PDA

Επιστροφή στο Forum : Λυχνία 6.3V σε 5V



luhe98922
10-09-09, 17:39
Σπέρα! έκανα κάτι πειραματάκια και κατέληξα να κάψω "μερικές" 807 και ξέμεινα έτσι με έναν μετ/τη κ κάτι άλλα εξαρτήματα. σήμερα είχα μια ιδέα για κάτι κ αυτός ο μετ/της κάνει αλλα θέλω να τρέξω μια λάμπα που έχει 5V νήματα ενώ ο μετ/της βγάζει 6.3. Μιλάμε για περίπου 6Α που 8α τραβήξουν τα νήματα οπότε δν μπορώ να βάλω σταθεροποιητή.θα μπορούσα μήπως να βάλω 6 διόδους σε σειρά για να έχουν συνολική πτώση τάσης γύρω στα 4V και να μου αφήσουν 5V για τη λυχνία ή να πάω με καμιά βατική αντίσταση? Το έχετε κάνει κανείς? Ή μήπως καμιά zener στα 5.1 volt παράλληλα με τα νήματα (που εννοείται θ πρέπει σ'αυτη την περίπτωση να πάρουν συνεχές)???

JOUN
10-09-09, 19:13
Δεν μπορεις να βαλεις διοδους γιατι θα κανεις ημιανωρθωση οποτε θα εχεις χοντρικα την μιση ταση.Το κολπο με την 0.7V πτωση τασης δουλευει μονο στο συνεχες.Χρειαζεσαι μια αντισταση περιπου 0.22Ω 40W.Οποτε δες τι συνδιασμο αντιστασεων μπορεις να κανεις για να εχεις αυτη την ισχυ.Νομιζω 20W αντιστασεις υπαρχουν(τουλαχιστον υπηρχαν παλια)Αν βρεις δυο 0.47Ω 20W και τις βαλεις παραλληλα θα εισαι ενταξει.

luhe98922
10-09-09, 19:26
Thanks!
Ξέρω που να βρώ 17W αντιστάσεις και μάλλον αυτό θα κάνω...
Πάντως δε θα γινόταν να ανορθώσω πλήρως με γέφυρα κ μετά να βάλω τις διόδους?? Ή θα ήθελε και εξομάλυνση με πυκνωτη? (εντελως πληροφοριακά ενδιαφέρομαι, αντιστάσεις θα βάλω)
Και πάλι ευχαριστώ

Nemmesis
10-09-09, 19:27
και βγαλε μερικες σπειρες απο το δευτερευον του μετασχηματιστη και εισαι ετοιμος... ουτε αλχημειες ουτε πατεντες και προπαντος που απολιες... εκτος αν θες την κατασκευη και σαν καλοριφερ

luhe98922
10-09-09, 19:29
πρέπει να διαλύσω τον μετ/τή και είναι μπάχαλο...

luhe98922
10-09-09, 19:30
στο κάτω κάτω πατέντες κάνω μπορεί να χρειαστεί 6.3V μετ/της

KOKAR
10-09-09, 19:30
Σπέρα! έκανα κάτι πειραματάκια και κατέληξα να κάψω "μερικές" 807 και ξέμεινα έτσι με έναν μετ/τη κ κάτι άλλα εξαρτήματα. σήμερα είχα μια ιδέα για κάτι κ αυτός ο μετ/της κάνει αλλα θέλω να τρέξω μια λάμπα που έχει 5V νήματα ενώ ο μετ/της βγάζει 6.3. Μιλάμε για περίπου 6Α που 8α τραβήξουν τα νήματα οπότε δν μπορώ να βάλω σταθεροποιητή.θα μπορούσα μήπως να βάλω 6 διόδους σε σειρά για να έχουν συνολική πτώση τάσης γύρω στα 4V και να μου αφήσουν 5V για τη λυχνία ή να πάω με καμιά βατική αντίσταση? Το έχετε κάνει κανείς? Ή μήπως καμιά zener στα 5.1 volt παράλληλα με τα νήματα (που εννοείται θ πρέπει σ'αυτη την περίπτωση να πάρουν συνεχές)???

