PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνική επαννεκίνηση υπολογιστή



blueriver
24-08-09, 23:50
Σημερα μου παρουσιαστηκε το εξης προβλημα ,ο υπολογιστης εκανε ξαφνικα επαννεκινηση ,μηπως γνωριζετε αν ηταν τυχαιο γεγονος ; η κατι αλλο .
Παλαιοτερα οταν ειχα γραμμη ISDN και συνδεα το netmod με usb μου το εκανε ,και τελικα το συνδεσα με σειριακη και δεν ειχα τετοια προβληματα,αλλα τωρα εδω και 4 χρονια εχω adsl και δεν το χρησιμοποιώ .

Radiometer
25-08-09, 00:17
Δες μήπως έχεις κάνα πρόβλημα με την θερμοκρασία του επεξεργαστή σου επίσης δες και τις μνήμες RAM

moutoulos
25-08-09, 00:19
Αν σου το έκανε μια φορά και μόνο ..., μη δίνεις σημασία.

KOKAR
25-08-09, 01:00
ποιο πολύ το βλέπω για δυσλειτουργία του τροφοδοτικού....
το έχεις πολύ καιρό το μηχάνημα?
αν μπορείς άνοιξε το και δες τους ηλεκτρολυτικούς αν είναι φουσκωμένοι

blueriver
25-08-09, 11:29
Καταρχας να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

Κοκαρ τροφοδοτικο και μητρικη εχω αλλαξει πριν 3 μηνες ολοκαινουργια του κουτιου.
Radiometer 1,30 ωρα το ειχα ανοιχτο το pc και απλα σερφαριζα ,ουτε του συνδεσα κατι ουτε τιποτα,λες στην 1,30 ωρα να ζεσταθηκε ; με θερμοκρασια δωματιου 27 c .
Μουτουλε αν δεν το ξανακανει λες να ηταν τυχαιο γεγονος ;μπορει να συμβει δηλαδή αυτο ;

Aν το ξανακανει απο που μου συστηνετε να το ψαξω πρωτα και να προχωραω σταδιακα το ψαξιμο ;

axel
25-08-09, 12:09
Αν δεν στο ξαναέκανε ,μην ασχολείσαι μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός.Μια στιγμιαία βύθιση τάσης δικτύου θα μπορούσε να προκαλέσει επανεκίνηση. Αν επιμένει να το κάνει φόρτωσε ένα live cd με linux για να εξασφαλίσεις πως δεν φταίει ο σκληρός. Μέτρα τις μνήμες μήπως έχει χτυπήσει καμια και αν όλα δείχνουν καλά και το πρόβλημα συνεχίζει, το πιο πιθανόν είναι να έχει προβλημα το τροφοδοτικό. (είχα και εγώ πρόβλημα με συνεχείς επανεκιννήσεις και τελικά με αλλαγή τροφοδοτικού έστρωσε...):001_smile:

blueriver
25-08-09, 12:16
Αν δεν στο ξαναέκανε ,μην ασχολείσαι μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός.Μια στιγμιαία βύθιση τάσης δικτύου θα μπορούσε να προκαλέσει επανεκίνηση. Αν επιμένει να το κάνει φόρτωσε ένα live cd με linux για να εξασφαλίσεις πως δεν φταίει ο σκληρός. Μέτρα τις μνήμες μήπως έχει χτυπήσει καμια και αν όλα δείχνουν καλά και το πρόβλημα συνεχίζει, το πιο πιθανόν είναι να έχει προβλημα το τροφοδοτικό. (είχα και εγώ πρόβλημα με συνεχείς επανεκιννήσεις και τελικά με αλλαγή τροφοδοτικού έστρωσε...):001_smile:

Αν ηταν βυθιση στιγμιαια θα την επιανε το upc που εχω ,αλλα anyway ,μου λες πως μετριουνται οι μνημες γιατι δεν γνωριζω .

axel
25-08-09, 13:23
εγώ χρησιμοποιώ το memtest86 είναι αξιόπιστο και δωρεάν.ψάξε στο google και θα το βρεις