PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για το θερμοστατη του φορουμ



tzitzikas
09-10-09, 19:05
αναφερομαι σε αυτο το κυκλωμα
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35719

για αισθητήρα τι χρησιμοποιεί?? με ενδιαφερει να μπορει πανω στη ψυκτρα αισθητηρας ωστε αν ανεβασει θερμοκρασια π.χ πανω απο 80 βαθμους να κοβει με ρελε.

babisko
10-10-09, 08:26
Χρησιμοποιεί το TR1 - BD137 σαν αισθητήρα, το οποίο μπορείς να το βιδώσεις πολύ εύκολα πάνω στην ψύκτρα.

tzitzikas
10-10-09, 21:07
Χρησιμοποιεί το TR1 - BD137 σαν αισθητήρα, το οποίο μπορείς να το βιδώσεις πολύ εύκολα πάνω στην ψύκτρα.
φαντάζομαι με μικα-παστα σιλικόνης? και πως λειτουργεί το τρανζιστορ σαν αισθητήρας? το δυσκολο ειναι πως θα ρυθμιστει με το ποντεσιομετρο η θερμοκρασια, που πρεπει να κοψει, δηλαδη πως θα δημιουργηθει αυτη η θερμοκρασια πανω στην ψυκτρα για την δοκιμη. αφήνεις τα φετ χωρις ανεμιστηρα φανταζομαι....το εχετε κατασκευάσει? ειναι αξιόπιστο???

tzitzikas
10-10-09, 23:09
φαντάζομαι με μικα-παστα σιλικόνης? και πως λειτουργεί το τρανζιστορ σαν αισθητήρας? το δυσκολο ειναι πως θα ρυθμιστει με το ποντεσιομετρο η θερμοκρασια, που πρεπει να κοψει, δηλαδη πως θα δημιουργηθει αυτη η θερμοκρασια πανω στην ψυκτρα για την δοκιμη. αφήνεις τα φετ χωρις ανεμιστηρα φανταζομαι....το εχετε κατασκευάσει? ειναι αξιόπιστο??? ???????????????? up :001_rolleyes:

babisko
10-10-09, 23:22
φαντάζομαι με μικα-παστα σιλικόνης? και πως λειτουργεί το τρανζιστορ σαν αισθητήρας? το δυσκολο ειναι πως θα ρυθμιστει με το ποντεσιομετρο η θερμοκρασια, που πρεπει να κοψει, δηλαδη πως θα δημιουργηθει αυτη η θερμοκρασια πανω στην ψυκτρα για την δοκιμη. αφήνεις τα φετ χωρις ανεμιστηρα φανταζομαι....το εχετε κατασκευάσει? ειναι αξιόπιστο???

Με πειραματισμό ίσως; Ένας εμπειρικός τρόπος που μου έρχεται στο νου αυτή την στιγμή είναι να θερμάνεις την ψύκτρα αφού έχεις τοποθετήσει πάνω τον "αισθητήρα" BD138 και να ρυθμίσεις τον θερμοστάτη να κόψει στην επιθυμητή θερμοκρασία. Δεν βλέπω άλλον αξιόπιστο τρόπο, αφού πρέπει να μπει μίκα - πάστα σιλικόνης μια και ο συλλέκτης του BD είναι ενωμένος με την πλάτη του τρανζίστορ.

moutoulos
11-10-09, 00:20
Παναγιώτη εγώ θα σου πρότεινα, χωρίς να θέλω να θίξω τις προτάσεις των άλλων μελών,
απλά προσωπική μου ενέργεια θα ήταν αυτή που θα σου πω, και επειδή καταλαβαίνω το θες
μάλλον για το Linear που φτιάχνεις, να χρησιμοποιήσεις Thermal Switch(es) (http://www.railsidellc.com/catalog/c1_1_293_1.JPG)NC (Normal Closed).

Επίσης μπορείς να βάλεις δυο σε σειρά πχ 60C & 70C (ποτέ ίδιους, θα "μπλέκονται"), και να είσαι
διπλά εξασφαλισμένος οτι το κύκλωμά σου, τουλάχιστον απο θερμοκρασία θα είναι Οκ.

Υπάρχουν και οι NO (Normal Open), που μπορεί να βάλεις να ξεκινάει ένα Fan στους πχ 50C.

