PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για PC



Ulysses
20-08-09, 17:59
1)Εδώ και ένα μήνα,ανοίγοντας στα windows,μου εμφανίζεται ένα μήνυμα με τίτλο "οδηγός εγκατάστασης - Windows Genuine Advantage".Πως μπορώ να το κάνω να μην εμφανίζεται,μου σπάει τα νεύρα!!!
2)Επειδή απο hardware-software είμαι άσχετος,ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή σε Intel Core 2 Duo (τώρα έχω έναν παλαιολιθικό).
Αν αγοράσω απο το Πλαίσιο τον επεξεργαστή,είναι ένα τσιπάκι που το κουμπώνω στη μητρική και παίζει ή πρέπει να εγκαθιστώ προγράμματα,να σκαλίζω ρυθμίσεις ή τίποτα BIOS?Επίσης συνοδεύεται απο ανεμιστήρα ή βάζω τον παλιό?

her
20-08-09, 18:16
Δεν μπορείς να βάλεις ότι επεξεργαστή θες. Πρέπει να το υποστηρίζει η motherboard. Αν είναι πολύ παλιά που λες τότε πρέπει να βάλεις και άλλη motherboard. Αυτές βέβαια είναι σχετικά φθηνές. Ανάλογα τι θες αλλά κάπου στα 50-80 ευρώ στοιχίζει καινούργια.

Αν προσέξεις οι επεξεργαστές αναφέρουν και ένα socket ανάλογα των τύπο τους. Αυτό θα πρέπει να είναι ίδιο ακριβώς με την μητρική σου αλλιώς δεν θα μπορέσεις να τον βάλεις καν τον επεξεργαστή

Για το πρώτο ερώτημα νομίζω ότι έχω κάτι αλλά θα σου το πω αύριο με σιγουριά για να το δοκιμάσω πρώτα.

plouf
20-08-09, 19:30
με τίτλο "οδηγός εγκατάστασης - Windows Genuine Advantage

πρεπει να το εγκαταστήσεις.... ειναι για να εντοπίζει πειρατικά windows χωρις crack.....

lastid
20-08-09, 19:31
Δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση για αλλαγή CPU. Δώσε μάρκα και μοντέλο να σου πώ μεχρι τί μπορείς να βάλεις.
Μπορείς να βάλεις τον παλιό ανεμιστήρα, αλλά να βάλεις τον καινούριο που θα έχει η cpu, γιατί συμπεριλαμβάνεται στην τιμή και συνήθως είναι πιο αποδοτικός.
Συμφωνώ με τον Ηρακλή ότι μάλλον είναι καλύτερα η αλλαγή μητρικής, όμως εκεί πιθανόν και να πας ξανά για εγκατάσταση Windows και θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για ταλαιπωρία.
Η λύση για το Windows Genuine Advantage με ενδιαφέρει και μένα γιατί το έβγαλε και σε ένα φίλο μου.

Ulysses
20-08-09, 20:32
Εχωέναν τεχνικό που τα σκαλίζει αλλά λείπει σε άδεια και δεν θέλω να τον ενοχλείσω.Για τα πειρατικά προγράμματα,ώρες ώρες λέω να πάρω το original να μην έχω τέτοιες σκοτούρες.Και στο nero 9 που μου έβαλε,πάω να φορτώσω απο cd στον HDD τραγούδια και δεν τα φορτώνει.Ενώ σε άλλο υποφάκελο μου δείχνει τα περιεχόμενα του cd.Και εχθές που πήγα Πλαίσιο έβλεπα το nero9 με το κουτί του original και το σκεφτόμουνα να το πάρω..

για την μητρική μου είπε ο τεχνικός πως είναι λίγο απλή αλλά δεν χρειάζεται αλλαγή παρά μόνο με τον επεξεργαστή θα κάνω καλύτερη δουλειά.Θα σας φορτώσω σύντομα την μητρική να μου πείτε..

Super thanx !

Ulysses
20-08-09, 21:34
Καταρχήν,εδώ είναι ο υπολογιστής από την αναβάθμιση που του έκανα πριν 3 μέρες.
Καινούρια οθόνη,πληκτρολόγιο,ποντίκι,εξ.σκληρός,πύργος,κάρτα γραφικών,μνήμη.
Τώρα θέλω να του βάλω κάρτα ήχου καλή,εσωτερικό 500GB και επεξεργαστή.
Τώρα φοράει Intel (R) Celeron D CPU 3.06 GHZ 1.50GB RAM

http://img43.imageshack.us/img43/5108/21153438.jpg

Εδώ είναι το εσωτερικό του..
Κάρτα ήχου+γραφικών πως τις βλέπετε?

http://img35.imageshack.us/img35/8470/39268275.jpg

http://img44.imageshack.us/img44/9905/39810589.jpg

http://img517.imageshack.us/img517/4415/96312387.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/394/21241917.jpg

