PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθμός Συγκόλλησης



ganagnost02
28-08-09, 13:02
Γεια σας, χτες μου χάλασε μετά από αρκετό καιρό το κολλητήρι μου, ένα jbc, το είχα πολλά χρόνια, σκέπτομαι να πάρω έναν σταθμό συγκόλλησης.
Βρήκα τον παρακάτω το έχει δουλέψει κανένας ?
Ή πως τον βλέπετε ?οι ποιο έμπειροι.
Ευχαριστώ


http://cgi.ebay.com/SMD-Rework-Soldering-Station-HOT-AIR-IRON-2in1_W0QQitemZ260466757621QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item3ca5074ff5&_trksid=p3286.c0.m14

kopla
28-08-09, 15:10
ΛΟΛ

Θα το αγοράσω σε λίγες μέρες από τον ίδιο πωλητή. Εχω ήδη μιλήσει μαζί του !!!

ganagnost02
28-08-09, 15:47
ΛΟΛ

Θα το αγοράσω σε λίγες μέρες από τον ίδιο πωλητή. Εχω ήδη μιλήσει μαζί του !!!

ελα, ωραια, αντε περιμενω εντυπωσεις..ανταλλακτικα κτλ.. εχει ? τι σου εχει πει ?

kopla
28-08-09, 17:20
Μπορείς να αγοράσεις τα πάντα από αυτόν. Ό,τι χρειαστείς και ας μην το εχει στο EBAY.

ganagnost02
28-08-09, 18:59
Μπορείς να αγοράσεις τα πάντα από αυτόν. Ό,τι χρειαστείς και ας μην το εχει στο EBAY.


καλά ετσι λένε όλοι στο EBAY όταν τους στείλεις τα λεφτά εκτός, εξαφανίζονται.. γι' αυτό προσοχή.

kopla
28-08-09, 19:47
Πριν αγοράσουμε κοιτάμε και το "σκορ" του κάθε πωλητή.
Αν αγοράζεις με PAYPAL, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

kopla
28-08-09, 19:50
Α, και κατι άλλο. Εχω πληρώσει με το paypal και εκτός EBAY. Στο συμβόλαιο που μου στελνουν τους λεω να γράψουν τις ονομασίες των προϊόντων που αγόρασα. Τότε μόνο το κανω δεκτό και τους πληρώνω. Όλα είναι κια χαρα μεχρι στιγμής.

ganagnost02
28-08-09, 19:57
Α, και κατι άλλο. Εχω πληρώσει με το paypal και εκτός EBAY. Στο συμβόλαιο που μου στελνουν τους λεω να γράψουν τις ονομασίες των προϊόντων που αγόρασα. Τότε μόνο το κανω δεκτό και τους πληρώνω. Όλα είναι κια χαρα μεχρι στιγμής.

Ζητάς συμβόλαιο ποιο πριν δηδ ? το ξερω κα το paypal και τις κομπίνες που μπορεις να κανεις απο εκει.. όλα θέλουν λίγο προσοχή

kopla
28-08-09, 20:15
Του λεω στο συμβόλαιο που θα στείλει (paypal invoice-request funds) να εχει γράψει όλα τα αντικείμενα που πρόκειται να στείλει και για τα οποία θα πληρωθεί.
Επειτα υπάρχει και το paypal resolution center για τις "στραβές". Το ίδιο το paypal σε καλύπτει για αγορές εως $500 νομίζω (σε περίπτωση που δεν τα πάρει απο τον πωλητή).

lynx
28-08-09, 21:16
99 USD o σταθμος + 35USD handling and shipping και ποσα θα πληρωσετε στο τελωνειο?! :001_unsure:

kopla
28-08-09, 21:30
Θα βαλει φθηνότερη τιμή.
Μπορεί να γραψει οτι ειναι δώρο ή επισκευή

Έχω παραγγείλει πολύ ακριβότερα πράγματα εκτός EU (hong kong, america, ...) και δεν εχω πληρώσει ποτε τελωνείο ως τωρα.