Υπάρχουν σε μεγάλη κλίμακα, και κάποιος θα σε εξυπηρετεί. Είναι απλοί, δεν θέλουν
τροφοδοσία, και μπαίνουν πάνω στην ψύκτρα του "ενεργού" εξαρτήματος που θέλουμε να
παρακολουθούμε.

babisko
11-10-09, 00:32
Παναγιώτη εγώ θα σου πρότεινα, χωρίς να θέλω να θίξω τις προτάσεις των άλλων μελών,
απλά προσωπική μου ενέργεια θα ήταν αυτή που θα σου πω, και επειδή καταλαβαίνω το θες
μάλλον για το Linear που φτιάχνεις, να χρησιμοποιήσεις Thermal Switch(es) (http://www.railsidellc.com/catalog/c1_1_293_1.JPG)NC (Normal Closed).

Επίσης μπορείς να βάλεις δυο σε σειρά πχ 60C & 70C (ποτέ ίδιους, θα "μπλέκονται"), και να είσαι
διπλά εξασφαλισμένος οτι το κύκλωμά σου, τουλάχιστον απο θερμοκρασία θα είναι Οκ.

Υπάρχουν και οι NO (Normal Open), που μπορεί να βάλεις να ξεκινάει ένα Fan στους πχ 50C.

Υπάρχουν σε μεγάλη κλίμακα, και κάποιος θα σε εξυπηρετεί. Είναι απλοί, δεν θέλουν
τροφοδοσία, και μπαίνουν πάνω στην ψύκτρα του "ενεργού" εξαρτήματος που θέλουμε να
παρακολουθούμε.

Σωστός για άλλη μια φορά ο Γρηγόρης. :ok:

Γρηγόρη, μήπως γνωρίζεις που θα βρούμε τέτοιους διακόπτες και ίσως περίπου το κόστος τους;

moutoulos
11-10-09, 00:51
Γειά σου Μπάμπη !!!

Ναι στην Farnell (http://uk.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=500006+1000190+5075627&Ntk=gensearch_001&Ntt=thermal+switch&Ntx=&isRedirect=true&No=0&getResults=true&appliedparametrics=true&locale=en_UK&prevNValues=500006+1000190&originalQueryURL=http%3A%2F%2Fuk.farnell.com%2Fjsp %2Fsearch%2Fbrowse.jsp%3FN%3D500006%2B1000190%26Nt k%3Dgensearch_001%26Ntt%3Dthermal%2Bswitch%26Ntx%3 D%26isRedirect%3Dtrue%26No%3D0%26getResults%3Dtrue %26appliedparametrics%3Dtrue%26locale%3Den_UK), και στα υπόλοιπα αντίστοιχα καταστήματα.
Καθώς επίσης και σε eBay 70°C (NC) (http://cgi.ebay.com/10-Temperature-Controlled-Switch-thermostat-70-C-N-C_W0QQitemZ320426584147QQcmdZViewItemQQptZLH_Defau ltDomain_0?hash=item4a9ae9a853)& 70°C (NO). (http://cgi.ebay.com/10x-Temperature-Controlled-Switch-thermostat-70-C-N-O_W0QQitemZ320365424702QQcmdZViewItemQQptZLH_Defau ltDomain_0?hash=item4a9744703e)
Και εννοείται και στα Ελληνικά εξειδικευμένα Ηλ. Καταστήματα.

Εντάξει τιμή απο 0,5ε, μέχρι και 4ε ο ένας, ανάλογα την αγορά.

tzitzikas
11-10-09, 08:52
Παναγιώτη εγώ θα σου πρότεινα, χωρίς να θέλω να θίξω τις προτάσεις των άλλων μελών,
απλά προσωπική μου ενέργεια θα ήταν αυτή που θα σου πω, και επειδή καταλαβαίνω το θες
μάλλον για το Linear που φτιάχνεις, να χρησιμοποιήσεις Thermal Switch(es) (http://www.railsidellc.com/catalog/c1_1_293_1.JPG)NC (Normal Closed).

Επίσης μπορείς να βάλεις δυο σε σειρά πχ 60C & 70C (ποτέ ίδιους, θα "μπλέκονται"), και να είσαι
διπλά εξασφαλισμένος οτι το κύκλωμά σου, τουλάχιστον απο θερμοκρασία θα είναι Οκ.

