PDA

Επιστροφή στο Forum : δημοπρασίες



ts0gl1s
12-08-09, 13:37
http://www.bidster.gr/

Σε αυτή την σελίδα γίνονται δημοπρασίες δεν ξέρω κατά ποσό δουλεύει άλλα δεν έχουμε τπτ να χάσουμε άμα δοκιμάσουμε οποίος θέλει να μου στείλει το e-mail του για να τον κάνω πρόσκληση ώστε να έχει και μπόνους εγγραφείς περιμένω απαντήσεις

briko
12-08-09, 14:02
Δεν βλέπεις ότι είναι απάτη η δουλεία ?

dbsjro
12-08-09, 18:53
"Διακοπες στη Κρητη Η ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ
ΑΞΙΑ: 1.407,00 €
ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ: 2,65 €"

Αυτο τα λεει ολα :lool::lool::lool::lool:

electrifier
12-08-09, 19:21
ΕΠΙΣΤΗΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ

Συμφορουμίτη ts0gl1s, το site που παραθέτεις είναι παρόμοιο με το eprosfora.gr για του οποίου την αξιοπιστία μπορείς να πληροφορηθείς εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=320138
Μάλιστα όχι μόνο είναι παρόμοιο, αλλά η διαδικασία "δημοπράτησης" είναι ακόμα πιο κρυφή.

Το λοιπόν κρατήστε τη φαντασία και την τσέπη σας μακριά από τέτοια, διότι μόνο σε αφελείς απευθύνονται και όσους δεν γνωρίζουν τα τεχνικά του διαδικτυακού χώρου. Για όσους δεν κατάλαβαν, χαμένος αυτός που το έχει δεν βγαίνει. Για να μην αναφερθούμε στα νόμιμα και αρχίσουν τα ανέκδοτα.
:glare:

Τρελός Επιστήμονας
12-08-09, 20:53
Από το bidster:

{Η κάθε δημοπρασία της Bidster στη βάση της λειτουργεί ως μία κανονική δημοπρασία, με τη μόνη αλλά και ουσιώδη διαφορά ότι στο τέλος της δημοπρασίας το δημοπρατηθέν προϊόν δεν κατακυρώνεται σε αυτόν που έχει δώσει την υψηλότερη προσφορά αλλά σε αυτόν που έχει δώσει τη χαμηλότερη αλλά και μοναδική προσφορά.}

Χαχαχαχαχα!!!!!!!!! Θα βγάλω στη δημοπρασία το σπίτι μου και θα κερδίσω 1 ευρώ!!!!!!!!!
Σκέφτομαι να δημοπρατήσω και το τηλεσκόπιο του avatar!!!!!!

aeonios
12-08-09, 21:16
Και γίνεται ακόμα καλύτερο:

Προσπάθησα να βρώ ποιος είναι πίσω από το site αυτό και γιατί δεν εμφανίζεται το όνομα της εταιρίας. Στο Site δεν βρήκα καμιά εταιρία που να συσχετίζεται.
Μετά έψαξα και βρήκα το τηλέφωνο της τηλ υποστήριξης που είναι 2106069555
Στον τηλεφωνικό κατάλογο του ΟΤΕ δεν υπάρχει.
Ομως ψάχνοντας στο γκούγκλ βρήκα πως είναι το τηλέφωνο που δίνεις συμμετοχή (ή έδινες δεν ξέρω δεν βλέπω τηλεόραση όσο μπορώ) στο σόου so you think you can dance το 2007!! Αν είναι έτσι το τηλέφωνο το είχε/έχει η εταιρία τηλέτυπος α.ε. που έχει το mega channel.

aeonios
12-08-09, 21:25
Nα συμπληρώσω επίσης πως λέει μέσα στη σελίδα:

Η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά και μόνο σε πρόσωπα που έχουν συμπληρώσει το 18ο (δέκατο όγδοο) έτος της ηλικίας τους και είναι κάτοικοι ή έχουν επιλέξει τόπο διαμονής στην Ελληνική επικράτεια. Επίσης, απαγορεύεται ρητώς η πρόσβαση στο Site σε πρόσωπα, η εγγραφή των οποίων έχει για οποιονδήποτε λόγο διακοπεί και/ ή διαγραφεί. Κάθε Χρήστης μπορεί να διατηρεί μόνο έναν (1) λογαριασμό. Από την πρόσβαση στην Υπηρεσία εξαιρούνται όλοι οι εργαζόμενοι στις εταιρίες «LEXITEL», «ΠΗΓΑΣΟΣ ΕΚΔΟΤΙΚΗ Α.Ε.», «ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΛΟΦΩΛΙΑ Α.Ε.», «Μ-STAT A.E.». «ALTERNATIVE PLUS Ανώνυμη Εταιρία Τηλεφωνικών Ερευνών και Πωλήσεων», καθώς και οι σύζυγοι και οι συγγενείς τους έως 2ου βαθμού.

