PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικροπομπός FM



Triton
16-08-09, 14:44
Σας την έσκασα με μια γιαλαντζί κατασκευή :001_rolleyes:
Πρόκειται για μια εικονική πλακέτα,που σχεδίασα με software http://www.abacom-online.de/uk/html/lochmaster.html απλά για να δω πως δουλεύει.

Επειδή το ενδιαφέρον για μικροπομπούς στα FM υπάρχει πάντα από νεοεισερχόμενους στις ηλεκτρονικές κατασκευές,απο μνήμης σχεδίασα αυτό τον μικροπομπό,πάνω σε ένα κοματάκι διάτρητης πλακέτας γενικών κατασκευών.
Παρ όλο το μέγεθος του το "μπεντεδάκι" αποδίδει εξαιρετικά και με καλές συνθήκες εκπομπής (συντονισμένη κεραία ,οπτική επαφή ,κτλ) μπορεί να καλύψει πάνω απο 5-6 χλμ.

Στην είσοδο τροφοδοτούμε την έξοδο ενός μίκτη ή ενός ραδιοφώνου ή discman ,mp3 player

φορητό δουλεύει και με 9V ,αλλά προτείνετε ένα καλά σταθερ/νο τροφοδοτικό 12V

Καλή επιτυχία.

Γιώργος Ανώνυμος
16-08-09, 17:11
Τί τα θέλεις συνάδελφε Χρήστο...!!!

Τώρα που η θάλασσα έγινε γιαούρτι (ηλεκτρονικά και λοιπά εργαλεία διαθέσιμα, αποδεκτό κόστος υλικών για κατασκευές σε σχέση με ένα μέσο βιοτικό επίπεδο) χάσαμε τα κουτάλια (φορτωθήκαμε χρόνια και υποχρεώσεις). Αλλά εκτός από τα κουτάλια χάσαμε και τις άδειες συχνότητες...!!!

Πάντως σε συγχαίρω που βοηθάς τους νεώτερους συναδέλφους αν και δεν είμαι σίγουρος πως αποδέκτες τελικά απλών κατασκευών που όμως δουλεύουν είναι μόνο αυτοί!

Και όσον αφορά τα χιλιόμετρα εμβέλειας πρέπει να διευκρινήσεις ότι εννοείς επαρχία...

Φιλικά
Γιώργος

lynx
16-08-09, 17:35
προτη φορα βλεπω πομπουδακι με τον BD139... γιατι επελεξες το συγκεκριμενο τρανζιστορ? (αν και μαλλον ειναι εμφανες λογω 12V και 100R :001_rolleyes:)

αυτο το τοπικ το εχεις δει?

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46507

Triton
17-08-09, 01:54
Γιώργο όπως τα λες είναι...και για την εμβέλεια !!!
Σε επαρχία πάντα .
Whiz πας να συγκρίνεις μια 6C4 σταθεροποιημένη με μια OB2 που οδηγεί μια 6C4 με μια EL504 αυτοταλάντωτη :lool::lool::lool:
Tα ΒD139-135 Τον παλιό καλό καιρό ήταν πολύ της μόδας .Γιατί μπορούσες να τα βρεις εύκολα και με μιά τζούρα εξαρτήματα έφτιαχνες ένα πομπό που "έβγαζε πράμα", για το μέγεθος του.
Δουλεύει και με 9v μπαταρίες ,αλλά τις καταπίνει γρήγορα και δεν συμφέρει για συνεχή χρήση :001_smile:

lynx
17-08-09, 02:39
Whiz πας να συγκρίνεις μια 6C4 σταθεροποιημένη με μια OB2 που οδηγεί μια 6C4 με μια EL504 αυτοταλάντωτη :lool::lool::lool:

χεχε! :001_smile:

αληθεια ρεσι Χρηστο ποτε εκανα συγκρισεις? μια απορια ειχα σχετικα με την χρηση του BD139 μιας και δεν ειχα ξαναδει σε τετοιους πομπους και προφανος η απαντηση ειναι λογο της ισχυς που διαχειριζεται.