Υπάρχουν και οι NO (Normal Open), που μπορεί να βάλεις να ξεκινάει ένα Fan στους πχ 50C.

Υπάρχουν σε μεγάλη κλίμακα, και κάποιος θα σε εξυπηρετεί. Είναι απλοί, δεν θέλουν
τροφοδοσία, και μπαίνουν πάνω στην ψύκτρα του "ενεργού" εξαρτήματος που θέλουμε να
παρακολουθούμε.
καλημέρα. η ερώτηση μου αφορά πως ρυθμίζεται αυτος ο διακόπτης όσον αφορά την θερμοκρασία που θα κόβει. π.χ αν θέλω να κόβει στους 70 βαθμούς έχει πάνω κάποιο ρυθμιστικο?

στα χαρακτηριστικα λεει


THERMAL SWITCH, NC, 65°C, 80°C-RESET
Series:2455R
Opening Temperature:65°C
Closing Temperature:80°C

δε το καταλαβα πολυ. οταν λεμε normal close σημαίνει οτι αφήνει το ρεύμα να περάσει σα κονονική λειτουργία. εδω λεει Opening Temperature:65°C Closing Temperature:80°C . τι ενοεεί ο ποιητής?

babisko
11-10-09, 08:59
καλημέρα. η ερώτηση μου αφορά πως ρυθμίζεται αυτος ο διακόπτης όσον αφορά την θερμοκρασία που θα κόβει. π.χ αν θέλω να κόβει στους 70 βαθμούς έχει πάνω κάποιο ρυθμιστικο?

Παναγιώτη, η ρύθμιση του σημείου διακοπής γίνεται με το τριμεράκι R1, εξάλλου είναι το μόνο ρυθμιστικό σε όλο το κύκλωμα.

Edit: Ωπα, εσύ μάλλον δεν εννοείς το κύκλωμα του φόρουμ, τώρα το είδα.

tzitzikas
11-10-09, 09:07
καλημέρα. η ερώτηση μου αφορά πως ρυθμίζεται αυτος ο διακόπτης όσον αφορά την θερμοκρασία που θα κόβει. π.χ αν θέλω να κόβει στους 70 βαθμούς έχει πάνω κάποιο ρυθμιστικο?

στα χαρακτηριστικα λεει


THERMAL SWITCH, NC, 65°C, 80°C-RESET
Series:2455R
Opening Temperature:65°C
Closing Temperature:80°C

δε το καταλαβα πολυ. οταν λεμε normal close σημαίνει οτι αφήνει το ρεύμα να περάσει σα κονονική λειτουργία. εδω λεει Opening Temperature:65°C Closing Temperature:80°C . τι ενοεεί ο ποιητής?

ναι μιλαω για την πρόταση του Γρηγόρη, μου φάνηκε αρκετά καλή και φθηνή απλά προσπαθώ να καταλάβω πως ρυθμίζεται με βάση αυτά που γράφει στα χαρακτηριστικά του.

babisko
11-10-09, 09:23
Αυτοί οι διακόπτες δεν ρυθμίζονται, έχουν μια συγκεκριμένη τιμή για να ανοίξουν (NC) ή να κλείσουν (NO).

Από αυτά που αναφέρεις


THERMAL SWITCH, NC, 65°C, 80°C-RESET
Series:2455R
Opening Temperature:65°C
Closing Temperature:80°C

εγώ καταλαβαίνω ότι ο διακόπτης είναι σε κανονικές συνθήκες κλειστός (NC), ανοίγει στους 65 και κλείνει στους 80, λιγάκι παράδοξο μου φαίνεται. Μήπως πρέπει να ανοίγει στους 80 και να κλείνει στους 65; (αφού είναι NC). Αν ήταν NO, τότε μπορούσε να κλείνει στους 80, να δουλέψει ο ανεμιστήρας, να πέσει η θερμοκρασία στους 65 και να ανοίξει διακόπτοντας την λειτουργία του ανεμιστήρα. Μήπως είναι τυπογραφικό λάθος στα στοιχεία και είναι NO; Η κάνω κάτι λάθος;

moutoulos
11-10-09, 09:50
... πρέπει να ανοίγει στους 80 και να κλείνει στους 65


Λοιπόν παίρνουμε σαν παράδειγμα τον NC, αυτόν που σε ενδιαφέρει εξάλλου. Καταρχήν δεν ρυθμίζονται.

πχ 80C NC:

Αυτός είναι κλειστός (Normal Closed εξάλλου), περνάει δηλαδή ρεύμα (κατάσταση αναμονής).
Μόλις στα άκρα του (αισθητήριο) φτάσει η θερμοκρασία 80C, θα ανοίξει (διακοπή λειτουργίας κυκλώματος).
Εφόσον η ψύκτρα θα "κρυώνει" κάποια στιγμή θα φτάσει 65C (σε 3λεπτά?), ο ανοιχτός (ακόμα) διακόπτης,
πλέον θα κλείσει και το κύκλωμα θα αρχίσει να λειτουργεί πάλι.

O NO κάνει το αντίθετο...

tzitzikas
11-10-09, 09:58
Λοιπόν παίρνουμε σαν παράδειγμα τον NC, αυτόν που σε ενδιαφέρει εξάλλου. Καταρχήν δεν ρυθμίζονται.

πχ 80C NC:

Αυτός είναι κλειστός (Normal Closed εξάλλου), περνάει δηλαδή ρεύμα (κατάσταση αναμονής).
Μόλις στα άκρα του (αισθητήριο) φτάσει η θερμοκρασία 80C, θα ανοίξει (διακοπή λειτουργίας κυκλώματος).
Εφόσον η ψύκτρα θα "κρυώνει" κάποια στιγμή θα φτάσει 65C (σε 3λεπτά?), ο ανοιχτός (ακόμα) διακόπτης,
πλέον θα κλείσει και το κύκλωμα θα αρχίσει να λειτουργεί πάλι.

O NO κάνει το αντίθετο...
Γρηγόρη , μια λογική θερμοκρασία για μια ψύκτρα με ανεμιστήρα ποσο πρεπει να είναι??

moutoulos
11-10-09, 10:18
Γρηγόρη , μια λογική θερμοκρασία για μια ψύκτρα με ανεμιστήρα ποσο πρεπει να είναι??

Κοίτα ..., προσωπικά σε κατασκευές βάβω (στην ίδια ψύκτρα) 45-50C (NO) για Fan,
και ανάλογα το (τελικό) ενεργό εξάρτημα που θέλω να προστατέψω.

πχ, αν πρόκειται για PS, με τρανζίστορ εξόδου του τύπου 2Ν3055 (που δεν τα χρησιμοποιώ)
ή 2Ν37ΧΧ (που χρησιμοποιώ) βάζω 70C (NC). Το ίδιο ισχύει (για μένα) και σε Audio Amp.
Αν όμως πρόκειται για RF τρανζίστορ (MRF - BLF κτλ) βάζω 60C (NC), λόγω οτι δουλεύουν
24ωρο (συνήθως).

tzitzikas
12-10-09, 18:28
Γρηγορη το THERMAL SWITCH εχει απομόνωση στην πλευρα που βιδωνει στην ψυκτρα με τους 2 ακροδέκτες των 230βολτ? επειδη στα φετ δε θα βαλω μικες και η ψυκτρα θα εχει 110v dc ταση.

JOUN
12-10-09, 19:54
πχ, αν πρόκειται για PS, με τρανζίστορ εξόδου του τύπου 2Ν3055 (που δεν τα χρησιμοποιώ)
ή 2Ν37ΧΧ (που χρησιμοποιώ) βάζω 70C (NC). Το ίδιο ισχύει (για μένα) και σε Audio Amp.
Αν όμως πρόκειται για RF τρανζίστορ (MRF - BLF κτλ) βάζω 60C (NC), λόγω οτι δουλεύουν
24ωρο (συνήθως).
Προφανως αν μιλας για fan εννοεις ΝΟ.

tzitzikas
12-10-09, 20:26
Γρηγορη το THERMAL SWITCH εχει απομόνωση στην πλευρα που βιδωνει στην ψυκτρα με τους 2 ακροδέκτες των 230βολτ? επειδη στα φετ δε θα βαλω μικες και η ψυκτρα θα εχει 110v dc ταση.

