PDA

Επιστροφή στο Forum : schematic σε pcb



lunatic
05-10-09, 13:16
Η ερώτηση είναι απλή. Ψάχνω για ένα, όσο το δυνατον απλούστερο, πρόγραμμα που να κάνει αυτή τη δουλειά. Να φτιαχνεις δηλαδή το σχέδιο με τα στοιχεία (αντιστάσεις, πυκνωτές, τρανζιστορ) και να μπορεί μετα, το ίδιο το πρόγραμμα να στο μετατρέπει σε pcb, ετοιμο για αποχάλκωση.
Έχω φτιάξει pcb (απλό σχετικά με λίγα στοιχεία) με ένα πρόγραμμα που μου φάνηκε αρκετά απλό και εύχρηστο (το sprint pcb), αλλά τωρα έχω ένα schematic με αρκετούτσικα στοιχεία και με το μάτι είναι αδύνατο να το φτιάξω.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα στο forum γι αυτό ανοιξα αυτό. Αν υπάρχει ήδη, απλά δώστε μου το λινκ.

Ευχαριστώ!

167vasgio
05-10-09, 13:18
http://www.cadsoftusa.com/ αυτο είναι σχετικα εύκολο :001_smile: αν θές ψάξτο λίγο

lunatic
05-10-09, 16:35
Λοιπόν, το έβαλα το eagle και όντως κάνει αυτό που θέλω. Έχω όμως ένα πρόβλημα. Δεν θέλω να κάνω διπλής όψης pcb γιατί μου φαίνεται ότι δεν θα τα καταφέρω να βγεί σωστά.
Υπάρχει κάποια επιλογή ώστε να βγαίνει σε ένα layer το σχέδιο και αν υπάρχει επικάλυψη να αφήνει υποδοχές για να γίνεται η βραχυκυκλωση εξωτερικά με κομματάκια σύρμα? Καταλαβαίνετε τι θέλω να πώ έτσι?

mariosm
05-10-09, 16:42
Υπαρχει τροπος. Οταν πατησεις Auto για να αρχισει ο σχεδιασμος της πλακετας στον πινακα που θα εμφανιστει στα αριστερα σου που γραφει Preferred directions στη θεση 1. Top επελεξε Ν/Α. Βραχυκυκλωτηρες ομως δεν βαζει. Αν φτασει καπου που δεν μπορει να συνεχισει τοτε θα σταματησει.

lunatic
06-10-09, 22:21
Το είδα αυτό που λές Μάριε, αλλά κατάλαβα ότι είναι αρκετά μπλεγμένο κύκλωμα για να γίνει αυτό με τους βραχυκυκλωτήρες. Θα έβγαιναν αρκετοί, και θα έπρεπε να σχεδιάσω με το χέρι πολύ πράμα. Τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω να φτιάξω διπλής όψης. Έχω σκεφτεί έναν τρόπο για να ευθυγραμμίσω τις 2 πλευρές αλλά όπως πάντα με πειράματα γίνονται σωστά οι δουλειές αυτές...
Ευχαριστώ