PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα για σταθερή IP



kanibalfase
21-09-09, 21:57
Παιδιά ψάχνω πρόγραμμα για να έχω σταθερή IP.
Μήπως ξέρετε κανένα:confused1:
Έχω δοκιμάσει το NO IP αλλα τίποτα.:cursing:

Xarry
21-09-09, 22:03
Γιατι θες σταθερη ΙΡ;

radioamateur
21-09-09, 22:07
Για web radio το θες;

nveli
21-09-09, 22:12
υπάρχουν προγράμματα με τα οποία μπορείς να έχεις σταθερή IP;

kanibalfase
21-09-09, 22:13
Σηκώνω server για games και radio αλλα και για αλλα πολλά.

Mihos
21-09-09, 22:20
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό... Ξέρω όμως ότι μπορείς να έχεις δυναμικό ip αλλά το hostname σου να παραμένει έγκυρο μέσω Dynamic DNS (http://www.dyndns.com/services/dns/dyndns/).
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά για ρίξε μία ματια...

Gant
21-09-09, 22:22
νομίζω με το dyndns.org κάνεις τη δουλειά σου.

Αποκτάς μία διεύθυνση, πχ. kanibalfase.dyndns.org και τρέχεις το προγραμματάκι τους, το οποίο ενημερώνει ποιο IP έχεις.
Έτσι, όταν κάποιος συνδέεται με το kanibalfase.dyndns.org, συνδέεται με την πραγματική σου ΙΡ.
Μερικά DSL Modem έχουν εσωτερική λειτουργία και ενημερώνουν αυτόματα το dyndns.org ποια ΙΡ έχεις. Έτσι δεν χρειάζεσαι το προγραμματάκι.


Ελπίζω να βοήθησα.

kanibalfase
21-09-09, 22:31
Πως μπορώ να δω αν έχει το router μού;

kentar
21-09-09, 22:36
Ποιο router εχεις ;

kanibalfase
21-09-09, 22:38
Της INTRACOM το έδινε η ΧΟΛ δωρεάν

kentar
21-09-09, 22:46
Με τις υπηρεσιες Dynamic DNS κατοχυρώνεις ενα δυναμικό domain
name πχ myip.dyndns.com
Aν το router σου υποστηρίζει αυτην την υπηρεσια τοτε το μονο που κανεις
ειναι να την ενεργοποιησεις
Αν οχι τοτε αυτο γίνεται μονο μεσω ενος utility pπου το παρεχει
η dyndns .
Aν θελεις σταθερη ip πχ 87.234.χχχ.χχχ τοτε στη δίνει ο provider σου
με επιπλεον κοστος (6-7 ευρω /μηνα)

kentar
21-09-09, 22:59
Πως μπορώ να δω αν έχει το router μού;
To router σου εχει μια ip , συνηθως 192.168.1.1 η καπως ετσι
Στο manual του router σου υπαρχουν αυτες οι πληροφορίες
η στο κατω μερος της συσκευης
Πληκτρολογησε σε την στον explorer , firefox κλπ για να μπεις
στο setup menu και να δεις αν εχει dyndns δυνατοτητες

dbsjro
21-09-09, 23:18
Γινεται με προγραμμα? Αυτο μονο ο Provider δν στο δινει?
:confused1:

lastid
21-09-09, 23:20
To dyndns.org χρησιμοποιείται από όλα τα routers που υποστηρίζουν DDNS.
Για να δεις αν το router σου υποστηρίζει DDNS, ψάξε το μενού του όπως είπαν τα παιδιά ή πες μας ακριβώς το μοντέλο.
Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις No IP ή DynDNS με client πρόγραμμα στο PC σου.
Τι πρόβλημα ακριβώς είχε το No IP?

kanibalfase
21-09-09, 23:25
Δεν μου έδινε σταθερή IP.
Το router απότι είδα έχει dyndns και είναι απενεργοποιημένο.

lastid
21-09-09, 23:40
Αρα:
1. Μπαίνεις στο www.dyndns.org και γράφεσαι, δημιουργώντας ένα free Dynamic DNS site (π.χ. kanivalos.dyndns.info), ορίζοντας και password.
2. Μπαίνεις στο router σου, ενεργοποιείς το DynDNS και του περνάς τα στοιχεία της εγγραφής σου (site και password).
3. Πλέον το router σου αναλαμβάνει τα υπόλοιπα.

