PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με μπαταρια



petran256
27-09-09, 11:04
Καλημερα παιδια.Εχω ενα προβλημα με την μπαταρια της ψηφιακης μου.Ειχα καιρο να χρησιμοποιησω την ψηφιακη κ ειχα ξεχασει την μπαταρια μεσα.Το προβλημα τωρα ειναι οτι η μπαταρια δεν φορτιζει.Πως μπορω να την κανω να ξαναφορτισει κανονικα?Κατι εχω ακουσει για καποιο σοκ στην μπαταρια με παραπανω ταση.Ισχυει αυτο?Αν ναι ποσα volt πρεπει να βαλω κ ποση ωρα?Τα στοιχεια της μπαταριας μου ειναι: Lithium ion 3,7v 700ah.Ευχαριστω εκ των προτερων

nikkos
27-09-09, 12:21
αν είσαι σίγουρος ότι δε φορτίζει και ότι δε φταίει ο φορτιστής, η μηχανή ή κάποιο καλώδιο, δοκίμασε να της βάλεις 5V από κάποιο τροφοδοτικό, όχι για πολύ,λίγα δευτερόλεπτα αρκούν αν δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα η μπαταρία, αν και το πρόβλημα που περιγράφεις το είχαν παλιότερες μπαταρίες (NiCd NiMh) και όχι οι λιθίου....δε μου έχει τύχει εμένα τουλάχιστον

petran256
27-09-09, 12:23
Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου θα το δοκιμασω κ θα σου πω

petran256
27-09-09, 12:57
Λοιπον το δοκιμασα.Εβαλα 5,2v για 2 sec την ξαναεβαλα στο φορτιστη της κ φορτιζει.nikko σ'ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου :thumbup:

sakisp
23-10-09, 01:54
το φαινομενο της σταδιακης αποφορτισης μπαταριας που κλεινη κυκλωμα ειναι υπαρκτο με αποτελεσμα να μηδενιση το φορτιο της και να μη φορτιζει η λυση που σου δωσε ο νικος ειναι η καλυτερη αν και τις λιθιου κατα κανονα δεν τις σοκαρουμε.στην προκειμενη περιπτωση ομως ειναι αναγκαιο κακο.:001_huh:

weather1967
23-10-09, 14:53
Παιδια αυτο με το σοκ στις μπαταριες ισχυει και για ΑΑ 1,2 volt Ni-Mi ?
καπου στα 2,5 volt ομως φανταζομαι ?

stevstav
28-10-09, 09:18
Ισχυει. Με το 'κολπο' του shock εχω επαναφερει μπαταριες (οχι ολες ομως). Θελει αρκετα Amper για να δουλεψει. Εγω φορτιζα πυκνωτη >10000μF στα ~15V (και αν δεν επιανε μετα απο καποια σοκ, τοτε στα 25V), και τους εκφορτιζα πανω τους. Καποια στιγμη σηκωνουν ταση και μπορουν να φορτιστουν κανονικα (επαναλαμβανω οτι δεν δουλευει παντα, η επιτυχια ειναι περιπου στο 70%).