PDA

Επιστροφή στο Forum : Κτυπτογράφηση φακέλων, αρχείων



gep58
23-08-09, 11:20
Καλημέρα στο forum.
Στην εργασία μου, χρησιμοποιώ ένα flash memory στο οποίο έχω αποθηκευμένα διάφορα σχεδιαστικά αρχεία από ηλεκτρικούς πίνακες μηχανημάτων.

Αυτά τα σχέδια έχουν αναπτυχθεί από προσωπική σχεδίαση, βήμα-βήμα, αφού τα πρωτότυπα των κατασκευαστών είτε δεν υπάρχουν είτε έχουν χαθεί τμήματα από κάποια.

Τα στοιχεία έχουν συλλεχτεί εκτός του ωραρίου εργασίας, καθαρά από προσωπικό ενδιαφέρον και για να μπορώ να ανταποκριθώ ευκολότερα και γρηγορότερα στις υποχρεώσεις μου.

Πιστεύοντας λοιπόν ότι πρόκειται για πνευματική ιδιοκτησία, αφού η επιχείρηση δεν αναγνωρίζει τίποτα επι πλέον,
θέλω σ΄αυτά τα αρχεία ή τους φακέλους που τα περιέχουν, να μην έχει πρόσβαση ο καθένας, που τυχόν πέσει στα χέρια του το αποθηκευτικό μέσο, αλλά μόνο εγώ είτε χρησιμοποιώντας κάποιον κωδικό είτε με κάποιον τρόπο να είναι ορατά μόνο σε μένα.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο βοήθημα των windows ή κάποιο άλλο πρόγραμμα κρυπτογράφησης;

ΥΓ. Το σχεδιαστικό πρόγραμμα που χρησιμοποιώ (sPlan 6.0) δεν έχει δυνατότητα κρυπτογράφησης.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
gep58

her
23-08-09, 11:40
Υπάρχει το πρόγραμμα το Cryptext το οποίο κλειδώνει των φάκελο ή τα αρχεία σου. Για να τα ξεκλειδώσεις χρειάζεσαι κωδικό άλλα και το πρόγραμμα εγκατεστημένο στον υπολογιστή. Μια ποιο παλιά έκδοση που είχα (3,21) δεν υποστήριζε windows vista. Κάποια ποιο καινούργια μάλλον θα υποστηρίζει. Υποτίθεται ότι δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να ανακτήσεις ξανά τα αρχεία σε περίπτωση που ξεχάσεις τον κωδικό – άρα δεν μπορούν να σου το ξεκλειδώσουν κάποιος αν δεν ξέρει τον κωδικό.

electrifier
23-08-09, 11:59
Υπάρχει το πρόγραμμα το Cryptext (...)
Όχι, όχι, μακριά από πατέντες κρυπτογράφησης των διαφόρων προγραμμάτων.


Απλά βάλε τα αρχεία σου σε *.rar με κωδικό 10 ψηφίων και πάνω που να θυμάσαι και να μην είναι κοινός κι έχεις καθαρίσει. Αν εκεί που θα βάλεις το φλασάκι δεν υπάρχει πρόγραμμα που να ανοίγει rar, τότε πολύ απλά μπορείς α) να φτιάξεις auto-extracted rar (SFX, το προτείνω) ή 2) να κατεβάσεις το 7-zip και αφού το εγκαταστήσεις αντιγράφεις το φάκελο του προγράμματος από τα Program Files μέσα στο φλασάκι και είσαι έτοιμος.
Είναι η πιο απλή και η πιο ασφαλής λύση για να ασφαλίσεις τα δεδομένα σου.

stom
23-08-09, 12:30
Αυτο που προτεινεις δεν ειναι καθολου πρακτικο για αρχεια που πρεπει να διαβαζονται, και να ενημερωνονται συχνα.
Ενα usb stick προετοιμασμενο με truecrypt ειναι απολυτα ασφαλες και ταυτοχρονα πρακτικό.
http://www.truecrypt.org/

lastid
23-08-09, 12:49
Κι εγώ συμφωνώ για το Truecrypt. Είναι η κορυφή και επιτρέπει εύκολη χρήση αφού δοθεί ο κωδικός.
Προσοχή όμως στο "εύκολη": Αν βάλεις το usb στο PC, δώσεις τον κωδικό και ξεκλειδώσει και μετά λείπεις μία,δύο,πέντε ώρες από το PC σου, τα δεδομένα σου μένουν πρακτικά εκτεθειμένα για τις ώρες αυτές.

