PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη συχνοτητας τηλεχειρισμου....



jimamakas
31-08-09, 20:41
Καλησπερα σε ολους!!!επειδη ολες μου οι συσκευες αναπαραγωγης ειναι σε ασχετη θεση απο την τηλεοραση εχω εγκαταστισει ενα av switcher τηλεχειριζομενο για να επιλεγω αναμεσα σε διαφορες πηγες dvd δορυφορικο δεκτη κτλπ το προβλημα μου ειναι οτι οταν χρησιμοποιω τον τηλεχειρισμο του δορυφορικου καποια κουμπια ταιριαζουν με την επιλογη των πηγων με αποτελεσμα να αλλαζει η εισοδος του επιλογεα ,το αναποδο δεν συμβαινει δηλαδη το τηλεχειρηστιριο του επιλογεα δεν επιρεαζει καθολου τον δεκτη

τι μπορω να κανω για να λυσω το προβλημα μου :confused1:υπαρχει τροπος να αλλαξω την συχνοτητα εκπομπης-ληψης του επιλογεα η να μειοσω το ευρος των συχνοτητων που δεχεται ;;

ευχαριστω εκ τον προτερον

her
01-09-09, 05:22
Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι.
Μόνο με αλλαγή τις συσκευής αυτής σε άλλη μάρκα.

HFProject
01-09-09, 07:40
Ούτε εγώ το νομίζω. Πόσσες συσκευές έχεις; και πόσες εισόδους η τηλεόραση;

Μήπως υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος σύνδεσης;

jimamakas
01-09-09, 13:13
Ούτε εγώ το νομίζω. Πόσσες συσκευές έχεις; και πόσες εισόδους η τηλεόραση;

Μήπως υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος σύνδεσης;

το προβλημα δεν ειναι οι εισοδοι τις της τηλεορασης(ειναι υπεραρκετες)αλλα το οτι ειναι σε ασχετη θεση και δεν μπορει να αλλαξει αλλα και να ερθουν οι συσκευες κοντα στην τν......η εγκατασταση εχει ως εξης

jimamakas
01-09-09, 13:17
Ούτε εγώ το νομίζω. Πόσσες συσκευές έχεις; και πόσες εισόδους η τηλεόραση;

Μήπως υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος σύνδεσης;


Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι.
Μόνο με αλλαγή τις συσκευής αυτής σε άλλη μάρκα.

Δεν μπορω εγω η δεν γινεται αυτο που ζηταω;

her
01-09-09, 13:45
Δεν γίνεται.
Ίσως ώμος να μπορέσεις να κάνεις την δουλεία σου και με ένα άλλο τρόπο.
Υπάρχει μια συσκευή η οποία είναι ασύρματη αναμετάδοση εντολών τηλεχειριστήριου. Αν χρησιμοποιήσεις αυτή την συσκευή τότε οι υπέρυθρες του τηλεχειριστήριου δεν θα βρίσκουν και τον δέκτη σου παρά μονό την συσκευή που θες να χειριστείς.


Αυτή η συσκευή αποτελείτε από δυο κομμάτια. Ένας πομπός και ένας δέκτης. Βάζεις το πομπό εκεί που είναι η τηλεόραση σου και το δέκτη εκεί που είναι τα μηχανήματα σου. Ο δέκτης ώμος έχει έξοδο υπερύθρων μέσω ενός καλωδίου που το τοποθετείς πάνω στο ‘’ματάκι’’ της συσκευής σου. Έτσι δεν θα χειρίζεται όλες τις συσκευές παρά μόνο την συσκευή που έχει τοποθετηθεί το καλωδιακι.

Αν δεν το κατάλαβες ρώτα με. Μπορεί να κάνω κάπου λάθος στη σκέψη μου.

jimamakas
01-09-09, 14:23
Δεν γίνεται.
Ίσως ώμος να μπορέσεις να κάνεις την δουλεία σου και με ένα άλλο τρόπο.
Υπάρχει μια συσκευή η οποία είναι ασύρματη αναμετάδοση εντολών τηλεχειριστήριου. Αν χρησιμοποιήσεις αυτή την συσκευή τότε οι υπέρυθρες του τηλεχειριστήριου δεν θα βρίσκουν και τον δέκτη σου παρά μονό την συσκευή που θες να χειριστείς.


Αυτή η συσκευή αποτελείτε από δυο κομμάτια. Ένας πομπός και ένας δέκτης. Βάζεις το πομπό εκεί που είναι η τηλεόραση σου και το δέκτη εκεί που είναι τα μηχανήματα σου. Ο δέκτης ώμος έχει έξοδο υπερύθρων μέσω ενός καλωδίου που το τοποθετείς πάνω στο ‘’ματάκι’’ της συσκευής σου. Έτσι δεν θα χειρίζεται όλες τις συσκευές παρά μόνο την συσκευή που έχει τοποθετηθεί το καλωδιακι.

Αν δεν το κατάλαβες ρώτα με. Μπορεί να κάνω κάπου λάθος στη σκέψη μου.


αυτο που λες το ξερω αλλα δεν γινετε γιατι (με το μυαλο μου τουλαχιστoν)θα κανουμε μια τρυπα στο νερο ..και τι θελω να πω με αυτο οτι παλι θα μεταφερονται και οι εντολες του δεκτη προς τον επιλογεα απλα μεσω του expander γιατι διστυχως αυτα πανε πακετο (δεκτης-επιλλογεας)παντως ειναι απιστευτο!!!!αμα εισαι γκατεμης εισαι και γιατι το λεω αυτο...εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με την τν και τον επιγειο ψηφιακο και αναγκαστικα λογο εγκαταστασεις ειναι και αυτα διπλα διπλα(μονο εκει εχει επιγειο σημα):cursing: και κατι αλλο το οτι το αναποδο δεν συμβαινει εχει να κανει με την ποιοτητα τον συσκευων η απλα ετσι ετυχε:confused1:

τν ..lg
digital ter-sat .... yu-ma-tu(δουλευω μονο το επιγειο απο αυτον)
επιλογεας απο tele
δορυφορικος ....digimax

her
01-09-09, 14:44
παλι θα μεταφερονται και οι εντολες του δεκτη προς τον επιλογεα απλα μεσω του expander γιατι διστυχως αυτα πανε πακετο (δεκτης-επιλλογεας)παντως ειναι απιστευτο!!!!



Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Πάντως με το σύστημα αυτό έχεις επιλεκτικότητα στην συσκευή που θα χρησιμοποιήσεις. Το μειονέκτημα είναι ότι το ένα τηλεχειριστήριο θα στοχεύει τον δέκτη απευθείας ενω το άλλο θα στοχεύει την ασύρματη αναμετάδοση. Εκτός και αν μπλέκουν παραπάνω από δυο συσκευές.

jimamakas
01-09-09, 15:02
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Πάντως με το σύστημα αυτό έχεις επιλεκτικότητα στην συσκευή που θα χρησιμοποιήσεις. Το μειονέκτημα είναι ότι το ένα τηλεχειριστήριο θα στοχεύει τον δέκτη απευθείας ενω το άλλο θα στοχεύει την ασύρματη αναμετάδοση. Εκτός και αν μπλέκουν παραπάνω από δυο συσκευές.

αυτο που λες εχει λογικη αλλα διστυχως ισως δεν λυση το προβλημα λογο της αρκετα μεγαλης εμβελειας - αντανακλασεις των εντολων του τηλεκοντρολ του δεκτη,θα ειναι σιγουρα καλυτερα απο οτι τωρα αλλα μαλλον δεν αρκει

jimamakas
01-09-09, 15:04
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Πάντως με το σύστημα αυτό έχεις επιλεκτικότητα στην συσκευή που θα χρησιμοποιήσεις. Το μειονέκτημα είναι ότι το ένα τηλεχειριστήριο θα στοχεύει τον δέκτη απευθείας ενω το άλλο θα στοχεύει την ασύρματη αναμετάδοση. Εκτός και αν μπλέκουν παραπάνω από δυο συσκευές.

αυτο που λες εχει λογικη αλλα διστυχως ισως δεν λυση το προβλημα λογο της αρκετα μεγαλης εμβελειας - αντανακλασεις των εντολων του τηλεκοντρολ του δεκτη,θα ειναι σιγουρα καλητερα απο οτι τωρα αλλα μαλλον δεν αρκει :saad:

crown
07-09-09, 09:40
Το προβλημα ειναι γνωστο.
Οι δεκτεs σου digimax & yumatu ταυτιζονται τα χειριστηρια τουs με την tv lg και συμβαινει μονο σε αυτεs τιs συσκευεs.Δεν υπαρχει λυση