PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα επιτήρησης τάσης τηλεφ. γραμμής;



sat3x1
03-09-09, 15:21
Παιδιά προσπαθώ να βρω ενα σχετικά απλό κύκλωμα το οποίο να επιτηρεί την τάση της τηλεφωνικής γραμμής και
στην περίπτωση που γίνει διακοπή της τάσης (πχ αν κόψει κάποιος το τηλεφωνικό καλώδιο να οπλίσει ενα ρελέ) φυσικά
να μην επηρεάζεται από μεταβολές της τάσης παρά μόνο όταν η τάση γίνεται μηδέν. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; Ευχαριστώ.

moutoulos
03-09-09, 15:29
Γιάννη πολύ περίεργο το απλό κύκλωμα που λες ...
Τι εννοώ ?, επιτήρηση τάσης που λες στην τηλεφωνική γραμμή δεν γίνεται,
και αυτό γιατί δεν είναι σταθερή. Άλλη τάση σε stby, και άλλη όταν σε καλούν.
Αν οπλίσει το ρελέ που λές, τι θα γίνει?, θα δώσει τάση στην τηλεφωνική γραμμή?.
Διακοπή της τάσης (τηλεφωνικής γραμμής) δεν γίνεται ποτέ, οπότε δεν χρειάζεται
να ανησυχείς ...
Διορθωσέ με αν δεν κατάλαβα τι εννοείς ...

sat3x1
03-09-09, 18:02
Έχεις δίκιο ίσως δεν ήταν σωστός ο όρος που χρησιμοποίησα. Εννοώ ένα κύκλωμα το οποίο θα συνδέεται παράλληλα με την τηλεφωνική γραμμή μέσα στο σπίτι (θα τροφοδοτείτε με ρεύμα από ξεχωριστώ τροφοδοτικό), και να οπλίζει το ρελέ μόνο όταν η τάση γίνει μηδέν. Στο ρελέ θα έχω συνδέσει πχ ενα φως ή μια σειρήνα το οποίο θα μου δίνει οπτικό ή ηχητικό σήμα αντίστοιχα οτι αποσυνδέθηκε ή ότι κόπηκε το τηλεφ καλώδιο που είναι εξω από το σπιτι γιατί βρίσκεται χαμηλά σε σχετικά προσβάσιμο σημείο.

chs
04-09-09, 02:02
ενα απλο κυκλωματακι ειναι αυτο : http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=37&theid=37&open1=1&open2=6&open3=&thepid=186
αλλα αν το θες για ασφαλεια πχ για καποιο συστημα ασφαλειας δεν θα σου δουλεψει σωστα παντα ...

moutoulos
04-09-09, 08:19
Γιάννη πιστεύω αυτό (http://www.heidenstrom.gen.nz/tli/tli.html) να σου κάνει (οπτική ένδειξη).

stom
04-09-09, 09:30
Δεν νομιζω οτι του κανει αυτο...
Το ζητουμενο ειναι ενα κυκλωμα που να παρακολουθει την ταση της γραμμης που μεταβαλλεται σημαντικα αναλογα με τη λειτουργια και να κλεινει ενα ρελε μονο οταν το τηλεφωνο ειναι πραγματικα κομμενο , (δλδ ταση 0)
Οι τασεις που σημαινει οτι η γραμμη ειναι συνδεδεμενη εχουν ως εξης:
1. on-hook... 50-60 volt DC
2. Ringing... 90VAC 25Hz
3. off-hook... 3-8Vdc, 10-20mA

Ειναι σημαντικο το κυκλωμα να μην τραβαει πολυ ρευμα ειδικοτερα στα 60 volt
Θα ελεγα οτι ενα κυκλωμα με optoisolator θα μπορουσε να το κανει αυτο, αλλα θελει λιγο ψαξιμο.

chs
04-09-09, 10:57
αυτο το κυκλωμα:http: //www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=37&theid=37&open1=1&open2=6&open3=&thepid=186 κανει αυτο που θελει
βεβεα εχει κατασκεβαστει για αλο λογο αλλα η ανδιξει ενος απο τα δυο led διχνει οτι ειναι συνδεδεμενο πανο σε μια γραμμη η οπια εχει ταση...
τωρα το δευτερο το ρυθμιζεις εσυ το που θες να αναψει αναλογα νε τις συσκευες που εχεις επανω...
το ζητουμενο ειναι να κανει αλανχο λιτουρφιας της τηλεφωνικης γραμμης η αν εχει ταση αυτη???
τωρα αν δει οτι του κανει δουλεια θα προσαρμοσει καποιο κυκλωμα πανω σε αυτο για να εχει οπτικη η ηχιτικη η και τα δυο ενδιξη... θελει και λιγο φαντασια...

nveli
04-09-09, 11:38
χρειάζεται κάτι σαν αυτό (http://www.aaroncake.net/circuits/phonecut.asp) αλλά με την προσθήκη κάποιου optocoupler για προστασία.

sat3x1
04-09-09, 16:40
χρειάζεται κάτι σαν αυτό (http://www.aaroncake.net/circuits/phonecut.asp) αλλά με την προσθήκη κάποιου optocoupler για προστασία.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Το κύκλωμα που κάνει για την περίπωση μου είναι αυτο του nveli.

chs
05-09-09, 01:17
παντος το οτι θα ηπαρχει ταση στα καλωδια του τηλεφωνου δεν σιμενει οτι εχεισ και τηλ γραμμη...
στο λεω αυτο γιατι στα συστηματα ασφαλειας παλιοτερα ελεγχαν την τηλ. γραμμη καπως ετσι με αποτελεσμα οι μαγκες οταν ηθελαν να το παραβιασουν εκοβαν την τηλ. γραμμη και τισ εδιναν ρευμα απο μια μπαταρια 9 βολτ και ολα καλα....

sat3x1
05-09-09, 11:48
παντος το οτι θα ηπαρχει ταση στα καλωδια του τηλεφωνου δεν σιμενει οτι εχεισ και τηλ γραμμη...
στο λεω αυτο γιατι στα συστηματα ασφαλειας παλιοτερα ελεγχαν την τηλ. γραμμη καπως ετσι με αποτελεσμα οι μαγκες οταν ηθελαν να το παραβιασουν εκοβαν την τηλ. γραμμη και τισ εδιναν ρευμα απο μια μπαταρια 9 βολτ και ολα καλα....