Σε αυτήν την φώτο,ήθελα να μου πείτε εκείνο το βύσμα που λέει AC 97 τι ακριβώς είναι?
Επίσης το ένα usb το έβαλα στο USB1 πάνω στη μητρική ενώ το άλλο USB το έβαλλα στο USB2 αλλά βγάζει και ένα μικρό φυσάκι που λέει GND.Τι διαφέρει από το πρώτο?
Επίσης ο εσωτερικός σκληρός που θα πάρω να είναι SATA έτσι για να συνδεθεί πάνω στην μία από τις 2 εισόδους..Τι διαφέρουν από τις θύρες IDE?

http://img38.imageshack.us/img38/826/24801545.jpg

dbsjro
20-08-09, 22:11
Για το μηνυματακι περι g3n1un κτλ εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45242)
Δοκιμασμενο...

her
20-08-09, 22:30
Άρα δεν είναι παλιός ο υπολογιστής σου. Γράψε μας όμως και το μοντέλο τις μητρικής σου.
Το φις ac97 αν θυμάμαι καλά, ήταν χρήσιμο πριν αρκετά χρόνια στις μονάδες cd player. Θυμάμαι ότι αν δεν έβαζες και αυτό το καλώδιο και έβαζες να παίξει ο υπολογιστής ένα cd μουσικής τότε δεν ακουγόταν ο ηχος. Οπότε με το καλώδιο αυτό ήσουν οκ. Τώρα ποια δεν χρειάζεται από όσο ξέρω.
Οι sata δίσκοι είναι ποιο γρήγοροι από τους κλασικούς IDE. Βέβαια με τους SATA μπλέκεις εύκολα !!!
Αυτό που λες με την γείωση , ναι δεν χρειάζεται και στις 2 θύρες γείωση (GND)

tasosmos
20-08-09, 22:45
Καρτα ηχου δεν χρειαζεται αφου εχει την ενσωματωμενη της μητρικης εκτος κι αν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις.
Επισης ο επεξεργαστης σου ειναι υπεραρκετος για σερφαρισμα και απλες εργασιες.
Αν θελεις να τρεχεις απαιτητικα παιχνιδια ή αλλα πολυ βαρια προγραμματα τοτε μαλλον θα πρεπει να αλλαξεις και μητρικη και καρτα γραφικων και μνημες.
Απ'οτι καταλαβαινω δεν ασχολεισαι με παιχνιδια οποτε οπως ειναι ισως με εναν σκληρο δισκο μεγαλυτερο εισαι μια χαρα.

Το βυσματακι που γραφει AC 97 ειναι για την εισοδο-εξοδο ηχου (μικροφωνο-ακουστικα) στο μπροστα μερος του κουτιου.
Συνηθως ειναι συνδεδεμενο παραλληλα με ενα αλλο που γραφει HD audio και βαζεις το 1 απο τα 2 αναλογα με το header που εχει η μητρικη σου, στις καπως πιο καινουργιες ειναι το HD audio.

her
20-08-09, 22:55
Το βυσματακι που γραφει AC 97 ειναι για την εισοδο-εξοδο ηχου (μικροφωνο-ακουστικα) στο μπροστα μερος του κουτιου.
Συνηθως ειναι συνδεδεμενο παραλληλα με ενα αλλο που γραφει HD audio και βαζεις το 1 απο τα 2 αναλογα με το header που εχει η μητρικη σου, στις καπως πιο καινουργιες ειναι το HD audio.

Ναι αυτό το καλώδιο φαίνετε να έρχεται από τις μπροστινές θύρες του κουτιού σου. Αρα είναι όπως τα λέει o Τάσος. Πάντως σαν φις είναι το ίδιο και για την χρήση που περιέγραψα ποιο πάνω

Ulysses
20-08-09, 22:57
Βέβαια με τους SATA μπλέκεις εύκολα !!!

Τι εννοείς Ηρακλή?

Nemmesis
20-08-09, 23:54
εγω θα σου ελεγα πριν φορτωσεις το μηχανημα να παρεις εκα ΚΑΛΟ τροφοδορικο... απο εκει και περα ενα κλασικο μηχανημα που και επεξεργαστη να του βαλεις καλο μετα θα λες θελω μητρικη-γραφικων ποιο μετα θα λες αντε να κανω και ενα raid να δω διαφορες... και καταληγεις υδροψυξη με λιγο overclocking :001_smile: αν το συνεχεισεις παμε για φρεον και πειραγμα μεχρι και ρευματα , clocks ολα στο φουλ με ενα μηχανημα να ισοροπει μεταξη λειτουργιας και crash:001_tt2: (οπς παρασειρθηκα... για αλλον μιλαω)

στο θεμα μας.. το πισι αν επιτρεπαιτε για τι δουλειες το θελεις για να ξερουμε να προτεινουμε τι ειναι καλητερο για σενα και οχι τι ειναι καλητερο για εμας :wiink:

her
21-08-09, 00:10
Ειδικά στους στα windows xp αλλά και τα ποιο παλιά υπήρχε στης αρχές ειδικά πρόβλημα μεγάλο. Όταν πήγαινες να κάνεις εγκατάσταση στα windows τότε δεν σου έβρισκε δίσκο. Ο λόγος ήταν ότι δεν ήταν μέσα εσωτερικά περασμένα τα drivers των sata. Τα vista δεν έχουν πρόβλημα. Πλέων όλοι οι δίσκοι βγαίνουν σε SATA, SATA2 οπότε μην πάρεις δίσκο IDE μιας και τέτοια προβλήματα δεν είναι συχνά.
Οι SATA , SATA2 έχουν διαφορά σε ταχύτητα μεταξύ τους.



εγω θα σου ελεγα πριν φορτωσεις το μηχανημα να παρεις εκα ΚΑΛΟ τροφοδορικο... :wiink:


Nemmesis γιατί θεωρείς ότι το τροφοδοτικό είναι το παν στον υπολογιστή; Δεν θα ήταν προτιμότερο να ‘’επενδύσει’’ τα παραπάνω λεφτά π.χ σε μνημη ; εγώ πάντως προτιμώ να παίρνω ένα τροφοδοτικό ποιο απλό τις τάξεις 40-50 ευρώ !

Triton
21-08-09, 00:25
Nemmesis γιατί θεωρείς ότι το τροφοδοτικό είναι το παν στον υπολογιστή; Δεν θα ήταν προτιμότερο να ‘’επενδύσει’’ τα παραπάνω λεφτά π.χ σε μνημη ; εγώ πάντως προτιμώ να παίρνω ένα τροφοδοτικό ποιο απλό τις τάξεις 40-50 ευρώ !

Μέγα λάθος διότι.
Ενα καλό τροφοδοτικό είναι το Α και το Ω για όλες τις ηλ. συσκευές.
Είναι ανθεκτικότερο απο ένα φτηνό.
Είναι μεγαλύτερο σε ισχύ και δεν υπερθερμαίνεται.
Η διαφορά τιμής δεν το καθιστά απαγορευτικό.
Ολα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα την καλή λειτουργεία του υπολογ. και την ασφάλεια των δεδομένων μας.

Σε ένα φτηνιάρικο το οποίο έσκασε πριν κάποια χρόνια ,πέρασαν τα 220 στη γραμμή των 12 και των 5v ακόμα και τα ανεμιστηράκια κόλλησαν δεν γυρνούσαν ούτε με το χέρι.Δεν σου λέω για τους 2 δίσκους που είχα μέσα.Και να φανταστής πως είχα τον ένα για backup :crying:

her
21-08-09, 00:46
Φαντάζομαι ώμος ότι αυτή η περίπτωση είναι πολύ σπάνια και πολύ ακραία. Γιατί συνήθως απλά καίγετε. Δεν δημιουργούν περεταίρω προβλήματα στον υπολογιστή. Επίσης πολύ συχνή αιτία να χαλάσει είναι με μικρές υπερτάσεις τις ΔΕΗ. Αν είναι το τροφοδοτικό πολύ καλό ίσως και να μην χαλάσει. Αλλά γενικά δεν δημιουργούν άλλα προβλήματα

Από την πείρα μου σε ηλεκτρονικά πράγματι το τροφοδοτικό είναι η κύρια αίτια σε βλάβες. Στους υπολογιστές ώμος δεν έχω δει προβλήματα από τροφοδοτικό. (εκτός από το να χαλάσει φυσικά). Αυτό που είναι συχνό είναι σκληρός δίσκος και μητρική. Εκτός αν ευθύνεται το τροφοδοτικό για τις βλάβες αυτές αν και δεν το νομίζω.

Δεν είμαι απόλυτος για αυτά αλλά αυτή είναι η άποψη μου και δεν λέω είναι ίσως και λανθασμένη.

Υ.Σ όταν λέω για φθηνό τροφοδοτικό δεν εννοώ κάτι με 20 ευρώ

tasosmos
21-08-09, 01:23
Οταν λεει καλο δεν νομιζω να εννοει τροφοδοτικο των 100+ €, απλα ενα τροφοδοτικο αξιοπιστο και επωνυμο των 50-60€.
Εκει υπαρχει μεγαλη διαφορα σε ποιοτητα και αξιοπιστια σε σχεση με αυτο που εχει το οποιο απ'οσο φαινεται ειναι μαλλον φτηνιαρικο.

