PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ηλεκτρονικο κύκλωμα



weather1967
26-09-09, 13:34
Θέλω να φτιαξω ενα φορητο ανιχνευτή ηλεκτρικών εκκενώσεων απο το παρακατω κυκλωμα

Τα ερωτηματα μου ειναι η ζενερ TL 431 ,ρωτησα σε 2 μαγαζια και μου ειπαν οτι αυτο ειναι ειτε ολοκληρωμενο ,ειτε σαν τρανζιστορ με 3 ποδαρακια τυπου BC ,γνωριζει καποιος αν υπαρχει αντοιστιχια ? γιατι στο σχεδιο ειναι σαν ζενερ με 2 επαφες

Μηπως ξερει καποιος καποιο ηλεκτρονικο τυπο ,η εχει πηνιομετρο για να μου πει σε 0,5 mm διατομης που εχω πηνιοσυρμα ποσες σπειρες πρεπει να κανω και σε τι διαμετρο για να βγαλω τα 10 mH και τα 330 μH ?

Και το τελευταιο η διοδος 1 N 914 ,εχει καποια αντιστοιχια ? γιατι και αυτη ειναι δυσκολο να την βρώ

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων

dovegroup
26-09-09, 13:56
Θέλω να φτιαξω ενα φορητο ανιχνευτή ηλεκτρικών εκκενώσεων απο το παρακατω κυκλωμα

Τα ερωτηματα μου ειναι η ζενερ TL 431 ,ρωτησα σε 2 μαγαζια και μου ειπαν οτι αυτο ειναι ειτε ολοκληρωμενο ,ειτε σαν τρανζιστορ με 3 ποδαρακια τυπου BC ,γνωριζει καποιος αν υπαρχει αντοιστιχια ? γιατι στο σχεδιο ειναι σαν ζενερ με 2 επαφες

Μηπως ξερει καποιος καποιο ηλεκτρονικο τυπο ,η εχει πηνιομετρο για να μου πει σε 0,5 mm διατομης που εχω πηνιοσυρμα ποσες σπειρες πρεπει να κανω και σε τι διαμετρο για να βγαλω τα 10 mH και τα 330 μH ?

Και το τελευταιο η διοδος 1 N 914 ,εχει καποια αντιστοιχια ? γιατι και αυτη ειναι δυσκολο να την βρώ


Ευχαριστώ εκ τών προτέρων

1N914 είναι 1N4148 - 1N4150
TL431 δές το αν σου κάνει το LM336
10μh se 0.5mm πρέπει να υπάρχει έτοιμο στην αγορά.

Ελπίζω να βοήθησα.

weather1967
26-09-09, 14:16
1N914 είναι 1N4148 - 1N4150
TL431 δές το αν σου κάνει το LM336
10μh se 0.5mm πρέπει να υπάρχει έτοιμο στην αγορά.

Ελπίζω να βοήθησα.


Δυστηχώς δεν το βρηκα ετοιμο στην αγορα το πηνιο ,γιαυτο ρωταω σπειρες και διατομη 10 mH και οχι μΗ

Ευχαριστώ

Edit :Τελικά τώρα το ειδα καλυτερα εχει 3 επαφες το TL 431,λαθος μου ,αρα το εχω ,αλλα απο συνδεσμολογια ποιο ποδαρακη παει στην γειωση και ποιο στο ηχειο ?

weather1967
26-09-09, 15:07
Μαλιστα βρηκαμε ακρη με την ανοδο και την καθοδο στο TL431,αντε πριν 20 χρονια να ψαχνεις απο εδω και απο εκει ,ιnternet for ever :001_rolleyes:

http://www.fairchildsemi.com/ds/TL%2FTL431.pdf

Τώρα μας μενει μονο οι σπειρες για να φτιαξουμε πηνια σε διατομη συρματος 0.5 mm.
Aν εχει πηνιομετρο καποιος φιλος και το βρει μενω υποχρεος .

luhe98922
26-09-09, 17:07
Τύλιξα περίπου 8 cm πάνω σε ένα μολύβι (international standards:001_rolleyes:) (σωληνοειδές πηνίο) αλλά στο πηνιόμετρο δεν διάβαζε τπτ.... από όσο βλέπω στο schem θέλει πηνία χωρίς πυρήνα... Σου λέει άλλα χαρακτηριστικά ?? Εγώ θα σου έλεγα να τα κάνεις πάνω σε ένα παλιό καρούλι από καλάι... Και ζήτα βοήθεια από κάποιον γνωστό ηλεκτρονικό κάποια μέρα που θα μπορεί αφού εκείνος λόγω εμπειρίας θα μπορεί να σου πει και με το μάτι περίπου πόσο να τυλίξεις... Sorry που δεν μπόρεσα να βοηθήσω παραπάνω...

