PDA

Επιστροφή στο Forum : simple led flasher -Προβλημα-



Zemfisos
14-10-09, 11:29
Γεια χαρα, εκανα αυτο κυκλωμα http://hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43998 γιατι για πρωτο κυκλωμα ηθελα κατι ευκολο τελος παντων το προβλημα ειναι οτι δεν αναβει!!!

Πηρα ακριβως τα υλικα που ηθελε και τα οποια ειναι
R1=1ΚΩ
R2=100Ω
1 LED
2 πυκνωτες 470μf & 220μf
1 τρανζίστορ BC547
και μια μπαταρια 9V

Για ριξτε μια ματια και πειτε μου...

Υ.Γ
1) Το αλλο ακρο του συρματος ξερω οτι δεν ειναι κολλημενο πανω στην μπαταρια..το εβαζα πανω στην μπαταρια ειδα οτι δεν δουλευει οποτε λεω μην το κολλαω τζαμπα.
3) Οταν λεει κολλαμε παραλληλα τους πυκνωτες δηλαδη πως? Ετσι οπως τους κολλησα?
2)Παιδια οι κολλησεις μου δεν ειναι πολυ καλες :biggrin: ???

antonis_x
14-10-09, 15:12
Απο τις φωτογραφίες που έχεις παραθέσει αν πρόσεξα καλά έχεις συνδέσει ανάποδα τους πυκνωτές και αν κρίνω απο το μέγεθος των ακροδεκτών του led το έχεις συνδέσει ανάποδα.( στο led αν δεν του χεις κόψει καθόλου τους ακροδέκτες ο μακρύς ακροδέκτης είναι η άνοδος και ο κοντός η κάθοδος.Επίσης μια που είσαι στο ξεκίνημα οι ηλεκτρολητικοί πυκνωτές έχουν πολικότητα, πάνω τους, εκτός απο την χωρητικότητα κλπ που αναγράφονται έχουν ενα - ή μια μαύρη λωρίδα η και τα 2,ο ακροδεκτης που είναι κοντά σ αυτή τη λωρίδα ή το - είναι το - του πυκνωτή άρα ο άλλος είναι το +.
Διόρθωσε πρώτα αυτά τα βασικά και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Zemfisos
19-10-09, 10:24
Σε ευχαριστω πολυ Αντωνη, δουλευει!!! Το προβλημα ηταν και στους πυκνωτες και στο LED..!!Θα ανεβασω φοτό μολις μπορεσω..!!Ευχαριστω και παλι :-D

antonis_x
19-10-09, 14:48
ΜΠΡΑΒΟ!!! άντε τώρα που ήταν επιτυχής η πρώτη σου κατασκευή περιμένουμε επόμενη.
Α και δε θέλουμε φωτό, βίντεο θέλουμε.:001_tt2::biggrin:

dalai
19-10-09, 20:19
Να κανω εδω μια απλη αναφορα οτι υπαρχει πλεον στο εμποριο ετοιμο LED ,ομοιο με τα κοινα LED που γνωριζουμε, που αναβοσβηνει μονο του .... επειδη εψαχνα προσφατα τα φτιαξω ενα flasher.

jim.ni
20-10-09, 02:49
με το πλέον πόσα χρόνια εννοείς? προσωπικά τα γνωρίζω αυτά τα led καμιά 15 χρόνια :001_rolleyes:

glarp
03-11-09, 00:05
Γεια σας, εκανα κι εγω το παραπανω κυκλωμα, με τα ιδια υλικα και παρατηρησα οτι δουλευει μονο αν δωσω ταση 12 βολτ. Με την 9 βολτ μπαταρια δεν αναβοσβηνει το led. Μηπως ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

stratos vasilas
11-11-09, 18:08
καλα τα λες και εγω το ειχα φτοιαξει και μου δουλευει μονο με 12v

Γαληνίτης
12-11-09, 01:04
Γεια σας, εκανα κι εγω το παραπανω κυκλωμα, με τα ιδια υλικα και παρατηρησα οτι δουλευει μονο αν δωσω ταση 12 βολτ. Με την 9 βολτ μπαταρια δεν αναβοσβηνει το led. Μηπως ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?
Tο τρανζίστορ άγει όταν η τάση υπερβεί τα 9V (σαν ζένερ).

Tο κείμενo της πηγής (Copyright Dick Cappels) εξηγεί πλήρως τη λειτουργία του κυκλώματος:
http://www.cappels.org/dproj/simplest_LED_flasher/Simplest_LED_Flasher_Circuit.html

pliktras
16-12-09, 15:44
Eγω έχω φτίαξει το κύκλωμα με ένα 2Ν2222Α αλλα δεν ανάβει όταν βάζω Β49 TRANZISTOR τότε ανάβει απλά χωρίς να είναι flasher