HFProject
23-08-09, 13:10
Υπάρχουν και Flash Disk με FingerPrint.

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=145001

Είναι το ασφαλέστερο κατά την γνώμη μου.

electrifier
23-08-09, 13:36
Αυτο που προτεινεις δεν ειναι καθολου πρακτικο για αρχεια που πρεπει να διαβαζονται, και να ενημερωνονται συχνα.
Ενα usb stick προετοιμασμενο με truecrypt ειναι απολυτα ασφαλες και ταυτοχρονα πρακτικό.
Εντάξει, χαίρω πολύ. Αλλά θα πρέπει και ο από εκεί υπολογιστής να έχει το πρόγραμμα εγκατεστημένο, δεν το βλέπω για πιο πρακτικό. Δε μιλάμε για κανά σκληρό δίσκο με άπειρα αρχεία μέσα, για κάποια projects μιλάμε που προφανώς είναι σχετικά μικρά αρχεία, όχι τίποτα φοβερό, οπότε τα rar είναι η καλύτερη, πιο συμβατή και πραγματικά ασφαλής λύση, γι αυτό το είπα...

Υ.Γ. Αν κάτσουμε και το αναλύσουμε, τότε μόνο και μόνο με το που ανοίγεις τα αρχεία σου σε ξένο υπολογιστή, θεωρητικά το έχεις χάσει το παιχνίδι. Αλλά δεν είναι τραβηγμένη περίπτωση, μερικά έτοιμα projects είναι.

stom
24-08-09, 11:02
Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν βλεπω καποιο προβλημα στο να ειναι το προγραμμα εγκατεστημενο.. Τα data δεν τα παει βολτα κανεις, ουτε ειναι ξενος ο υπολογιστης.
Και το rar εγκατασταση θελει επισης.
Μια χαρα λυση ειναι το rar αμα θες να στειλεις κατι encrypted με mail, αλλα οχι για να το ανοιγεις καθε μερα και να κανεις update 3-4 file και να το ξανακλειδωνεις...
Ακρως βαρετο και σπαστικο. (το εχω κανει... αρκετες φορες,..)
Οσο για ολο το δισκο με απειρα αρχεια, ας το ξεχασουμε καλυτερα, αν θελουμε τα αρχεια να ανοιξουν σημερα....

electrifier
24-08-09, 11:19
Τα data δεν τα παει βολτα κανεις, ουτε ειναι ξενος ο υπολογιστης.
Και βόλτα τα πάει και σε ξένο υπολογιστή, αλλιώς δε θα ρώταγε. Προφανώς μιλάει για διασφάλιση των αρχείων σε περίπτωση που λείψει για λίγο από τον υπολογιστή στην εργασία του ή που χάσει το φλασάκι.
Διάβασε καλύτερα το αρχικό post:

θέλω σ΄αυτά τα αρχεία ή τους φακέλους που τα περιέχουν, να μην έχει πρόσβαση ο καθένας, που τυχόν πέσει στα χέρια του το αποθηκευτικό μέσο, αλλά μόνο εγώ είτε χρησιμοποιώντας κάποιον κωδικό είτε με κάποιον τρόπο να είναι ορατά μόνο σε μένα.


Και το rar εγκατασταση θελει επισης.
Από πότε? Ήδη έχω πει δύο τρόπους χωρίς εγκατάσταση.

lastid
24-08-09, 13:22
Και το Truecrypt υπάρχει σε portable μορφή (χωρίς εγκατάσταση).

Καλό θα ήταν το password protection που έχουν τα ZIP, τα οποία ανοίγουν και σαν folders. Δεν το συνιστώ όμως γιατί δεν κάνει. Μόλις τώρα δοκίμασα τα εξής:
- Έφτιαξα έναν φάκελλο
- Του έριξα δύο PDF μέσα
- Τον μετέτρεψα σε ZIP
- Του πρόσθεσα password (Μενού -> Αρχείο -> Προσθήκη κωδικού πρόσβασης)
Μέχρι εδώ, καλά. Μόλις πάω να ανοίξω ένα PDF, μου ζητάνε τα Windows κωδικό. Με ψιλοχαλάει λίγο που τα ονόματα των PDF φαίνονται, αλλά ας πούμε ότι δεν πειράζει και τόσο.
Κατόπιν, έριξα ένα τρίτο PDF μέσα στον φάκελο. Guess what: To τρίτο PDF ανοίγει χωρίς κωδικό! :cursing:

Εναλλακτικές λύσεις: Flasάκι με προεγκατεστημένο software για κλείδωμα partition (π.χ. Kingston Data Traveler) ή με fingerprint sensor.

electrifier
24-08-09, 13:48
Άλλο zip, άλλο rar, όταν μιλάμε για κρυπτογράφηση.

her
24-08-09, 14:00
Ποιοι είναι οι λόγοι που δεν σου αρέσουν τα προγράμματα κρυπτογράφησης ;

Εγώ ξέρω μόνο έναν αλλά και αυτό σπάνια γίνεται.
Κάποια προγράμματα που σου καταργούν των κωδικό εισόδου των windows σου λέει ότι αν έχεις κρυπτογραφημένα αρχεία στον υπολογιστή ενδέχεται να χαθούν. Κατά τα άλλα νομίζω ότι είναι αξιόπιστα τα προγράμματα κρυπτογράφησης.


Έχω και μια άλλη λύση με την οποία μπορείς να κρύψεις ένα αρχείο μέσα σε μια φωτογραφία. Δηλαδή έχεις μια φωτογραφία και μέσα εκεί είναι και το αρχείο που θες να κρύψεις. Δεν ξέρω ώμος αν είναι για αρχεία pdfή αν γίνεται σε μια φωτογραφία να μπουν πολλά αρχεία..

HFProject
24-08-09, 14:51
Σε κάθε αρχείο μπορείς να κρύψεις και άλλα stream.

electrifier
24-08-09, 15:10
Έχω και μια άλλη λύση με την οποία μπορείς να κρύψεις ένα αρχείο μέσα σε μια φωτογραφία. Δηλαδή έχεις μια φωτογραφία και μέσα εκεί είναι και το αρχείο που θες να κρύψεις. Δεν ξέρω ώμος αν είναι για αρχεία pdf ή αν γίνεται σε μια φωτογραφία να μπουν πολλά αρχεία..
Αυτό λες εσύ κρυπτογράφηση? Αυτό λέγεται στεγανογραφία και δεν έχει σχέση με κρυπτογράφηση, ούτε καν δυσκολεύει κανέναν...

Από άποψης ασφαλείας, ΕΙΘΙΣΤΕ να επιλέγουμε προγράμματα που χρησιμοποιούν γνωστούς καλούς αλγορίθμους, όπως ο AES και όχι προγραμματάκια του στυλ "κρύβουν φακέλους/αρχεία/διαμερίσματα/καραμέλες" ή που χρησιμοποιούν ανόητες πατέντες ή άγνωστους αλγορίθμους της φαντασίας αυτού που το προγραμμάτισε. Καλές επιλογές είναι πχ το truecrypt που αναφέρθηκε, τα κρυπτογραφημένα rar και άλλα.
Από άποψης χρηστικότητας, στη συγκεκριμένη περίπτωση θα επέλεγα rar, δεδομένου του πώς διατυπώθηκε το ζητούμενο.

Επίσης όπως αναφέρθηκε, υπάρχουν κάποια φλασάκια που ενσωματώνουν αξιόλογη hardware κρυπτογράφηση και νομίζω κάποιο που είχα δει κάποτε είχε κουμπιά πληκτρολόγησης του κωδικού πάνω στο φλασάκι. Βέβαια δεν ξέρω πού μπορείς να τα βρεις αυτά και πόσο κοστίζουν...

