PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με δεύτερο HDD sata



kanibalfase
24-08-09, 14:35
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το pc πρόσφατα του έβαλα δεύτερο σκληρό 500Gb δούλεψε κανονικά για περίπου 2 μήνες μετά αφότου τον έβγαλα για να αλλάξω case τον τοποθέτησα πάλι αλλα δεν τον βρίσκει το σύστημα:confused1:
Ευχάριστο προκαταβολικά.

her
24-08-09, 14:43
Αν και δεν μας λες πολλές πληροφορίες ... τι windows εχεις ; Έχεις και άλλον σκληρό δίσκο ; Το BIOS των βρίσκει το σκληρό δίσκο ;

Πιθανόν να έχεις ορίσει στην ίδια καλοδιοταινία δυο συσκευές master ή slave. Τον σκληρό δίσκο των βάζεις ως master και το cd rom ως slave.
Επίσης κοίτα και τις τροφοδοσίες αν είναι οκ.

Πήγαινε ο υπολογιστής μου --- > δεξί κλικ --- > Διαχείριση και δες αν τον εμφανίζει εκεί

kanibalfase
24-08-09, 14:50
windows xp home edition sp 2, ειναι ο δευτερος σκληρός δίσκος, sata και η δυο, το BIOS βρησκει των ενα μονο, η τροφοδοσίες ειναι ενταξει.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο driver;

moutoulos
24-08-09, 15:43
Όταν λες case τι εννοείς?, Frame? εξωτερικό κουτί USB ?.
Ή τις συρταρωτές θήκες που μπαίνουν σε 3,5 πάνελ μπροστά
στο ΠΣ.

kanibalfase
24-08-09, 15:57
Το κουτί από full tower το έκανα midi tower διότι έπιανε χορό.

moutoulos
24-08-09, 16:11
Δηλαδή συνδέεται πάνω στη μητρική με SATA. Αλλαξέ του SATA θέση
πάνω στη μητρική ...

kanibalfase
24-08-09, 16:18
Το έκανα ήδη και δεν πιάνει ο δίσκος δουλεύει αλλα δεν τον αναγνωρίζει το BIOS και γενικά το σύστημα όλο

moutoulos
24-08-09, 16:34
Δηλαδή σε άλλον υπολογιστή ο δίσκος δουλεύει κανονικά?.

kanibalfase
24-08-09, 16:37
Μάλλον ναι διότι κάνει θόρυβο γυρίζουν τα δισκάκια

her
24-08-09, 16:37
Καταρχάς πρέπει να τον αναγνωρίσει το bios άσχετα με το τι κάνει τα windows. Αν είσαι σίγουρος ότι είναι σωστά συνδεδεμένος τότε κάνε αναβάθμιση στο bios.


Επίσης θα ήταν καλό, αν έχεις βέβαια, να έβαζες το cd από windows Vista και να προχώρησες προς εγκατάσταση.

Δεν το λέω αυτό για να κάνεις εγκατάσταση στα vista αλλά για να δεις αν τα vista βρήκαν τον σκληρό δίσκο. Επειδή τα vista έχουν μέσα τους ενσωματωμένους πολλούς drivers είναι πολύ πιθανών να τον δουν τον σκληρό δίσκο και τότε βλέπουμε τι θα κάνουμε.


Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει κάποια καλύτερη ιδέα αλλά εγώ έτσι θα ενεργούσα.

moutoulos
24-08-09, 16:39
Καταρχάς πρέπει να τον αναγνωρίσει το bios άσχετα με το τι κάνει τα windows. Αν είσαι σίγουρος ότι είναι σωστά συνδεδεμένος τότε κάνε αναβάθμιση στο bios.


Μα αφού αναφέρει οτι δούλευε πριν, για 2 μήνες, απλά κουτί
άλλαξε.


Μάλλον ναι διότι κάνει θόρυβο γυρίζουν τα δισκάκια

Πρέπει να το ξέρεις σίγουρα, για να μην υπάρχει αμφιβολία αν φταίει ο δίσκος ...

kanibalfase
24-08-09, 16:42
Αναβάθμιση πως κάνει το BIOS δεν ξέρω αλλα άμα φταίει το BIOS δεν θα τον διάβαζε και όταν τον πρωτοέβαλα

her
24-08-09, 16:43
Ναι αλλά δεν γίνετε αυτό. Αφού τον έχει συνδέσει σωστά τότε δεν μπορεί να φταίει κάτι άλλο.. έκτος και αν κάτι χάλασε κάτι. π.χ. καλώδιο sata..
:blush:



edit:
Δεν ξέρω παιδιά… αφού είναι συνδεδεμένος σωστά τότε σίγουρα θα πρέπει να λειτουργήσει….
Για να μην λειτούργει από την στιγμή που το hardware είναι εντάξει τότε πάμε σε πρόβλημα software… για αυτό έκανα την σκέψη αυτή…

kanibalfase
24-08-09, 16:45
Θα το δοκιμάσω στο pc του φίλου μου και θα σας πω

kanibalfase
24-08-09, 16:47
Δοκίμασα και με άλλο καλώδιο αλλα τίποτα

her
24-08-09, 16:52
Α κάτι ακόμα μια φορά μου είχε τύχη να μην ακουμπά καλά η μια τροφοδοσία του σκληρού. Δηλαδή έπαιρνε κανονικά τα 12V αλλά τα 5V είχαν χαλαρώσει εσωτερικά με αποτέλεσμα να μην ακούμπαγε καλά παρόλου που είχε μπει όλη η φύσα στον σκληρό..

Βbios update κάνεις και μέσω των windows. Ψάξε στο internet με το μοντέλο τις μητρικής σου.

kanibalfase
25-08-09, 11:52
Παιδιά ο σκληρός δίσκος δουλεύει αλλα το pc δεν ανάβει τώρα δηλαδή ανάβει για λίγο και μετά σβήνει.:cursing: