PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδίαση Ενισχυτών με BJT...



StathisV
07-09-09, 23:55
Παιδία καλησπέρα! Μελετώ εδω και αρκετό καιρό κυκλώματα ενισχυτών με BJT τρανσίστορ. Αυτο που δεν έχω κατανοήσει είναι ποιά η μεθοδολογία σχεδίασης του κυκλώματος. Πχ σε εναν ενισχυτή κοινού εκπομπού με πόλωση διαιρέτη τάσης, πάντα στις ασκήσης δίνονται οι αντιστάσεις συλέκτη και εκπομπού και με κατάλληλη μαθηματικη επεξεργασία υπολογίζονται και οι αντιστάσεις του διαιρέτη τασης. Αν θελω να σχεδιάσω απ την αρχή εναν ενισχυτή καθορισμένου κέρδους Α και αντίστασης εξόδου R τότε τι ακόμη πληροφορίες χριάζομε για ξεκινήσω την σχεδίαση και τι μεθοδογία πρέπει να ακολουθίσω;

GeorgeK
08-09-09, 19:56
Νομίζω (χωρίς να είμαι πολύ σίγουρος) πως τέτοια θέματα διαπραγματεύεται καλά
το βιβλίο των Sedra n Smith και του Jaeger .

Mihos
08-09-09, 20:52
Για κοίτα λίγο και αυτό το θέμα:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43219

StathisV
08-09-09, 20:56
'Εχω ψάξει και στα δυο βιβλία αλλα δν μπορώ να πώ οτι βρίκα αυτό που έψαχνα. Μετά απο μια σχετική βιβλιογραφική αναζήτηση που έκανα σημερα το πρώι βρίκα ενα βιβλίο κάπου Π. Μελά νομιζω που προοριζόταν ως ενχηρειδιο για τα ΚΑΤΕΕ που αναφέρετε λιγο σε τέτια θέματα σχεδίασης. Το θέμα ειναι οτι στο 95% των ασκήσεων / εφαρμογών που βρίκα ολες οι αντισταστάσεις ειναι γνωστές και ζητούντε οι τιμές ρευμάτων και τάσεων. Γενικά μου φένεται οτι τέτιου επιπέδου σχεδιασμός η είναι εξ αντικημένου τοσο δύσκολος [αναφορικα με τις παραμέτρους θερμικής σταθεροποίησης και μίωσης του θορύβου] ή μεθοδολογία ειναι ένα κοινό μυστικό των μεγάλων ηλεκτρονικών :Ρ

StathisV
08-09-09, 21:03
Ναι το λίνκ ηταν οτι ακριβώς έψαχνα!! Ευχαριστώ για την βοήθεια! θα επανέλθω για κάποιες διευκρινίσεις όμως!!