PDA

Επιστροφή στο Forum : ενίσχυση σήματος WIFI



kobi
08-10-09, 21:42
καλησπέρα σας παιδιά. μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω.
Μπορούμε να ενισχύσουμε σήμα ασύρματου router??????????? και με ποιόν τρόπο!
ευχαριστο πολυ!!!!

lynx
08-10-09, 22:33
Γεια σου...

για τι χρηση το θες? δωσε περισοτερα στοιχεια για να σε βοηθησουμε.

elperg
08-10-09, 22:57
Είτε θα αγοράσεις μεγαλύτερη κεραία (μεγαλύτερης εμβέλειας), είτε θα προχωρήσεις σε μια πιο σύνθετη διαδικασία όπως ένα Wireless access point το οποίο απλά το τοποθετείς στην ενδιάμεση, από την επιθυμητή, απόσταση και το router.
Να θυμάσαι ότι τα ασύρματα δίκτυα φτάνουν σε εμβέλεια τουλάχιστο 100 μέτρα, αρκεί να μην υπάρχουν εμπόδια όπως τοίχοι κλπ. Ένα τζάμι ή μία μικρού πάχους ξύλινη κατασκευή δεν επηρεάζει το σήμα (πολύ).
:wiink:

kobi
09-10-09, 21:52
Για χρήση μέσα στο σπίτι. Το router είναι στη μία άκρη του σπιτιού και θέλω να καλύψει το σήμα μία απόσταση σε ευθεία περίπου 12-13 μέτρα αλλά μέσα από 5 τοίχους όπου υπάρχουν και μεταλικά κάγκελα στα παράθυρα και μία μεταλική σκάλα!!! Οπότε όπως καταλαβαίνετε φτάνει ένα πολύ ασθενές σήμα.

dalai
09-10-09, 23:08
αν η κεραια του ειναι αποσπομενη τοτε μπορεις να παρεισ μια κεραια πανελ (15~20 ευρω) και να ενισχισεις το σημα 2 με 3 φορες πιο πανω. (8dBi)
Aν δεν εχει αποσπομενη κεραια , το τε απλως σηκωσε το ροθτερ πιο ψιλα στο επιπλο και κρατα τι κεραια ορθια.
Καποιοι παρατηρησαν μια περετερω ενισχυση , βαζοντας ενα φυλλο αλουμινοχαρτο πισω απο τη κεραια σαν ανακλαστηρα, αλλα μαλλον θα πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να σου κατσει ....
Τελος το προτοκολλο 8011.β ειναι λιγοτερο απαιτητικο σε σημα απο το .g και .a .Επομενος αν σεταρεις το ρουτερ σε β προτοκολο θα πισεις και εκει που δεν επιανες πριν, εις βαρος ομως τις ταχυτητας.

ALAMAN
09-10-09, 23:40
Συγνώμη αν θα βγώ offtopic...
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου πώς γίνεται να στήσω ένα ασύρματο δίκτυο σε απόσταση περίπου 500 μέτρα (max).
Όσον αφορά τα εμπόδια η κεραία θα στηθεί σε μπαλκόνι ή ταράτσα (εξωτερικός χώρος) έτσι ώστε να υπάρξει σύνδεση απο PC/laptop με router
Τί κόστος θα χρειαστεί για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο?

jim.ni
10-10-09, 04:20
δεν έχεις τίποτα να χάσεις
http://www.freeantennas.com/projects/template2/index.html