Κάποιες από τις παραπάνω εταιρείες είναι μέτοχοι στην τηλέτυπος που ανέφερα πριν αρα πιθανότατα δεν είναι κάποιος πονηρός πισω από την εταιρία αλλά το γνωστό συγκρότητα. Η μήπως κάνω λάθος;:001_huh:

167vasgio
12-08-09, 21:51
αρκεί να παρακολουθήσει κανείς 2-3 δημοπρασίες και να καταλάβει τι παίζει!!:cursing::cursing::cursing:

Τρελός Επιστήμονας
12-08-09, 21:51
Δεν με εκπλήσσει τίποτε πια, κλείστε τη μύτη σας με μανταλάκι, βρωμάει...

electrifier
12-08-09, 22:09
Απλά τώρα που σταμάτησαν να πουλάνε άλλες απάτες, στράφηκαν προς το διαδίκτυο που είναι ακόμα πιο ελκυστικό και άρα κερδοφόρο.

Πρέπει να έχεις κυριολεκτικά IQ μεταξύ ποντικιού και χάμστερ για να πιστέψεις πως, οτιδήποτε, μπορεί να δωθεί κάτω από την πραγματική του αξία και μάλιστα ίσως το αποκτήσεις και με ένα μικρό κόστος. Οι μηχανές που έχουν στηθεί γι αυτά τα sites έχουν πλήρεις δυνατότητες διαχείρισης.

Α, εν τω μεταξύ η έννοια της δημοπρασίας έχει τελείως ξεφτιλιστεί τα τελευταία χρόνια. Υποτίθεται πως συμμετέχεις σε μια δημοπρασία για κάτι που είναι σπάνιο/συλλεκτικό ή για κάτι που πρόκειται να πωληθεί χαμηλά λόγω ανάγκης (ή νόμων κάποιες φορές). Όχι πως πας να αγοράσεις ένα σύνηθες υλικό αγαθό της αγοράς και μάλιστα να το βαράς προς τα πάνω!

TSAKALI
12-08-09, 22:11
Δεν ειναι δημοπρασια ..ειναι ΤΖΟΓΟΣ
(σε αυτόν που έχει δώσει τη χαμηλότερη αλλά και ΜΟΝΑΔΙΚΗ προσφορά)
αν δεν ειναι μοναδικη η προσφορα, δεν το παιρνει κανεις.
δεν βαζει ο πελατης το αντικειμενο προς δημοπρασια, αλλα μονο η εταιρια
(σπιτια ,αυτοκινητα,διακοπες κτλ)

lynx
12-08-09, 22:14
αρκεί να παρακολουθήσει κανείς 2-3 δημοπρασίες και να καταλάβει τι παίζει!!:cursing::cursing::cursing:

τι παιζει?

167vasgio
12-08-09, 22:31
τι παιζει?

εγώ παρατήρησα τους ίδιους ακρίβως να χτυπάνε τα ίδια ακριβώς πράγματα που ξανάεμφανίζονται μετά απο μερικές μέρες και να το κάνουν απο την αρχή της δημοπρασίας μέχρι το τέλος(ή μέχρι να έχει ανέβει αρκετά ο αριθμός των hits).
πόσες ακριβώς ίδιες τηλεοράσεις μπορεί να χρειάζεται κάποιος και πόσο απεγνωσμένα μπορεί να τις θέλει.,.?

αυτό για εμένα αποτελεί απόδειξη ότι η απάτη ορισμένων και η βλάκεια κάποιων άλλων υπερβαίνει κατά πολύ τα bit ενός bot που παριστάνει τον πελάτη.,.
δεν ξέρω ίσως κάποια απο αυτές τις εταιρίες να λειτουργεί καθ' όλα νόμιμα.,.εγώ πάντως δεν σκοπεύω να το ανακαλύψω με τον οδυνηρό τρόπο.

lynx
12-08-09, 22:48
το προσεξα και εγω... ομως δεν θεωρεις οτι παρα ειναι εμφανες?! :001_rolleyes:

παντος ολοι λιγο πολυ ημαστε υποψιασμενοι..εκει ομως που πραγματικα υπαρχει απατη ουτε καν το περνουμε χαμπαρι.

167vasgio
12-08-09, 22:56
το προσεξα και εγω... ομως δεν θεωρεις οτι παρα ειναι εμφανες?! :001_rolleyes:
εμφανέστατο!!!


παντος ολοι λιγο πολυ ημαστε υποψιασμενοι..εκει ομως που πραγματικα υπαρχει απατη ουτε καν το περνουμε χαμπαρι.
+1000

και αν το πάρουμε .,.,. μοκο!!

KOKAR
07-09-09, 16:27
εγώ παρατήρησα τους ίδιους ακρίβως να χτυπάνε τα ίδια ακριβώς πράγματα που ξανάεμφανίζονται μετά απο μερικές μέρες και να το κάνουν απο την αρχή της δημοπρασίας μέχρι το τέλος(ή μέχρι να έχει ανέβει αρκετά ο αριθμός των hits).
πόσες ακριβώς ίδιες τηλεοράσεις μπορεί να χρειάζεται κάποιος και πόσο απεγνωσμένα μπορεί να τις θέλει.,.?

αυτό για εμένα αποτελεί απόδειξη ότι η απάτη ορισμένων και η βλάκεια κάποιων άλλων υπερβαίνει κατά πολύ τα bit ενός bot που παριστάνει τον πελάτη.,.
δεν ξέρω ίσως κάποια απο αυτές τις εταιρίες να λειτουργεί καθ' όλα νόμιμα.,.εγώ πάντως δεν σκοπεύω να το ανακαλύψω με τον οδυνηρό τρόπο.

αυτούς παλιά τους λέγανε "αβανταδόρους" !!!
αλλά και σήμερα το ίδιο τους λένε !!!

KOKAR
07-09-09, 18:22
παλιά την τηλεόραση υπήρχαν κάτι τηλεπαιχνίδια του τύπου
βρες τις διαφορές......
Πολύ "γραφικά" το παρουσίασε το πρόβλημα ο Γεωργίου.....
κάτι ανάλογο είναι και οι "δημοπρασίες" από το γνωστό site !

YouTube - gewrgiou anamoni

jim.ni
07-09-09, 22:56
georgiou speaking :hahahha:

lastid
08-09-09, 01:12
Τώρα που το ξανασυζητάμε, θυμήθηκα ότι έχω δει και διαφήμιση του bidster να παίζει σε μεγάλο κανάλι (δεν θυμάμαι ποιο), πριν μερικές εβδομάδες.
Μάλιστα είχε και χρέωση με ψιλά γράμματα "τόσα Ευρώ / SMS", για όσους θέλανε να στείλουν προσφορά με το κινητό τους.
Προφανώς η ιδέα βασίζεται στο ότι αν γίνει γνωστή, στέλνουν πολλοί προσφορά, άρα δεν υπάρχει οροφή στα έσοδα, ενώ τα έξοδα κάθε κλήρωσης είναι συγκεκριμένα.
Όπως εύστοχα σχολιάστηκε, η καταλληλότερη περιγραφή είναι τζόγος.
Εντέλει είναι πολύ εύκολο θεωρητικά, αφού κατατεθούν όλες οι προσφορές, να καταθέσει κάποιος δικός τους τη σωστή προσφορά και να κερδίσει. Νομίζω δεν έχουν μηχανισμό που να εξασφαλίζει τους παίχτες ότι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο...

stom
08-09-09, 07:33
Σαφεστατα προκειται περι τζογου. Ο τζογος εχει και τους αβανταδορους του.
Παρολα αυτα, δεν χρειαζεται να κανουν ΚΑΙ απατη στο τελος.
Πολυ απλα, τα λεφτα που μαζευονται απο αυτους που προσπαθουν ειναι πολυ περισσοτερα απο την πραγματικη αξια του προιοντος, οποτε δεν τους χαλαει να το δωσουν στο τελος.
Απλως οι πιθανοτητες να κερδισεις κατι ακριβο ειναι πραγματικα ελαχιστες.
Το ιδιο γινεται και με τα λαχεια. Σε ληγοντες κερδιζουν χιλιαδες, τον πρωτο λαχνο ομως τον παιρνει ενας. Η μονη "απατη" ειναι οτι το λενε δημοπρασια.
Ειχα κανει παλαιοτερα τις πραξεις (με ολιγον inside info για τον αριθμο των sms)...
Το επαθλο ηταν μια porsche. Απλα εστελνες sms σε ενα ακριβο πενταψηφιο.
Η porsche κοστισε 65.000 ευρω. Απο τα sms σε ενα μηνα και μετα τα κερδη των εταιριων κινητης μαζευτηκαν 550.000 ευρω. Για τη διαφημιση της κληρωσης ξοδευτηκαν 200.000 ευρω. Ασχημα ειναι?