μηπως 60βαθμοι κελσιου ειναι λιγο? γιατι μου φαινεται μια λογικη θερμοκρασια για ψυκτρα. μηπως καλυτερα ειναι γυρω στα 80 να ανοιγει? γιατι αν ειναι 60 και ειναι στο οριο μπορει να ανοιγει χωρις λογο. τα φετ τι θερμοκρασια αντεχουν μεγιστη????

moutoulos
13-10-09, 15:37
Προφανως αν μιλας για fan εννοεις ΝΟ.
:001_unsure: Μα αυτό δεν γράφω παραπάνω ή παρακάτω

Κοίτα ..., προσωπικά σε κατασκευές βάβω (στην ίδια ψύκτρα) 45-50C (NO) για Fan,
και ανάλογα το (τελικό) ενεργό εξάρτημα που θέλω να προστατέψω.

πχ, αν πρόκειται για PS, με τρανζίστορ εξόδου του τύπου 2Ν3055 (που δεν τα χρησιμοποιώ)
ή 2Ν37ΧΧ (που χρησιμοποιώ) βάζω 70C (NC). Το ίδιο ισχύει (για μένα) και σε Audio Amp.
Αν όμως πρόκειται για RF τρανζίστορ (MRF - BLF κτλ) βάζω 60C (NC), λόγω οτι δουλεύουν
24ωρο (συνήθως).

To NC αφορά γραμμές τροφοδοσίας ..., το + της τάσης δηλαδή, ή το 0V
σε συμμετρική τροφοδοσία (Audio Amp).

moutoulos
13-10-09, 16:09
Γρηγορη το THERMAL SWITCH εχει απομόνωση στην πλευρα που βιδωνει στην ψυκτρα
με τους 2 ακροδέκτες των 230βολτ? επειδη στα φετ δε θα βαλω μικες και η ψυκτρα θα εχει 110v dc ταση.

Παναγιώτη για πιό λόγο να το κάνεις έτσι?. Μη μου πείς καλύτερη απαγωγή θερμότητας, δεν παίζει αυτό.
Ναι έχει μόνωση (εσωτερικά), ... το "αισθητήριο" όμως που πατάει στην ψύκτρα είναι μεταλλικό. Αν
βραχυκυκλώσει εσωτερικά ο θερμικός διακόπτης και ακουμπήσει το έλασμα του στη κάτω επιφάνεια
αυτού ..., τι θα γίνει ???.


μηπως 60βαθμοι κελσιου ειναι λιγο? γιατι μου φαινεται μια λογικη θερμοκρασια για ψυκτρα.
μηπως καλυτερα ειναι γυρω στα 80 να ανοιγει? γιατι αν ειναι 60 και ειναι στο οριο μπορει να ανοιγει χωρις λογο.
τα φετ τι θερμοκρασια αντεχουν μεγιστη????

Εγώ αναφέρθηκα για τα πανάκριβα RF τρανζίστορ, τώρα εσένα αν δεν σε ενδιαφέρει, NoProblem.
Δεν ξέρω πόσο κάνουν τα συγκεκριμένα ...

Να ξέρεις όμως όταν μιλάμε για 24ωρο, σημαίνει πως τρώς γρήγορα την την ζωή τους (αξιοπιστία τους,
φαντάσου να δουλεύουν και στους 75C μόνιμα ... Ένα υγιές κύκλωμα δεν πρέπει να υπερβαίνει τους
60-65C. Ο κατασκευαστής μπορεί να δίνει 150C, αλλά δεν σου λέει 24ωρο, ούτε οτι θα αντέξουν όσο
αν δούλευαν στους 60.

Βέβαια αυτές είναι προσωπικές εκτιμήσεις ...

tzitzikas
13-10-09, 16:38
για καλυτερη θερμικη απαγωγη. οσο να ειναι η μικα εχει θερμικη αντισταση. και μαλιστα αρκετη απο οτι ειδα σε ενα αρθρο. ασε που δε μπορω με τις μικες , δεν μπορεις να μεγαλωσεις τις τρυπες ευκολα για να περασει η πλαστικη ροδελα μονωσης και σπανε ευκολα. ο κατασκευαστης του λινεαρ εβαλε λεει kapton μονωτικα . τετοια που βρισκω, ξερεις>??/

moutoulos
13-10-09, 17:03
Παναγιώτη, σου είπα να μην το πείς ...:hahahha:

Αν σε "βασανίζει" η μίκα, βάλε σιλικονούχες, ή ακόμα καλύτερα κεραμικές 2-3mm.
Το Kapton είναι, σαν σιλικονούχες με καλύτερα θερμικά χαρακτηριστικά.