PDA

Επιστροφή στο Forum : Θηκες φύλαξης-μεταφοράς μικρο-υλικών



weather1967
05-10-09, 13:42
Kαποια μικρο ηλεκτρονικα υλικα που ειναι για πιο καθημερινες χρησεις,και ηταν σε συρταρια απο εδω και απο εκει,με αποτελεσμα οταν ηθελα να φτιαξω κατι να πρεπει να θυμαμαι που τα ειχα βαλει :blushing:.
Ετσι λοιπον σκεφτηκα να ειναι ωραια και νοικοκυρεμενα,αντι για συρταριερα που πρεπει να ειναι στανταρ σε ενα μονιμο χωρο (και να πιανει και χωρο),σκεφτηκα να παρω 2 θηκες φυλαξης-μεταφορας μικρο-υλικων .
Αγορασα 2 απο τα ALEX-PAK εναντι 10 ευρώ έκαστη,και ετσι ειναι πολυ πιο απλα να βρισκεις κατι την στιγμη που το θελεις .:001_smile:

P@s@ris!
05-10-09, 18:44
πολύ ωραίες αυτές οι θήκες Δημήτρη...!!!!εγώ έχω στο γραφείο μου τις θήκες πόκερ,,,με βολεύουν πιο πολύ....
σαν κ αυτές που έδειξες έχω μια για πράγματα που χρειάζεται να παίρνω μαζί μου συχνά..!!!!:001_cool:

τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να φτιάξω μια βάση δεδομένων με φόρμες...
για να ταξινομώ ότι ηλεκτρονικό υλικό έχω...και έτσι να τα βρίσκω πιο εύκολα....γιατί έψαχνα τελευταία να φτιάξω ένα ανιχνευτή βροχής με το BC548 B και αφού αγόρασα μερικά βρήκα ότι είχα στοκ καμια 10αρια!!!!

weather1967
05-10-09, 19:50
Ετσι Παναγιώτη,και εγω μια απο τα ιδια παθαινα ,αγοραζα και μετα ψαχνοντας εβλεπα οτι ειχα,αλλα πολυ περισσοτερο με εκνευριζε το ψαξιμο απο εδω και απο εκει ,ενω τωρα ειναι ολα συμαζεμενα.
Ωραιο και ευκολο κυκλωματακη αυτο με τον ανιχνευτη βροχης,αλλα εχω το βροχομετρο του σταθμου,και με alarm οταν ξεκιναει να γραφει mm,γιαυτο δεν το εφτιαξα,ειδαλως θα το ειχα φτιαξει σιγουρα.

P@s@ris!
06-10-09, 00:37
αν καταφέρω και φτιάξω την βάση δεδομένων θα την ποστάρω να την δείτε....
πάντως το κυκλωματάκι για την βροχή είναι πολύ ωραίο...έχω βάλει κ ένα λεντάκι να ανάβει όταν πέσει νερό επάνω....και το έχω στερεώσει λοξά...για να μην στέκεται το νερό...και μου δείχνει λάθος μέτρηση,,

GeorgeH
06-10-09, 06:34
Τα συρταράκια μου δεν είναι τίποτα σπουδαίο.
Αλλά τα χρησιμοποιώ 30 χρόνια!
Με έχουν βολέψει διότι τα έχω ταξινομήσει με τιμές:
1 - 1,2 - 1,5 - 1,8 - 2,2 κλπ
Στη μια συρταριέρα εχω Ω, ΚΩ, ΜΩ και στην άλλη pF, nF, μF.
Βρίσκω αμέσως ότι θέλω.

weather1967
06-10-09, 07:09
Mπραβο Γιώργο ,αυτο και αν ειναι οργανωση επαγγελματικη :001_smile:
Παναγιωτη ανεβασε καμμια φωτο να το δουμε.

Τρελός Επιστήμονας
06-10-09, 10:49
Περιμένετε και θα δείτε..........

P@s@ris!
06-10-09, 11:25
να βάλω και εγώ μερικές....ακόμα δεν έχω πολλά...νέος στο χώρο..ότι έχω τα έχω μέσα στο δωματιό μου....και τώρα φτιάχνω δίπλα από το γραφείο μου ένα μικρό πασο για να στεγάσω το μίνι εργαστήριο...!!!χαχαχαχ:001_tt2::001_tt2::001_tt2: :001_tt2:

weather1967
06-10-09, 13:00
να βάλω και εγώ μερικές....ακόμα δεν έχω πολλά...νέος στο χώρο..ότι έχω τα έχω μέσα στο δωματιό μου....και τώρα φτιάχνω δίπλα από το γραφείο μου ένα μικρό πασο για να στεγάσω το μίνι εργαστήριο...!!!χαχαχαχ:001_tt2::001_tt2::001_tt2: :001_tt2:

