PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος fm



DHMHTRHS M
28-08-09, 15:28
Για σας είμαι ο Δημήτρης και θα ήθελα μια απάντηση. έχω φτιάξη ένα πομπό στα fm ,kai αντί την 6146 έβαλα την 807 .θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που ξέρη κάτι παραπάνω ,

KOKAR
28-08-09, 15:41
η 807 έχει μέγιστη συχνότητα τους 80ΜΗz

δες εδώ (http://www.gjohanson.com/Homesite/TOOLS/Manual/807.html)

WIZARD
28-08-09, 15:50
λαθος λαμπα ,εβαλες
η 807 ειναι για τα μεσαια

DHMHTRHS M
28-08-09, 16:00
ok!! ευχαριστω!!

Γιώργος Ανώνυμος
28-08-09, 16:14
Δημήτρη,

για μένα: μη μασάς, βγαίνει μία χαρά!!!

Την είχα φτιάξει αυτοταλάντωτη, βγήκε μιά χαρά και πολύ εύκολα!!! Με γλυκιά διαμόρφωση και μου έδινε την εντύπωση πως δεν... χαμπάριαζε: ούτε κοκκινίσματα, ούτε τίποτε. Μάλλον η κεφάλα της ήθελε και άλλα... volts φυσικά!!!

Όλες οι μεσαιατζούδες λάμπες με ονομαστικά στοιχεία κατά RCA, SYLVANIA κλπ. μέχρι 30Mhz στην απλή τους έκδοση βγαίναν μία χαρά. Κάποιοι ισχυρίζονταν μόνο πως οι EL509/519 δεν συντόνιζαν με τίποτε. Δεν το έχω τσεκάρει προσωπικά αλλά δεν το ασπάζομαι διότι η συγκεκριμένη λάμπα μου δείχνει σαν μία ενισχυμένη έκδοση της 504.

Αυτό που θα ήθελα να ακόυσω είναι μία 813 στα FM!!! Μάλλον ξεπερνούσε την φαντασία για να το αποτολμήσει κάποιος...

Γράψε νέα!!!

itta-vitta
28-08-09, 19:01
Δημήτρη,

για μένα: μη μασάς, βγαίνει μία χαρά!!!

Την είχα φτιάξει αυτοταλάντωτη, βγήκε μιά χαρά και πολύ εύκολα!!! Με γλυκιά διαμόρφωση και μου έδινε την εντύπωση πως δεν... χαμπάριαζε: ούτε κοκκινίσματα, ούτε τίποτε. Μάλλον η κεφάλα της ήθελε και άλλα... volts φυσικά!!!

Όλες οι μεσαιατζούδες λάμπες με ονομαστικά στοιχεία κατά RCA, SYLVANIA κλπ. μέχρι 30Mhz στην απλή τους έκδοση βγαίναν μία χαρά. Κάποιοι ισχυρίζονταν μόνο πως οι EL509/519 δεν συντόνιζαν με τίποτε. Δεν το έχω τσεκάρει προσωπικά αλλά δεν το ασπάζομαι διότι η συγκεκριμένη λάμπα μου δείχνει σαν μία ενισχυμένη έκδοση της 504.

Αυτό που θα ήθελα να ακόυσω είναι μία 813 στα FM!!! Μάλλον ξεπερνούσε την φαντασία για να το αποτολμήσει κάποιος...

Γράψε νέα!!!


Στην πράξη βγαίνει και στα εφ-εμ η 807 παρ' όλο που τα στοιχεία της δεν το αναφέρουν. Μόνο που πρέπει να δουλέψει σε χαμηλή σχετικά τάση, μέχρι 450 βολτ και όχι στα 750 που είναι η μέγιατη τάση ανόδου. Κι εγώ την είχα βγάλει κάποτε στα εφ-εμ και σαν αυτοταλάντωτη και με βαθμίδες(ταλ-εξ).

itta-vitta
28-08-09, 19:04
Σ' ένα παλιό βιβλίο, τις "ηλεκτρονικές κατασκευές" του Αδ. Κόμπου, εκδόσεως 1972 περίπου, αυτό με το κίτρινο εξώφυλλο, υπάρχει σχέδιο πομπού εφ-εμ με την 807. Εκεί το είχα δει.

Γιώργος Ανώνυμος
31-08-09, 09:02
Καλή βδομάδα,

Ηλία αν έχει κάποια διαφοροποίηση από τα υπόλοιπα σχέδια αυτοταλάντωτων ή driver κλπ. ίσως θα άξιζε τον κόπο να το δημοσιεύσεις!!!

Γιώργος