονια πολλα σε ολους λογο της ημερας.
Χρήστο οχι βρε συ,απο οτι μου ειπε ο Θανος δεν εχει αυτην την δυνατοτητα.

weather1967
17-08-09, 17:30
Τελικα το αγορασα το πολυμετρο της V&A VA18 B

Amazon.com: V&A Auto/Manual Ranging Digital Multimeter with USB Interface, VA18B: Home Improvement

Πολυ καλο οντως ανεβασα και με print screen τις μετρησεις στην σελιδα μου ,αλλα ψαχνω κανα καλυτερο software γιατι τα print screen ειναι μπελας ,πρεπει να ειναι συνεχεια ανοιχτο το παραθυρο

http://users.otenet.gr/~meteo/static-electricity.html

Θανο το μονο που δεν καταλαβα ειναι το πως θα προσπερασω το αυτοματο κλεισιμο του πολυμετρου μετα απο μιση ωρα,και στο pc να ειναι συνδεμενο μετα απο μιση ωρα κλεινη .
Εδω υπαρχει και το manual αν μου ξεφυγε εμενα κατι και δεν το ειδα,μπορεις να μου πεις.

Εdit : Eνταξει το βρηκα πως να μην κλεινη ποτε το πολυμετρο:001_smile:

http://www.velleman.eu/downloads/1/dvm1200gbnlfresdplit.pdf

παρεπιπτοντος ψαχνοντας ειδα οτι το συγκεκριμενο ειναι αντιγραφη της Velleman ,και συγκεκριμενα το μοντελο της Velleman το DVM1200 ειναι ακριβως το ιδιο με της V&A VA18B
Καλοι αντιγραφεις οι chinesse :lool:

http://www.velleman.eu/ot/en/product/view/?id=372236

Και το βιντεο

YouTube - Static Electricity detector.

http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/detect31.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=1008&u=11226462)

P@s@ris!
18-08-09, 23:31
ποποπο....πολύ ωραίο το πολύμετρο Δημήτρη....Με γειά....

weather1967
19-08-09, 00:50
Eυχαριστώ Παναγιώτη ,και να σκεφτεις οτι αν δεν ηθελα να κανω on line δεδομενα ,δεν θα το ειχα :lool:,το πηρα μονο και μονο για αυτο :001_rolleyes:.

P@s@ris!
20-08-09, 15:10
Σκέφτομαι να πάρω και εγώ κάτι τέτοιο.....βλέπω μετράει κ πυκνωτές,,,κ πηνία..!!!:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

weather1967
20-08-09, 22:23
Σκέφτομαι να πάρω και εγώ κάτι τέτοιο.....βλέπω μετράει κ πυκνωτές,,,κ πηνία..!!!:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

Kαι να σκεφτεις οτι το πηρα για να μετραει μονιμα μΑ :lool:

P@s@ris!
22-08-09, 12:24
το έχεις κάνει και on-line να μετράει στην σελίδα?????????

weather1967
22-08-09, 18:50
Ναι Παναγιώτη,αλλα προς το παρον manual απο μενα οταν ειμαι στο pc,ευελπιστω λιαν προσεχώς να γινει και αυτοματο.