Ναι σωστά συμφωνώ. Αν ο κλέφτης έχει γνώσεις τα πραγματα αλλάζουν!

baladofatsas
29-04-14, 21:37
Παιδιά ξέρει κανείς αν παιζει σημαντικό ρόλο η τοποθέτησή του πρίν ή μετά από φίλτρο ADSL?

vasilllis
30-04-14, 08:56
Παιδιά ξέρει κανείς αν παιζει σημαντικό ρόλο η τοποθέτησή του πρίν ή μετά από φίλτρο ADSL?
Το φιλτρο πριν απο το κεντρο μπαινει.Σε καποια κεντρα παιζει σημαντικο ρολο και χωρις φιλτρο δεν μπορει να πραγματοποιησει επικοινωνια.

baladofatsas
12-05-14, 02:13
Το φιλτρο πριν απο το κεντρο μπαινει.Σε καποια κεντρα παιζει σημαντικο ρολο και χωρις φιλτρο δεν μπορει να πραγματοποιησει επικοινωνια.

Ναι για τον πίνακα του συναγερμού συμφωνώ! Για το κύκλωμα που αναφέρεται στο παρών θέμα λέω, αν θα είχε σημασία η τοποθέτησή του πρίν ή μετά από ένα φίλτρο... ;)

dimitris_p
17-07-20, 11:34
Γεια σας.Θελω να φτιάξω το κύκλωμά που υπαρχει εδώ στο 8 μηνυμα. https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46800&p=322256&viewfull=1#post322256

Πως μπορώ να προσθέσω ενα optocoupler για προστασία? Κάποιο σχεδιάγραμμα για το πως θα το συνδέσω στο κύκλωμα?

nick1974
17-07-20, 23:34
Γεια σας.Θελω να φτιάξω το κύκλωμά που υπαρχει εδώ στο 8 μηνυμα. https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46800&p=322256&viewfull=1#post322256

Πως μπορώ να προσθέσω ενα optocoupler για προστασία? Κάποιο σχεδιάγραμμα για το πως θα το συνδέσω στο κύκλωμα?


a this? last year :001_tt2:

https://www.youtube.com/watch?v=n_zNH58DaS8

Δεν υπαρχουν πια τετοιες γραμμες

dimitris_p
18-07-20, 01:23
Φίλε μου vik1974 δεν κατάλαβα προς τι το γέλιο? Λάγο που έχουν περάσει χρόνια? ε και? Εγώ τώρα χρειάζομαι την κατασκευή αυτή.

Ste7ios
18-07-20, 10:37
Η παραδοσιακή τηλεφωνία πλέον αντικαθίσταται από VDSL και Voice over IP (VoIP), δεν υπάρχει πλέον τροφοδοσία, τάση να μετρήσεις...

Το σύγχρονο ανάλογο του θα ήταν να έχεις πλέον κάποιο Arduino ή Raspberry που θα ελέγχει με ping προς το gateway του παρόχου την κατάσταση της σύνδεσης και θα στέλνει κάποιο email, notification ή θα παίζει με ρελέ όπως το άλλο...

nick1974
18-07-20, 11:05
Το σύγχρονο ανάλογο του θα ήταν να έχεις πλέον κάποιο Arduino ή Raspberry που θα ελέγχει με ping προς το gateway του παρόχου την κατάσταση της σύνδεσης και θα στέλνει κάποιο email, notification ή θα παίζει με ρελέ όπως το άλλο...

Ναι αλλά το έχεις ήδη πανω στο router και είναι το λαμπάκι της γραμμής που λέει vdsl η το λαμπάκι του telephony.
Όποτε ο ευκολότερος τρόπος είναι να παρεις το 1.5V και να οδηγήσεις με αυτό ένα ρελε.
Αν για κάποιο λόγο δε θες να επέμβει στο ρουτερ (δεν υπάρχει θέμα αλλά τεσπα) μπορείς να τσιμπήσεις το σήμα με μια οπτική κολλημένη πανω στο λεντακι


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dimitris_p
18-07-20, 14:22
Το led phone στο h300 της vodafone δειχνει 2 καταστάσεις. Η μια ειναι σταθερά αναμμένο και όταν σηκώσεις μια τηλεφωνική συσκευή αναβοσβήνει. Δεν κάνει γι αυτό που θέλω να κανω.

Θελω να κανω το εξης. Έγινε πρόσφατα διάρρηξη στο σπιτι μου και λόγο ότι εχω θέμα χωρείς επίλυση στην γραμμή και σχεδόν 10 φορες την ημέρα πέφτει η vdsl, ο συναγερμός χτύπησε αλλα δεν βρήκε γραμμή εκεινη την στιγμή να με καλέσει.