TSAKALI
17-08-09, 08:18
Triton ,προτεινεται η αντισταση 100Ω, να μεινει
100Ω,... αλλα να γινει 2βαττ και η τροφοδοσια
απο 12V να γινει 28V,και να μπει και μια καλη
ψυκτρα στο BD, και ολο μαζι να ανεβει στην κεραια,
δηλ μεσα στο κουτακι του διπολου...
οσο αντεξει βεβαια.. τι λες ?:001_smile:

Triton
17-08-09, 20:18
Triton ,προτεινεται η αντισταση 100Ω, να μεινει
100Ω,... αλλα να γινει 2βαττ και η τροφοδοσια
απο 12V να γινει 28V,και να μπει και μια καλη
ψυκτρα στο BD, και ολο μαζι να ανεβει στην κεραια,
δηλ μεσα στο κουτακι του διπολου...
οσο αντεξει βεβαια.. τι λες ?:001_smile:
:wiink::wiink::wiink:

Triton
18-08-09, 03:22
Βρε Λευτέρη ,τρόπος του λέγειν ήταν η σύγκριση.Ο δικός σου προορίζεται για άλλη δουλειά (σταθερότητα αυτονομία ευαισθησία). Το μπεντεδακι για άλλη :001_smile:

KOKAR
29-08-09, 21:03
Triton ,προτεινεται η αντισταση 100Ω, να μεινει
100Ω,... αλλα να γινει 2βαττ και η τροφοδοσια
απο 12V να γινει 28V,και να μπει και μια καλη
ψυκτρα στο BD, και ολο μαζι να ανεβει στην κεραια,
δηλ μεσα στο κουτακι του διπολου...
οσο αντεξει βεβαια.. τι λες ?:001_smile:

και θα το διαμορφώσεις με MP3 player με έξοδο μερικά mV και μάλιστα
με μεγάλο μήκος καλωδίου ???
αν θέλετε να πειραματιστείτε καλύτερα με την πεπατημένη.....

υ.γ
καλύτερα να μην του ανεβάσετε την τάση και συνεπώς την εκπεμπόμενη
ισχύει γιατί δεν έχει φίλτρα και οι αρμονικές είναι ένα θέμα,
ακόμα θα παρουσιάζει ολίσθηση συχνότητας

TSAKALI
31-08-09, 15:33
Τωρα που το βλεπω καλυτερα ,η κατασκευη του TRITON,αν
τροφοδοτηθει με ταση 12 εως 28 βολτ ,τριγωνικης μορφης
θα ηταν ενα τελειο FM BAND JAMMER TRANSMITTER,
και οχι μονο...:biggrin:

papalevies
10-09-09, 06:33
Επειδή δέν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο (rf) και τώρα αρχίσω να πειραματίζομαι θέλω να φτιάξω ένα βασικό κυκλωματάκι σάν αυτό για μέσα στο σπίτι. Δεν πιστεύω να μου χτυπήσει την πόρτα το FBI αν το βάλω σε ισχυή;

HFProject
10-09-09, 06:54
Την δεκαετία του '80 ένας τέτοιος πομπός ακουγόταν από Ρέντη μέχρι Γλυφάδα.

Τώρα πρέπει να έχεις το δέκτη μέσα στον πομπό για να ακουστεί.

itta-vitta
10-09-09, 08:34
Το είχα κατασκευάσει κι εγώ αυτό πριν από 30 χρόνια. Κυκλοφορούσε και στο εμπόριο έτοιμο σε σακουλάκι, σε πλακέτα τυπωμένου κυκλώματος κακής κατασκευής, χωρίς φίρμα "αγνώστου πατρός και μητρός". Στα 18 βολτ έβγαινε πολύ καλά με πολύ καλή διαμόρφωση. Στα 28 βολτ χαλούσε η διαμόρφωση και το σήμα "μπούκωνε".

itta-vitta
10-09-09, 08:38
Τον πυκνωτή C6 δεν τον είχα.
Αν μπει στη θέση του μεταβλητού 3-30 ένας 2-20, θα είναι πιο εύκολος ο συντονισμός. Δεν είδα να γράφει το σχέδιο στοιχεία του πηνίου αλλά έψαξα τα αρχεία μου και είδα ότι το είχα φτιάξει με 4 σπείρες από σύρμα 0,75, διαμ πηνίου 6 χιλ. Η λήψη από τη μέση (2-2 1/2 σπ).

MacGyver
13-12-09, 20:32
Παρόμοιο είχα και εγώ,το πρώτο μου 'μηχάνημα' με
Tr1=BC141
C1 & C2=10n η 1n ??
R1 & R2=10k
R3=33Ω νομίζω
C3=4,7p η 3,3p
L1 διάδρομος χαλκού(φιδάκι),με λήψη στο 1cm (δεν μπορούσα να καταλάβω πώς έβγαινε το σήμα αφού ήταν βραχυκύκλωμα),τώρα ξέρω. :)
Τροφοδοσία 9V μπαταρία
Κεραία 1μ σύρμα
Δοκιμασμένο στα 5,5Km open air :thumbup1:

Όσο για το BD139 ήταν της μόδας κάποια εποχή, γιατί του ανέβαζαν την τάση πάνω απο τα 12v και μπορούσε να βιδώσει πάνω σε μέταλλο για ψύξη.

JOUN
13-12-09, 21:14
Το ειχα κανει και εγω αυτο το κιτ με το τυπωμενο πηνιο.Νομιζω ηταν γυρω στο 82-83.Αν δεν κανω λαθος η εταιρια λεγοταν Redfox electronics.

crown
15-12-09, 20:12
παιδια εγω το 78 μιλουσα απο την α.τουμπα θεσσαλονικηs με μπεντεδακι
στα 40 volt πανω στο διπολο και με ακουγαν στην βεροια οσπου μια μερα που δεν το πιστευαν ηρθαν στο σπιτι μου και πειστηκαν οτι επροκειτο για αυτο το μηχανημα και οχι για 807 στα 600.
τι να λεμε αφησε εποχη. και καποια μερα ξαφνικα βγαινει καποιοs απο τη νεαπολη ονοματα δεν λεμε με τρανζιστορικο 400 watt και αρχειζει τιs εκπομπεs και εγεινε το ελα να δειs,τι να σαs λεω,αυτεs ηταν εποχεs.
δεν θα ξαναρθουν και χαιρομαι πολυ που τιs εζησα.
Αφηστε πια για τα μεσαια κυματα.εκει να δεθιτε χρυσεs εποχεs.

Rover
28-12-09, 18:01
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους,επειδη φτιαχνω ενα παρομοιο πομπουδακι μηπως ξερει κανεις στο τρανσιστορ ποιος ειναι ο εμιττερ και ποιος ο κολλεκτορ?Για να μη τα βαλω αναποδα..

Συγγνωμη για την ασχετοσυνη μου αλλα ειμαι μηχανολογος και οχι ηλεκτρολογος-ηλεκτρονικος

Xarry
28-12-09, 18:04
Αυτα θα σε βοηθησουν
http://us.100y.com.tw/product_jpg_original/A010914.jpg
http://www.diyzone.net/images2/SF1061002-7.jpg

Rover
28-12-09, 20:05
Ευχαριστω παρα πολυ,βασικα εκανα τη συνδεσμολογια και με το που εβαλα τα 12βολτ αμεσως καηκε η αντισταση 100R,μηπως ξερετε τι περιπου γινεται?
Ευχαριστω..

pantelis51
29-12-09, 04:26
Πολύ όμορφο, μπράβο!

xazopartalos
01-01-10, 19:04
Καταρχας καλη χρονια!!!!!
Ξεκινησα και εγω λιγο με rf και εφτιαξα το παραπανω σχεδιακι αλλα εχω ενα προβληματακι ο μεταβλητος μου ειναι 2-12pf και ετσι μαλον δεν μπωρω να πετυχω συχνοτητα εκτος του οτι εχω πολλη βομβο.
(η κεραια ειναι δυο κοματια συρμα σαν διπολο μεσα στο σπιτι (εντελος ερασιτεχνηκα) απο 70cm το καθενα)
Τι να κανω να βαλω ποιο πολλες σπειρες πηνειο???