Γιώργος Ανώνυμος
24-08-09, 15:51
Από τη στιγμή που δε γνωρίζεις με πιό τρόπο κρυπτογραφείται η πληροφορία στο Χ πρόγραμμα, εγώ θα συμφωνούσα με το συνάδελφο που προτείνει κωδικοποίηση σε επίπεδο συμπιεζμένου αρχείου rar με ισχυρό κωδικό. Υπάρχουν αρχές οι οποίες αναφέρονται στα χαρακτηριστικά ισχυρών κωδικών όπου δεν παίζει ρόλο μόνο ο αριθμός των ψηφίων των κωδικών αλλά και οι συνδιασμοί αλφανουμερικών χαρακτήρων με μικτή σειρά (γράμματα και ψηφία). Γενικά ένας κωδικός οκτώ αλφανουμερικών χαρακτήρων κατ'ελάχιστο θεωρείται δυνατός. Πέραν λοιπόν της αρχής των κωδικών, υπάρχει η αρχή της κωδικοποίησης rar ή τύπου rar όπου το δυαδικό συμπιεσμένο αρχείο κωδικοποιείται σε πολύ χαμηλό επίπεδο και είναι πρακτικά απολύτως κλειδωμένο με την προϋπόθεση πάντα του σύνθετου κωδικού που αναφέραμε. Με απλά λόγια δεν σπάει όπως τα προγράμματα!!! Τα όποια σπαστήρια για rar και άλλα συμπιεστικά είναι γεννήτριες συνδιασμών που βασίζονται στην παραδοχή του σχετικά απλοϊκού κωδικού. Δεν είμαι σίγουρος αν ούτε η ΝΑΣΑ μπορεί να παράγει και να στρεσσάρει το αρχείο ισχυρού κωδικού με τόσο πολλούς κωδικούς ώστε κάποια στιγμή να κλειδώσει τον σωστό!!!

Εύχομαι τα σχέδιά σου να γίνουν πιό απόρθυτα από αυτά του ΝΑΤΟ...

Χαιρετώ
Γιώργος

her
24-08-09, 17:06
Αυτό λες εσύ κρυπτογράφηση? Αυτό λέγεται στεγανογραφία και δεν έχει σχέση με κρυπτογράφηση, ούτε καν δυσκολεύει κανέναν...


Δεν μίλησα εγώ για κρυπτογράφηση. Μίλησα για να ΚΡΥΨΕΙ. Αν άλλος δεν το ξέρει αυτό δυσκολεύετε να φανταστεί ότι αυτό το αρχείο δεν είναι φωτογραφεία αλλά περιέχει αλλά πράγματα. Και ούτε ήταν αυτό που του πρότεινα αμέσως. Εγώ για πρόγραμμα κρυπτογράφησης ανέφερα από το πρώτο μήνυμα, από την αρχή.
Για κρυπτογραφήσει είχα πει ποιο πρόγραμμα θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει !

electrifier
25-08-09, 03:38
Δεν μίλησα εγώ για κρυπτογράφηση.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο βοήθημα των windows ή κάποιο άλλο πρόγραμμα κρυπτογράφησης;


Για κρυπτογραφήσει είχα πει ποιο πρόγραμμα θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει !

Ποιοι είναι οι λόγοι που δεν σου αρέσουν τα προγράμματα κρυπτογράφησης ;
...όπως το Cryptext? Μια εύκολη προγραμματιστικά πατέντα κρυπτογράφησης με RC4? Περιττό να σου πω πως σπάει για την πλάκα. Για να κρύβεις τα αρχεία από τους φίλους σου κάνει (όπως κάνει και το να τα στεγανογραφήσεις ή να τα μετονομάσεις απλά, ο άλλος θα μπερδευτεί) αλλά μιλώντας για κρυπτογράφηση, σε καμία σοβαρή υπηρεσία δε θα το επέλεγαν στον αιώνα τον άπαντα. ΔΕ λέω πως ζητάει τίποτα φοβερό ο φίλος, αλλά αφού υπάρχει η δυνατότητα να επιλέγεις κάτι σωστό μπορείς να το κάνεις.