Θελω λοιπών να εχω backup τηλεφωνικής γραμμής στον συναγερμο σε περίπτωση βλάβης στο σταθερό. Στην αγορά τα έτοιμα γι αυτόν τον σκοπό gprs ειναι αρκετά ακριβά πάνω από τα 100 ευρώ ενώ με 10 ευρώ αγοράζεις κάτι σαν αυτό. https://www.banggood.com/SIM900A-Smart-Electronics-GPRS-A6-Module-Wireless-Extension-Module-GSM-GPRS-Board-p-1111193.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Γι αυτό και θέλω να φτιάξω κάτι για αυτόματη μεταγωγή.

nick1974
18-07-20, 16:06
Το led phone στο h300 της vodafone δειχνει 2 καταστάσεις. Η μια ειναι σταθερά αναμμένο και όταν σηκώσεις μια τηλεφωνική συσκευή αναβοσβήνει. Δεν κάνει γι αυτό που θέλω να κανω.

Θελω να κανω το εξης. Έγινε πρόσφατα διάρρηξη στο σπιτι μου και λόγο ότι εχω θέμα χωρείς επίλυση στην γραμμή και σχεδόν 10 φορες την ημέρα πέφτει η vdsl, ο συναγερμός χτύπησε αλλα δεν βρήκε γραμμή εκεινη την στιγμή να με καλέσει.

Θελω λοιπών να εχω backup τηλεφωνικής γραμμής στον συναγερμο σε περίπτωση βλάβης στο σταθερό. Στην αγορά τα έτοιμα γι αυτόν τον σκοπό gprs ειναι αρκετά ακριβά πάνω από τα 100 ευρώ ενώ με 10 ευρώ αγοράζεις κάτι σαν αυτό. https://www.banggood.com/SIM900A-Smart-Electronics-GPRS-A6-Module-Wireless-Extension-Module-GSM-GPRS-Board-p-1111193.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Γι αυτό και θέλω να φτιάξω κάτι για αυτόματη μεταγωγή.


ok, λοιπον δε ξερω τι συναγερμο εχεις αλλα μηπως μπορουσες να στελνει ταυτοχρονα και το σταθερο και στο gsm? (τωρα δε μου ρχεται ο τροπος αλλα σιγουρα γινεται).
Επισεις δε ξερω για ποια περιοχη μιλας αλλα ακομα και για κανενα χωριο ειναι ακυρο να πεφτει η vdsl καθε μερα, μηπως πρεπει να αλλαξεις παροχο? (με ΟΤΕ δεν ειχα ποτε ΚΑΝΕΝΑ θεμα, οτι ζητησα το ειχα και με το παραπανω. Ακομα και ακομα κι οταν τους παραπονεθηκα για lag σε online games με εξυπηρετησαν Κυριακη! και δε μιλαω για απλο reset αλλα ηρθαν και καναν αλλαγη γραμμης! Καλοι οι φθηνιαρικοι παροχοι αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις. Πολυ παλια που ειχα δοκιμασει forthnet απλα δεν ειχα και dsl και κλασικα ελεγαν πως φταιει ο οτε, το ιδιο και με την hol. Τα ιδια και χειροτερα ειχαν παθει τα πεθερικα μου με τη vodafon, και παει λεγοντας... οτε και παλι οτε)

paulk
18-07-20, 16:09
Το led phone στο h300 της vodafone δειχνει 2 καταστάσεις. Η μια ειναι σταθερά αναμμένο και όταν σηκώσεις μια τηλεφωνική συσκευή αναβοσβήνει. Δεν κάνει γι αυτό που θέλω να κανω.

Θελω να κανω το εξης. Έγινε πρόσφατα διάρρηξη στο σπιτι μου και λόγο ότι εχω θέμα χωρείς επίλυση στην γραμμή και σχεδόν 10 φορες την ημέρα πέφτει η vdsl, ο συναγερμός χτύπησε αλλα δεν βρήκε γραμμή εκεινη την στιγμή να με καλέσει.

Θελω λοιπών να εχω backup τηλεφωνικής γραμμής στον συναγερμο σε περίπτωση βλάβης στο σταθερό. Στην αγορά τα έτοιμα γι αυτόν τον σκοπό gprs ειναι αρκετά ακριβά πάνω από τα 100 ευρώ ενώ με 10 ευρώ αγοράζεις κάτι σαν αυτό. https://www.banggood.com/SIM900A-Smart-Electronics-GPRS-A6-Module-Wireless-Extension-Module-GSM-GPRS-Board-p-1111193.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Γι αυτό και θέλω να φτιάξω κάτι για αυτόματη μεταγωγή.

Μπορείς να πάρεις και ενα απλό τηλεφωνητή, να βάλεις μια καρτα sim και σε περίπτωση συναγερμού να σου έρχεται κλήση απο το σταθερό αλλά και απο την sim.
Στο καταστημα μου αλλά και στο σπίτι μου έτσι το έχω κάνει..
Για την ασφάλεια του σπιτιού σου δώσε παραπάνω λεφτά.. μια φορά θα σου χρειαστεί και πρέπει να δουλεύει σωστά.

Αυτό που θες να κάνεις είναι πατέντα, πες οτι το έκανες και δούλεψε, μπορεί όταν είναι ανάγκη να σου δώσει ειδοποίηση αυτό να μην κάνει τίποτα.

nick1974
18-07-20, 16:12
Μπορείς να πάρεις και ενα απλό τηλεφωνητή, να βάλεις μια καρτα sim και σε περίπτωση συναγερμού να σου έρχεται κλήση απο το σταθερό αλλά και απο την sim.
https://www.emimikos.gr/AG-D20_PSTN_Dialer/

σωστος, ο πιο απλος τροπος.


