PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητείται το σχέδιο του παρακάτω πομπού



Telemastoras
16-09-09, 13:37
Πρόσφατα ένας φίλος μου χάρισε αυτό το μηχάνημα το οποίο λέει ότι είναι πομπός FM. Μάλιστα γράφει και CDM electronics. Το μηχάνημα δεν λειτουργεί και τα τσιπάκια του είναι γδαρμένα να μή φαίνονται. Γνωρίζει κάποιος το κύκλωμα; Ζητάω το σχέδιο του. Κάθε βοήθεια εκτιμητέα.
Φωτογραφία του πομπου στα συνημμενα.

antonis_x
16-09-09, 14:05
Θα ήταν πιο εύκολο αν ανέβαζες κάποια φωτογραφία του πομπού, γιατί 'πομπός fm της cdm' είναι πολύ γενικό.

GSA-ELECTRONIC
16-09-09, 14:48
Κατα καιρους ο cdm εβγαζε διαφορες version απο αυτα τα πλλ,
νομιζω πως αυτο ειναι απο τα πρωτα που ειχε κυκλοφορισει
και στα οποια στα σχεδια που εδινε δεν εγραφε τον τυπο των
ολοκληρωμενων.
Πιστευω πως δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις
καν πλεον μ' αυτο, υπαρχουν τοσα και τοσα πλλ που ειναι κλασης
ανωτερα απο αυτο, και πιο σοβαρα σχεδια που δουλευουν αψογα
και χωρις αρμονικες το κυριοτερο.:001_smile:

Telemastoras
16-09-09, 15:01
Το θεμα ειναι οτι απλα υπαρχει ετοιμο και εφοσον υπαρχει θα ειναι για μενα μια ικανοποιηση αν το διορθώσω. Στο κατω κατω αν ξερω τα τσιπακια θα ειναι απλή υπόθεση η επισκευή.

blueriver
16-09-09, 17:54
Πρόσφατα ένας φίλος μου χάρισε αυτό το μηχάνημα το οποίο λέει ότι είναι πομπός FM. Μάλιστα γράφει και CDM electronics. Το μηχάνημα δεν λειτουργεί και τα τσιπάκια του είναι γδαρμένα να μή φαίνονται. Γνωρίζει κάποιος το κύκλωμα; Ζητάω το σχέδιο του. Κάθε βοήθεια εκτιμητέα.
Φωτογραφία του πομπου στα συνημμενα.

Τηλεμάστορα εγώ σου προτείνω οχι το σχεδιο να μην ξερεις,αλλα οπως ειναι η πλακετα να την βαλεις μεσα σε ενα τεμαχιστή κλαριών (http://www.stihl.gr/katalog/uebersichtproduktgruppen/1400/%ce%a4%ce%b5%ce%bc%ce%b1%cf%87%ce%b9%cf%83%cf%84%c e%ad%cf%82+%ce%ba%ce%ae%cf%80%ce%bf%cf%85+VIKING.h tml1),να παει για ανακυκλωση ,γιατι αυτο το πραγμα αν βγει στον αερα θα πεταει σερπαντινες απο τις αρμονικές ,και βλέπω τους γειτονες να φυλάνε καραούλι για να δουνε τηλεοραση.
Κατι ηξερε ο φιλος σου και στο χάρισε :lool:

GSA-ELECTRONIC
16-09-09, 20:11
Σωστος ο γιαννης! :biggrin::lool:

JOUN
16-09-09, 22:41
Μια και σε αλλο forum ο φιλος εχει βρει το σχεδιο πιστευω οτι καλα θα κανει να ακουσει την γνωμη των φιλων εδω σαν πιο ειδικων και να μην ασχοληθει.

radioamateur
17-09-09, 01:14
Πρόσφατα ένας φίλος μου χάρισε αυτό το μηχάνημα το οποίο λέει ότι είναι πομπός FM. Μάλιστα γράφει και CDM electronics. Το μηχάνημα δεν λειτουργεί και τα τσιπάκια του είναι γδαρμένα να μή φαίνονται. Γνωρίζει κάποιος το κύκλωμα; Ζητάω το σχέδιο του. Κάθε βοήθεια εκτιμητέα.
Φωτογραφία του πομπου στα συνημμενα.