Υπ' όψιν ότι με το Dynamic DNS, πάλι δεν θα έχεις μία σταθερή IP. Θα έχεις όμως ένα σταθερό όνομα (π.χ. kanivalos.dyndns.info), από όπου θα σε βρίσκουν. Ότι δηλαδή δίνει και το No-IP.

kanibalfase
21-09-09, 23:44
Κάνει για τα games; π.χ.Call of Duty 2

lastid
21-09-09, 23:52
Για το Call of Duty 2 δεν ξέρω, λογικά όμως θα κάνει. Αν ξέρει κάποιος ας πει. Μπορείς και να ψάξεις στη σελίδα του ή σε forums για παιχνίδια (για το αν δουλεύει με hostnames ή μόνο με IP).

kanibalfase
21-09-09, 23:56
Τα μονα στοιχεια που δείχνει από τον server που μπαίνει κάποιος είναι η IP

cycler
22-09-09, 00:27
Τα μονα στοιχεια που δείχνει από τον server που μπαίνει κάποιος είναι η IP
Τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι τσάμπα. Μπορείς μόνο να πληρώσεις τον πάροχό σου νοικιάζοντας σταθερή ΙΡ. Αλλάζεις δηλαδή τρόπο σύνδεσης.
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το No-IP για απομακρυσμένη πρόσβαση και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κάνει redirect στην όποια ΙΡ μου την αίτηση για κάποιο virtual host που μου παρέχει δωρεάν.
Ψάξτο όμως σε σχετικούς με παιχνίδια... πρέπει λογικά να υπάρχει τρόπος να δεχτεί ο server του παιχνιδιού όνομα σέρβερ αντί για ΙΡ...

weather1967
22-09-09, 00:36
νομίζω με το dyndns.org κάνεις τη δουλειά σου.

Αποκτάς μία διεύθυνση, πχ. kanibalfase.dyndns.org και τρέχεις το προγραμματάκι τους, το οποίο ενημερώνει ποιο IP έχεις.
Έτσι, όταν κάποιος συνδέεται με το kanibalfase.dyndns.org, συνδέεται με την πραγματική σου ΙΡ.
Μερικά DSL Modem έχουν εσωτερική λειτουργία και ενημερώνουν αυτόματα το dyndns.org ποια ΙΡ έχεις. Έτσι δεν χρειάζεσαι το προγραμματάκι.


Ελπίζω να βοήθησα.

Σωστοτατος ο Gant ,και ο Δημήτρης lastid ,περι του dyndns ,ηδη το δουλευω και ειναι αψογο,απλα για να εχω ενα σταθερο ονομα

Gant
22-09-09, 08:03
Τα μονα στοιχεια που δείχνει από τον server που μπαίνει κάποιος είναι η IP

Σε περίπτωση που αυτός που συνδέεται μαζί σου πρέπει να ξέρει το ΙΡ σου (δλδ. δεν αρκεί η διεύθυνση kanibalos.dyndns.org) θα πρέπει να τρέξει από παραθυράκι DOS την εντολή

nslookup kanibalos.dyndns.org

και θα δει ποια IP έχεις.

fpolitis
22-09-09, 10:45
Καλήμερα σε όλους,
Πληροφοριακά δεν χρειάζεται να βάλεις χχχ.χχχ.χχχ.χχχ για να φτάσεις στο server ή στο computer που εγκαθίσταται το "static IP", αλλά το aaaaaaa.dyndns.org είναι υπερ αρκετό.
Το πρόβλημα είναι, ειδικά σε παιχνίδια, ότι ο router δεν αφήνει εξωτερικά ΙΡ να περάσουν στο εσωτερικό δίκτυο, ιδιαίτερα εαν κάποια εφαρμογή χρειάζεται καποια port περα απο τη 80, 21. Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να "ανοίξεις" εσωτερικά (μέσω ΝΑΤ ή vitrual server που συνήθως υποστηρίζει ο router), τις αντίστοιχες πόρτες για το αντίστοιχο εσωτερικό (LAN) μηχάνημα που χρειάζεται να επικοινωνει με τον έξω κόσμο (inbound traffic).

Υπάρχει και το DMZ το οποιο δεν το συνιστώ.

για παραιτέρω βοήθεια για άνοιγμα port μπορεί κανεις να δει και να ενημερωθεί στο www.portforward.com, όπου υπάρχει και μεγάλη βιβλιοθήκη για διάφορους router του εμπορίου με την αντίστοιχη ρύθμιση για port permission entry.

Όπως και να έχει, θα πρέπει να ψάξουμε μέσω κατασκευαστή του προγράμματος ή εαν μας δίνεται η δυνατότητα να προγραμματίσουμε εμείς ποια πόρτα θα χρησιμοποιεί, ώστε να έχουμε πρόσβαση από εξω προς τα μέσα.

Ελπίζω κάποιες απορίες να λύθηκαν με την επικοινωνία από WAN προς LAN

Φιλικά Φώτης:biggrin: