PDA

Επιστροφή στο Forum : Η/Υ "χωρις" κεντρικη μοναδα & τηλεοραση



dj_mike
24-09-09, 11:36
Καλημερα,

Στο σπιτι μου εχω μια οθονη ,απο τον παλιο μου υπολογιστη,καθοδικου σωληνα η οποια λειτουργει κανονικα και θα ηθελα με καποιον τροπο να την αξιοποιησω.Σκεφτικα 2 ιδεες αλλα δεν ξερω αν μπορουν να πραγματοποιηθουν.

1. Εχω ενα δωματιο και το χρησιμοποιω σαν εργαστηριο και εκει δεν εχω καθολου τηλεοραση. Η τηλεοραση βρισκεται στο ακριβως διπλανο δωματιο, θα μπορουσε να συνδεθει με καποιον τροπο στην οθονη και αν δειχνει οτι δειχνει και η τηλεοραση?

ΥΓ η τηλεοραση ειναι και αυτη καθοδικου σωληνα και πισω της εχει μονο υποδοχη scart. Τα 2 δωματια συνδεονται μεταξυ τους με αντοιχισμενο καλωδιο το οποιο εχει 8 διαφορετικα καλωδικια απο τα οποια τα 4 ειναι τηλεφωνικα και τα αλλα κενα. Ακομι υπαρχει και δευτερο καλωδιο παραλληλα με αυτο για κεραια τηλεορασης.

2.Στο ιδιο δωματιο (εργαστηριο) θα μπορουσα να κανω την οθονη να δειχνει οτι και ο υπολογιστης μου που βρισκεται σε αποσταση 3 δωματιων απο αυτο και μονο με ενα ποντικι να μπορω να τον χειριζομαι? (κατι σαν υπολογιστης 'χωρις' κεντρικη μοναδα)

ΥΓ και αυτο το δωματιο συνδεεται με το εργαστηριο μεσω των ιδιων καλωδιων που ειπα παραπανω.



Μια πρωτη ιδεα που σκεφτικα ειναι με το scart της τηλεορασης που εχω βρει ενα καλωδιο που στην ακρη βγαζει 2 βυσματα το ενα για εικονα και το αλλο για ηχο οποτε αυτα τα 2 να τα περασω απο τα 4 κενα εντοιχισμενα καλωδια μεταφορας και να τα παω στην οθονη.
Αν χρειαστουν ομως περισσοτερα καλωδια μεταφοραςειτε απο την τηλεοραση με το scart ειτε απο τον υπολογιστη σκεφτικα να βαλω στις 2 ακρες των καλωδιων μεταφορας πολυπλεκτες και σαν παλμο χρονισμου ενα 555 timer και ετσι να μπορω να περασω ολα τα δεδομενα μονο απο τα 4 καλωδια που εχω.Το προβλημα ομως ειναι οτι θα εχω ενα συνεχες τρεχουμενο ογκο δεδομενων που θα μου ερχονται και οσο να ναι θα εχω ανα τακτα χρονικα διαστηματα κενα απο τον πολυπλεκτη, μια πιθανη λυση ειναι να αυξησω πολυ τον παλμο χρονισμου του ωστε να μην προλαβαινει να φανει αυτη η καθυστερηση αλλα ισως να εχω μετα μεγαλο θορυβο γιατι το καλωδιο μεταφορας μεταφερει και τηλεφωνο και ειναι και μεγαλο σε μηκος (18μετρα)

Θα ηθελα να μου προτεινεται κατι, να ακουσω ιδεες μηπως καταφερω και κανω κατι απο αυτα η και κατι καλυτερο αν υπαρχει η και στην τελικη να το παρατησω εντελως αν δεν γινεται.

Ευχαριστω

h@ris
24-09-09, 12:00
Αν τη θέλεις για τηλεόραση τότε αγοράζεις μια κάρτα τηλεόρασης που λειτουργεί χωρίς υπολογιστή και έισαι οκ. Διαφορετικά το θέμα περιπλέκεται λίγο και θέλει μελέτη :)

dj_mike
24-09-09, 12:12
δεν καταφερα να βρω κατι τετοιο οσο εψαξα στο ιντερνετ ολα με υπολογιστη συνδεονται, λογικα πιστευω θα ειναι και αρκετα ακριβο..

JIM_6146B
24-09-09, 12:30
Πιστευω οτι μια τηλεόραση 14` με scart , in video κ.λ.π περίπου κάνει 60E και κάνει τέλεια την δουλειά της .

Ολα τα υπόλοιπα για να αναστήσεις μια CRT οθόνη για PC είναι too much και δεν θα έχουν την απόδοση μίας καθαρόαιμης TV .

dj_mike
24-09-09, 13:19
σωστο αυτο... απλα θα ειχε ενδιαφερον σαν κατασκευη η γενικα ολοκληρη η διαδικασια το ψαξιμο η κατασκευη απο το να παρω ετοιμη μια τηλεοραση...

TSAKALI
24-09-09, 15:07
για την Νο1 λυση , προτεινεται να αγορασεις ενα TV TUNER με εξοδο VGA, ετσι εχεις μια κανονικη τηλεοραση , χωρις υπολογιστη και με τηλεκοντρολ. ( βλεπε Πλαισιο...κ.α.)

για την αλλη λυση (Νο2) χρειαζεσαι ενα καλωδιο με 6 αγωγους τουλαχιστον, ( Red, Green, Blue, Hsync,Vsync, GND).
με καλωδιο UTP (8αρι για δικτυα υπολογιστων) εχω μεταφερει σημα απο οθονη υπολογιστη στα 25 μετρα , με λιγες απωλειες, αρκει η αναλυση να ειναι 800x600 μεγιστο..

TSAKALI
24-09-09, 15:10
δες αυτο.....AverMedia TV DVI Box 7

KOKAR
24-09-09, 15:19
για την Νο1 λυση , προτεινεται να αγορασεις ενα TV TUNER με εξοδο VGA, ετσι εχεις μια κανονικη τηλεοραση , χωρις υπολογιστη και με τηλεκοντρολ. ( βλεπε Πλαισιο...κ.α.)

για την αλλη λυση (Νο2) χρειαζεσαι ενα καλωδιο με 6 αγωγους τουλαχιστον, ( Red, Green, Blue, Hsync,Vsync, GND).
με καλωδιο UTP (8αρι για δικτυα υπολογιστων) εχω μεταφερει σημα απο οθονη υπολογιστη στα 25 μετρα , με λιγες απωλειες, αρκει η αναλυση να ειναι 800x600 μεγιστο..

δεν γίνετε γιατί η στάθμη των σημάτων στο RGB είναι 0,7ν και το
μακρύ καλώδιο ΑΝ θα πεξει , θα βάλει τέτοιο θόρυβο που δεν
θα βλέπετε...

dj_mike
24-09-09, 15:51
για την δευτερη λυση που χρειαζονται τοσα καλωδια αυτο δεν μπορει να περιοριστει βαζοντας στις ακρες πολυπλεκτη ωστε ολα τα σηματα να μπορεσουν να περασουν μεσα απο λιγα καλωδια? το σημα που βγαινει απο τον υπολογιστη για την οθονη ειναι ψηφιακο η αναλογικο? τα 0,7 V και αν ειναι ψηφιακο το σημα αν περασει απο τον πολυπλεκτη θα γινει 0 & 5V οποτε λογικα δεν θα υπαρχει τοσο προβλημα με τον θορυβο...


οσο για την καρτα την ειδα στο πλαισιο αλλα κοστιζει περιπου οσο μια καινουρια τηλεοραση καθοδικου σωληνα 15'' οποτε δεν συμφερει και τοσο πολυ...

KOKAR
24-09-09, 16:02
για την δευτερη λυση που χρειαζονται τοσα καλωδια αυτο δεν μπορει να περιοριστει βαζοντας στις ακρες πολυπλεκτη ωστε ολα τα σηματα να μπορεσουν να περασουν μεσα απο λιγα καλωδια? το σημα που βγαινει απο τον υπολογιστη για την οθονη ειναι ψηφιακο η αναλογικο? τα 0,7 V και αν ειναι ψηφιακο το σημα αν περασει απο τον πολυπλεκτη θα γινει 0 & 5V οποτε λογικα δεν θα υπαρχει τοσο προβλημα με τον θορυβο...


οσο για την καρτα την ειδα στο πλαισιο αλλα κοστιζει περιπου οσο μια καινουρια τηλεοραση καθοδικου σωληνα 15'' οποτε δεν συμφερει και τοσο πολυ...

Στο πρώτο ποστ είχε πει...
"Στο σπιτι μου εχω μια οθονη ,απο τον παλιο μου υπολογιστη,καθοδικου σωληνα η οποια λειτουργει κανονικα " συνεπώς το μόνιτορ ειναι παλιό και εχει είσοδο
analog VGA !

dj_mike
24-09-09, 16:03
οπως εψαξα βρικα ενα πολυπλεκτη 8/1 τον 74ls151 και τον αντιστοιχο αποπολυπλεκτη 1/8 τον 74ls138 οποτε τα 6 αυτα καλωδια που θα χρειαστουν μπορουν να περασουν μεσα απο 1 μονο. Αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οι καθυστερησεις. ας πουμε οταν ο πολυπλεκτης θα αφηνει να περασει το σημα παραδειγμα απο το κοκκινο καλωδιο οσα δεδομενα ερχονται απο τα αλλα θα χανονται. εκτος και αν καταφερει να χρονιστει ο πολυπλεκτης να κανει πολυ γρηγορες αλλαγες ωστε να τα προλαβαινει η να μπουνε στις ακρες 4 πολυπλεκτες και αποπολυπλεκτες ωστε ο ενας να συμπληρωνει τον αλλο..

