PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για πτυχιακη



snoua
14-10-09, 17:32
καλησπερα παιδια.ψαχνω ενα ηλεκτρονικο κυκλωμα κατασκευης για πτυχιακη εργασια.εδω εχει παρα πολλα.θα παρακαλουσα να μου παραθεσει καποιος ενα κυκλωμα το οποιο να μην ειναι ιδιετερα μικρο κ απλο (οχι κ τραγικα δυσκολο ομως) γιατι ειναι για πτυχιακη οπως προανεφερα και πρεπει να ειναι καπως καλο ας πουμε!ελπιζω να με βοηθησει καποιος γιατι ειμαι σε αδιεξοδο.
ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Thanos10
14-10-09, 18:00
Δηλαδη τι κυκλωμα θες να κανει τι?

stom
14-10-09, 19:29
Τοσο πολυ ασχετος με το αντικειμενο πια?
Ουτε καν να διαλεξουμε θεμα?
Εχεις σκεφτει σοβαρα να κανεις κατι αλλο στη ζωη σου?

snoua
14-10-09, 19:54
Τοσο πολυ ασχετος με το αντικειμενο πια?
Ουτε καν να διαλεξουμε θεμα?
Εχεις σκεφτει σοβαρα να κανεις κατι αλλο στη ζωη σου?

ρε φιλε εσυ τωρα ποιος ο λογος που ποσταρες εδω.να πεις την εξυπναδα σου και να φυγεις?αν εχεις να μου δωσεις μια απαντηση σε αυτο που ρωταω δωσε αλλιως συνεχισε να κανεις το τιποτα που εκανες τοοση ωρα!!

frix199
14-10-09, 20:15
www.fastfoodelectronics.gr
και
www.freeptyxiakes.gr

όπως θα έλεγε και ο Σακούλης..

Μήπως θες να στο φτιάξουμε κιόλας να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα?
Το όλο θέμα της πτυχιακής είναι να το κάνεις μόνος σου..
Και ναι, το ξέρω οτι ακουγόμαστε κακοί και σκληροί αλλά έτσι είναι..

167vasgio
14-10-09, 20:21
υποτίθετε οι βγαίνουμε "επιστήμονες" και υποτίθετε οτι βγαίνουμε μηχανικοί.,.αν παρακολούθησες κάποια μαθήματα στην σχολή σου.,.ΑΝ.,.θα έπρεπε να έχεις 2000 ιδέες .,. και 1000 ερωτήσεις για κάθε μία.,.απο τις οποίες τις 990 θα έπρεπε να είσαι ικανός να απαντήσεις μόνος σου.,.όταν θα έχεις λοιπόν 10 συγκεκριμένες ερωτήσεις .,. πιστεύω οτι θα βρεθούν πάαααρα πολοί για να σε βοηθήσουν.,.

snoua
14-10-09, 20:44
υποτίθετε οι βγαίνουμε "επιστήμονες" και υποτίθετε οτι βγαίνουμε μηχανικοί.,.αν παρακολούθησες κάποια μαθήματα στην σχολή σου.,.ΑΝ.,.θα έπρεπε να έχεις 2000 ιδέες .,. και 1000 ερωτήσεις για κάθε μία.,.απο τις οποίες τις 990 θα έπρεπε να είσαι ικανός να απαντήσεις μόνος σου.,.όταν θα έχεις λοιπόν 10 συγκεκριμένες ερωτήσεις .,. πιστεύω οτι θα βρεθούν πάαααρα πολοί για να σε βοηθήσουν.,.

δεν καταλβενω για ποιο λογο αυτη η επιθεση..εγω θελω να προτεινω σε καθηγητη ενα τετοιο θεμα με κατασκευη πλακετας,κ ζητησα αν καποιος πιστευει οτι εχει κατι στο μυαλο του το οποιο θα μπορουσε να παει για πτυχιακη ας μου το προτεινε.δεν ειχα κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου γιαυτο αυτη η γενικολογια για να ακουσω διαφορες γνωμες.κ δεν ειμαι ηλεκτρονικος αλλα ηλεκτρολογος.τωρα καποιοι ειναι ιδιεταρα τσακαλια εδω κ καταλαβαν οτι ειμαι ασχετος.τεσπα κ ασχετος να ειμαι εγω δεν ζητησα να με κρινουν αλλα να μου προτεινουν μια κατασκευη.αν μπορουν να το κανουν ας το κανουν αν οχι μην ποσταρουν καθολου καλυτερα!!