Πετρος Πετριδης
02-01-10, 19:02
παιδια εγω το 78 μιλουσα απο την α.τουμπα θεσσαλονικηs με μπεντεδακι
στα 40 volt πανω στο διπολο και με ακουγαν στην βεροια οσπου μια μερα που δεν το πιστευαν ηρθαν στο σπιτι μου και πειστηκαν οτι επροκειτο για αυτο το μηχανημα και οχι για 807 στα 600.
τι να λεμε αφησε εποχη. και καποια μερα ξαφνικα βγαινει καποιοs απο τη νεαπολη ονοματα δεν λεμε με τρανζιστορικο 400 watt και αρχειζει τιs εκπομπεs και εγεινε το ελα να δειs,τι να σαs λεω,αυτεs ηταν εποχεs.
δεν θα ξαναρθουν και χαιρομαι πολυ που τιs εζησα.
Αφηστε πια για τα μεσαια κυματα.εκει να δεθιτε χρυσεs εποχεs.
Όπως έγραψα και σ'ένα άλλο τόπικ, με ένα μπεντεδάκι στα 9 βολτ απο μπαταρίες με Ground plaine κεραία σε χαμηλό ύψος, 20-25 μέτρα κάθοδο και με ''γεμάτη'' συχνότητα, έβγαλε 5/10 στο 1.5 χιλιόμετρο μακρυα (στο άλλο τόπικ έγραψα λανθασμένα 3 χιλιόμετρα πριν το μετρήσω με το google earth) επίδοση εκπληκτική.Αν ήταν στα κάστρα θα έπιανε ίσως όλη την Θεσσαλονίκη.Τωρα για 65 χιλιόμετρα που είναι σ'ευθεία η Βέροια αυτό θα ήθελα να το 'δω. (έχω την εντύπωση ότι η 807 ήταν για τα μεσαία) Όλ'αυτά από το '78 ως το '81.

xazopartalos
05-01-10, 17:33
To τερας δουλεψε παιδια.........


YouTube- mini fm transimeter bd139

gutsi
28-02-10, 12:28
με τι πεινιο το εφτιαξες και επαιξε?θελω να το φτιαξω κι εγω .πες μου λιγο αν αλλαξες κατι απο αυτα που λεει το σχεδιο.

xazopartalos
28-02-10, 15:03
Ολλα ειναι οπως τα λεει.
Το πηνιο που εκανα εγω ειναι 1.5mm διατομη αγωγου, 6mm διαμετρο σπειρων και 4 σπειρες με ληψη στην μεση.
Θα σου συνηστουσα να το δουλεψεις με 9βολτη για να μην εχεις βομβους.

gutsi
01-03-10, 16:56
οκ ευχαριστω.ποσο αποσταση περιπου καλυπτει;mwatt στην εξοδο?

xazopartalos
01-03-10, 19:09
Μονο μεσα στο σπιτι με ενα μονοπολο αγωγο για κεραια εξω δεν το δοκιμασα.

Πετρος Πετριδης
01-03-10, 19:30
Οι 470 πίκο C1 και C2 ήταν χάρτου.

gutsi
01-03-10, 21:50
αν βαλω 4 ραδιοφωνικα διπολα με gamma ενωμενα με splitter λετε να καλυψει μια αποσταση 2-3χλμ;;;:001_huh:

maouna
19-03-10, 22:27
αξιζει να βαλεις και φιλτρο στην εξοδο?αν ναι εχετε κανα σχεδιο?

maouna
26-03-10, 17:56
αν τ αφησεις ετσι θα εχεισ πολλες αρμονικες??

radioamateur
27-09-15, 17:32
Το ειχα κανει και εγω αυτο το κιτ με το τυπωμενο πηνιο.Νομιζω ηταν γυρω στο 82-83.Αν δεν κανω λαθος η εταιρια λεγοταν Redfox electronics.

H Redfox electronics υπάρχει ακόμα;Αν θυμάμαι καλά κατασκεύαζε ηλεκτρονικά kit κατασκευών με πολλές δημοσιεύσεις στο πλέον δημοφιλές ηλεκτρονικό περιοδικό της εποχής.

radioamateur
07-10-15, 00:06
:confused1::confused1::confused1:

GiwrgosTH
07-10-15, 10:44
Πρέπει να έχει κλείσει κάτι δεκαετίες τώρα!
Σε λίγο θα ρωτήσεις και για την TELBA :001_tt2:

Nightkeeper
07-10-15, 23:36
Πρέπει να έχει κλείσει κάτι δεκαετίες τώρα!
Σε λίγο θα ρωτήσεις και για την TELBA :001_tt2:

Η TELBA ζει( ζουςε ως το 2013 τουλάχιστον )....πρόπερσι έκανα το ´λαθοσ´ και πίστεψα πως φτιάχνουν κεραίες για τα fm( ετσι έλεγε στη σελίδα του) .... Παράγγειλα λοιπον ενα κεραιοσυστημα δυο διπολων με κατανεμιτη, πιστεύοντας πως σαν κατασκευή ´εταιριασ´ θα είχε καποια σχετική προσοχή στην καταςκευη και μια καποια σχετικά καλη απόδοση . Προκαταβολή και εξόφληση με αντικαταβολή παρακαλώ ... Όταν καποια στιγμή ήρθε το δέμα , με την πρώτη ματιά έπαθα και το πρώτο σοκ... Κατι κομμάτια αλουμινίου στραβωτρυπημενα , ενα "μανταλάκι " της κακιάς ώρας για το Gamma Match και σαν εσωτερικό στοιχείο ενα κομμάτι απο το εσωτερικό τμήμα του RG 213 κολλημένο σε ενα Ν type της κακιάς ώρας στερεωμένο με πριτςινια ... Ο δε κατανεμητης ?? απεριγραπτος(μια χαλκοσωληνα φ16 στραπατσαρισμένη μεσα σε ενα τετράγωνο 5χ5 αλουμίνιο με τους ίδιους άθλιους Ν type )... Έκανα και το λαθος να του πω να μη στείλει τα καλώδια που συνδέονται τα διπολα με τον κατανεμητη ( που υποτίθεται ηταν "μεσα " στο όλο κοςτος) αλλα τα παράγγειλα κατόπιν μιας και δεν έβγαζα άκρη με δικά μου και το έριξα εκει (δεύτερο δικό μου λαθος+35Ε)Ακόμα κλαίω τα 250ε +35ε .. Δεν τα έπινα σε ποτά καλητερα?? #*^$£¥#!το φιναλε τα διπολα τα χάρισα σε 2 φίλους και απο τοτε ΤΕΛΟΣ.... Κρίμα πάντος ελληνικα μαγαζιά να πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδελες και να σε κοροϊδεύουν στο φιναλε.. Σας τον συστήνω αν έχετε λεφτά για πέταμα , θα κάνετε σίγουρη και α(χ)ριστη αγορά!!!!

itta-vitta
08-10-15, 08:55
H Redfox electronics υπάρχει ακόμα;Αν θυμάμαι καλά κατασκεύαζε ηλεκτρονικά kit κατασκευών με πολλές δημοσιεύσεις στο πλέον δημοφιλές ηλεκτρονικό περιοδικό της εποχής.


Έχει κλείσει η Ρεντφοξ εδώ και πολλά χρόνια. Τα κιτ που κατασκεύαζε είταν πολύ καλά.
Πετυχημένο ήταν το τρανζιστορικό της φμ 6βαττο με τα 3 στάδια 2ν2219, 2ν3553 ή 2ν3866 και 2ν3924 . Για το τελευταίο τρ. δεν είμαι σίγουρος δεν θυμάμαι καλά. Ήταν η πρώτη που έβγαλε στο εμπόριο, τουλάχιστον στη Β. Ελλάδα, ground plane με 8 στοιχεία, κάπου στα 1978.

itta-vitta
08-10-15, 09:00
....................................

itta-vitta
08-10-15, 09:06
....................................

itta-vitta
08-10-15, 09:10
..............................

GiwrgosTH
08-10-15, 09:28
Η TELBA ζει( ζουςε ως το 2013 τουλάχιστον )....πρόπερσι έκανα το Β΄λαθοσΒ΄ και πίστεψα πως φτιάχνουν κεραίες για τα fm( ετσι έλεγε στη σελίδα του) .... Παράγγειλα λοιπον ενα κεραιοσυστημα δυο διπολων με κατανεμιτη, πιστεύοντας πως σαν κατασκευή Β΄εταιριασΒ΄ θα είχε καποια σχετική προσοχή στην καταςκευη και μια καποια σχετικά καλη απόδοση . Προκαταβολή και εξόφληση με αντικαταβολή παρακαλώ ... Όταν καποια στιγμή ήρθε το δέμα , με την πρώτη ματιά έπαθα και το πρώτο σοκ... Κατι κομμάτια αλουμινίου στραβωτρυπημενα , ενα "μανταλάκι " της κακιάς ώρας για το Gamma Match και σαν εσωτερικό στοιχείο ενα κομμάτι απο το εσωτερικό τμήμα του RG 213 κολλημένο σε ενα Ν type της κακιάς ώρας στερεωμένο με πριτςινια ... Ο δε κατανεμητης ?? απεριγραπτος(μια χαλκοσωληνα φ16 στραπατσαρισμένη μεσα σε ενα τετράγωνο 5χ5 αλουμίνιο με τους ίδιους άθλιους Ν type )... Έκανα και το λαθος να του πω να μη στείλει τα καλώδια που συνδέονται τα διπολα με τον κατανεμητη ( που υποτίθεται ηταν "μεσα " στο όλο κοςτος) αλλα τα παράγγειλα κατόπιν μιας και δεν έβγαζα άκρη με δικά μου και το έριξα εκει (δεύτερο δικό μου λαθος+35Ε)Ακόμα κλαίω τα 250ε +35ε .. Δεν τα έπινα σε ποτά καλητερα?? #*^$£Β₯#!το φιναλε τα διπολα τα χάρισα σε 2 φίλους και απο τοτε ΤΕΛΟΣ.... Κρίμα πάντος ελληνικα μαγαζιά να πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδελες και να σε κοροϊδεύουν στο φιναλε.. Σας τον συστήνω αν έχετε λεφτά για πέταμα , θα κάνετε σίγουρη και α(χ)ριστη αγορά!!!!
Είχα δει και εγώ ότι υπάρχει ακόμη και μάλιστα στην ίδια διεύθυνση με εκείνα τα χρόνια της δεκαετίας του 80, αλλά δεν ξέρω καν με τι ασχολείται τώρα.
Τότε έβγαζε κάτι λαμπάτους πομπούς κλπ

Έχει κλείσει η Ρεντφοξ εδώ και πολλά χρόνια. Τα κιτ που κατασκεύαζε είταν πολύ καλά.
Πετυχημένο ήταν το τρανζιστορικό της φμ 6βαττο με τα 3 στάδια 2ν2219, 2ν3553 ή 2ν3866 και 2ν3924 . Για το τελευταίο τρ. δεν είμαι σίγουρος δεν θυμάμαι καλά. Ήταν η πρώτη που έβγαλε στο εμπόριο, τουλάχιστον στη Β. Ελλάδα, ground plane με 8 στοιχεία, κάπου στα 1978.
Θυμάμαι κάποια στιγμή, μάλλον το 80 ή το 81, έβγαζε ένα πομπουδάκι με το BC108 ήταν, το 2Ν2219 ήταν, δε θυμάμαι καλά και είχε τιμή σε διαφήμιση στην ΤΕ 19 δρχ!!!
Ενθουσιάστηκα και είπα να πάρω 4-5 να δώσω και σε φίλους να κάνουμε συνομιλίες, αλλά ήταν τυπογραφικό λάθος :saad:

radioamateur
08-10-15, 23:52
Πρέπει να έχει κλείσει κάτι δεκαετίες τώρα!
Σε λίγο θα ρωτήσεις και για την TELBA :001_tt2:

