PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Jumper Settings σε σκληρό δίσκο sata



kanibalfase
15-09-09, 20:37
Παιδιά καλησπέρα.
Έχω ένα σκληρό δίσκο sata 500GB WD και δεν ξέρω τι κάνουν τα Jumper:confused1:
Στο αυτοκόλλητο λέει τα εξής:
1# Jumpered pins 1 and 2 enables SSC ( Spread Spectrum Clocking)
2# Jumpered pins 3 and 4 enables PUIS ( Power Up In Standby)
3# Jumpered pins 5 and 6 enables 1.5GB PHY

her
15-09-09, 21:01
Νομίζω στους sata δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση στα jamper . το αφήνεις όπως έχει.

kanibalfase
15-09-09, 21:07
Ναι αλλα για κάποιο λόγο τα έχει.
Ας πούμε στον πρώτο δίσκο μου τα έχει για να μεταφέρει 3Gb/sec ή 1.5Gb/sec.

antonis_x
15-09-09, 22:18
Το ssc είναι για διαύλους που πχ fsb pci Κλπ όπου η μεταφορά των δεδομένων γίνεται βάση ρολογιούσε κάποια συγκεκριμένη συχνότητα, που εκτός απο αυτή τη συχνότητα παράγονται και αρμονικές των οποίων η ενέργεια μπορεί να περάσει κάποια όρια ασφαλείας,το ssc λοιπόν διαμοιράζει τη ηλεκτρομαγνητική ενέργεια-ακτινοβολία όπως θες πες το σε ένα φάσμα συχνοτήτων περιορίζοντας έτσι την EMI του.
Παρόλο όμως που περιορίζει τους παλμούς μέσα σε κάποια όρια, σου 'χαλάει' λίγο τους παλμούς που αυτό ίσως έχει επίπτωση σε λάθη ή και σε ταχύτητα(λόγω της διορθωσης λαθών) του σκληρού.

Το PUIS ( Power Up In Standby) έχει σχέσει με το spin up του δίσκου όταν βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής (standby), άρα κατ επέκταση με την διαχείρηση ενέργειας.

Το 1.5GB PHY είναι νομίζω για να λειτουργεί ο σκληρός ως sata1 και όχι sata2(ίσως για μητρικές με παλιότερα chipset που δε βλέπουν sata2).

ελπίζω να κάλυψα τις απορίες σου.
Πάντως δε χρειάζεται να πειράξεις τα jumper εκτός της τελευταίας περίπτωσης,αν έχεις πρόβλημα.