controlakis
18-09-09, 16:19
Γειά σας και απο μένα, εχω αυτό το πολύμετρο λίγο καιρό, μια παρατήρηση εχω, τουλάχιστον το δικό μου απο ακρίβεια είναι χάλια, βραχυκυκλώνω αντίσταση δηλαδή τους ακροδέκτες οτι και να βάλω ακροδέκτες και μου δείχνει το τέλειο βραχυκύκλωμα των 8R (Ωμ), μετά απο αυτό δεν θα πρότεινα την αγορά του και αν υπάρχει αντίρηση σε αυτό πείτε μου να ανεβάσω φωτογραφία να το δείτε, το πήγα πίσω πήγανε να με βγάλουνε παλαβό αντε το άλλαξα αλλά και πάλι 8 ωμ μετράει σε τέλειο βραχυκύκλωμα. Για τις υπόλοιπες μετρήσεις δεν θα μιλήσω θερμοκρασία σώματος εχω 33 βαθμούς όσο και η ένδειξη έναρξης του 32.8, χωρητικότητα πυκνωτής 1μf εχει τιμή 1.9μf στο πολύμετρο και στο καπασιτόμετρο που πήρα έχει 1.08μf, συχνότητα η ΔΕΗ εχει πρόβλημα σύμφωνα με το πολύμετρο μας δίνει 69Hz.
Είμαι ο μόνος που εχω διαπιστώσει αυτά που λέω?
Μπαταρία εχω αλλάξει 2-3 φορές.

electrifier
18-09-09, 16:41
Απ'όσο έχω καταλάβει πάντως, ο Δημήτρης το πήρε για να μετράει μεταβολές ενδείξεων, οπότε ακόμα και με σχετικές τιμές είναι ΟΚ για το σκοπό που το χρησιμοποιεί (ήδη).

Thanos10
18-09-09, 16:47
Σου ανεβαζω δυο φωτο απο το πολυμετρο.

controlakis
18-09-09, 17:36
Σου ανεβαζω δυο φωτο απο το πολυμετρο.
Ευχαριστώ Θάνο αύριο θα γλεντήσουμε με αυτόν που μου το πούλησε.
Να και η δικιά μου απο κινητό τώρα πρίν λίγο.

Thanos10
18-09-09, 17:50
Μανο για δες και τα καλωδια μηπως δεν εχουν καλη επαφη σε αυτη την κλιμακα θα πρεπει να σου δειχνει 0,3 Ω το πολυ ειναι απο τα καλωδια, τωρα 8Ω δεν το συζηταμε κατι δεν παει καλα.

controlakis
18-09-09, 18:07
Μανο για δες και τα καλωδια μηπως δεν εχουν καλη επαφη σε αυτη την κλιμακα θα πρεπει να σου δειχνει 0,3 Ω το πολυ ειναι απο τα καλωδια, τωρα 8Ω δεν το συζηταμε κατι δεν παει καλα.
Θάνο διάβασε πιο πάνω τι γράφω τα εχω κάνει όλα δεν είναι τα καλώδια, και στα 2 εχω μετρήσει χωρίς καλώδια αντίσταση 0r1 και την διαβάζει 7r1, 8rxx. οτι θέλει, αλλα μόλις είδα διαφορά στη μάρκα με το δικό σου, λες να είναι μούφα το δικό μου?
Για την γεννήτρια δεν μου είπες η δικιά σου τι είναι, άστο είδα την απάντηση μεταχρονολογιμένα ευχαριστώ με κάλυψες και μάλλον για πρόχειρη θα την φτιάξω.

Thanos10
18-09-09, 18:17
Μανο ετσι που μου τα λες υπαρχει προβλημα επιστροφη λοιπον.
Το πολυμετρο το ιδιο ειναι.

weather1967
18-09-09, 19:04
Καλησπερα και απο μενα παιδια
Οπως ειπε σωστα ο Ανδρεας εγω το αγορασα μονο και μονο για να ανεβαζω στο νετ τις ενδεικτικες τιμες των μΑ και οχι μονο δεν ειχα τσεκαρει τις αλλες κλιμακες ,αλλα ουτε τους ακροδεκτες δεν ειχα βγαλει απο την ζελατινα :biggrin:.Απλα οταν εβγαλα το αλλο απλο πολυμετρο απο τον ανιχνευτη στατικου ηλεκτρισμου ,και εβαλα το VA18B ειδα τις ιδιες ενδειξης ,και λεω ειμαστε οκ.
Σημερα λοιπον μετα τα οσα διαβασα απο τον φιλο Μάνο ,ανοιξα την ζελατινα και εβγαλα τους ακροδεκτες για μερικα τεστ.
Λοιπον ας αρχισουμε απο τα Ohm με κλιμακα στα οhm και βρακυκυκλωμενους ακροδεκτες παιρνω τιμη 000.4 ,με κλιμακα στα Κohm και βραχυκυκλωμενους ακροδεκτες παιρνω τιμη 000.0.
Μετρηση ηλεκτρολυτικου πυκνωτη 1 μF μου βγαζει τιμη 1.072 μF
Mέτρηση ηλεκτρολυτικου πυκνωτή 47 μF μου βγαζει τιμη 47,07 μF

