PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματη σύνδεση internet



ΠΕΤΡΟΣ Κ.
17-09-09, 10:51
Εχω μία απορία:
Οταν στα windows κάνω αναζήτηση διαθέσιμων ασύρματων δικτύων, μεταξύ των άλλων μου βγάζει και δύο δίκτυα με το χαρακτηρισκικό "twin:" + όνομα, πχ twin:petros. Παρόλο που είναι ελεύθερο κωδικού (wep ή wpa) και δείχνει να συνδέομαι, δεν μπορεί να εμφανίσει κάποια σελίδα ο explorer. Σε άλλα δίκτυα ελευθερα με κλασικό όνομα (χωρίς το twin μπροστά), μπαίνει κανονικά.
Τι συμβαίνει?????

dalai
17-09-09, 11:07
πιθανοτατα το προθεμα δεν πεζει καποιο ιδιετερο ρολο.
Απλα το δικτυο που συνδεεσαι δεν εχει αυτοματη δρομολογιση για το inet.
Αν εισαι τυχερος ,ισως με χειροκινητη τοποθετηση IP,gateway να μπορεσεις να δεις internet.
Διαφορετικα προκειτε για intanet και δεν θα εχεις πολυ τυχη....το πολυ πολυ να βλεπεις του ισολογισμους της εταιριας τους :P

manos_3
17-09-09, 11:35
Μπορεί βέβαια και να είναι τοπικό δίκτυο...Όταν συνδέεσαι,κάτω δεξιά στη μπάρα,σου βγάζει το εικονίδιο με τη γη;;;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
17-09-09, 13:11
Μπορεί βέβαια και να είναι τοπικό δίκτυο...Όταν συνδέεσαι,κάτω δεξιά στη μπάρα,σου βγάζει το εικονίδιο με τη γη;;;
Δεν το έχω προσέξει αυτό! Βγάζει όμως μια μικρή την οθόνη του υπολογιστή κάτω δεξιά που δηλώνει οτι είναι συδεδεμένο σε δίκτυο.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

anger
17-09-09, 13:42
Ίσως συμβαίνει ότι σου λενε και τα άλλα μέλη, είτε αυτό που βλέπεις να είναι κανένα laptop που συνδέεται στο ιντερνετ με κάρτα πχ wind ,cosmote οπότε ενώ έχεις επαφη με το αλλο pc ο χρήστης δέν εχει επιλέξη να κάνει κοινοχρηστο το ιντερνετ!Συμβαινει καμία φορα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
18-09-09, 12:34
Ίσως συμβαίνει ότι σου λενε και τα άλλα μέλη, είτε αυτό που βλέπεις να είναι κανένα laptop που συνδέεται στο ιντερνετ με κάρτα πχ wind ,cosmote οπότε ενώ έχεις επαφη με το αλλο pc ο χρήστης δέν εχει επιλέξη να κάνει κοινοχρηστο το ιντερνετ!Συμβαινει καμία φορα.
Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

plouf
18-09-09, 12:55
απλών να το "υπενθυμίσω" το οτι το γεγονός οτι δεν έχει κωδικό δεν πάει να πει οτι "δίνει" δωρεάν ιντερνετ.
μπορέι να φιλτράρει με MAC address ,IP, ktl