Μια άλλη εταιρεία που έβγαζε όμορφα ηλεκτρονικά kit ήταν η Hobbykits; Αυτή υπάρχει ακόμα;

SeAfasia
09-10-15, 00:10
Μια άλλη εταιρεία που έβγαζε όμορφα ηλεκτρονικά kit ήταν η Hobbykits; Αυτή υπάρχει ακόμα;

Toν Μουστόπουλο τον θυμάται κανείς;

radioamateur
09-10-15, 01:27
Toν Μουστόπουλο τον θυμάται κανείς;

Δεν ξέρω τι απέγινε.Κατασκεύαζε ηλεκτρονικά kit φωτορυθμικά πομπούς ενισχυτές κτλ με υπερβολικές δημοσιεύσεις στο πλέον δημοφιλές τεχνικό περιοδικό της εποχής.Κάποιος μεγαλύτερος ενδεχομένως να μας ενημερώσει αν υπάρχει ακόμα.

GiwrgosTH
09-10-15, 09:06
Μια άλλη εταιρεία που έβγαζε όμορφα ηλεκτρονικά kit ήταν η Hobbykits; Αυτή υπάρχει ακόμα;
Μάλλον η καλύτερη εταιρεία σε κιτ την εποχή εκείνη! Καταπληκτικά κιτ!
Έχει κλείσει από τέλη δεκαετίας 80, αρχές 90.

Toν Μουστόπουλο τον θυμάται κανείς;
Ναι αλλά δε θυμάμαι να έβγαζε κιτ, στον Πειραιά δεν ήταν?

radioamateur
03-05-21, 00:07
Το ειχα κανει και εγω αυτο το κιτ με το τυπωμενο πηνιο.Νομιζω ηταν γυρω στο 82-83.Αν δεν κανω λαθος η εταιρια λεγοταν Redfox electronics.

Έχει κάποιος το συγκεκριμένο kit ή ενδεχομένως κάποιο σχέδιο να το κατασκευάσω;

mikemtb
03-05-21, 09:41
Χαχαχα, είμαι σίγουρος πως δεν το θέλεις για σένα [emoji23][emoji23]
Υποκλίνομαι αν το βρεις 12 Χρόνια μετά [emoji85]

Κλασσικά: Tapatalk

makisvl
03-05-21, 10:44
Toν Μουστόπουλο τον θυμάται κανείς;
Είχε και αυτός τη "δική" του σειρά από κιτ. Το κατάστημα γύρω στα 1986 το είχε στη Μπόταση. Είχα πάρει μικροπομπό, ενισχυτή 50W και κάτι τρεχαντήρια.

83760

radioamateur
03-05-21, 14:39
Αν κάποιος έχει το σχεδιάκι με το αυτοταλάντωτο bd139 έστω θα ήμουν υπόχρεος

sot1
03-05-21, 18:42
Αν κάποιος έχει το σχεδιάκι με το αυτοταλάντωτο bd139 έστω θα ήμουν υπόχρεοςhttps://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58029&page=2

makisvl
03-05-21, 20:58
Αν κάποιος έχει το σχεδιάκι με το αυτοταλάντωτο bd139 έστω θα ήμουν υπόχρεος




Το BD139 αντικαθιστούσε το 2Ν2219 στο αυτοταλάντωτο "1watt" (σε κάποια άλλη έκδοση) στο κιτ του ο POP22W.

Επειδή δεν μπόρεσα να εισάγω εδώ την σάρωση την ανέβασα στο λινκ
https://file.io/zXHuLd7hyEqU

πιστεύω να σου κάνει. Πρόσεχε τον πυκνωτή ανάδρασης τον έχουν λάθος στο σχέδιο.

radioamateur
04-05-21, 19:36
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις το σχέδιο στο link όμως έχει διαγραφει

Ακρίτας
04-05-21, 21:09
Δεν είναι για το BD139 αλλά είμαι σίγουρος ότι κάνει. Είχαμε φτιάξει άπειρα τέτοια (http://radio-circuits.blogspot.com/2011_02_15_archive.html) με διάφορα τρανζίστορ.

radioamateur
05-05-21, 00:23
Ευχαριστώ πολυ