PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονοδιακοπτης εκκινησης ηλεκτρογεννητριας



Vasilis_K
23-09-09, 16:20
καλησπερα
ψαχνω να αγορασω ετοιμο , εαν υπαρχει , η να κατασκευασω αυτοματισμο χρονοδιακοπτη που θα ξεκιναει η/ζ σε προγραμματισμενες ωρες και για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (πχ 6 φορες/12ωρο για 2 λεπτα τη φορα).
εχει κανεις πληροφοριες που μπορουν να βοηθησουν?
ευχαριστω εκ των προτερων

Notios38
23-09-09, 18:04
οι ποιο πολλες με πινακα και πλακετα με επεξεργαστη εχουν μενου για τουλαχιστον test χωρις μεταγωγη 1 φορα τη βδομαδα και ελαχιστο 5 λεπτα...αυτο που θες ειναι σε εφεδρεια η σε αυτονομο Η/Ζ..αν ειναι αυτονομο ευκολο το βλεπω...με μεταγωγη θελει δουλεια...

Thanos10
23-09-09, 18:41
Υπαρχουν ετοιμοι χρονοδιακοπτες για αυτο που ζητας.

Vasilis_K
24-09-09, 08:44
καλημερα

νοτιος ειναι σε αυτονομο συστημα . σε χωραφι χωρις ρευμα η γεννητρια πρεπει να ανοιγει στα διαστηματα που θελω (6φορες/12ωρες 2λεπτα/φορα) για να δεινει ρευμα σε αντλια που ποτιζει. εαν μπορεις δωσε μου καμια λεπτομερια παραπανω

θανος θα με βοηθουσες εαν ειχες προχειρο να μου δωσεις κανενα link

ευχαριστω και τους δυο

gdimis
24-09-09, 09:41
μπορεις να χρησιμοποιησεις και ετοιμο προγρμματιστη αυτοματου ποτισματος..εχει και το πρακτικερ τετοια..απλα για εξοδο δε θα βαλεις βαλβιδες νερου αλλα ρελε,,

Vasilis_K
25-09-09, 09:26
καλημερα
δλδ αντι για την ηλεκτροβανα που ανοιγει το νερο να συνδεσω ρελε που θα ανοιγει τη μιζα της γεννητριας για να περνει μπροστα?
εξυπνο ακουγετε αλλα ειναι υλοποιησιμο?

savnik
25-09-09, 10:11
καλημερα
δλδ αντι για την ηλεκτροβανα που ανοιγει το νερο να συνδεσω ρελε που θα ανοιγει τη μιζα της γεννητριας για να περνει μπροστα?
εξυπνο ακουγετε αλλα ειναι υλοποιησιμο?
Πες ότι παίρνει εμπρος η γεννήτρια.
Η μίζα πως θα σταματήσει;
Η γεννήτρια μετά απο 2 λεπτά πως θα σβήσει;

Vasilis_K
25-09-09, 12:57
σωστος ο Νικος.
thanks

Notios38
25-09-09, 20:50
Αν εχει η μηχανη πινακα εκινησης-προστασιας για λαδι,θερμοκρασια νερου ..σταθμη καυσιμου..κτλ μπορει να γινει με ενα απλο ψηφιακο χρονοδιακοπτη που προαναφεραν οι φιλοι μας σιγουρα θα πρεπει δυο εξοδους και καθυστερηση με δυνατοτητα επαληθευσης...υπαρχουν ετοιμα PLC φτηνα 20-30 ε ... που τα κανουν ολα,προυποθεση τονιζω ομως να εχει ηδη πινακα....

Vasilis_K
28-09-09, 11:19
καλημερα Δημητρη νοτιε
ευχαριστω για τις πληροφοριες. το καλο ειναι οτι δεν την εχω αγορασει ακομα την γεννητρια , οποτε πλεον ξερω τι να ζητησω. εαν εχεις και παραπανω στοιχεια για το plc που πρεπει να ψαξω θα με βοηθησεις να κλεισουμε το θεμα.
ευχαριστω και παλι ολους
Βασιλης

gsmaster
28-09-09, 18:42
Γιατί να πάρεις γεννήτρια και ηλεκτρική αντλία και να μην πάρεις κατευθείαν πετρελαιοκίνητη αντλία?

Notios38
28-09-09, 18:48
ολα καλα φιλε μου...μιλαμε παντα για diesel σε τετοιες εφαρμογες..ενοειται,υπαρχουν και μετ/νες..μα και καινουργιες ...οτι λεπτομεριες χρειαστεις..στειλε πμ

Vasilis_K
30-09-09, 10:41
καλημερα
γιαννη θελω τη γεννητρια κ για αλλες δουλειες οχι μονο το ποτισμα.
δημητρη σου στελνω pm
ευχαριστω