Ωραιος και ο Παναγιώτης :wiink:
Παναγιώτη αυτο τι ειναι ? που το εχω μαρκαρισμενο σε κοκκινο ,ειχα δει αυτη την ασπρη πλακετα και απο καποιον που εκανε μια κατασκευη εκει πανω απο εξωτερικο.Γιατι άπεχα απο το άθλημα καμμιά 15 ετία +,και τωρα με επιασε παλι η μανία με τις κατασκευες,και τα ηλεκτρονικά και έχω χάσει επεισόδια :blushing:

weather1967
06-10-09, 13:07
Και μια φωτο και απο το δικο μου συρταρη που του εχω κανει πατεντα και το εχω χωρισει με ξυλο :lool:

P@s@ris!
06-10-09, 16:56
αυτό Δημήτρη είναι breadboard....ετσι με αυτό μπορείς να φτιάξεις κυκλώματα χωρίς να χρειάζεσαι πλακέτα και κόλληση....κάτω από το άσπρο υπάρχουν χαλκοδιαδρόμοι....

και είναι χωρισμένοι όπως δείχνει εδώ......
http://www.mecheng.osu.edu/files/u39/breadboard_wiring.jpg

εμένα μου έλεισε τα χέρια.....όταν το πείρα.....

shoco
06-10-09, 18:14
Να βαλω και εγω το φτωχικο μου

P@s@ris!
06-10-09, 21:47
πολύ ωραίο το εργαστήριο σου shoco...μ ΄άρεσε ο παλμογράφος σου!!!!
τέτοιους έχουμε και το τεί......

weather1967
06-10-09, 22:46
αυτό Δημήτρη είναι breadboard....ετσι με αυτό μπορείς να φτιάξεις κυκλώματα χωρίς να χρειάζεσαι πλακέτα και κόλληση....κάτω από το άσπρο υπάρχουν χαλκοδιαδρόμοι....

και είναι χωρισμένοι όπως δείχνει εδώ......
http://www.mecheng.osu.edu/files/u39/breadboard_wiring.jpg

εμένα μου έλεισε τα χέρια.....όταν το πείρα.....

Βρε τι εχουνε βγάλει :001_huh:,και ποσο εχει αυτο Παναγιώτη ?

Πολυ καλο εξοπλισμο ο φιλος soho μπραβο παιδια ,ο παλμογραφος αν δεν κανω λαθος ειναι αυτος ?

http://www.owon.com.cn/eng/pdsSeries.asp

Τρελός Επιστήμονας
06-10-09, 23:11
Μια άποψη από την ταξινόμηση υλικών του Τρελού Επιστήμονα...

weather1967
06-10-09, 23:21
Μια άποψη από την ταξινόμηση υλικών του Τρελού Επιστήμονα...

Καλά Δημήτρη δεν παιζεσαι,εισαι εκτος ανταγωνισμου :001_rolleyes:,θελω το τηλεφωνο σου ,σε περιπτωση που χρειαστω κανα εξαρτημα Κυριακατικα να πεταχτώ μεχρι το Χαλάνδρι αν δεν κανω λαθος να το παρω,με το αζημιωτο παντα :lool:.

Τρελός Επιστήμονας
07-10-09, 00:10
Τα πορτοκαλί συρταράκια έχουν αντιστάσεις ισχύος.
Βασικά η οργάνωση του εργαστηρίου είναι που με κρατάει να μην τα παρατήσω (έχω σχεδόν εγκαταλείψει το ραδιοερασιτεχνισμό). Έλα να πάρεις ό,τι θέλεις και να σε κεράσω μπύρα και σουβλάκια...
Ο πρώην τρανζιστορικός Peavey που βλέπεις στο φόντο έχει ήδη μετατραπεί σε λαμπάτο και θα ανέβει σύντομα.

weather1967
07-10-09, 00:19
Mπραβο βρε Δημήτρη,τρομερη οργανωση ,εχεις ολες τις τιμες των αντιστασεων βλεπω σχεδον.
Η λυχνια αυτη ειναι ΤΗ 250 ? διπλα στον μεταβλητο.
Οι συρταριερες με 15-20-25 συρταρια εχεις υποψην σου ποσο κυμαινονται σημερα ?
Γιατι βλεπω βγαινουν και πλαστικες τωρα ,παλια ηταν ολες λαμαρινα το εξωτερικο σαν αυτες που εχεις.

Τρελός Επιστήμονας
07-10-09, 00:26
Όχι Δημήτρη, η λυχνία είναι 810 (τρίοδος ισχύος). Αυτή η μάρκα συρταριών (SUC πορτογαλικά) δεν αντιπροσωπεύεται πια :angry: , ο έμπορος που τα εισήγαγε κάποτε τώρα τα παράτησε και ασχολείται με φασόν ρούχα!!!!!!!!!! Δύσκολα πια βρίσκεις μεταλλικά συρταράκια, όλα πια είναι πλαστικά και δυστυχώς κινέζικα...:saad::saad::saad:
Όσο για τιμές, δεν γνωρίζω πια τίποτε αλλά μπορείς να ψάξεις στα γνωστά καταστήματα ηλεκτρονικών.

P@s@ris!
07-10-09, 02:02
Βρε τι εχουνε βγάλει :001_huh:,και ποσο εχει αυτο Παναγιώτη ?