Παντως παροχοι στυλ vodafon και συστηματα ασφαλειας δεν ειναι και ο καλυτερος συνδυασμος...

elektronio
18-07-20, 16:54
Ο συναγερμός είναι ιδιοκατασκευή;

Οι σύγχρονοι συναγερμοί στέλνουν ένα σήμα κάθε τρία λεπτά στο ΚΛΣ. Η μη αποστολή του σήματος σημαίνει συναγερμό ή πρόβλημα επικοινωνίας. Αν παράλληλα έχεις και αποστολή μέσω GSM ή GPRS έχεις καλύτερη ένδειξη του τι συμβαίνει. Αν π.χ. δεν έχεις σήμα (το τρίλεπτο) και δεν παραβιάστηκε καμία παγίδα τότε μάλλον είναι πρόβλημα στη γραμμή. Αν μπορείς με κάποιο τρόπο αντέγραψε αυτή τη λογική.

nestoras
18-07-20, 16:58
Το led phone στο h300 της vodafone δειχνει 2 καταστάσεις. Η μια ειναι σταθερά αναμμένο και όταν σηκώσεις μια τηλεφωνική συσκευή αναβοσβήνει. Δεν κάνει γι αυτό που θέλω να κανω.

Θελω να κανω το εξης. Έγινε πρόσφατα διάρρηξη στο σπιτι μου και λόγο ότι εχω θέμα χωρείς επίλυση στην γραμμή και σχεδόν 10 φορες την ημέρα πέφτει η vdsl, ο συναγερμός χτύπησε αλλα δεν βρήκε γραμμή εκεινη την στιγμή να με καλέσει.

Θελω λοιπών να εχω backup τηλεφωνικής γραμμής στον συναγερμο σε περίπτωση βλάβης στο σταθερό. Στην αγορά τα έτοιμα γι αυτόν τον σκοπό gprs ειναι αρκετά ακριβά πάνω από τα 100 ευρώ ενώ με 10 ευρώ αγοράζεις κάτι σαν αυτό. https://www.banggood.com/SIM900A-Smart-Electronics-GPRS-A6-Module-Wireless-Extension-Module-GSM-GPRS-Board-p-1111193.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Γι αυτό και θέλω να φτιάξω κάτι για αυτόματη μεταγωγή.

Τι κέντρο συναγερμου εχεις?
Οι περισσοτερα "σοβαροι" πινακες συναγερμων εχουν προγραμματιζομενες pgm εξοδους οπου μπορεις να προγραμματισεις ανα περιπτωση.

Το πιο σωστο ειναι να προγραμματισεις μια pgm να σου ενεργοποιει ενα μεταγωγικο ρελε σε περιπτωση communication error αλλα κι όταν χαθει η γραμμη.

Ετσι θα γυριζεις τον τηλεφωνητη του συναγερμου ειτε στη σταθερη γραμμη ειτε στη gsm συσκευη (οποιαδηποτε κι αν ειναι αυτη).

Τελος, ξανασκεψου την αγορα ενος κανονικου gsm για συναγερμο το ποιο εκτελει αυτοματα τις παραπανω λειτουργιες (ελεγχο σταθερης γραμμης κτλ).
Το module που παρεθεσες θελει προγραμματισμο, τροφοδοσιες κατω των 12V κτλ και σε καμια περιπτωση δεν εχει την οποιαδηποτε πιστοποιηση για τετοια χρηση.

nestoras
18-07-20, 17:00
Ο συναγερμός είναι ιδιοκατασκευή;

Οι σύγχρονοι συναγερμοί στέλνουν ένα σήμα κάθε τρία λεπτά στο ΚΛΣ. Η μη αποστολή του σήματος σημαίνει συναγερμό ή πρόβλημα επικοινωνίας. Αν παράλληλα έχεις και αποστολή μέσω GSM ή GPRS έχεις καλύτερη ένδειξη του τι συμβαίνει. Αν π.χ. δεν έχεις σήμα (το τρίλεπτο) και δεν παραβιάστηκε καμία παγίδα τότε μάλλον είναι πρόβλημα στη γραμμή. Αν μπορείς με κάποιο τρόπο αντέγραψε αυτή τη λογική.

Ισχυει αυτο που λες Μαρκο αλλα στην περιπτωση του νηματοθετη ο οποιος υποστηριζει οτι εχει πολυ συχνες διακοπες μαλλον θα καταντησει εκνευριστικο να τρεχει καθε λιγο και λιγακι να δει γιατι κοπηκε η γραμμη.

dimitris_p
19-07-20, 00:08
Κοιταξτε. Λόγο που είμαι άνεργος προσπαθώ να βρω λύση με το λιγότερο κόστος. Αλλαγή παρόχου δεν γινετε προς το παρόν καθώς το συμβόλαιο ειναι νέο και υπαρχει ρήτρα. Εκτός αυτού ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε και έκανα ελεγχο στην γραμμή το έριξε στην απόσταση από το καφαο προς το σπιτι μου. (είμαι περιπου 1200 μέτρα).Και καταγγελία στην EETT που έκανα άκρη δεν βρηκα. Για 50αρα τώρα δινω 20 ευρώ και η cosmote θέλει 32 ευρώ και με λιγότερο χρονο σε κινητά. Αλλά και δεν υπαρχει εγγύηση ότι αν θα πάω cosmote οτι δεν θα εχω τα ίδια προβλήματα...