TSAKALI
28-08-09, 22:26
Βασικα δεν ξερω αν θα πρεπε να ποσταρω, μια και απο οτι φαινεται
μαλλον εχετε αποφασισει , τι θα αγορασετε..
αλλα νομιζω σαν το WELLER δεν εχει, το 90 τοις 100 των επαγγελματιων
αυτο χρησιμοποιει. εγω προσωπικα εχω δυο 24αβολτα τροφοδοτουμενα
απο τροφοδοτικα για φορητους υπολογιστες , οποτε ειναι και μετακινουμενα, μια και δεν πιανουν πολυ χωρο...
φιλικα..Σαββας

kopla
28-08-09, 23:48
Σαββα καλά εκανες και πόσταρες. Αλλο πραγμα το τι θα αγοραστεί και αλλο πραγμα μια γνώμη.

Θα το είχα ήδη πάρει αλλά προτίμησα να κάνω κατι άλλες αγορές. Και μιας και το καθυστέρησα, ψάχνω για weller πιθανώς (κολλητήρι, όχι σταθμό), αλλά να μπορώ να βρω και όλες τις μύτες. Θελω να εχει hoof και conical bent (ελπίζω να γράφονται έτσι).
Επίσης αν είναι δυνατόν, το θερμαντικό στοιχείο να είναι στην μύτη. Πολλά ζητάω ?

TSAKALI
29-08-09, 00:30
κοιτα..αυτο που δουλευω εγω ειναι ΜΟΝΟ το κολλητηρι απο τον σταθμο,
και το τροφοδοτω με switching τροφοδοτικο απο laptop (24v)
φιλε μου δεν ξερω πως λεγονται αυτα που λες, παντως αν μου ηταν απαραιτητα θα τα ηξερα, γιατι δεν κανω και λιγες κολλησεις..
1 κιλο καλαι σε 4 μηνες περιπου. και ειναι και ξεκουραστο γιατι το καλωδιο
ειναι ελαφρυ και το στελεχος κοντο δηλαδη ερχεται σαν στυλο στο χερι,
ας πουμε τα αντεξ δεν με βολευουν γιατι ειναι λιγο μακρυ..
τελος παντων εσυ αποφασιζεις...

kopla
29-08-09, 00:40
conical bent tip: Κοίτα στο 1:07
hoof: Κοίτα στο 2:33
YouTube - Lead-Free Multi Lead Soldering | Soldering Tips | B.E.S.T.

leosedf
29-08-09, 01:02
Καλά είναι τα weller αλλα μέχρι ένα σημείο.

Προτιμώ τα ERSA οπως τον i-CON 2

kopla
29-08-09, 01:46
Ένα ERSA multitip C25 (25W) έχω

P@s@ris!
29-08-09, 02:48
μην φοβάσαι για τις αγορές μέσω e-bay....έχω κάνει πάρα πολλές.....και ποτέ δεν έιχα πρόβλημα..πάντα βέβαια ψωνίζω από αξιόπιστα μέλη..με 98+ αξιοπιστία....

επίσεις υπάρχει και το paypal στην μέση,......

εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το ZD - 912

http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=ZD-912&page=2

για αγορές από Αμερική στείλε μου πμ να σου πω πως θα τις κάνεις.....

SV1EDG
29-08-09, 08:27
Εξαρτάται πόσο σοβαρά θέλεις να ασχοληθείς.Προσωπικά προτιμώ τον W3000M (http://www.cooperhandtools.com/brands/CF_Files/model_detail.cfm?upc=037103224859) ή PRC2000 της PACE (http://www.techni-tool.com/static-products/pace/612PA0132.html) .Και τα δύο είναι επαγγελματικές λύσεις με το αντίστοιχο κόστος.

ganagnost02
29-08-09, 10:03
99 USD o σταθμος + 35USD handling and shipping και ποσα θα πληρωσετε στο τελωνειο?! :001_unsure:

τπτ ... :D

τα παραπάνω που έχετε ανεβάσει είναι πολύ καλύτερα σιγουρα, άλλα έχουν και την 3πλη τιμή, :-s για καποιον που δεν θα χρεισιμοποιει επαγγελματικα τον σταθμο, πιστευω πως ειναι περιτα λεφτα.