PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλτράρισμα θορύβου joystick



Stergios_[.gr]
29-09-09, 00:49
Χρησιμοποιώ ένα παλιό gameport joystick, μέσω ενός 'gameport to USB controller'. Όμως έχω "τρέμουλο" στην έξοδο ενός άξονα του joystick. Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως θα μπορούσα να του τοποθετήσω κάποιο είδος φιλτραρίσματος ώστε να κόβει αυτόν τον θόρυβο.. Έχει κανείς καμία ιδέα? Ευχαριστώ!

Αυτή είναι η συνδεσμολογία του joystick, μόνο που έχω μετρήσει 470ΚΩ στα ποτενσιόμετρα.

chip
29-09-09, 10:55
Μήπως έχουν βρομιά τα ποτενσιόμετρα του Joystick και πρέπει να τα καθαρίσεις λίγο με κατάλληλο σπρέυ?

lastid
29-09-09, 11:07
1. Πυκνωτής 100nF παράλληλα με το ποτενσιόμετρο
2. Σπρέυ
3. Μικρότερο ποτενσιόμετρο (10k-100k)

Stergios_[.gr]
29-09-09, 11:24
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι τα joystick χρησιμοποιούν ποτενσιόμετρα των 470ΚΩ όμως αξιοποιούν μόνο το κομμάτι από 0...120ΚΩ! Αυτό γιατί ουσιαστικά χρειάζονται διαδρομή 90°, και έτσι οι κατασκευαστές μπορούν να χρησιμοποιήσουν το 1/4 της διαδρομής των κλασικών ποτενσιομέτρων των 270°, αντί να μπούν σε έξοδα ειδικών παραγγελιών...

Τώρα όμως που εγώ λειτουργώ περισσότερη διαδρομή, φαίνεται ότι εμφανίζεται θόρυβος όσο ανεβαίνει η αντίσταση στο ποτ. Την άποψη αυτή ενισχύει το γεγονός ότι όσο πηγαίνω προς την μεγάλη αντίσταση, τόσο περισσότερος θόρυβος, σε αντίθεση με όταν πηγαίνω προς την χαμηλότερη...


3. Μικρότερο ποτενσιόμετρο (10k-100k) Αν το κάνω αυτό, θα χάσω διακριτική ικανότητα... Ο controller διαβάζει 255 διακριτές θέσεις (8bit) μεταξύ 0...330ΚΩ..
Αν βάλω 100Κ θα χάσω το 1/3 της ανάλυσης, θα μείνω με ~82 θέσεις..

lastid
29-09-09, 23:05
Οι προδιαγραφές του PC gameport μιλούν για αντίσταση 0-100K και όχι 0-330Κ από όσο ξέρω, άρα δεν θα χάσεις.
Όταν συνέδεσες το 470Κ, είχες full range?
Όπως και νά'χει, γιατί δεν πειράματίζεσαι με 100Κ για να το μάθεις στην πράξη?

Stergios_[.gr]
29-09-09, 23:18
100K βλέπει η gameport, αλλά 330Κ βλέπει ο gameport to USB controller... γιαυτό και δοκιμάζω 330Κ.. Τα ποτς των 470Κ χρησιμοποιούνται μόνο για 90 μοίρες, περίπου δηλαδή ως 120Κ-ποτεντιομετρα...Όταν τα κυλάω μετά τα 120Κ βγαίνω εκτός κλίμακας από την gameport, και όταν περνάω τα 330Κ βγαίνω εκτός κλίμακας και από τον 'gameport to usb controller'. Προφανώς οι κινέζοι που φτιάξανε τον controller βάλανε πολύ μεγαλύτερη ανοχή στα ποτενσιόμετρα που μπορεί να διαβάσει για να σιγουρέψουν ότι θα "διαβάζει" όλα τα χειριστήρια...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις LastID!

Stergios_[.gr]
29-09-09, 23:33
Χμμμ.. και μια ακόμα παρατήρηση που ίσως βοηθήσει:
- όταν ακουμπάω με το δάκτυλό μου την έξοδο του ποτενσιόμετρου, ο θόρυβος μειώνεται σε εκπληκτικό βαθμό....

Είναι θέμα γείωσης, ή λειτουργεί το σώμα μου σαν "φίλτρο" (πυκνωτής??)? :blush: Συμπαθάτε με, αλλά από γνώσεις θεωρίας θορύβου δεν σκαμπάζω...http://92.240.234.101/smf/Smileys/default/uglystupid2.gif