Υπαρχουν σιγουρα αυξημενες πιθανοτητες να προκληθουν βλαβες σε αλλα εξαρτηματα απο ενα κακο τροφοδοτικο, οι περισσοτερες αν οχι ολες οι συσκευες στο πισι δεν εχουν προστασια απο προβληματα τροφοδοσιας.

jim.ni
21-08-09, 03:43
αγόρασες: κουτί (με τροφοδοτικό?), πληκτρολόγια, ποντίκι, οθόνη, εξ.σκληρός, κάρτα γραφικών, μνήμη

θα αγοράσεις: επεξεργαστή, μητρική ίσος, εσ.δίσκο, κάρτα ήχου, (dvd-rw να
βάλω?, μήπως blue-ray?) καλό τροφοδοτικό ?

συμπέρασμα: αυτό δεν λέγετε αναβάθμιση (=πεταμένα λεφτά) αλλά καινούργιος υπολογιστής. Δηλ βάζεις ότι έβγαλες πάλι στο παλιό κουτί
και έχεις 2 υπολογιστές!!!!!!

συμπέρασμα του συμπεράσματος : οι υπολογιστές ΔΕΝ αναβαθμίζονται! αυτό είναι μύθος!! Οταν έρχεται η ώρα να αλλαχτεί cpu πλέων έχουν βγει καινούργια socket= άλλη μητρική=άλλες μνήμες, sata=άλλοι δίσκοι
και πάει λέγοντας, εκτός αν αλλάζετε μηχάνημα κάθε 6 μήνες.
Ετσι το μόνο που θα κερδίσετε είναι 50€ σύνολο και ένα δωμάτιο παλιά
ανταλλακτικά που θα προσπαθείτε μάταια να πουλήσετε.
Το καλύτερο είναι καινούργιος υπολογιστής "κάθε τόσο" (=ανάλογα την τσέπη) και τον παλιό για πειράματα, linux, ιντερνετ για να μην κολλάει ιούς ο καινούργιος αν είναι επαγγελματικός κτλ.
Αν πάλι δεν θέλετε τον παλιό μπορείτε να το δωρίσετε κάπου (σίγουρα με 50-100€, γιατί τόσο θα πάρετε αν τον πουλήσετε όλο μαζί, μπορείτε να κάνετε ευτυχισμένο ένα παιδί, ανίψι, ίδρυμα κτλ ή φοιτητή όπως έκανε ο kokar!!!)
ή κατευθείαν για ανακύκλωση!!!!

:wiink:

Ulysses
21-08-09, 08:16
Αυτό που λες είναι σωστό,ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ,αλλά δεν παίζω παιχνίδια.Μόνο σερφινγκ κάνω.Αρα δεν με ενδιαφέρει για την ώρα.Εναν επεξεργαστή θα βάλω και τέλος.Τον σηκώνει η μητρική τον επεξεργαστή που σας είπα?

salalas
21-08-09, 09:03
Παιδιά για το Windows Genuine Advantage αν δεν έχει γίνει εγκατάσταση και απλά βγάζει μήνυμα για να το εγκαταστίσετε τότε αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι το εξής.
1. πατάτε alt+ctrl+del και πάτε στις διεργασίες και απενεργοποιήτε την διεργασία με όνομα WgaTray.exe
2. μετά πάτε ο υπολογιστής μου\C:\WINDOWS\system32 και εκεί ψάχνετε για ένα φάκελο με όνομα KB905474 και τον διαγράφετε.
Εγώ το έκανα και δεν μου ξανά βγήκε μήνυμα πότε απλά προσέχω να μην κατεβάσω αυτήν την ενημέρωση.

lastid
21-08-09, 11:59
H P4M890M σηκώνει Core2 Duo.
Αλλά και ο Celeron 3.06GHz που λες ότι έχεις, δεν είναι παλαιολιθικός. Μπορεί να μην δεις τόσο μεγάλη διαφορά όσο φαντάζεσαι τώρα ότι θα δεις. Τί συχνότητα σκέφτεσαι για τον Duo?

Ulysses
21-08-09, 23:54
Δημήτρη,μη με ρωτάς για συχνότητες και τέτοιες ορολογίες,ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΩ..
Μέχρι 100€ για επεξεργαστή δίνω.

Πάντως ένα αρχειάκι που δίνετε στο rapidshare για να μην βγαίνουν οι αυτόματες ενημερώσεις,το δοκίμασα και δεν άλλαξε κάτι..

dbsjro
22-08-09, 02:41
Στειλε μου πμ μην κλειδωθει το Thread

briko
22-08-09, 12:06
συμπέρασμα του συμπεράσματος : οι υπολογιστές ΔΕΝ αναβαθμίζονται! αυτό είναι μύθος!!

:wiink:

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα οτιδήποτε σας λέει κάποιος άλλος είναι για να σας πουλήσει φύκια
Πρακτικά η μόνη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις είναι επέκταση μνήμης

PM για το genious