δεν είναι ακριβό....αυτό που έχω έχει κοντά στα 15 ευρώ...υπάρχουν κ πιο μεγάλα....σε συμβουλεύω να παρεις ένα μεγάλο κ ένα μικρό...δεν θα πάει χαμένο...εγώ ήδη παρήγγειλα από e-bay....δύο ακόμα....


Ποποπο έχω μείνει άφωνος.....άψογη οργάνωση.....πολύ ωραία αυτά τα ραφάκια.....και πολύ υλικό......Τώρα που θυμήθηκα,,,,,έχω δει κάτι παρόμοιες συρταριέρες....στα καμίνια σε ένα γωνιακό κατάστημα που πουλάει μόνο τετοια,,,,και ντέξιον....αν θυμάμαι καλά είναι στο τέρμα της δωδεκανήσου...

shoco
07-10-09, 08:47
πολύ ωραίο το εργαστήριο σου shoco...μ ΄άρεσε ο παλμογράφος σου!!!!
τέτοιους έχουμε και το τεί......

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου


Βρε τι εχουνε βγάλει :001_huh:,και ποσο εχει αυτο Παναγιώτη ?

Πολυ καλο εξοπλισμο ο φιλος soho μπραβο παιδια ,ο παλμογραφος αν δεν κανω λαθος ειναι αυτος ?

http://www.owon.com.cn/eng/pdsSeries.asp

Ευχαριστώ. Ο παλμογράφος είναι ο Tektronix TDS1002

Τρελός Επιστήμονας
07-10-09, 09:39
Να σας πω ένα γνωστό "μυστικό"; Αν θέλετε να αποθηκεύσετε αντιστάσεις - πυκνωτές που συνήθως ακολουθούν τη σειρά Ε-12, χρειάζεστε συρταράκια με 6 θέσεις κατά προτίμηση. Ανά 2 συρταράκια καλύπτεται μια δεκάδα τιμών πχ 10-82Ω. Αν έχετε κάποια υλικά και θέλετε απλώς να τα τοποθετήσετε κάπου, τότε το είδος της συρταριέρας δεν πάιζει μεγάλο ρόλο, αρκεί να μην είναι πολύ μεγάλα τα συτράρια, έτσι ώστε να υπάρχει αφθονία πολλών και μικρών διαμερισμάτων. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η αναγραφή των υλικών με ταμπελάκι. Καλό είναι να τα αγοράσετε όλα μαζί σε ενιαία σειρά για να υπάρχει ομοιομορφία. Καλό είναι να έχετε λίγα παραπάνω γιατί αργότερα μπορεί να χρειαστείτε να αγοράσετε και άλλα και να έχουν εξαντληθεί.

Κώστας21
07-10-09, 14:14
Φίλε P@s@ris πως ψάχνουμε τις θήκες αυτές στο ebay?
Εννοω με τι ονομα..

TSAKALI
07-10-09, 14:30
τελικα ειστε νοικορηδες.. μπραβο ,με ψυχοπλακωσατε τωρα
σας ζηλευω..με την καλη εννοια.
να δω ποτε θα συμαζεψω εδω το μπουρ...λο μου

υ.γ φυσικα και δεν τολμαω να ανεβασω φωτο..:001_smile:

weather1967
07-10-09, 15:19
τελικα ειστε νοικορηδες.. μπραβο ,με ψυχοπλακωσατε τωρα
σας ζηλευω..με την καλη εννοια.
να δω ποτε θα συμαζεψω εδω το μπουρ...λο μου

υ.γ φυσικα και δεν τολμαω να ανεβασω φωτο..:001_smile:

Σάββα μην ντρέπεσε ,δωστα ολα στον λαό:lool:
Εχω εχω ταξη και οργανωση στην αποθηκη με τα διαφορα εργαλεια που κανω κατασκευές ,αλλα απο ηλεκτρονικο υλικό ηταν απο εδω και απο εκει χυμα ,μεχρι που μια μερα που εψαχνα κατι υλικα και ειχα ξεχασει τι εβαλα και που ,λεω δεν παει αλλο αυτο το τρελλαδικο πρεπει να μπει και εδω μια ταξη :laugh:.Ειδικα το να ψαχνεις κατι και να μην το βρισκεις ενω ξερεις στανταρ οτι καπου το εχεις βαλει ,ειναι να σε πιανει τρελλα,και οχι μονο αυτο,αλλα για να το βρεις κανεις ολο το τοπο ανω -κατω :001_unsure:

P@s@ris!
07-10-09, 15:46
Φίλε P@s@ris πως ψάχνουμε τις θήκες αυτές στο ebay?
Εννοω με τι ονομα..


Κώστα ειληκρινά δεν ξέρω πως να τις αναζητήσεις στο e-bay....πάντως οι τιμές τους είναι λογικές κ εδώ στην ελλάδα....

τώρα σκέφτομαι να παρω μια ακόμα....με μικρά συσρταράκια για τις αντιστάσεις κ πυκνωτές...!!!