Το παρακάτω video αντιπροσωπεύει την κατάσταση του εν λόγω μηχανήματος :w00t:
YouTube - 11880(LIZA BANANA)

Telemastoras
17-09-09, 12:42
Ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας. Πράγματι το βρήκα το σχέδιο και το μελεταω. Απλή κατασκευή χωρίς πολλά ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Αλλά είμαι αγύριστο κεφάλι και θα το παλέψω. Στην τελική, μου το χάρισε ένας φίλος ο οποίος το δούλευε χωρίς πρόβλημα όπως έλεγε. Τώρα πήρε ένα νέο της RVR και είναι ευχαριστημένος. Εγώ απλά μπορώ να πειραματιστώ και να βελτιώσω καποια στοιχεία του κυκλώματος. Να είστε καλά.

jimk
17-09-09, 14:22
υπαρχουν τα ολοκληρωμενα η εχουν σταματηση?

Telemastoras
17-09-09, 17:43
Σύμφωνα με το σχέδιο υπάρχουν και θα υπάρχουν για αρκετό καιρό ακόμη. Τα άλλα υλικά είναι κοινά υλικά εκτός από τα thubweels τα οποία βρίσκονται και αυτά με λίγο ψάξιμο.
Πάντως το PLL το διόρθωσα. Μια ψυχρή κόλληση και ένα κομμένο track ηταν η αιτία βλάβης. Χρησιμοποίησα μια αυτοσχέδια λούπα γιατί δεν φαινόταν με γυμνό μάτι.
Τώρα μελετάω ένα κύκλωμα για αυτόματο κλείσιμο της εξόδου σε περίπτωση αποσύνδεσης του φορτίου. Λυπάμαι γιατί δεν έχω διαθέσιμο ένα πεδιόμετρο για να σας πώ για αρμονικές.
Το όλο κύκλωμα θα δοκιμαστεί σε συνδυασμό με ένα linear με το BLY87 που διαθέτω. Μόλις το ολοκληρώσω θα σας στείλω φωτογραφίες από την ανακαίνιση.

HOT RADIO 99
18-09-09, 12:29
Φιλε γιαννη βλεπω οτι εχεις κ@βλα και ιδιαιτερα υπομονη και επιμονη
εχω κανα 2 3 απο αυτα θες να σου τα στειλω να τα φτιαξεις ?
επειδη τα εχω στο ραφι του σταθμου κατι σαν μουσειο και θελω να λειτουργουν
τι λες αναλαμβανεις?
εγω δεν εχω το χρονο και τα υλικα εδω στην ροδο ειναι πολυ δυσκολο να βρεις υλικα
τελος δεν νομιζω να το αναψεις αυτο το πραμα?????????και να το λειτουργισεις
οντως ειναι το πρωτο που εβγαλε ο cdm

jeik
18-09-09, 16:35
Παντως , σαν κατι παραπανω απο παιχνιδι , αξιζει τον κοπο να το σκαλισεις αυτο το πλλ , ετσι για τριβη με το αντικειμενο , εχω επισκευασει 2 απο αυτα , με την τηλεφωνικη βοηθεια του φιλου GSA , μαλιστα επειδη δεν εψαξα καθολου για το 8πινο ολοκληρωμενο (που βρεθηκε καμενο στο 1) εβαλα βασεις και τωρα οποτε θελω κανω τραμπα απο το ενα στο αλλο.
Αξιζει να αναφερω οτι για μενα ειναι πρακτικο εργαλειο (για ερασιτεχνικοπειραματικη χρηση) αφου μεχρι τωρα , με τα 500μιλιβαττ του ,συντονισα πολλες κεραιες σε διαφορετικες συχνοτητες με επιτυχια και κατοπιν μετρηθηκαν με το κεραιομετρο του Γιώργου 231 και ηταν ''just''.Eπισης ειναι κοινως αποδεκτο απο πολλους οτι η διαμορφωση που βγαζει ειναι φανταστικη για μια τετοια κατασκευη , ειδικα η βερσιον με τα 2 τριμερακια που εχει στην εισοδο ηχου.

professor
28-11-09, 21:32
www.mods.dk κατι θα βρεις:thumbup: