PDA

Επιστροφή στο Forum : Sprint Layout 5.0



kopla
20-08-09, 04:21
Είμαι στο evaluation... και μαλλον (99%) θα παω για αγορά του. Εχω καποιες απορίες όμως:blush:. Αν ξέρει κανείς..

1. Με το connections ενώνω καποιες επαφές. Πως κανω μετά την πραγματική ένωση (copper) χωρίς το AutoRoute ?

2,3 ... coming soon:lool:

moutoulos
20-08-09, 06:18
Χωρίς το connections, μόνο με το "track", και εφόσον το επιλέξεις, ρυθμίζεις το track width (πλάτος χαλκού).

kopla
20-08-09, 16:40
Εδώ ερχονται τα 2,3 κτλ :001_unsure:

Ενα πρόβλημα είναι ότι αν θελω να μετακινήσω ενα εξάρτημα προς τα κάτω για παράδειγμα, οι αγωγοί δεν θα ακολουθήσουν τις επαφές. Αυτό συμβαίνει και με το track αλλά και με το connections-Autoroute. Οπότε μετα τη μετακινηση πρέπει να φτιάξω τα τελικά σημεία να είναι στο κέντρο της επαφής (pad). Εκτός και αν κανω unroute, και κατευθείαν autoroute.

Εδώ έρχεται και το αλλο πρόβλημα, ότι με τα corners που έχει, μπορεί να δημιουργήσω χαλκό υπό όλες τις μοίρες. Προσωπικά θέλω μόνο 135 μοίρες.

tasosmos
20-08-09, 19:10
Αυτα προκυπτουν απο την φιλοσοφια του προγραμματος.

Αν θελεις μπορεις να επιλεξεις πολλα στοιχεια μαζι με το ποντικι και να τα μεταφερεις μετα, η για μεγαλυτερη ευκολια τα επιλεγεις, δεξι κλικ build group και μετα τα πας οπου θες.
Υποψιν οτι οπως και να το κανεις ετσι θα μεινουν κολλημενα μονο μεταξυ τους, πχ αν εχεις σημειο Α, σημειο Β και ενα διαδρομο αναμεσα και μετακινησεις Α και διαδρομο θα πρεπει να μεγαλωσεις παλι τον διαδρομο για να φτασει στο Β.

Οσον αφορα τις γωνιες τo default ειναι αυτο που θες, απλα σχεδιαζε συνεχομενα και στις βγαζει αμβλειες. Μην κανεις δεξι κλικ και σου διακοπτει τον διαδρομο πανω σε γωνια.