Thanos10
14-10-09, 20:50
Και ξαναλεμε τι κυκλωμα θελεις δεν απαντησες.

nveli
14-10-09, 21:15
καλό είναι να κάνεις μια πτυχιακή που θα σου δώσει τις γνώσεις για να ασκήσεις το επάγγελμα σου. Εσύ σε ποιον τομέα της ηλεκτρολογίας θες να ασχοληθείς;
έχεις ήδη διαλέξει τον καθηγητή που σκέφτεσαι να κάνεις πτυχιακή, τι μαθήματα κάνει;

snoua
14-10-09, 21:37
καλό είναι να κάνεις μια πτυχιακή που θα σου δώσει τις γνώσεις για να ασκήσεις το επάγγελμα σου. Εσύ σε ποιον τομέα της ηλεκτρολογίας θες να ασχοληθείς;
έχεις ήδη διαλέξει τον καθηγητή που σκέφτεσαι να κάνεις πτυχιακή, τι μαθήματα κάνει;

θελω ενα κυκλωμα π.χ συναγιαρμου αυτα που ειδα εδω ειναι σχετικα απλα και δεν νομιζω να κανουν για πτυχιακη.η ενα κυκλωμα αυτοματισμου.ξανα λεω δεν εχω κατι στο μυαλο μου αν ειχα θα ρωτουσα για κατι συγκεκριμενο.εχω ξανα κανει ηλεκτρονικη κατασκευη χρονοδιακοπτες,πολυδονητες κτλπ αλλα αυτα ηταν σχετικα απλα.κ δεν ειμαι ηλεκτρονικος να μπορω να συνδιασω 2 κυκλωματα βγαζοντας ενα αποτελεσμα.γιαυτο θα με διευκολυνε να εχα ενα κυκλωμα,αλλα απο αναζητησεις που εκανα στο ιντερνετ δεν καταφερα να βρω κατι καλο.ελπιζω να με βοηθησει καποιος!!

Thanos10
14-10-09, 21:42
Πως θα βοηθησουμε πες τι θες να κανει αυτο το κυκλωμα.

lordi
14-10-09, 21:43
Φτιάξε ένα κύκλωμα με μικροελενγκτές! Αν δεν έχεις ασχοληθεί ξανά με μικροεπεξεργαστές και τέτοια είναι μια ευκαιρία! Θα έχει λίγο διάβασμα στην αρχή και ανάλογα πόσο κατέχεις από προγραμματισμό αλλά μετά από ιδέες δεν θα έχεις πρόβλημα! Κάνε ένα κύκλωμα που θα βάζεις ένα ήχο (τραγούδι κλπ) και θα του βάζει ένα εφέ, ένα απλό delay ή κάτι τέτοιο!

stom
14-10-09, 22:05
ρε φιλε εσυ τωρα ποιος ο λογος που ποσταρες εδω.να πεις την εξυπναδα σου και να φυγεις?αν εχεις να μου δωσεις μια απαντηση σε αυτο που ρωταω δωσε αλλιως συνεχισε να κανεις το τιποτα που εκανες τοοση ωρα!!

Και εκει που μας χρωστουσαν μας πηραν και το βοδι.
www.tsampamangas.org

Σε παρακαλω ΜΗ με δειρεις....

Επειδη προφανως δεν εχεις μαθει ουτε καν να εκφραζεις το τι θες.. ειμαστε στη δευτερη σελιδα και ακομα κανεις δεν εχει καταλαβει τι ζητας εκτος απο ενα πτυχιο με το ταχυδρομειο.

snoua
14-10-09, 22:13
Και εκει που μας χρωστουσαν μας πηραν και το βοδι.
www.tsampamangas.org (http://www.tsampamangas.org)

Σε παρακαλω ΜΗ με δειρεις....

Επειδη προφανως δεν εχεις μαθει ουτε καν να εκφραζεις το τι θες.. ειμαστε στη δευτερη σελιδα και ακομα κανεις δεν εχει καταλαβει τι ζητας εκτος απο ενα πτυχιο με το ταχυδρομειο.

μεγαλε αληθεια δεν εχεις κατι αλλο να κανεις?καμια γκομενουλα να πας καμια βολτα κανα φιλο να πεις τα νεα σου???τιποτα???

stom
14-10-09, 22:21
Απο ολα εχω. Σου μιλαει το αποτελεσμα της πτυχιακηςμε τιτλο
"Αυτοματος απαντητης σε trolls"

edgar
14-10-09, 22:25
φτιαξε ενα αεικινητο

Mihos
14-10-09, 23:31
Απο ολα εχω. Σου μιλαει το αποτελεσμα της πτυχιακηςμε τιτλο
"Αυτοματος απαντητης σε trolls"

:hahahha::hahahha::hahahha:

Συγγνώμη για το εντελώς offtopic... Δε μπορεσα να κρατηθώ... Έχω λιώσει στα γέλια!