σταθεροποίηση μπορείς να κάνεις........
το κόστος όμως μπορεί να υπερβεί την αγορά του μετασχηματιστή
που πραγματικά χρειάζεσαι..
μπορείς όμως να καταφυγεις στον νόμο του Ωμ και να βάλεις
μια αντίσταση σε σειρά με τα νήματα !

luhe98922
10-09-09, 19:31
αν το έκανα όμως και έβγαζα λήψη για 5V :w00t: καλή ιδέα!!!
(συνέχεια προς τον Nemmesis)

KOKAR
10-09-09, 19:31
μάλλον έχεις γράψει ανάποδα τον τίτλο του thread !

luhe98922
10-09-09, 19:33
Και ναι και όχι εξαρτάται πως το βλέπεις και πόσο βουλωμένος είσαι... (εγώ είμαι) μάλλον δίκιο΄έχεις δλδ...

luhe98922
10-09-09, 19:34
όσον αφορά τη σταθεροποίηση μπορούσα με ένα λμ317 και μερικα 2Ν3055 να την κάνω αλλα το θέμα δεν είναι να αυξήσω τόσο τον όγκο...(τεράστια ψύκτρα)

luhe98922
10-09-09, 19:40
Κοίταξα αυτό που πρότεινε ο Nemmesis αλλά είδα οτι το τύλιγμα με τα 700V (έχει δυο δευτερεύοντα) είναι πάνω απο το τύλιγμα των 6.3
Κρίμα και ήταν ωραία ιδέα :crying:

JOUN
10-09-09, 19:42
Thanks!
Ξέρω που να βρώ 17W αντιστάσεις και μάλλον αυτό θα κάνω...
Πάντως δε θα γινόταν να ανορθώσω πλήρως με γέφυρα κ μετά να βάλω τις διόδους?? Ή θα ήθελε και εξομάλυνση με πυκνωτη? (εντελως πληροφοριακά ενδιαφέρομαι, αντιστάσεις θα βάλω)
Και πάλι ευχαριστώ
Οχι δεν χρειαζεται πυκνωτης.Ετσι και αλλιως τα νηματα χρειαζονται AC οποτε με πληρη ανορθωση χωρις εξομαλυνση μια χαρα εισαι.
Υ.Γ:Τωρα μολις μου ηρθε:Γιατι δεν βαζεις αντισταση στα 230;Θα ειναι πολυ μικροτερης ισχυος οποτε θα ειναι μονο μια.Χρειαζεται αλλο υπολογισμο στο οποιο θα λαβεις υποψη τον λογο μετασχηματισμου.

KOKAR
10-09-09, 19:46
κοίτα να δεις, για να κάψεις τα νήματα σε μια λάμπα που παίρνει 6,3ν με ένα
μετασχηματιστή που βγάζει 5ν το κόβω χλομό
το να κάψεις όμως μια λάμπα που δέχεται 5ν στα νήματα με
μετασχηματιστή που βγάζει 6,3ν είναι πανεύκολο !

KOKAR
10-09-09, 19:47
Οχι δεν χρειαζεται πυκνωτης.Ετσι και αλλιως τα νηματα χρειαζονται AC οποτε με πληρη ανορθωση χωρις εξομαλυνση μια χαρα εισαι.
Υ.Γ:Τωρα μολις μου ηρθε:Γιατι δεν βαζεις αντισταση στα 230;Θα ειναι πολυ μικροτερης ισχυος οποτε θα ειναι μονο μια.Χρειαζεται αλλο υπολογισμο στο οποιο θα λαβεις υποψη τον λογο μετασχηματισμου.

εγώ εδώ χάθηκα........ :confused1:

luhe98922
10-09-09, 19:48
οπότε τελικλα μήπως λες να ειναι καλύτερη ιδέα οι δίοδοι?:confused1:
Αν και από όσο το αντιλαμβάνομαι την ίδια θερμότητα θα βγάζουν. Ή όχι?
Και θα πρέπει να αντέχουν γύρω στα 10Α για σιγουριά... (μεγαλούτσικες και ακριβές) και πιθανότατα θα θέλουν κ ψύκτρα

luhe98922
10-09-09, 19:50
Τι να ρίξω κατευθείαν την τάση δικτύου στα 5V???

Υ.Γ. Ώπα λάθος τώρα το είδα αυτο για το λόγο μετ/μού. Τι εννοείς όμως? μπερδεύτηκα

JOUN
10-09-09, 19:51
εγώ εδώ χάθηκα........ :confused1:
Γιατι;Λεω οτι τα νηματα ειναι ουσιαστικα μια αντισταση που πρεπει να θερμανθει ,οποτε ειτε με AC ειτε με DC ειτε με ταση με διπλη ανορθωση χωρις εξομαλυνση τροφοδοτηθει,ειναι το ιδιο.
Η κανω λαθος;

JOUN
10-09-09, 19:53
Τι να ρίξω κατευθείαν την τάση δικτύου στα 5V???
Οχι βεβαια.Να βαλεις αντισταση καταληλα υπολογισμενη στο πρωτευων του Μ/Σ που διαρρεεται απο πολυ λιγοτερο ρευμα.

luhe98922
10-09-09, 19:56
Εννοείς σεσειρά με το πρωτεύον? αυτό όμως δεν θα ρίξει και την τάση στο δευτερεύον των 700V?

Εάν δεν έκανα πατάτα στους υπολογισμούς θα έχω 550V

JOUN
10-09-09, 20:00
Μισο λεπτο.Εγω νομιζα οτι εχεις ενα Μ/Σ ανεξαρτητο για τα 6.3.Δεν ειναι ετσι;

luhe98922
10-09-09, 20:14
Όχι αυτό είναι το πρόβλημα με αυτό που προτείνες εχει δυο δευτερεύοντα

JOUN
10-09-09, 20:30
Ακυρο τοτε.Κανε την πατεντα με τις αντιστασεις.

Τρελός Επιστήμονας
13-09-09, 00:47
Ιδέα: :idea: Να συνδέσεις ένα dimmer φωτισμού στο πρωτεύον του μετασχηματιστή και να ρυθμίσεις το ποτενσιόμετρο ώστε να έχεις 5VAC στο δευτερεύον. Θα σου παραμορφώσει την κυματομορφή αλλά μάλλον δεν σε ενδιαφέρει αφού πρόκειται για θέρμανση νημάτων. Βάλε και ένα αντιπαρασιτικό φίλτρο στα 230V ώστε να κόψεις το θόρυβο που ίσως να προκαλέσει το dimmer και θα είσαι ΟΚ και με ελάχιστες απώλειες (τα dimmer συνήθως χρησιμοποιούν triac).

weather1967
13-09-09, 08:58
Ιδέα: :idea: Να συνδέσεις ένα dimmer φωτισμού στο πρωτεύον του μετασχηματιστή και να ρυθμίσεις το ποτενσιόμετρο ώστε να έχεις 5VAC στο δευτερεύον. Θα σου παραμορφώσει την κυματομορφή αλλά μάλλον δεν σε ενδιαφέρει αφού πρόκειται για θέρμανση νημάτων. Βάλε και ένα αντιπαρασιτικό φίλτρο στα 230V ώστε να κόψεις το θόρυβο που ίσως να προκαλέσει το dimmer και θα είσαι ΟΚ και με ελάχιστες απώλειες (τα dimmer συνήθως χρησιμοποιούν triac).

Δημητρη εχει ενα μετασχηματιστη με δυο δευτερευων (νηματα και ανοδικα) ,και εαν βαλει dimmer θα μειωθει και η ταση του δευτερευων για τα ανοδικά ,η καλυτερη λυση πιστευω ειναι μια αντισταση σε σειρα με το δευτερευων των νηματων και ειναι ετοιμος .

Τρελός Επιστήμονας
13-09-09, 23:26
Εντάξει, κατάλαβα. Μπορεί πάντως να γίνει και αυτό με τις διόδους αρκεί να τοποθετηθούν 4 δίοδοι όπως στο σχέδιο. Θα μπουν σε σειρά με την τροφοδοσία νημάτων και πρέπει να αντέχουν το ρεύμα λειτουργίας.

file:///C:/DOCUME%7E1/jimmy/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/jimmy/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.png

JOUN
13-09-09, 23:53
Πολυ εξυπνο σχεδιο.Νομιζω ειναι η καλυτερη λυση χωρις πολλες απωλιες.