Παρεμπιπτόντως τον ανιχνευτή κεραυνών (αυτό δεν είναι?) τι τον θες? (από περιέργια:001_rolleyes:)
Κάπου είχα δει ένα τέτοιο κυκλωμα στα αγαπημένα μου... Σε ενδιαφέρει να το πστάρω αν το βρώ?

weather1967
26-09-09, 18:49
Τύλιξα περίπου 8 cm πάνω σε ένα μολύβι (international standards:001_rolleyes:) (σωληνοειδές πηνίο) αλλά στο πηνιόμετρο δεν διάβαζε τπτ.... από όσο βλέπω στο schem θέλει πηνία χωρίς πυρήνα... Σου λέει άλλα χαρακτηριστικά ?? Εγώ θα σου έλεγα να τα κάνεις πάνω σε ένα παλιό καρούλι από καλάι... Και ζήτα βοήθεια από κάποιον γνωστό ηλεκτρονικό κάποια μέρα που θα μπορεί αφού εκείνος λόγω εμπειρίας θα μπορεί να σου πει και με το μάτι περίπου πόσο να τυλίξεις... Sorry που δεν μπόρεσα να βοηθήσω παραπάνω...

Παρεμπιπτόντως τον ανιχνευτή κεραυνών (αυτό δεν είναι?) τι τον θες? (από περιέργια:001_rolleyes:)
Κάπου είχα δει ένα τέτοιο κυκλωμα στα αγαπημένα μου... Σε ενδιαφέρει να το πστάρω αν το βρώ?

Λουκά σε ευχαριστώ για την προσπάθεια ,μπορεις και αν εχεις να τυλιξεις καμμια 20 αρια σπειρες πανω σε μπαταρια 1,5 volt 3 Α να δοκιμασουμε και ετσι ? δοκιμασε και με 0,5 mm και αν εχεις και 1 mm

Επειδή εχω μουρλα για τα μετεωρολογικα το φτιαχνω ,οχι πως δεν εχω ανιχνευτη κεραυνων εχω και μεσω software και με διοπτευση κιολας ,απλα αυτο το φτιαχνω για φορητό .

Απο εδω βρηκα το σχεδιο

http://www.techlib.com/electronics/lightning.html#Egor

και εδω μερικα ετοιμα κοματια απο συναδελφους απο εξωτερικο

http://www.techlib.com/electronics/lightningpics.htm

ειναι 3-4 κομματια για να εχεις και ακουστικη ενδειξη ,και με led ,και βαση οργανου ,οταν σκαει κεραυνος ακουγετει ενα scratch και αναβει το led στιγμιαια και διεγειρετε το οργανο .

weather1967
26-09-09, 20:12
Σκέφτομαι και το αλλο ,μηπως θελει κανα τσοκ VK200 σαν αυτα που βαζαμε στους τρανζιστορικους πομπους στα FM ,η τα αλλα πανω σε πορσελανη τυλιγμενο πηνιοσυρμα που βαζαμε στα λαμπατα των FM,το θεμα ειναι οτι εχω τετοια ,αλλα δεν εχω πηνιομετρο να τα μετρησω .:saad:
Με βλεπω απο βδομαδα να τρέχω για κανα πηνιομετρο :biggrin:

Edit : η μηπως και χρειαζεται πηνιο με φεριτη σαν τους δεκτες ραδιοφωνου AM? για να βγαλει τα 10 mH ?

KOKAR
26-09-09, 20:22
το TL431 υπάρχει κατά κόρον σε τροφοδοτικά από PC !
αν λοιπόν έχεις κανένα παλιό τροφοδοτικό χαλασμένο μπορείς να
βγάλεις από αυτό.

KOKAR
26-09-09, 20:23
http://www.jestineyong.com/wp-content/uploads/2008/06/tl431.gif

luhe98922
26-09-09, 21:27
Δημήτρη, αυτή τη στιγμή έχω δανείσει το πηνιόμετρο, θα το έχο πολύ συντομα πίσω.. Απλά δεν έχω μεγάλη ποσότητα σύρματος στο χέρι.