O συναγερμός ειναι sigma apolo. Τα 2 pgm ειναι πιασμένα και δεν εχω κενό, θα πρέπει να αγοράσω επέκταση 8αρα. Στον προγραμματισμο pgm υπαρχει επιλογη για διακοπή τηλεφωνικής γραμμής. H εταιρία δινει αυτό εδώ https://www.emimikos.gr/Sigma/Orion-G/ κάλο μηχάνημα αλλα οπως είπα ξεφεύγουμε λόγο κόστους. Τέλος δεν υπαρχει σύνδεση σε ΚΛΣ.

mitsus78
19-07-20, 00:29
Από την στιγμή που έχεις προβλήματα με την γραμμή, τους ζητάς μια βεβαίωση ότι δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα σου και να λύσεις το συμβόλαιο. Αλλιώς δηλώνεις βλάβη κάθε δύο μέρες μέχρι να σου λύσουνε το πρόβλημα ή να σου δηλωσουνε αδυναμία επιλυσης

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dimitris_p
19-07-20, 00:35
Η βλάβη εχει θεωρηθεί από τον ΟΤΕ (μι επιλύσιμη) και λόγο αυτου μου έκαναν έκπτωση. Για να δώσω ξανά βλάβη εχω δικαίωμα ξανά μετά από 6 μήνες Όπως είπα πριν αν οντως ειναι θέμα εξωτερικής καλωδίωσης οπως εχει αναφερει ο τεχνικός του ΟΤΕ ειναι άσκοπο το να φύγω καθώς και με cosmote δεν θα δουλεύει τίποτα.

nick1974
19-07-20, 12:29
Η βλάβη εχει θεωρηθεί από τον ΟΤΕ (μι επιλύσιμη) και λόγο αυτου μου έκαναν έκπτωση. Για να δώσω ξανά βλάβη εχω δικαίωμα ξανά μετά από 6 μήνες Όπως είπα πριν αν οντως ειναι θέμα εξωτερικής καλωδίωσης οπως εχει αναφερει ο τεχνικός του ΟΤΕ ειναι άσκοπο το να φύγω καθώς και με cosmote δεν θα δουλεύει τίποτα.


ο ΟΤΕ στις δικες του γραμμες μια χαρα κοβει το λαιμο του και επιλυει τα παντα.
Πηγαινε σε ενα ΚΕΠ και απλα σπασε το συμβολαιο με τους αχρηστους. Και στην πεθερα μου για συμβολαια της λεγαν και μολις πηγαμε μαζι και τους εριξα τις σχετικες απειλες μια χαρα της το σπασαν και δεν ειχε τοοοσο χοντρα θεματα οπως αυτα που αναφερεις πως εχεις εσυ. Στη δικη σου περιπτωση το σπας για πλακα.
Το οικονομικο ...οκ... σιγουρα ο ΟΤΕ ειναι θεωρητικα ακριβοτερος, αλλα αν συγκρινεις τον ενα παροχο με τον αλλο θα δεις οτι η vodafone ειναι η ακριβη σε σχεση με το τι (δεν) παρεχει

mitsus78
19-07-20, 14:18
Για vdsl, απόσταση >800μετρα από το dslam , βλάβη μπορεί να κριθεί "μη επισκευασιμη"

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nick1974
19-07-20, 16:26
Για vdsl, απόσταση >800μετρα από το dslam , βλάβη μπορεί να κριθεί "μη επισκευασιμη"

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας TapatalkΔε το γνωρίζω αλλά εγώ απλά θα πηγαινα στον ΟΤΕ και θα ρωτουσα επίσημα κι ανεπίσημα αν μεταβώ σ αυτους αν θα το φτιάξουν, και αν υπάρχει όντως κάποιο τεχνικό θέμα ποσα θενε για να το επιλύσουν.
Τα μόνα προβληματα που δεν υπάρχει λυση ειναι θέματα συμπαντικων διαστάσεων κι όχι πραγματα που έτσι κι αλλιώς κατασκευάζουμε εμεις έλεος δηλαδή. Μέχρι οπτική μέχρι το σπίτι θα τους έβαζα να ρίξουν.
Τώρα αν οι λυσεις συμφέρουν η όχι είναι άλλο θεμα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dimitris_p
20-07-20, 22:04
Η vodafone που ανάφερε οτι μπορώ να φύγω χωρείς να πληρώσω τίποτα λόγο που η βλάβη ειναι μι επιλύσιμη. Τώρα αν πάω cosmote λόγο που θα εχω παλι voip, δεν ξέρω ακόμα και με 24αρα αν πάρω θα μου δουλεύει σωστά? Πριν είχα vodafone 24ara pots και όλα δούλευαν σωστά.


Μπορείς να πάρεις και ενα απλό τηλεφωνητή, να βάλεις μια καρτα sim και σε περίπτωση συναγερμού να σου έρχεται κλήση απο το σταθερό αλλά και απο την sim.
Στο καταστημα μου αλλά και στο σπίτι μου έτσι το έχω κάνει..
Για την ασφάλεια του σπιτιού σου δώσε παραπάνω λεφτά.. μια φορά θα σου χρειαστεί και πρέπει να δουλεύει σωστά.

Αυτό που θες να κάνεις είναι πατέντα, πες οτι το έκανες και δούλεψε, μπορεί όταν είναι ανάγκη να σου δώσει ειδοποίηση αυτό να μην κάνει τίποτα.

Αυτο με ενδιαφέρει θα ήθελα αν υπαρχει καποιο λινκ απ την συσκευή να δω τι ακριβως ειναι αυτός ο τηλεφωνητής?

george Mp
20-07-20, 22:32
Η vodafone που ανάφερε οτι μπορώ να φύγω χωρείς να πληρώσω τίποτα λόγο που η βλάβη ειναι μι επιλύσιμη. Τώρα αν πάω cosmote λόγο που θα εχω παλι voip, δεν ξέρω ακόμα και με 24αρα αν πάρω θα μου δουλεύει σωστά? Πριν είχα vodafone 24ara pots και όλα δούλευαν σωστά.



Αυτο με ενδιαφέρει θα ήθελα αν υπαρχει καποιο λινκ απ την συσκευή να δω τι ακριβως ειναι αυτός ο τηλεφωνητής?https://www.skroutz.gr/c/1060/alarm_acces.html?keyphrase=gsm+%CF%84%CE%B5%CF%81% CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF

nick1974
20-07-20, 22:38
Τώρα αν πάω cosmote λόγο που θα εχω παλι voip, δεν ξέρω ακόμα και με 24αρα αν πάρω θα μου δουλεύει σωστά?

γιατι να βαλεις τετοιο πραμα? κανονικα 100 η 200 θα βαλεις (οτι υποστηριζει η περιοχη) κι ας κοψουν αυτοι το λαιμο τους να το φτιαξουν.

dimitris_p
20-07-20, 22:51
γιατι να βαλεις τετοιο πραμα? κανονικα 100 η 200 θα βαλεις (οτι υποστηριζει η περιοχη) κι ας κοψουν αυτοι το λαιμο τους να το φτιαξουν.

Το καφαο υποστηρίζει 200ara μαχ. Oμως αυτά ισχύουν όταν είσαι κοντά. Στην απόσταση που είμαι εγω τα πραγματα ειναι δύσκολα. Διαβάζω στο adslgr.com οτι σε άλλους στην ιδια περιπου απόσταση δουλεύει σωστά το voip σε άλλους οχι και έχουν τα ίδια προβλήματα. Η cosmote σε ερώτηση που έκανα μου είπε οτι πρέπει να γινει ελεγχος στην γραμμή για τι ταχύτητα υποστηρίζει αλλα όταν τους είπα 1200 μέτρα μου τα μάσαγαν και αυτοί....

https://www.skroutz.gr/c/1060/alarm_...B9%CE%BA%CE%BF (https://www.skroutz.gr/c/1060/alarm_acces.html?keyphrase=gsm+%CF%84%CE%B5%CF%81% CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF)

Αυτά τα γνωριζω. Ομως ο Παυλος αναφερει οτι εχει ταυτόχρονα και σταθερή και μέσω gprs.Αυτο θα ήθελα να μάθω πως γινετε? Ποια ειναι η σύνδεση? Γιατί δεν μπορείς να συνδέσεις ταυτόχρονα 2 πηγές πάνω στην είσοδο phone line του συναγερμού.

aktis
21-07-20, 14:00
Η μόνη αξιόπιστη λύση για να καταλάβεις οτι δεν σου εκοψε ο κλέφτης το τηλέφωνο είναι να παρακολουθεις το heartbeat signal που στελνει ο συναγερμός τακτικά ,
όπως κάνουν τα μόνιτορ στην εντατική...
Αυτό μπορεί να γίνει και με σύνδεση VDSL / ADSL (μεσω LAN ) αρκεί η σύνδεση σου να είναι αξιόπιστη και εσύ να μην είσαι καρδιοπαθής και κινδυνεύεις με έμφραγμα αν σου έρθει ειδοποίηση διακοπής επικοινωνίας και νομίσεις σε κλέβουν ... Συνήθως όμως η σύνδεση ( heartbeat , όχι απλή κλήση σε περίπτωση συναγερμού ) με κινητό είναι πιο αξιόπιστη

mtzag
21-07-20, 14:59
vdsl 800 μετρα παιζει με μειωμενη ταχυτητα παραπανω δεν χρειαζετε καν να βαλεις vdsl γιατι δεν υπαρχει ωφελος.
1200 μετρα ξεχνα και τα 200 και τα 100 και τα 50

vasilllis
21-07-20, 18:32
Το led phone στο h300 της vodafone δειχνει 2 καταστάσεις. Η μια ειναι σταθερά αναμμένο και όταν σηκώσεις μια τηλεφωνική συσκευή αναβοσβήνει. Δεν κάνει γι αυτό που θέλω να κανω.

Θελω να κανω το εξης. Έγινε πρόσφατα διάρρηξη στο σπιτι μου και λόγο ότι εχω θέμα χωρείς επίλυση στην γραμμή και σχεδόν 10 φορες την ημέρα πέφτει η vdsl, ο συναγερμός χτύπησε αλλα δεν βρήκε γραμμή εκεινη την στιγμή να με καλέσει.

Θελω λοιπών να εχω backup τηλεφωνικής γραμμής στον συναγερμο σε περίπτωση βλάβης στο σταθερό. Στην αγορά τα έτοιμα γι αυτόν τον σκοπό gprs ειναι αρκετά ακριβά πάνω από τα 100 ευρώ ενώ με 10 ευρώ αγοράζεις κάτι σαν αυτό. https://www.banggood.com/SIM900A-Smart-Electronics-GPRS-A6-Module-Wireless-Extension-Module-GSM-GPRS-Board-p-1111193.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Γι αυτό και θέλω να φτιάξω κάτι για αυτόματη μεταγωγή.

Aυτο δηλαδη ξερεις να το προγραμματισεις να λειτουργεί αλλα δεν ξερεις πως θα κανεις την μεταγωγή;

Ste7ios
21-07-20, 19:09
https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_speed_booster.html

aktis
22-07-20, 00:58
100 χονδρική έχουν τα gprs communicators αλλά παίρνεις κάτι έτοιμο που λειτουργεί .
Και οι συναγερμοι , τέτοιο έχουν μέσα ... αλλά πληρώνεις την ανάπτυξη ...

Αν έχεις ελεύθερη ώρα για να μάθεις προγραμματισμό ... και θέλεις arduino και DIY , δοκίμασε καλύτερα κάτι σαν αυτό ESP32 SIM900 , 15 ευρώ έχει ...
Υπάρχει και πιο φτηνά , σχεδόν τσάμπα λύση , με ενα παλιό τηλέφωνο στυλ ΝΟΚΙΑ που με ενα ρελεδακι πατάς το redial πλήκτρο καιι σου κάνει αναπάντητες ...

Αν πέσεις σε κλέφτη με jammer είναι βέβαια άχρηστα ... είπαμε μόνο heartbeat !




https://www.youtube.com/watch?v=aCeVsySh-v4

mtzag
22-07-20, 01:24
Εχω σκεφτει να παρω κοκκινα δυναμιτακια
81428
και να τα βαλω σε συναγερμο αναβοντας τα με μια αντισταση ιδιοκατασκευη αμα σκασουνε καμια 20αρια πιστευω να τους φοβισει.
Φυσικα εννοειτε οτι θα εχω και τα συμβατικα μεσα προστασιας

nick1974
22-07-20, 02:44
Εχω σκεφτει να παρω κοκκινα δυναμιτακια
81428
και να τα βαλω σε συναγερμο αναβοντας τα με μια αντισταση ιδιοκατασκευη αμα σκασουνε καμια 20αρια πιστευω να τους φοβισει.
Φυσικα εννοειτε οτι θα εχω και τα συμβατικα μεσα προστασιας


εγω ειχα σκεφτει ενα μεγαλουτσικο tesla coil

dimitris_p
22-07-20, 12:48
https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_speed_booster.html

Αυτο το εχει και η vodafone και μου το είχαν προτείνει σαν ενδιάμεση λύση στο προβλημα της γραμμής. Αλλά ειναι με ογκοχρέωση. Σιγά να μην κάτσω να μετράω τα gb που κατεβάζω.... :biggrin:

aktis
22-07-20, 19:06
Εχω σκεφτει να παρω κοκκινα δυναμιτακια
και να τα βαλω σε συναγερμο αναβοντας τα με μια αντισταση ιδιοκατασκευη αμα σκασουνε καμια 20αρια πιστευω να τους φοβισει.
Φυσικα εννοειτε οτι θα εχω και τα συμβατικα μεσα προστασιας


Ναι ,θα τρέξουν να γλυτώσουν... μη καούνε μαζί με το σπίτι που θα καίγεται !!!

Αν δεν έχεις καλούς γείτονες να πεταχθούν από το κρεβάτι αν χτυπήσει ο συναγερμός , οτι συναγερμό και να έχεις , δεν κάνεις τίποτα .

nestoras
22-07-20, 19:34
Αν δεν έχεις καλούς γείτονες να πεταχθούν από το κρεβάτι αν χτυπήσει ο συναγερμός , οτι συναγερμό και να έχεις , δεν κάνεις τίποτα .

Αυτο το σενάριο μπορεί να παίξει σε καποιο χωριο. Το πιο συνηθισμενο σεναριο μετα απο διαρρήξεις είναι κανεις να μην εχει δει ή ακουσει τιποτε ακομη κι αν χτυπησε ο συναγερμος του γείτονα. Ο κοσμος απλά φοβάται.

Ste7ios
22-07-20, 20:23
Αυτο το εχει και η vodafone και μου το είχαν προτείνει σαν ενδιάμεση λύση στο προβλημα της γραμμής. Αλλά ειναι με ογκοχρέωση. Σιγά να μην κάτσω να μετράω τα gb που κατεβάζω.... :biggrin:
Δεν έχει ογκοχρέωση. Μόνο το πάγιο των 6€.

Αν ξεπεράσεις τα 100 GiB πέφτει κόφτης στα 12 Mbps για το downlink. Για το uplink δεν αναφέρει κάτι αλλά ο,τι και αν έχει δεν μπορεί να μην αρκετό για να στείλεις σήματα.

Για τη Vodafone το αντίστοιχο είναι / ήταν το Home Speed αν δεν κάνω λάθος... Έχω την εντύπωση ότι ξεκίνησε πιλοτικά το 2016 αλλά δεν προχώρησε...

nick1974
22-07-20, 21:13
Δεν έχει ογκοχρέωση. Μόνο το πάγιο των 6€.

Αν ξεπεράσεις τα 100 GiB πέφτει κόφτης στα 12 Mbps για το downlink. Για το uplink δεν αναφέρει κάτι αλλά ο,τι και αν έχει δεν μπορεί να μην αρκετό για να στείλεις σήματα.

Για τη Vodafone το αντίστοιχο είναι / ήταν το Home Speed αν δεν κάνω λάθος... Έχω την εντύπωση ότι ξεκίνησε πιλοτικά το 2016 αλλά δεν προχώρησε...

με wind 30κατι ευρω εχω απεριοριστο ιντερνετ και 5000 προς ολους για ΕΕ χωρις κοφτες και χαζομαρες (απλα αν ξεχαστεις και δε τους πληρωσεις στην ωρα του βαζουν 5 ευρω καπελο)
Το πακετο οταν μου το καναν ηταν premium για συγκεκριμενα ατομα αλλα πιστευω ειτε πρεπει να χει γινει για ολο τον κοσμο ειτε ειναι στα σκαρια να γινει. Μια ερωτηση δε στοιχιζει τιποτα.

Συνηθως οτι premium πακετο μου χουν κανει μετα απο ενα χρονο βγαινει για ολους, τωρα το χω χρονο και βαλε

Ste7ios
22-07-20, 21:47
με wind 30κατι ευρω εχω απεριοριστο ιντερνετ και 5000 προς ολους για ΕΕ χωρις κοφτες και χαζομαρες (απλα αν ξεχαστεις και δε τους πληρωσεις στην ωρα του βαζουν 5 ευρω καπελο)
Το πακετο οταν μου το καναν ηταν premium για συγκεκριμενα ατομα αλλα πιστευω ειτε πρεπει να χει γινει για ολο τον κοσμο ειτε ειναι στα σκαρια να γινει. Μια ερωτηση δε στοιχιζει τιποτα.