Εκανα και μια δοκιμή με ενα αλλο πολυμετρο ενα TELE 392 μοντέλο ,στην κλιμακα 200 ohm και μου εβγαλε 00.7 ohm.

Εκανα την ιδια δοκιμη και σε ενα mastech που εχω στην κλιμακα 200 ohm και μου εβγαλε 00.8 οhm

Aρα το VA 18 B εχει τιμες πιο κοντα στο 0 στην θεση ohm με βραχυκυκλωμενους ακροδεκτες .
Αλλα και γενικα και αντιστασεις που μετρησα και πυκνωτες συγκρινοντας το με τα αλλα ειναι σχεδον τα ιδια

Παρατηρω και εγω οτι εμενα και του Θανου γραφει επανω Αmarad Hellas γιατι το πηραμε απο το ιδιο καταστημα ,ενω εσενα Μανο κατι αλλο ,βεβαια δεν νομιζω να παιζει αυτο ρολο,ενα ειναι στην ουσια το πολυμετρο το VA18B αυτά πρεπει να ειναι οι επωνυμιες των καταστηματων ?

Παιζουν Θανο ρολο τα καλωδια ,αλλα σε τοσο μεγαλη διαφορα δεν νομιζω να φταινε αυτά,απλα ο Μανος κατ εμε πρεπει να το παει πισω στο μαγαζι που το πηρε και να του κανει αλλαγη ,τσεκαροντας πριν και βραχυκυκλωνοντας τους ακροδεκτες τι τιμες παιρνει ,και καλο ειναι να εχει και κανα πυκνωτη και καμμια αντισταση στην τσεπη του να τα τσεκαρει και αυτα,και αν ολο το στοκ ειναι ετσι ελλατωματικο,να απαιτηση τα χρηματα του πισω ,αν το εχει αγορασει προσφατα φυσικα ,και αν δεν του τα δωσουν ,ας παρει τουλαχιστον κατι αλλο με τα ιδια χρηματα.

Παραθετω και μερικες φωτος

Thanos10
18-09-09, 20:45
Γεια σου φιλε Δημητρη και εγω αυτες τις ενδειξεις περνω,ο Μανος δοκιμασε και χωρις καλωδια το αποτελεσμα το ιδιο μαλλον εχει προβλημα το πολυμετρο.
Παντος την ακριβεια των μετρησεων την γραφει στα χαρτια που το συνοδευουν.

controlakis
21-09-09, 13:59
Παιδιά ευχαριστώ πολύ σήμερα το πρωϊ μου έκαναν αντικατάσταση, τώρα βλέπω και εγω όμορφες μετρήσεις επιτέλους βλέπω μηδενική αντίσταση και νορμάλ νούμερα στις τάσεις.

weather1967
21-09-09, 14:09
Ωραία, τελος καλο ,ολα καλα . :wiink:

P@s@ris!
30-11-09, 22:25
Καλησπέρα παιδιά....αγόρασα κ εγώ το εν λόγω πολύμετρο...!!!!
ωραίο φαίνεται....δεν έχω κάτσει ακόμα να το ψάξω....
:biggrin::biggrin::biggrin:

weather1967
30-11-09, 22:29
Kαλοριζικο Παναγιώτη και καλες μετρησεις :001_smile:

P@s@ris!
30-11-09, 22:39
Σ'ευχαριστώ Δημήτρη..σήμερα παρέλαβα και τα δείγματα από την maxim..!!!!

firewalker
02-03-10, 22:13
Τελικα το αγορασα το πολυμετρο της V&A VA18 B

Amazon.com: V&A Auto/Manual Ranging Digital Multimeter with USB Interface, VA18B: Home Improvement (http://www.amazon.com/Manual-Ranging-Digital-Multimeter-Interface/dp/B000LQONYM)

Πολυ καλο οντως ανεβασα και με print screen τις μετρησεις στην σελιδα μου ,αλλα ψαχνω κανα καλυτερο software γιατι τα print screen ειναι μπελας ,πρεπει να ειναι συνεχεια ανοιχτο το παραθυρο

http://users.otenet.gr/~meteo/static-electricity.html (http://users.otenet.gr/%7Emeteo/static-electricity.html)

Θανο το μονο που δεν καταλαβα ειναι το πως θα προσπερασω το αυτοματο κλεισιμο του πολυμετρου μετα απο μιση ωρα,και στο pc να ειναι συνδεμενο μετα απο μιση ωρα κλεινη .
Εδω υπαρχει και το manual αν μου ξεφυγε εμενα κατι και δεν το ειδα,μπορεις να μου πεις.

Εdit : Eνταξει το βρηκα πως να μην κλεινη ποτε το πολυμετρο:001_smile:

http://www.velleman.eu/downloads/1/dvm1200gbnlfresdplit.pdf

παρεπιπτοντος ψαχνοντας ειδα οτι το συγκεκριμενο ειναι αντιγραφη της Velleman ,και συγκεκριμενα το μοντελο της Velleman το DVM1200 ειναι ακριβως το ιδιο με της V&A VA18B
Καλοι αντιγραφεις οι chinesse :lool:

http://www.velleman.eu/ot/en/product/view/?id=372236

Και το βιντεο

YouTube - Static Electricity detector. (http://www.youtube.com/watch?v=kqQkMipg9MU)



Να και ένα script σε Perl που χρησιμοποιώ για να παίρνω μετρήσεις σε Linux με το εν λόγο πολύμετρο.

Αυτό που μου την σπάει στο συγκεκριμένο είναι ότι η τάση στην λειτουργία ελέγχου διόδου δεν επαρκεί για να δοκιμάσεις και LEDs.




#!/usr/bin/perl

use POSIX;
use Time::HiRes qw(gettimeofday);


#
# Set terminal parameters of the TTY that the optocoupler is connected to
#
sub init_tty {
my $fd = fileno(shift);
my $termios = POSIX::Termios->new();

$termios->getattr($fd) or die "Can't get terminal parameters for $dev";
$termios->setispeed(B2400);
$termios->setiflag(0);
$termios->setlflag(0);
$termios->setattr($fd, TCSANOW);
}


#
# Read next (complete) binary string from the optocoupler
#
sub next_bin_str {
my $bin_str;
while (!eof(USB_TTY) and length($bin_str) != 14 * 4) {
my $byte = getc(USB_TTY);
my $nibble_number = ord($byte) >> 4 & 0xf;

$bin_str .= substr(unpack("B*", $byte), 4);
length($bin_str) == $nibble_number * 4 or $bin_str = "";
}
$bin_str;
}


#
# Decode the measured data from the binary string
#
sub decode_bin_str {
my ($AC, $DC, $auto, $unknown1,
$minus, $digi1, $dot1, $digi2, $dot2, $digi3, $dot3, $digi4,
$micro, $unknown2, $kilo, $diode_test,
$milli, $percent, $mega, $cont_check,
$unknown3, $ohm, $rel, $hold,
$amp, $volt, $hz, $unknown4,
$min, $unknown5, $celsius, $max) = shift =~
/^(.)(.)(.)(.)(.)(.{7})(.)(.{7})(.)(.{7})(.)(.{7})
(.)(.)(.)(.)(.)(.)(.)(.)(.)(.)(.)(.)(.)(.)(.)(.)(. )(.)(.)(.) *$/x;

my %digi = (
"1111101" => 0,
"0000101" => 1,
"1011011" => 2,
"0011111" => 3,
"0100111" => 4,
"0111110" => 5,
"1111110" => 6,
"0010101" => 7,
"1111111" => 8,
"0111111" => 9,
);

my $val = ($minus ? "-" : "") . $digi{$digi1} . ($dot1 ? "." : "") .
$digi{$digi2} . ($dot2 ? "." : "") .
$digi{$digi3} . ($dot3 ? "." : "") .
$digi{$digi4};


my $test = ($minus ? "-" : "") .$digi{$digi1} . ($dot1 ? "," : "") .
$digi{$digi2} . ($dot2 ? "," : "") .
$digi{$digi3} . ($dot3 ? "," : "") .
$digi{$digi4};

my $flags = join(" ", $AC ? "AC" : (),
$DC ? "DC" : (),
$auto ? "auto" : (),
$diode_test ? "diode_test" : (),
$cont_check ? "cont_check" : (),
$rel ? "rel" : (),
$hold ? "hold" : (),
$min ? "min" : (),
$max ? "max" : ());

my $unit = ($micro ? "u" : "") .
($kilo ? "k" : "") .
($milli ? "m" : "") .
($mega ? "M" : "") .
($percent ? "%" : "") .
($ohm ? "Ohm" : "") .
($amp ? "A" : "") .
($volt ? "V" : "") .
($hz ? "Hz" : "") .
($celsius ? "C" : "");

$val, $test, $flags, $unit;
}

sub help {

print "\n";
print "Usage:\n";
print "multimeter -p Port -d Delay\n";
print "\n";
print "Port: The port that the optocoupler is connected. Default Port is /dev/ttyUSB0\n";
print "Delay: Delay time (seconds) between measurements. Default Delay is 0 sec\n";
print "\n";
print "Example:\n";
print "multimeter -p /dev/ttyUSB1 -d 1\n";
print "\n";
print "-h or --help: This message.\n";
print "\n";
exit;

}
################################################## ##############################

$numArgs = $#ARGV + 1;
$delay=0;
$dev = "/dev/ttyUSB0";

foreach $argnum (0 .. $#ARGV) {
if ($ARGV[$argnum] eq "-p") {
$dev = $ARGV[$argnum + 1];
} elsif ($ARGV[$argnum] eq "-d") {
$delay = $ARGV[$argnum + 1];
} elsif ($ARGV[$argnum] eq "-h" or $ARGV[$argnum] eq "--help") {
help;
}

}

open USB_TTY, $dev or die "Can't open $dev";
init_tty(\*USB_TTY);

# force immediate flushing to stdout
$| = 1;

my $last_timestamp;

while ($bin_str = next_bin_str) {
my ($val, $test, $flags, $unit) = decode_bin_str($bin_str);

$last_timestamp ||= gettimeofday;
my $timestamp = gettimeofday;

printf "%7.2f\t%9.3f\t%s\t%s\n", $timestamp - $last_timestamp, $val, $unit, $flags;
# $last_timestamp = $timestamp;

sleep $delay
}

Ο αρχικός κώδικας υπάρχει εδώ (http://multimeter.schewe.com). Στον παραπάνω έχω κάνει μερικές αλλαγές για να με βολεύουν.

weather1967
03-03-10, 22:43
Φίλε Αλέξανδρε ,δεν εχω Linux,το ειχα βρει αυτο το site στο παρελθον.
Να ναι καλα ενας καλος φιλος ο Ανδρέας (electrifier) που μου εφτιαξε ένα προγραμμα μέ αυτόματο print screen,της εικονας σε φάκελο ,και ετσι μετά απο εκει με ftp να ανεβαινει στήν σελίδα.