Τώρα όσον αφορά τον πυρήνα... Εδώ από όσο κατανοώ το θέμα, επειδή ο κεραυνός αναγνωρίζεται σαν παλμός από το κύκλωμα ο πυρήνας θα μπορούσε ίσως και να μπλοκάρει τον παλμο αυτόν γι'αυτό θες πηνία αέρα που λειτουργούν και σε υψηλότερες συχνότητες. (Φυσικά ΟΠΟΙΟΣ γνωρίζει κάτι σε σχέση με αυτά που αναφέρω εδώ το προσθέτει... Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος...)

weather1967
26-09-09, 21:52
Λουκά να σαι καλα και παλι σε ευχαριστω για το ενδιαφερων ,αλλα απο οτι ξεσκονησα παλλια βιβλια 10 mH θελουν πολλες σπειρες καμμια 800 αρια σπειρες ,αρα η πρεπει να ψαξω να βρω κανα φεριτη παλιου ραδιοφωνου μεσαιων ,η να ψαξω σε μαγαζια απο Αθηνα μπας και βρώ ετοιμα τσοκ σαν αυτά

http://www.jameco.com/webapp/wcs/stores/servlet/StoreCatalogDrillDownView?langId=-1&storeId=10001&catalogId=10001&categoryName=cat_2040&subCategoryName=Passive%20Components%20%2F%20Induc tors%20%2F%20Chokes&category=204010

Εχει υποψην του καποιος φιλος αν υπαρχουν σε ηλεκτρονικα μαγαζια π.χ Φανος κ.τ.λ τετοια τσοκ ? ειναι σαν αντιστασεις σχεδον

Κώστα ευχαριστω ,αλλα το βρηκα πριν βρε συ ,στα data sheeds ,βεβαια η καθε βοηθεια εκτιμητέα παιδιά.

Εdit : Λουκα απλα ο κεραυνος οταν σκαει εκπεμπει ενα ηλεκτρομαγνητικο σημα στιγμιαιο και ειδικα στα VLF λογο της διαδοσης και της καθαρης συχνοτητας ακουγεται πιο μακρυα συγκεκριμενα αυτο το κυκλωμα απο οτι διαβασα συντονιζει στα 300 KHZ

tasosmos
26-09-09, 23:10
Μικρα τσοκ υπαρχουν ετοιμα και κυκλοφορουν αρκετα, τουλαχιστον ο Φανος κι ο Κατουμας εχουν.

weather1967
26-09-09, 23:13
Μικρα τσοκ υπαρχουν ετοιμα και κυκλοφορουν αρκετα, τουλαχιστον ο Φανος κι ο Κατουμας εχουν.

Τάσο οταν λες μικρα εννοεις σαν αυτα που ειναι σαν αντιστασεις στο λινκ που εδωσα πριν ? η μικρα σε μΗ ?

luhe98922
27-09-09, 02:49
κοίτα... στη χειρότερη μπορείς να παραγγείλεις από την rs (www.rsgreece.com (http://www.rsgreece.com)). Έχουν τέτοια τσοκάκια... (χειρότερη το λέω επειδή μετά από κάθε παραγγελία εγώ είχα ενα αποτύπωμα χεριού πάνω στον κώλο μου...:001_unsure:)

luhe98922
27-09-09, 03:03
το βρήκα αυτό που σου έλεγα στα αγαπημένα... στην ιστοσελίδα electronics-lab.com στην κατηγορία με τα scientific projects...
δυστυχώς είναι το ίδιο schematic:saad:

KOKAR
27-09-09, 09:38
Δημήτρη πες μου τι πηνίο ακριβός χρειάζεσαι και μπορεί να σου βρω εγώ..

tasosmos
27-09-09, 09:53
Τάσο οταν λες μικρα εννοεις σαν αυτα που ειναι σαν αντιστασεις στο λινκ που εδωσα πριν ? η μικρα σε μΗ ?

Σε μεγεθος, αναλογως εχουν ειτε απο αυτα που ειναι σαν αντισταση ή κατι αλλα αρκετα μικρα σε μεγεθος, περιπου οσο ενας πυκνωτης MKT στα 63V για να καταλαβεις.:001_smile:

weather1967
27-09-09, 18:06
Δημήτρη πες μου τι πηνίο ακριβός χρειάζεσαι και μπορεί να σου βρω εγώ..

Ευχαριστω Τάσο και Λουκά
Κώστα θελω πηνιο 10 mH και 330 μΗ ,για να τα τυλιξεις στο χερι ειναι δυσκολο γιατι θελουν ειδικα το 10 mH καμμια 800 αριά σπείρες .Τώρα η λυση ειναι η απο κανα παλιο ραδιοφωνο κανα φερίτη και με πηνιομετρο να αφαιρεις σπειρες και να μετράς, η τα αλλα που μοιαζουν σαν αντισταση .
εχεις σκεφτει κατι αλλο ?

Thanos10
27-09-09, 18:27
Δημητρη ο Φανος εχει ολη την σειρα των πηνιων.

weather1967
28-09-09, 16:05
Παιδια σας ευχαριστω ολους,τελικα τα βρηκα ολα και τσοκ πηνια και αγορασα και ενα πηνιομετρο -καπασιτομετρο και κανω και μερικα τεστ σε αυτο το thread

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=325740#post325740