PDA

Επιστροφή στο Forum : διακοπτομενο ρευμα....



Bobiras
13-08-09, 09:06
καλημερα παιδια θα ηθελα πολυ τα φωτα σας και ας ειμαι εγω ο ηλεκτρολογος:lool::lool::lool::001_tt2::001_tt2:
θελω ενα κυκλοματακι το οποιο στην εισοδο θα παιρνει 12v Dc και στην εξοδο θα το βγαζει παλι αλλα διακοπτομενο θελω να χρισιμοποιησω για να δουλευω ενα πολλαπλασιαστι απο μηχανακι αρα θα πρεπει να ειναι αρκετα γρυγορο χωρις καθηστερισεις.
Ευχαριστω εκ των προτερων

TSAKALI
13-08-09, 12:59
Το θελεις για να ελεγχεις τους πολλαπλασιαστες?
να ειναι ρυθμιζομενη η ταχυτητα ? η σταθερη ?

ALAMAN
13-08-09, 13:20
καλημερα παιδια θα ηθελα πολυ τα φωτα σας και ας ειμαι εγω ο ηλεκτρολογος:lool::lool::lool::001_tt2::001_tt2:
θελω ενα κυκλοματακι το οποιο στην εισοδο θα παιρνει 12v Dc και στην εξοδο θα το βγαζει παλι αλλα διακοπτομενο θελω να χρισιμοποιησω για να δουλευω ενα πολλαπλασιαστι απο μηχανακι αρα θα πρεπει να ειναι αρκετα γρυγορο χωρις καθηστερισεις.
Ευχαριστω εκ των προτερων
Για δες εδώ... http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40298&page=2
Το κύκλωμα χρησιμοποιεί πολλαπλαστιαστή αυτοκινήτου νομίζω είναι αυτό που χρειάζεσαι για να δουλέψει ο πολλαπλασιαστής.

Bobiras
14-08-09, 01:42
Το θελεις για να ελεγχεις τους πολλαπλασιαστες?
να ειναι ρυθμιζομενη η ταχυτητα ? η σταθερη ?
το χρειαζομαι για να μπωρο να δουλευω ενα πολλαπλασιαστη ωπος δουλευει πανω στο μηχανακι δλδ συνεχεια να υπαρχει σπινθηρας......
μια πολυ μα παρα πολυ ευκολη λυση που βρηκα αλλα δεν την εχω δοκιμασει ακομα ειναι απο το θετικο της μπαταριας να βαλω ενα μοτερακι σε σειρα με το πολλαπλασιαστη για να δημιουργη το διακοπτομενο ρευμα.....:confused1::confused1:
θα παιξει μπαλα αραγε????

TSAKALI
14-08-09, 14:00
Δεν θα δουλεψει αυτο που λες,θα δουλευει συνεχεια το μοτερακι.
Γνωμη μου...φτιαψε κατι σαν διανομεα, δηλαδη με το μοτερακι
να γυρνας εναν παλιο διανομεα με πλατινες και απο κει παρε μια εξοδο
και δωσε στον πολλαπλασιαστη..

gsmaster
14-08-09, 14:05
Ένα LM555 με ένα τρανζίστορ ή καλύτερα MOSFET στην έξοδο θα κάνεις δουλειά. Όπως αυτό το κύκλωμα αλλά εσύ αντί για μετασχηματιστή θα βάλεις τον πολλαπλασιαστή.
http://lookfwd.doit4me.gr/ge99149/electronics/shock/index.htm