Επι τις ουσίας τώρα. Φίλε μου αν ψάχνεις για ιδέες σου δίνω μία:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46596

kopla
14-10-09, 23:39
Φιλε Τακη
πρεπει να μας πει με τι θελεις να ασχοληθείς. Υπάρχουν απειρα πράγματα. Πχ

- Μικροελεγκτες (pic, avr, freescale, cypress, 8051 .....)
- Απλα αναλογικά
- Ψηφιακά
- PLC
- Altera
- ....
- Και ο συνδυασμός των παραπάνω

kobi
14-10-09, 23:55
ΟΚ ΤΟΤΕ! ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΠΙΣΩ:crying:

Nemmesis
15-10-09, 01:13
Καλησπέρα snoua!
Έχω κάτι να σου δώσω, Αν σου κάνει βέβαια!
Είναι ένα κύκλωμα ψηφιακών- ηλεκτρονικών. Είναι ένα κύκλωμα με το οποίο μπορείς να κάνεις ένα μοτέρ να κινείτε δεξιά αριστερά με μία παύση ανάμεσα στην εναλλαγή(πχ μπάρα διοδίων, ανοιγμένο παράθυρο). Το κύκλωμα ξέρω ότι δουλεύει γιατί το έχω φτιάξει και εγώ για τη σχολή μου. Αποτελείτε από 3 σκέλη τα οποία κάνουν διαφορετική δουλειά το κάθε ένα. Αν τα ενώσεις αυτά τα 3 μαζί ΣΩΣΤΑ, βγαίνει το κύκλωμα αυτό.

αυτο ειναι κυκλωμα για πτυχιακη?

kobi
15-10-09, 07:20
γι αυτό είπα : ''ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ''

aeonios
15-10-09, 08:07
καλησπερα παιδια.ψαχνω ενα ηλεκτρονικο κυκλωμα κατασκευης για πτυχιακη εργασια.εδω εχει παρα πολλα.θα παρακαλουσα να μου παραθεσει καποιος ενα κυκλωμα το οποιο να μην ειναι ιδιετερα μικρο κ απλο (οχι κ τραγικα δυσκολο ομως) γιατι ειναι για πτυχιακη οπως προανεφερα και πρεπει να ειναι καπως καλο ας πουμε!ελπιζω να με βοηθησει καποιος γιατι ειμαι σε αδιεξοδο.
ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Καλώς ήλθες. Από δική μου εμπειρία Τάκη, γιατί δεν πιάνεις ένα καθηγητή σου που να έχει έτοιμα προτεινώμενα θέματα ώστε να πάρεις ένα να ασχοληθείς μαζί του; Μιλάμε φυσικά για καθηγητή σου έχει δώσει την εντύπωση πως είναι "νορμάλ" γιατί είναι και μερικοί που είναι αντε γεια !

Συνήθως δίνουν και πιο μεγάλη βαθμολογία έτσι γιατί τους λύνεις τα χέρια για πράγματα που βάζουν στα δικά τους paper ή βιβλία.

Και αν κάπου κολήσεις.. εδώ είμαστε ! :001_smile:

snoua
15-10-09, 17:49
Καλώς ήλθες. Από δική μου εμπειρία Τάκη, γιατί δεν πιάνεις ένα καθηγητή σου που να έχει έτοιμα προτεινώμενα θέματα ώστε να πάρεις ένα να ασχοληθείς μαζί του; Μιλάμε φυσικά για καθηγητή σου έχει δώσει την εντύπωση πως είναι "νορμάλ" γιατί είναι και μερικοί που είναι αντε γεια !

Συνήθως δίνουν και πιο μεγάλη βαθμολογία έτσι γιατί τους λύνεις τα χέρια για πράγματα που βάζουν στα δικά τους paper ή βιβλία.

Και αν κάπου κολήσεις.. εδώ είμαστε ! :001_smile:

ο καθηγητης δεν εχει θεμα και μου ειπε να του προτυνω κατι..γιαυτο ρωταω

dbsjro
15-10-09, 23:48
Εγω να ρωτησω εφοσον εισαι ηλεκτρολογος και εφοσον δν εχεις κ πολλες
γνωσεις πανω στα ηλεκτρονικα γιατι δν κανεις κατι ηλεκτρολογικο?
Η μηπως εννοεις ιδεες για ηλεκτρολογους?

eebabs2000
22-10-09, 12:21
Μπορείς να κατασκευάσεις αν θες ένα κύκλωμα το οποίο να μετατρέπει έναν παλμογράφο σε αναλυτή φάσματος (να το σχεδιάσεις ή να το ψάξεις στο internet, το αφήνω σε σενα). Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία, να παίξεις με μικροελεγκτές, να καταλάβεις και εσύ αλλά και οι συνάδελφοί σου για τις αρμονικές και τα φάσματα γενικότερα που χρειάζονται ΠΑΝΤΟΥ και μπερδεύουν τους τεχνικούς τις περισσότερες φορές, αλλά να έχεις και τη χαρά ότι έφτιαξες μια τέτοια πατέντα. Όμως επειδή το project είναι κάπως μεγαλούτσικο (όχι πάρα πολύ) καλό είναι να το κάνεις μαζί με κανέναν άλλο συμφοιτητή σου που να έχει λίγο όρεξη για δουλειά και ψάξιμο και σίγουρα θα βγει κάτι πολύ καλό. Δε χρειάζεται να είναι υψίσυχνο, ακόμα και για ακουστικές συχνότητες θα βγει πολύ χρήσιμο. Ουσιαστικά αν σκεφτείς λίγο τα βήματα που πρέπει να κάνεις και τα οργανώσεις στο μυαλό σου δε θα σου πάρει πολύ...