Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό λαμπάτου ενισχυτή



luhe98922
14-09-09, 22:22
Σπέρα σε όλους! Απευθείας στο ψητό: Λάμπες!! Λοιποόν όπως έγραφα σε ένα άλλο thread ψήθηκα να φτιάξω τον ενισχυτή του λάζαρου με τις 6c33.
Το ερώτημά μου όμως βασίζεται σε κάτι που διάβασα παλιότερα. συγκεκριμμένα οτι για να έχεις ΚΑΛΟ ηχο λάμπας πρέπει να είναι και το τροφοδοτικό με λάμπες (ανορθωση). Το ξέρω οτι αυτό σημαίνει κι άλλες λάμπες+μετασηματιστες+μεγάάάάλους πυκνωτές και πιθανότατα και κανα τσοκ (ή κ παραπάνω:001_smile:). ποιά είναι η άποψή σας γι'αυτό??

KOKAR
14-09-09, 22:29
δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο....

lynx
14-09-09, 22:33
i don't think so... :001_rolleyes: το αντιθετο μαλλον!

luhe98922
14-09-09, 22:39
βασικά η υψηλή τάση στις λυχνίες να είναι ανορθωμένη με ανορθώτριες λυχνίες. αυτό διάβασα. (δν σημαίνει βέβαια οτι επειδή το είπε κάποιος είναι κ σωστό απλά το θέτω προς συζήτησιν)

Thanos10
14-09-09, 23:16
Σημερα φιαχνουμε ενισχυτες με λυχνιες αλλα με συνχρονα υλικα η λαμπα με τον καιρο πεφτει σε αποδοση οποτε αλαζουν πολλα στην ανορθωση αλλαζει η ταση δηλαδη πεφτει ( και οσο περισσοτερο ρευμα δινει τοσο ποιο γρηγορα πεφτει ) εαν μας δινει 350ν καινουργια μετα απο πολλες ωρες η ταση θα αρχιση να πεφτη σιγα σιγα και καταλαβαινεις θα πεσει ολη η αποδοση του ενισχυτη.
Καποτε ειχαν πει οντως οτι η λαμπα κανει την καλυτερη ανορθωση δεν νομιζω σημερα μετα υλικα που εχουμε να ειναι αληθεια.
Βαζουμε ημιαγωγους για ανορθωση για τους παραπανω λογους αλλα και για αλλους.

lazarost
14-09-09, 23:20
Αφου θελεις να φτιαξεις τον ενισχυτη μου :001_tt2::001_tt2::001_tt2:
περιμενε μεχρι να τον τελειωσω και να δωσω τα τελικα σχεδια.
Το τροφοδοτικο το εχω με FET και ειναι μια χαρα.