Συνηθως οτι premium πακετο μου χουν κανει μετα απο ενα χρονο βγαινει για ολους, τωρα το χω χρονο και βαλε
Μιλάμε για το ίδιο πράγμα; Το Cosmote Booster είναι συμπληρωματική υπηρεσία στην σταθερή προκειμένου να ενισχυθεί η ταχύτητα και η διαθεσιμότητα χρησιμοποιώντας το 4G. Παίζει αρκετά στην επαρχία από ότι έχω δει όπου οι DSL υποφέρουν...

nick1974
23-07-20, 09:09
Μιλάμε για το ίδιο πράγμα; Το Cosmote Booster είναι συμπληρωματική υπηρεσία στην σταθερή προκειμένου να ενισχυθεί η ταχύτητα και η διαθεσιμότητα χρησιμοποιώντας το 4G. Παίζει αρκετά στην επαρχία από ότι έχω δει όπου οι DSL υποφέρουν...Κοίτα, αν δίνουν το προγραμμα τι σχέση έχει πως το βαφτίζουν?

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dimitris_p
23-07-20, 11:15
Η vodafone μου το ανάφερε σαν Booster. Mε ρώτησαν πόσα gb κατεβάζω περιπου την ημέρα για να επιλέξουν ανάλογο προγραμμα. Οταν ξεπεράσεις το οριο του προγράμματος μετά πέφτει η ταχύτητα. Για μηνιαίο πάγιο δεν θυμαμαι αν μου είπαν. Αυτό ακριβως μου είπαν αλλα η ιδέα της ογκοχρέωσης δεν μου άρεσε και το απέρριψα.

Ste7ios
23-07-20, 11:25
Ρωτάω γιατί όσο και να έψαξα δεν το βρήκα πουθενά σε άλλο πάροχο. Δεν μιλάω για πακέτα αλλά για αρχιτεκτονική δικτύου, τεχνολογία που χρησιμοποιείται σε αυτή τη λύση...Το να λειτουργούν και τα δυο σαν ΜΙΑ γραμμή, να έχεις την ίδια IP και για τους δυο δρόμους.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hybrid_Access_Networks

Τέσπα... Μιλάμε για επενδύσεις που δεν νομίζω να τις κάνει ποτέ η Wind. Όπως και το WiFi Calling...

aktis
23-07-20, 13:25
Έχω δηλώσει σαν βλάβη μια γραμμη wind σε ένα σχολείο που έπιανε 2 mbit και δώσανε , απο την υποστήριξη της wind ,δωρεάν στικάκι 4G που το βάζεις πάνω στο usb του zte router , το έχουνε ένα χρόνο τώρα δωρεάν , τώρα μετά με την καραντίνα που είδα είχαν κατεβάσει 90 GB. Κάθε τόσο ξαναδηλώνουν την βλάβη και αυτό συνεχίζει .

Νομίζω οτι έχω ακούσει οτι πρέπει να λειτουργεί το adsl ίντερνετ για να λειτουργήσει και το στικάκι cosmote speed booster ,
( δεν ξέρω αν το μπερδευω με το cosmote τέλειο σήμα ), άρα δεν μπορείς να βγάλεις το router και να το βάλεις σε ενα τροχόσπιτο ... ισχύει ; Και αν δεν ισχύει ( αν λειτουργεί με κομμένη γραμμή ) , καταλαβαίνεις οτι κόπηκε το ιντερνετ για λίγο ή συνεχίζει σαν να μην έγινε τίποτα ;

Ste7ios
23-07-20, 16:40
Καμία σχέση το CosmOTE booster με αυτό που περιγράφεις.

Δουλεύει όπως ακριβώς το περιγράφω πιο πάνω. Να το πάρεις άλλου και να παίξει δεν γίνεται, κλειδώνει στις περιοχή που έχεις τη DSL.

Δεν είναι στικάκι αλλά router που υποστηρίζει hybrid...

aktis
24-07-20, 13:13
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και ρώτησα ενα φίλο που το είχε και μου είπε οτι όντως οπως σωστά λες , speedbooster = huawei hybrid router . Μου είπε οτι σου λένε και για geolocation lock αλλά τουλάχιστον σε αυτόν πριν 2 χρόνια έπαιζε και σε ένα καράβι για επισκευές που το είχε βάλει σε λιμάνι ... Μου φαίνεται αξιόπιστη λύση για το φίλο που ρωτάει για προστασία από κλέφτες ,( μαζι με ups ) ,το μονο πρόβλημα που είχε ο γνωστός μου δεν μπορούσε να το σετάρει με dyndns , αλλά οι περισσότεροι συναγερμοι παίζουν με cloud + app οπότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα .

dimitris_p
24-07-20, 17:38
Έκανα μερικες δοκιμές στο router της vodafone για ότι αφορά την έξοδο phone. Οταν συγχρονίσει η υπηρεσία phone από κόκκινο το led γινετε πράσινο σταθερά αναμμένο και βγαζει τάση 50v. Οταν σηκώσεις μια συσκευη αναβοσβήνει πράσινο. Τώρα αν γινει μια βλάβη στο καλώδιο του ΟΤΕ ας πούμε και χασει τον συγχρονισμό, μετά από λίγα sec to led γινετε ξανά κοκκινο και κόβεται η τάση εξόδου. Αρα αν τελικά δεν αλλάξω πάροχο με μια μικρή πατέντα θα μπορούσα να πάρω σαν ελεγχο απ το κοκκινο led που κάνει αυτό που χρειάζομαι. Θα κανω τεστ και στο pgm για βλάβη τηλεφωνικής γραμμής του συναγερμού για να δω με ποιο ακριβως τρόπο δουλεύει.