dj_mike
24-09-09, 16:05
ΚΟΚΑΡ δεν το σκεφτικα αυτο οποτε λογικα αυτο που σκεφτικα με τους πολυπλεκτες δεν το κοβω να μπορεσει να γινει δεν ξερω πως να κανω αναλογικο σε ψηφιακο σημα και αναποδα...

chip
26-09-09, 09:43
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι λογική του όλου εγχειρήματος. Το σημαντικότερο είναι οτι το τηλεοπτικό σήμα έχει συχνόητα συγχρονισμού 50ΗZ. συχνότητα που δε νομίζω να κατεβαίνουν τα μόνιτορ. Επίσης στην τηλεόραση έχουμε πλεγμένη (interlaced) σάρωση ενώ στα μόνιτορ μή-πλεγμένη σάρωση (non-interlaced) πράγμα που μπορεί να επιρεάζει και αυτό (η πραγματική συχνότητα αναναίωσης στην τηλεόραση είναι 25Ηz ενώ στα μόνιτορ 60ΗΖ και πάνω)
Επίσης δεν κατάλαβα τι θα κάνουν αυτοί οι πολυπλέκτες. Σίγουρα από αυτούς δεν περνα τηλεοπτικό σήμα (είναι ψηφιακοί)

dj_mike
26-09-09, 12:28
Chip, γενικα ειμαι πολυ καινουριος στα ηλεκτρονικα δεν τις γνωριζα αυτες τις λεπτομεριες ισως και αυτο που θελω να κανω να ειναι αδυνατο να γινει.οποτε η ιδεα με την τηλεοραση απορριπτεται μενει μονο η συνδεση με τον υπολογιστη..Τους πολυπλεκτες ηθελα να τους βαλω γιατι στον τοιχο μεσα περνανε μονο 4 καλωδια που μπορω να χρησιμοποιησω οποτε θα πρεπει με καποιο τροπο να κανω τα πολλα καλωδια που βγαινουν απο τον υπολογιστη να περασουν μονο απο αυτα τα 4, να κανω ολα αυτα τα παραλληλα δεδομενα να γινουν σειριακα και να περασουν μονο μεσα απο ενα καλωδιο(A) και τα αλλα 3 (BCD)που μενουν θα μεταφερουν το σημα του μετρητη για να δινει διευθυνσεις σε πολυπλεκτη και αποπολυπλεκτη ωστε να ειναι συγχρονισμενοι μεταξυ τους κ τα δεδομενα στην εξοδο του καλωδιου να γινουν ξανα παραλληλα ετσι οπως ηταν . Στην ουσια κανοντας ενα τετοιο συστημα δεν θα μπορουσα μεχρι και 8 καλωδια του υπολογιστη να περασουν μεσα απο 1 καλωδιο?
Εκανα ενα σχεδιο που δειχνει πως περιπου σκεφτικα να συνδεθουν αυτα. Τα καλωδια Α Β C D ειναι αυτα που θα περασουν μεσα απο τον τοιχο και μετα θα συνδεθουν καταληλα στον αποπολυπλεκτη.
http://img193.imageshack.us/img193/7486/68213375.jpg

eebabs2000
26-09-09, 16:35
Νομίζω υπάρχει μετατροπέας στο εμπόριο από scart σε VGA για να συνδέσεις την TV με την οθόνη, ψάξτο λίγο...

Mihos
26-09-09, 17:09
Αυτό με τους πολυπλέκτες δεν γίνεται να λειτουργήσει. Ούτε σε αναλογικά ούτε σε ψηφιακά σήματα. Σε αναλογικά σήματα είναι προφανές... Σε ψηφιακά σήματα επίσης δε γίνεται καθώς θα πρέπει και οι πηγές των σημάτων να είναι συγχρονισμένες με τον counter που δείχνεις στο σχηματικό (προφανώς οι κατασκευαστές δεν έχουν προβλέψει κάτι τέτοιο:001_tt2:...). Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι ίσως να περάσεις μία USB (αν και δε νομίζω ότι θα έφτανε ακέραιο το σήμα μετά από 2 δωμάτια όπως λες...) αλλά κάι πάλι τi να την κάνεις...

Γενικώς δε νομίζώ ότι αξίζει να παιδευτείς πολύ για μία CRT την ώρα που με 100euro μπορείς να πάρεις 19'' lcd... Καταλαβαίνω δε την όρεξη να κάνεις καμία "πατέντα". Το παθαίνω κι εγώ.

ΥΓ: Κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο forum ένα κυκλωματάκι που μετατρέπει μια οθόνη σε παλμογράφο νομίζω...

dj_mike
26-09-09, 17:55
Οπως το βλεπω μαλλον θα εγκαταλειψω την ιδεα για καμια κατασκευη τετοια . .
Πολυ δυσκολα το βλεπω να γινει τετοιο πραμα και αν γινεται . .
βρικα μερικες συσκευες wireless VGA αλλα ολες ειναικοντα στα 100€ οποτε περνω μια καινουρια τηλεοραση..:001_smile: